Sedm nevěst pro sedm bratrů

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 1954, 102 min

• Auvajs

Stáhl jsem si 4 dvdripy, všechny z hlediska kvality nekoukatelné, ale nic lepšího asi neexistuje, to zaprvé... Oregon kolem roku 1850. Do městečka (o velikosti pár baráků) přijíždí největší buran světové kinematografie. Ještě to odpoledne si nachází ženu a žení se. Chudák holka rychle přichází o iluze, hned jak jí novomanžel přiveze "domů"... Chlapec má totiž šest bratrů, jeden větší prase než druhej... Film má jen náznakový děj, je to hlavně muzikál. Dívka své švagry učí "manýry" a "chování k ženám", ti nakonec svůj "milostný problém" vyřeší poměrně radikálně - vtrhnou do vesnice a dívky, do kterých se na té jejich jakési vidlácké diskotéce zakoukali, prachsprostě unesou. Nekvalitní obraz, přitroublý děj, zastaralé nemelodické přiteplené písně ("I'm a lonesome polecat*.. Lonesome.. sad and blue.. 'cause I got no feminine polecat.." ..OMG).. Trochu vtipu to na druhou stranu mělo. *tchoř(25.12.2012)

Nenechte si ujít toto unikátní spojení amerických buranů (farmářská komunita, Oregon, 1850) a římských dějin (motiv únosu Sabinek). I bez roztomilé, leč nechtěné zoofilní asociace ("A man can't sleep when he sleeps with sheep."), by 7B47B bylo velice nadprůměrnou muzikálovou zábavou, která se zaryje do paměti kinofila především díky výborné hudbě a choreografii.(15.11.2004)

Nepopsatelně trhlá, prudce sexistická kombinace Sněhurky s legendou o únosu Sabinek, lacinou výpravou, ambiciózní muzikou s texty tu obyčejně banálními, tu až montypythonskými (jsem osamělý tchoř, co nemá tchořici za rytmického doprovodu pomalu rubajících seker… no mrkněte – a všimněte si, že je to celé jeden záběr, mně to došlo až napočtvrté), sebeironickým herectvím (jen to chce vzít za své, že jde o poněkud staromódní humor servírovaný s vážnou tváří a ne o vážně míněný pokus o drama, s čímž může mít dnešní divák problém) a elegantně zapasovanými choreografiemi s tanečně-akrobatickými výkony hodnými Ruského národního cirkusu (vůbec nejvíc řádí v roli nejmladšího dřevorubce dvacetiletý Russ Tamblyn alias Dr. Jacoby z Twin Peaks). Když jsem si to pouštěl se slovy „dneska byl takovej den, že už zvládnu jenom muzikál o dřevorubcích“, potomstvo prchlo na druhý konec domu, ale ta starší (16) v půlce nakoukla a bavila se tak dobře, že zůstala do konce a pak si dala ještě tu první půlku, a já s údivem zjistil, že s ní u té ptákoviny sedím znova a vůbec se mi nechce pryč.(7.11.2017)

Scenár je síce napísaný podľa nejakej poviedky, ale prvých 40 minút pripomenie skôr hranú verziu Snehulienky a sedem trpaslíkov. Neskôr sa z toho stane 7 Snehulienok a 7 trpaslíkov. Pozerať film, kde tón a udalosti udávajú chlapi a ženy sa im chtiac nechtiac prispôsobia, respektíve si ich obľúbia aj vďaka dosť obhrublým spôsobom, je až anomália. Ale doporučujem ho dnešným mladým, ktorí v podniku len tak postávajú, očumujú ženy a nenaberú odvahu ich osloviť (vrátane seba). Z tohto hľadiska považujem 7 brides for 7 brothers za silno motivačný, až inštruktážny film.(9.4.2016)

Tak toto je naozaj paradny, prijemnou atmosferou nabity muzikal a doslova prekypujuci humorom. Tento film, rovnako ako dalsie z toho obdobia, ma nutil sa pozerat nan s konstantne usmevom skrivenou tvarou. Ten lahky, vstriecny vtip z neho priam sala a po dopozerani vo mne zanechal skvelu naladu. Tou vobec najpamatnejsou scenou pre mna zostane ta, kde siesti bratia, pri praci, so sekerami a pilami v rukach, spievaju pomalu serenadu a smutne spominaju na svoje vzdialene lasky - a to zabalene v malebnej zasnezenej krajinke........skutocne kuzelne. Film taktiez ohromi paradnymi tanecno-akrobatikymi kuskami ktore by zdvihli uroven aj ktorehokolvek sucaneho filmu. Na csfd hlboko podhodnoteny film - osobne ho mam radsej ako napr. Singing in the rain. Pre milovnikov muzikalov jasna volba, a ostatny sa myslim nemusia bat tiez. (9/10)(7.11.2007)

• - Námětem snímku označovaného za jeden z nejlepších filmových muzikálů všech dob se stala povídka vycházející z římské legendy o znásilnění Sabinek. (Zdroj: Letní filmová škola)