• jatamansi

Můj oblíbenec Henry Fonda zde v mladém a nutno dodat nevyzrálém filmovém věku. Navíc s příšerným dabingem. Tyron Power na tom nebyl o moc lépe, ale on se nikdy hvězdou v pravém slova smyslu nestal, a vlastně se není co divit. Jeho výraz žádnou velkou škálu neměl. Vůbec film postrádal pozdější hvězdy, všichni byli tak nějak stejní, zuřiví či unylí, skoro žádný rozdíl. Zajímavé bylo snad jen sledovat, jak narůstá odměna za jednoho, posléze za oba bratry, živé či mrtvé. A bylo jen otázkou času kdy dojde na proroctví, že kvůli penězům jej zradí někdo z jeho bandy. Pravda, bylo i několik vtipných momentů :“Ten pán, co hodil peněženku do plivátka, ji otře, než k němu dorazím,“ ale bylo jich pořídku. Nejlepší figurkou byl nakonec šéfredaktor a majitel novin Rufus a jeho úvodníky o právnících, zubařích či guvernérech ve stylu „shromážděte je na jednom místě a postřílejte jako psy“. A také černoch Pinky, obzvláště v zástěře při mytí nádobí. Že se stal Jidášem Bob Ford je dostatečně známo z písní i názvu nejnovějšího filmu, takže nic neprásknu. Pěkně to ale řekl Rufus v řeči nad hrobem: „Zavražděn zrádcem a zbabělcem, jehož jméno si nezaslouží být tu uvedeno. Jinak film poplatný době, naivní a průhledný, zdlouhavý a snadno čitelný. Ještě že Fonda v pozdějších letech dozrál.(29.7.2008)

Jesse James je western, jenž se zakládá na příběhu skutečných postav, což dodává na poutavosti. Osobně mě zaujal asi více než nové zpracování s Bradem Pittem, jelikož Jesse a Frank Jamesovi v podání Powera a Fondy mi přirostli k srdci (podobně jako Butch a Sundance) více a neměl jsem z nich pocit, že jsou opravdu tak špatní a zlí psanci, jako tomu bylo ve zmíněném snímku Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, ačkoliv je možná objektivnější a ne tolik zidealizovaný jako Kingův a Cummingsův počin. Pochopitelné je, že na tomto zpracování se projevuje již stáří filmu, tudíž mnohé herecké projevy opravdu stojí za pozornost. Legendy mám rád a Jesse James jí bezpochyby je, takže 4*.(4.11.2010)

Jesse James chlapík byl, hodně lidí odpravil, vlaky přepadával rád. Boháčům uměl brát, chudákům dával zas, přál bych vám abyste ho mohli znát.... se zpívá v trampském evergreenu. A podle mě se podle této písně i tento film volně inspiroval. Skutečnost byla úplně někde jinde, Jesse James byl ve skutečnosti zloděj a vrah. Ovšem zde je vykreslen jako v písničce, že bohatým bral a chudým dával. Sice bych skutečné vylíčení Jamesova života uvítal radši, ale, proboha, toto jsou třicátá léta. To i Sam Peckinpah udělal ze zakrslého psychopatického vraha Billyho Kida urostlého zbojníka. A tak proti zbojníkovi Jesse Jamesovi nic nemám. Hezounek Tyrone Power mi na roli Jesseho pasoval a vyrovnal se s ní víc než dobře. Mladičký Henry Fonda v roli Franka Jamese byl rovněž skvělý, i když nemá mnoho prostoru vyniknout. Potěší i John Carradine coby Robert Ford, jde z něj opravdu strach. Westernová (bohužel u nás málo známá) ikona Randolph Scott dostal bohužel málo prostoru v bezvýznamné roli. Ale i tak dělal co mohl. "Jesse James" Henryho Kinga se soustředí spíše na lidi v okolí J.J., jeho přátele a rodinu (přestřelky jsou pouze 2, i legendární Northfieldská loupež má velmi málo prostoru) a dokonce úplně opomněl na bratry Youngerovy (Colea si mohl klidně zahrát Scott). Pár hluchých míst se jistě najde, 85 minut by bylo akorát. Ale když to vezmu ze všech stran, zpracování legendy o J.J. v nádherných Technicolorových barvách ode mne musí dostat aspoň 65%.(11.11.2007)

• Němi

Jesse James, hrdina z lidu, westernovy Robin Hood, rovny chlap a oddany manzel. Bohuzel zastrelen zbabelcem ve chvili, kdy odmitne pro klid sve pani posledni loupez a konecne se setka se synem... Je to holt smula. Vyobrazeni bandity a vraha jako lidoveho Jezise je ponekud legracni, ale nezaujate se porad jedna o filmarsky velmi podprumerny kousek. __ I takhle vypada mytus. __ "Ani Amerika se za tohoto chlapce nestydi. Mozna proto, ze byl tak odvazny. Mozna proto, ze chapeme, ze to co z nej udelala jeho doba, nebyla jen jeho chyba... Moc legracni.(7.5.2010)

• Karlos80

"Nežádáme nic než své právo." viz. Jesse James-spravedlivý gentleman, zdatný a odvážný to zabiják který se stal jak už to tak bývá zločincem proti své vůli, ale ve skutečnosti je tento film jen ztráta času, i když už barevná! Jen poznamenám že první česky stoprocentně barevný film byl až Jan Roháč s Dubé z roku 1947..To jen tak pro představu..Stále však všude a každému opakuji že western z třicátých a začátku čtyřicátých let až do příchodu Johna Wayna vůbec nemusím a tento film tento fakt jen potvrdil..Hodně patosu, málo smyslu pro humor, a také málo akčních scén krom té kdy se dva hlavní hrdinové ocitnou v pasti, a kdy si prostřílejí cestu na svobodu. Ale je fakt že do širšího podvědomí se právě tímto fimem dostal do té doby už trochu známý Tyron Power (Jesse James) a hlavně pak Henry Fonda (jeho bratr Frank)..O rok později v režii Fritze Langa se dostalo tomuto westernu pokračování a sice Return of Frank James v hlavní roli tentokrát už s Henry Fondou..(11.11.2007)

• - Pre neprimerané, koňom životy ohrozujúce scény musela filmová obchodná organizácia MPAA odsúhlasiť pripustenie ochranárskej organizácie American Humane Association k natáčaniu. Tá ustanovila smernice určujúce ako možno využívať zvieratá vo filmoch a dohliadala na ich dodržiavanie. (whack)