Sedm nevěst pro sedm bratrů

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 1954, 102 min

Muzikálový expert - Stanley Donen, mimochodom spolurežisér hitovky - Spievanie v daždi, zvláda i sólo, choreografia je jeho chlebíkom, náramný pocit nadčasovosti, geniálna hudba - borcov - Adolpha Deutscha a Saula Chaplina, kameraman - George J. Folsey, disponuje neuveriteľnými 13. nomináciami na Oscara, jeho kamerka, je parádna, obsadenie srší krásnymi babami. Pointa je úplne primitívna. Siedmi bratia, kde je hlavným lídrom - najstarší Adam Pontipee, si zaopatrí ženu - kuchárku, sexy ženskú Milly, ona sa s ním poberie k nemu domov, kde jej ostáva rozum stáť z príchodu a nadobudnutiu presvedčenia, že čo s týmito 6. potenciálnymi ženíchmi, ktorí potrebujú 6. neviest. Na dedinskej akcii, pretekajú práve o tieto ženské srdca krásnych dám, o ktoré ale súperia - iní, ktorí sa im dvoria, pri stavaní stodoly o súťaž, sa prevalí bitka, ktorú vyprovokovali, tí závistliví, a tak Adama napadne, aby si tieto babenky uniesli, lavína zasype priechod, a teraz ostáva v pohotovosti otázka, či ich budú Ony chcieť ? Hlavné postavy - Howard Keel ako Adam a Jane Powell ako Milly, sršia pozitívnou energiou a náladou, vedia spievať a presviedčať v dobro pokroku a pochopenia, sú tu choreografické pasáže, ktoré mi vytreli zrak, to som ešte nevidel. Málo známy muzikál známeho muzikálového režiséra s brutálne krásnymi babami, ale najmä rýchle plynutie a zábava, sa postará o mimoriadne sviežu vec, ktorá posúva tento žáner na inú koľaj, po ktorej sa chcem znovu vypraviť...(27.1.2016)

I když se na první pohled jedná o prazvláštní kombinace - westernový humorný muzikál, kde je hlavní dějová linie okolo ženitby sedmi bratrů - tak v konečném důsledku je to výborné. Pokud muzikálový western, tak rozhodně v tomhle provedení. Kromě skvělých barev a výborných písní, snímek vyniká humorem a akrobatickými scénami.(5.12.2014)

Štúdiová výprava dodáva tomuto inak priemernému muzikálu punc gýčovitosti a každá scéna pôsobí ako pohľadnica ( hlavne zimné sekvencie, z ktorých zábery by sa dali predávať vo vianočnom období ). Ďalší nemalým plusom je choreografia tanečných výstupov, pričom príhoda zo stavebnej veselice je viac ako dokonalou ukážkou talentu tanečníkov. Film samotný je však trochu viac feministický, tváriaci sa prihlúplo a záver mohol byť dotiahnutý do lepších proporcií. Farebný príklad duševne čiernobieleho filmu.(22.12.2015)

Tak toto je naozaj paradny, prijemnou atmosferou nabity muzikal a doslova prekypujuci humorom. Tento film, rovnako ako dalsie z toho obdobia, ma nutil sa pozerat nan s konstantne usmevom skrivenou tvarou. Ten lahky, vstriecny vtip z neho priam sala a po dopozerani vo mne zanechal skvelu naladu. Tou vobec najpamatnejsou scenou pre mna zostane ta, kde siesti bratia, pri praci, so sekerami a pilami v rukach, spievaju pomalu serenadu a smutne spominaju na svoje vzdialene lasky - a to zabalene v malebnej zasnezenej krajinke........skutocne kuzelne. Film taktiez ohromi paradnymi tanecno-akrobatikymi kuskami ktore by zdvihli uroven aj ktorehokolvek sucaneho filmu. Na csfd hlboko podhodnoteny film - osobne ho mam radsej ako napr. Singing in the rain. Pre milovnikov muzikalov jasna volba, a ostatny sa myslim nemusia bat tiez. (9/10)(7.11.2007)

Scenár je síce napísaný podľa nejakej poviedky, ale prvých 40 minút pripomenie skôr hranú verziu Snehulienky a sedem trpaslíkov. Neskôr sa z toho stane 7 Snehulienok a 7 trpaslíkov. Pozerať film, kde tón a udalosti udávajú chlapi a ženy sa im chtiac nechtiac prispôsobia, respektíve si ich obľúbia aj vďaka dosť obhrublým spôsobom, je až anomália. Ale doporučujem ho dnešným mladým, ktorí v podniku len tak postávajú, očumujú ženy a nenaberú odvahu ich osloviť (vrátane seba). Z tohto hľadiska považujem 7 brides for 7 brothers za silno motivačný, až inštruktážny film.(9.4.2016)

• - Námětem snímku označovaného za jeden z nejlepších filmových muzikálů všech dob se stala povídka vycházející z římské legendy o znásilnění Sabinek. (Zdroj: Letní filmová škola)