• KarKulA
  ***

  Všichni se tady ohání idealizováním a pohádkou, ale přiznejme si, kolik filmových zpracování o životě tédle legendy divokého západu není (a že se jich už natočilo) a kdo by se na to nezidealizované chtěl opravdu koukat. Od mapování reality jsou tu přátelé jiné filmové počiny, kterým se říká životopisné dokumenty. Postavy Jesse a jeho bratra tu jsou samozřejmě hodně zromantizované - ale pokud snímek z 30l. není vysloveně označen jako drama, tak od něj nikdo příčetnej hlubší morální rozbor titulní postavy opravdu čekat nemůže. Power se mi v hlavní roli moc líbil a společně s Fondou, který jako jeho bratr nedostal bohužel příliš prostoru, mi díky nim tydle dvě postavy přirostly k srdci. Nancy Kelly jakožto mladá paní Jamesová a Randolph Scott jako marshall Will byli také velmi solidní. Hlavním problémem tohodle filmu byl bohužel scénář - první polovina filmu se mi docela líbila a popravdě jsem z ní byla i nadšená a očekávala jsem jak se film rozjede. Bohužel oproti očekávání druhá polovina stagnovala a začala se tak nějak táhnout a stala se z toho až na pár scén nuda i když s dobrými hereckými výkony. Film moc akcí nabitej není, ale pokud se objeví, je docela solidní jako např. skákání po střechách vlaku nebo seskok s koňmi do řeky (na 30l. rozhodně ujde). Je škoda, že ta druhá půlka nebyla pojatá akčněji a víc se nezaměřila na bratry, protože v tomdle hereckém složení to mohlo fungovat opravdu geniálně. Inu nestalo se, takže po dlouhém váhání dávám s těžkým srdcem jenom lepší 3*. Jinak ve své době byl tendle film docela velkým hitem a Powerovi a Fondovi to jenom upevnilo v té době jejich rozjíždějící se hvězdné kariéry, nicméně o Powerovi se nedá říct že by už v té době nebyl velkým idolem, což jenom potvrzuje fakt, že ho Foxi obsadili do hlavní role filmu točeném v Technicoloru, což byl v r.39 docela drahý špás a ještě ne tak běžná záležitost (je to mimochodem jeho první barevný film). Jinak Ty si během natáčení tohodle filmu tak nešikovně užíval s nějakým místním děvčetem, že z toho byl nakonec nečekaný přírustek. Než se ale o tédle drobné nehodě stačil otec dozvědět, šoupla slečna dítě k adopci, a Power, který údajně po chlapci v průběhu 40tých leti i pátral, ho nikdy nenašel. Pokud tedy někdo z vás trpí pocitem určité podoby ........(16.7.2011)

 • cheyene
  ****

  Jesse James je western, jenž se zakládá na příběhu skutečných postav, což dodává na poutavosti. Osobně mě zaujal asi více než nové zpracování s Bradem Pittem, jelikož Jesse a Frank Jamesovi v podání Powera a Fondy mi přirostli k srdci (podobně jako Butch a Sundance) více a neměl jsem z nich pocit, že jsou opravdu tak špatní a zlí psanci, jako tomu bylo ve zmíněném snímku Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, ačkoliv je možná objektivnější a ne tolik zidealizovaný jako Kingův a Cummingsův počin. Pochopitelné je, že na tomto zpracování se projevuje již stáří filmu, tudíž mnohé herecké projevy opravdu stojí za pozornost. Legendy mám rád a Jesse James jí bezpochyby je, takže 4*.(4.11.2010)

 • Historik
  ***

  Tyto nekritické životopisy je těžké nějak komentovat. Všichni cítíme, že to asi ve skutečnosti bylo s Jesse Jamesem trochu složitější, tohle představení bylo příliš pohádkové, idylické, černobílé (ač barevné), podobně jako když Vávra točil husitskou trilogii. Pěkné barevné obrázky z národní historie, čítankově jednoduchý příběh o jasně rozlišitelném dobru a zlu. Samozřejmě s příslušnou dávkou patosu. Co s tím má divák dělat. Buď to po pěti minutách vypne, nebo přistoupí na hru a spokojeně to dokouká. Může přitom dělat i něco jiného, protože mu vlastně nic neunikne, příběh se bude sunout vpřed v důvěrně známých kapitolách. Na konci se jen ujistíme, že zrádný Robert Ford zastřelí nebohého Jesseho zezadu ve chvíli, kdy bude sundávat ze stěny obraz. A pak už si jen uděláme čárku, že jsme zhlédli další klasický snímek. Patrně už ale bude jen málo těch, kdo budou netrpělivě vyhlížet, kdy bude televize tento film opakovat.(12.11.2007)

 • Karlos80
  **

  "Nežádáme nic než své právo." viz. Jesse James-spravedlivý gentleman, zdatný a odvážný to zabiják který se stal jak už to tak bývá zločincem proti své vůli, ale ve skutečnosti je tento film jen ztráta času, i když už barevná! Jen poznamenám že první česky stoprocentně barevný film byl až Jan Roháč s Dubé z roku 1947..To jen tak pro představu..Stále však všude a každému opakuji že western z třicátých a začátku čtyřicátých let až do příchodu Johna Wayna vůbec nemusím a tento film tento fakt jen potvrdil..Hodně patosu, málo smyslu pro humor, a také málo akčních scén krom té kdy se dva hlavní hrdinové ocitnou v pasti, a kdy si prostřílejí cestu na svobodu. Ale je fakt že do širšího podvědomí se právě tímto fimem dostal do té doby už trochu známý Tyron Power (Jesse James) a hlavně pak Henry Fonda (jeho bratr Frank)..O rok později v režii Fritze Langa se dostalo tomuto westernu pokračování a sice Return of Frank James v hlavní roli tentokrát už s Henry Fondou..(11.11.2007)

 • brando
  ***

  Zaujala mě, především, velice zmatená práce se střihem, některé scény mají velice špatnou návaznost a plynulost, přičemž znalejšímu diváku to musí vyloženě působit jako pěst na oko. Vliv studia je cítit, charaktery se vyvýjí tak jaksi mimo obrazovku. Ale jsem zvědavý na pokračování, kde dostane větší prostor Henry Fonda jakožto Frank James. 50%(19.11.2011)

 • - Pre neprimerané, koňom životy ohrozujúce scény musela filmová obchodná organizácia MPAA odsúhlasiť pripustenie ochranárskej organizácie American Humane Association k natáčaniu. Tá ustanovila smernice určujúce ako možno využívať zvieratá vo filmoch a dohliadala na ich dodržiavanie. (whack)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace