Reklama

Reklama

3:10 Vlak do Yumy

  • Česko Cesta za záchranou (více)
Trailer

VOD (1)

Sám proti přesile i vlastnímu strachu. Padesátá léta byla ve Spojených státech dobou velkého rozmachu televize. Úbytek diváků v kinech si vynutil čerstvé tvůrčí impulsy i u zavedených a úspěšných žánrů. Novému přístupu se neubránil ani western. Už nestačila jednoduchá akce a vítězství dobra nad zlem, korunované objetím hrdiny s jeho vyvolenou. Jedním ze směrů, jímž se tento populární žánr začal ubírat, byl tzv. psychologický western. Jeho klasickým příkladem je V pravé poledne (1952), v němž hlavní hrdina čelí vlastním pochybnostem i zbabělosti svých soukmenovců, a i když zůstane sám, přesto se postaví desperátům, kteří se mu chtějí pomstít. Film Vlak do Yumy (1957) má se zmíněným Zinnemannovým snímkem dost společného. I tady hraje důležitou úlohu vlak, který tentokrát nepřiváží zlosyny, ale naopak má jednoho padoucha odvézt před soud. Hlavním hrdinou je prostý farmář Dan Evans (Van Heflin), který se z existenčních důvodů nechá najmout jako eskorta nebezpečného lupiče Bena Wadea (Glenn Ford), s nímž čeká v hotelovém pokoji na odpolední vlak do Yumy. Stejně jako šerif ve filmu V pravé poledne i Evans zůstává sám proti přesile Wadeovy bandy, která začne jejich hotel obléhat. A stejně jako on najde dostatek vnitřní síly, aby se hrozícímu zlu postavil… Film natočil westernový specialista, režisér Delmer Daves, podle povídky známého autora Elmora Leonarda. Oblíbený westernový hrdina Glenn Ford si překvapivě vybral roli Bena Wadea, ač mu byla nejdřív nabídnuta postava farmáře Evanse. Toho ztělesnil převážně charakterní herec Van Heflin. Snímek nezaznamenal v době svého prvního uvedení větší ohlas a byl náležitě oceněn až s časovým odstupem. V roce 2012 byl zařazen jako dílo trvalé hodnoty do Národní filmového registru při Knihovně kongresu. Po padesáti letech vznikl zbytečný remake, který se hrál v našich kinech pod názvem 3:10 Vlak do Yumy a který režíroval James Mangold s Russellem Crowem (Wade) a Christianem Balem (Evans) v hlavních rolích. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (56)

klerik 

všechny recenze uživatele

Dobrý western v štýle NA PRAVÉ POLUDNIE. Čiže takmer bez akcie a stojaci na charizme jedinej postavy a na finálnom strete pri vlaku. Postave farmára chvíľu trvá, kým si získa divákove sympatie, ale o to viac vyniká skvelý Glenn Ford. Mangoldov remake bol akčný a hravý, ale (hlavne vďaka záveru) naivne béčkový. Davesov originál je omnoho uveriteľnejší, aj keď možno pre omnoho menej komerčné publikum... ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Westernoví hrdinovia bývajú veľké charaktery, na jednej aj na druhej strane zákona. Len by to malo mať aj nejakú elementárnu logiku. Tá mi tu chýbala od začiatku do konca. Už to blúdenie jedných aj druhých, romantický bozk a zamilovanie, a samozrejme veľký neuveriteľný čin na záver. Western bez poriadnej prestrelky a zavŕšiť ho má iba dážď, čo je to za žáner? ()

Reklama

Rafik 

všechny recenze uživatele

líbilo: neúplatný Dan, který se rozhodl i přesto, že ho všichni nechali na holičkách, dokončit svůj úkol se ctí, padouch Ben Wade, který se ho pořád snažil ukecat a uplatit a který se v závěrečné scéně zachoval chlapsky,atmosféra filmu a ústřední píseň filmu; nelíbilo: závěrečná scéna, od které jsem čekal větší akci a svištění kulek,ovšem dostal se mi jen zlomek toho, bojácnost Benovi tlupy,která v záv. scéně skoro nezaútočila, aby svého vůdce vysvobodila, absence šerifa, kdy zrovna jako náhodou někam do Tucsonu odvážel vězně; výsledkem: westernovka,která mě bavila,ač jsem její shlédnutí dlouho odkládal, docela mě láká pustit si i novou verzi s Crowem a Balem a zjistit jak si povedou. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Převážnou většinu stopáže si Vlak do Yumy udržuje spolehlivou čtyřhvězdičkovou úroveň a řadí se k tomu výrazně lepšímu, co v příslušném žánru americká studia v 50. letech vyprodukovala. Pohrává si s podobným motivem jako slavný snímek V pravé poledne. Souhrou okolností spočine odpovědnost za vyřešení krizové situace na osamoceném hrdinovi, který v rozhodujícím okamžiku překonává svůj strach a stává se morální autoritou. Film používá typické westernové postavy, dává jim ale proti dobovým zvyklostem hlubší psychologický rozměr. Především vůdce bandy není běžný westernový padouch s černou duší a rychlými kolty. Je to hráč, manipulátor, pokušitel a vyjednavač, v neposlední řadě ale i vlastník sice svérázného, nicméně pevného hodnotového žebříčku. Vlak do Yumy šetří obvykle používanými žánrovými stereotypy, je skoupý na akční scény a prim v něm hrají psychologické střety postav a jejich dialogy. Bohužel v posledních patnácti minutách ožívá v plné síle westernový mýtus a najednou před sebou máte typický western 50. let s neprůstřelným hrdinou a naivním dějem. Triumf spravedlnosti se měl dostavit jiným způsobem, závěrečná scéna přesunu z hotelu do vlakové soupravy je typickým příkladem, kdy scénárista ohýbá logiku ve prospěch svého cíle. V mých očích stál snímek jednu hvězdičku, fanoušek žánru si ji ale může bez problémů přidat. Celkový dojem: 65 %. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Western, který si dává na čas. Krom jiného osvětluje, nakolik je obávaný desperát s vemlouvavým hlasem cynickým mluvkou a nakolik lupičem-gentlemanem ... a jen tak mimochodem odpovídá na otázku, zdali jeho předání do rukou světské spravedlnosti může přímo či nepřímo ovlivnit lokální počasí. Neboť i zápletka je patrně v samotném závěru nadmíru uondána žhnoucími slunečními paprsky, které nemilosrdně spalují vyprahlou krajinu. Jak jinak vysvětlit nedostatky finální dramatické scény, která detailně přibližuje poslední úsek cesty ku vlaku ? Zjevná neschopnost desperátovy bandy v některých okamžicích působí přece jenom maličko komicky. Ne že by se remake z roku 2007 dokázal vyvarovat menších i větších nelogičností, ale jeho tah na branku je o poznání drtivější ... 3,5* ()

Galerie (24)

Zajímavosti (8)

  • Průměrná délka záběru je 6,4 vteřiny. (Mol)
  • V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)
  • Glennovi Fordovi byla původně nabídnuta role Vana Heflina. On odmítl a navrhl pro sebe roli Bena Wadea. (Delock)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno