Rapotínská tragédie (TV film)

Komedie

Československo, 1970, 73 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

O nevěře vážně, smutně i vesele, ale především stále inteligentně, vkusně a ani v nejmenším vulgárně nebo lacině. Chvílemi k popukání vtipné, chvílemi setsakra dojemné. Vladimír Menšík i Vlastimil Brodský se pro takové role narodili, krásná Miriam Kantorková a rázná Karolina Slunéčková je doplňují dokonale.__P.S. Takhle se to dělá, pane Vejdělku. (P.S. pochopitelně připsáno po vidění otřesných Mužů v naději)(8.10.2011)

Škoda některých pasáží, který jsou režisérsky tak nezvládnutý, že táhnou ke dnu celý - jinak vůbec ne marný - film. A nemyslím tím jenom milostné scény, kdy je celý akt "zobrazený" tak nečekaným střihem, že jsem až teprve z následného dění pochopil, že k něčemu vůbec došlo.(7.2.2016)

To je tak, když se na malé vesnici všichni znají a všichni si vidí skoro až do talíře. Menšík s Brodským byli Páni herci a pořád jsou. Brodského jsem si jako předsedu JZD nějak neuměla představit. Všichni by s ním zametli. Miriam Kantorková v jédné scéně vypadala jako sicilská vdova, ale perfektně jí to slušelo. Menšíkova postava byla pěkný kanec, kolem kterého se všechno točí a všechnu pozornost strhává na sebe. Karolina Slunéčková neměla chybu. Vůbec v tom Rapotíně byly samé svérázné postavy.(22.2.2012)

Košilatá historka o nevěře natažená na celovečerní stopáž. Naštěstí jí herecké legendy dodaly svěžest a vyzvedli ji z hlubin pikantní lidové zábavy pro nenáročné a navíc demystifikace soukromého života a pracovní morálky zaměstnanců JZD, ovládaných těmi nejnižšími pudy, hraje rovněž důležitou společenskou roli - za ní nebyl také film ani po cenzurním sestřihu puštěn v době vzniku na obrazovky. Navíc je Rapotínská tragédie asi nejlepší ukázkou trendu televizní zábavy na přelomu 60. a 70. let, roku 1970 se totiž vyrojilo hned několik televizních her postavených na lascivně erotických scénách a nahotě (Psíčci Lorda Carltona, Taškařice v ateliéru, Dlouhá bílá nit), což vedení televize i opět zatuchlý komunistický aparát natolik vyvedlo z míry, že se musely změnit celé dramaturgické plány a tento typ televizní tvorby zcela zmizel na mnoho let.(5.10.2012)

Co to ku*va je za zjevení? Menšík permanentně nadrženej (jestli je to vulgární, tak se omlouvám, ale já teď zrovna nevím, jak se to řekne jinak), Brodský úplně neschopnej uspokojit svoji ženu učitelku (nomen omen!) Kantorkovou, takže ta žere radši v posteli kremrole a v pauze u řezání dříví sesmilní s Menšíkem... No a pak se chlapi poperou (sice ne nožem a sekerou), ale přestane to bejt prdel... Nebo...? Neuvěřitelně zajímavý snímek. A k těm milostným scénám - já si myslím, že na tu dobu se všichni zúčastnění v rámci expresivního zobrazení aktu samotného, vydováděli až až :-)(7.2.2016)

Filmová lahůdka, na níž mne navedl kolega Vitekpe. Film sice v ději párkrát klopýtne, ale výkon Vladimíra Menšíka je natolik strhující, že zakrývá všechny trhliny. Je to taková tragifraška, ale hodně ze života! 90%(8.8.2011)

No tak to cumim... Cekal jsem cokoliv, jen ne takhle intenzivni a kvalitni filmovy zazitek. Mensik exceluje v malo vidane forme (a zarazuje se v mem osobnim zebricku nasich nej hercu definitivne na druhe misto, hned za Hrusinskeho...), zdatne ho podporuje (nejen svou vyjimecnou krasou) nepravem opomijena Miriam Kantorkova, a dilo dokonava opet uzasna Karolina Sluneckova v roli zeny Bozeny. Film, ktery je tezke s necim z ceske provenience srovnat...ziram v uzasu, neschopen slov...(27.5.2011)

Pane Bože ...ja sem hovado...😀(25.7.2016)

"Já jsem jejich obou dobrej kamarád" má holt i své stinné stránky :-)(1.8.2011)

Už přes čtvrt století je Vladimír Menšík po smrti, jeho kult (především na jižní Moravě) však nijak nepomíjí - nedávno hrála Menšíkova jedenáctka proti Adamovu v rámci oslav povýšení na město, Menšíkova rozhledna stojí v obci Hlína u Ivančic atp. Já si Menšíka vážím ne jako baviče (baviči mě obecně nebaví), ale jako charakterového herce (herce charakterů vlastnímu charakteru blízkých?). Domníval jsem se, že svoji roli ve filmu "Jako kniže Rohan" sotva překoná; myslím, že k tomu měl blízko. Rovněž scénář Jana Jílka mě oslovil. Situace, která v první části spadá do rámce protikladných nevěreckých řešení: "To je hrozná tragédie!" / "Vždyť v podstatě o nic nejde", nabývá po předsedově sebevraždě nový rozměr... Vesnice se po zrušení JZD a Státních statků drasticky změnila, přestala se chovat užitková zvířata, zahrady mají estetický charakter (nebo jsou smetištěm), lidé se potkávají jen zřídka - avšak vlastnosti zviditelněné v "menšíkovských" vesnicích bobtnají a pokud přijde vhodný stimul, dramaticky se probouzejí. Jak říkal Sherlock Holmes (parafráze): "Ano Watsone, jedeme na venkov. Tam se v každé chlalupě skrývá zločin nebo alespoň špatné svědomí."(22.7.2014)

Mysliím,že jedno skouknutí tohoto snímku nestačí na to správné hodnocení.Nicméně prvotní dojem jsem měl dost rozpačitý.Zatím za tři.Uvidíme.(21.5.2008)

Nějakou náhodou se ke mně tenhle film, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel, dostal a potom už jsem jenom s prominutím čuměl. Smutný, je to v podstatě velmi smutný a uvěřitelný a přitom alegorický možná, ale hlavně smutný.(5.6.2011)

Geniální dílo na které si musíte udělat čas. Nelze ho jen tak opomenout. Jílek byl geniální scénárista a v tomto filmu napsal Vladimíru Menšíkovi roli přímo na tělo. Po shlédnutí tohoto díla jsem pochopil, že Vladimír Menšík byl geniální herec a plným právem se tak může dělit o nejvyšší příčky v hereckém žebříčku našich nejlepších herců společně s Rudolfem Hrušínským, Petrem Čepkem a Vlastimil Brodským (ve filmu hrál předsedu Fánu, který kvůli své neschopnosti v posteli a nevěře vlastní ženy spáchá nakonec sebevraždu). Filmový skvost. 100%(5.1.2016)

ČSSR 1970??? Není možná! Utajený vrchol Nové vlny aneb družstevníci to chtěj taky! B+M jde jen o to jedno a navrch hláškují jak o život. "Sodoma, Gomora! Panenko Maria, ztrestej to smilstvo!"Přísahám, jsu střízlivé a při smyslech. ZJEVENÍ(6.2.2011)

• Trucker

Blbost, která kdyby zůstala v trezoru, nebo nebyla natočena vůbec, tak by se nic nestalo. Celé to je jenom "přehlídka" neustále nalitých primitivních vidláků vedoucích mezi sebou opilecké přednášky.(5.8.2016)