Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

honajz2

Tohle překvapivě dost dobře funguje. Ono natočit něco takového jako animovaný film (schválně nechcu použít slovo animák, protože to se spíš používá u filmu pro děti) se může zdát jako blbý nápad, protože jak chcete v animované podobě pořádně vyjádřit hrůznost té války? Ale ono to fakt funguje a samotné finále, kde se voják prochází po zničeném městě a všude po okolí jsou zmrzačená mrtvá těla, jak můžu a žen, tak i dětí - a tohle je prosím pořád animované. A přesto to v člověku vyvolá nějaké větší emoce. Pro jistotu, kdyby to náhodou nezabralo, tak na konci máme pár záběrů a fotek z reality, které taky působí silně, to ne že ne, ale mě osobně tam přišly tak trochu navíc, jelikož to emoce zvládlo vyjádřit i bez nich. Celý film sledujeme hlavního hrdinu - samotného režiséra - který si snaží vzpomenout, jestli byl při masakru v uprchlických táborech, jelikož má jenom matné vzpomínky, které ale nasvědčují, že tam byl. Pravda, tempo filmu je místy zbytečně utahané, ale jinak to jde. Takže jo, něco do sebe to fakt má a je až podivuhodné, že válečný animovaný film dokáže vyvolat i víc emocí, než některé jiné válečné filmy, ale opravdu to tak je. 4* ()

Lyncha

Netradičně vyprávěný příběh na hranici dokumentu a hraného (tedy pardon, animovaného :-)) filmu. Jak Ari oživuje svou paměť, získává i divák jednotlivé střípky do mozaiky celé události. Symbolické noční můry dvou účastníků války se postupně mění v reálný obraz obléhání libanonského Bejrútu izraelskými jednotkami a masakrů v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla křesťanskými militantními jednotkami. Vynikající hudba a animace přispívají k působivosti tohoto snímku. Podrobnější info a dokumentární záběry také zde v sekci filmy. ()

Morloth

Vynikající animovaný dokument, který je ve své syrovosti až nepříjemný. Závěrečný prostřih "do reality" už je jen třešničkou na dortu. Lidská zrůdnost je bezmezná! ()

M.i.k.e

velmi pěkná netypická animace,výborná hudba a silný příběh (+ příjemná změna v podobě hebrejštiny),ovšem forma,jakou je příběh vyprávěn,mi příliš nesedla,takže v tomto ohledu je pro mě Valčík lehčím zklamáním.Přeci jen sem čekal o něco méně psychologie a trošku větší exkurz do Blízkovýchodních dějin...70% ()

MrPierc

Vizuelně přitažlivé - obsah má poselství. Ze začátku je sice válka preznetována jako něco cool, ale během boje ukáží i stinné stránky. Nejhorší je ukázka Falangistů, které nechala armáda řádit, mučit, zabíjet, mstít se a nic proti tomu neudělala - jen mlčky tomu nechala volný průběh. Film je prezentován místy jako výpovědi v dokumentu. Je tu zamyšlení: Když zabíjíme za správnou věc - nejsme stejní jako naši nepřátelé ? ()

Abes

Na některé věci je lepší zapomenout. Blízkovýchodní témata mě docela zajímají. Zpracování filmu se mi líbilo hodně, jak animace, tak namluvení postav, hebrejština ve spojení s podkresovou hudbou zní velmi melodicky. Sekvence, která se Arimu neustále vrací je famózní... doufám že si na ni, za nějakých dvacet let taky vzpomenu. ()

wampilenka

Nemám ráda válečné filmy už z principu. Postavy mají uniformy, všichni vypadají stejně. Kdo se v tom má vyznat? Kromě toho je každý špinavý, zakrvácený nebo mrtvý. Dejme tomu, že tento film byl barevnější (jako vymalovaný!) a tohle vizuálno bylo doplněno úžasnou hudbou. Ale ten konec? No pardon! ()

Nach

Obrovský a silný zážitek. Izraelci natočili film o masakru, na kterém sami mají svůj malý podíl. Nicméně je to natočené s obrovským citem, uměleckým perfekcionismem a soundtrackem, který zatajuje dech. Pátrání hlavního hrdiny po útržkovitých vzpomínkách je cestou do libanonského pekla, které se rozpoutalo ve válkou zničeném městě, kde pod příkrovem tmy se stalo něco tak strašného, že si to paměť raději nezapamatovala. Pátá hvězda zde utekla opravdu jen o miniaturní kousek a zcela určitě mohu říci, že jde o jeden z těch filmů, který mi nikdy nezapadne za ostatní, pro své originální zpracování. 80% ()

Agoran

Po Persepolisu další zajímavý výlet do světa animované historie. Není tak poetický ani historicky obsáhlý, ale rozhodně má co říci. 43. KVIFF ()

ad

Ackoli ma film trochu problem s tempem, zaverecny "strih" (kdo videl, vi, co myslim) me totalne zavrtal do kresla... ()

cubajz

film, který ve vás i přes zvláštní a osobitou animaci (nebo právě kvůli ní) nechá zvláště mrazivý dojem. ()

C0r0ner

Popisek pod filmem je asi nejrozsáhlejší, jaký jsem kdy viděl. Film samotný je ale poměrně komorní záležitostí, kde hlavní hrdina prochází napůl zničenou zemí s jasným cílem. Člověk si nějak po celou dobu říká, že všichni ti mrtví jsou jenom oběti náboženství, kde si každá strana myslí, že je ta správná. Poslední záběr je pořádný nářez, který slabým povahám nedoporučuji. 85% ()

kusper

Dlouho, opravdu moc dlouho mě žádný film tak nezasáhl jako Valčik s Bašírem. Brutální film natočený citlivou animací s drsným příběhem. Od psů na začátku, až po dokumentární záběry na konci. Silný film. ()

Andre3000

Je to příběh u kterého lze říci, že byl místy nudný a chvílemi zase napínavý, ale nebyl to spíše úmysl? Ono šlo o to aby příběh měl nějakou pointu a nebylo to jen o samotné válce, ale i o jejich důsledcích a budoucnosti kterou navždy změní. S dobrou hudbou a skvělou animací se mi valčík jen tak z hlavy nevytratí, to vím určitě. ()

campix

Velmi zajímavý animovaný pohled na izraelsko-palestinský konflikt. To je Valčík s Bašírem. Hlavnímu hrdinovy Arimu se podařilo všechny ty hrůzy války vytěsnit a jednoho dne, když se mu svěří jeho přítel se zlými sny, začne se pídit po své minulosti a své úloze v konfliktu. Setkává se se svými bývalými kamarády a spolubojovníky a pomalu skládá mozaiku své minulosti. Některé obrazy jsou velmi kruté a překvapivě silné na animované podání. Nevím proč,ale při sledování mi stále v mysli vyvstávala vzpomínka na počítačovou hru Polda a opravdu nevím jakou to mělo souvislost. Každopádně zajímavý film, který stojí za to shlédnout. ()

zette

Zdarile poskladana mozaika s vybornou animaci, ze ktere misty az mrazi. Podporeno skvelym hudebnim doprovodem. Skoda, ze se film blize nevenuje masakru v Sabre a Satile. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky