Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

Je fajn, že i když se hollywoodské pozlátko snaží Guye Ritchieho semlet svými nejohranějšími triky (odhadnutelné dějové piruety, vývoj postav), je to pořád ten osobitý, lišácky vychytralý filmař, který i z banální detektivní zápletky vyždímal v rámci jejích možností úplné maximum (boxerský zápas, zpětné vysvětlovačky). Hlavním hrdinou ale (oproti trailerům) není Robert Downey jr., nýbrž Jude Law, který i přes nevděčnou úlohu suchého přicmrndávače tasí elegantní bonmoty i tvrdé pěsti a paradoxně jsem si jej užíval o kapku více. Strong i McAdams nevýrazní díky minimálnímu prostoru i celkové opomenutelnosti v ději (ano, u Stronga jako hlavního záporáka docela slabina). Kladné pocity přesto převažují, hlavně díky tempu, celé té svojí osobité auře a velmi netradiční, ale výborné Zimmerově práci. Těším se na dvojku.(14.1.2010)

Ano, Holmes se tu umí prát a s Watsonem dávaj všem do držky, jenže je to stejně v pravní řadě hlavně poctivá detektivka s klasickým vyšetřováním zapeklitého případu. Přijde mi, že se na to trochu zapomělo a mluví se jen o efektech atd. Mě Guy Ritchie hrozně potěšil, že skloubil akční element s vyšetřovacím a ještě přihodil ponurý Londýn. A podruhé ano, stojí to jednoznačně na perfektní hlavní dvojici. Robert Downey Jr. byl skvělej a pro mne to je jeho zatím nejlepší role. A Jude Law byl mimořádnej. Knírek ho dost změnil :) a navíc ty ksichty a vystupování, dost do tý role prorostl a opět potvrdil, že když má zajímavou a hlavně neromantickou roli, tak je to herec na kterého vás prostě baví koukat. A samozřejmě musím pochválit výbornou hudbu. Filmu neskutečně pomáhá.(28.2.2010)

• Morien

Hm, mě, starou konzervu, tady nemá co zabavit. Co se stalo s detektivkami? Zachraňujeme svět, ach bože, toho mám po krk. Proč se nemůžeme hňahňat v nějakých nicotných problémech, na kterých vůbec nezáleží, třeba já nevím, proč třeba lady Sherwoodové zmizelo ze špajzu skopové? Nebýt Boba, který mě proti mojí vůli (Jeremy Brett forever!) nakonec docela bavil, tak budu asi dštít síru mnohem víc.(30.6.2010)

• Cival

Kapitální slátanina. A dlouhá hra o to, jak hloupý může být film o největších chytrácích své doby. Postavy oslňujou dedukcema a plánama, ale přesto se ve finále nesmyslně potkají na Tower Bridge a všechno si v rámci proslovu a přeplácané tečky osvětlí. Sofistikovaně sherlockovské, přesto směšné jako finále seagalovek. Tvůrci, kteří získají do svých služeb Downeyho (tady i Lawa a s ním celou tu skoro-bratrskou "chemii"), si nejspíš usmyslí, že mají vyhráno a absolutně se vykašlou na nějakou dramatickou klenbu, potažmo celý scénář. Iron Man to ještě jakž takž ustál, i když v době natáčení scénář nebyl hotový, Ritchie a spol. ho zjevně hotový měli, ale já osobně z něj pochytil jen že "Sherlock a Watson chodí bůh ví proč z baráku do baráku, tam na ně vždycky někdo vybafne nebo nachystá nástrahu, chvíli se to řeže, a pak se jde zas o dům dál". Mě to přecházení z lokace na lokace nezaujalo ani na chvíli - detektivku, natož dobrodružnou jízdu si takhle jednoduše nepředstavuju. Ritchieho navíc podezřívám, že za něj trikové scény jistil Tamahori - bitce v docích i na rozestavěném Tower Bridge hnusná digitální patina spíš ubližovala. Chválím proto jen sdělení, že i latentní homosexuálové můžou být moudří lidé, a doufám, že dvojku sepíše někdo schopnější.(30.1.2010)

Štýlové, svižné a technicky dokonalé kriminálne dobrodružstvo. Dialógy zábavné a dobre napísané, akcia nápaditá, hravá a našlapaná, ústredná dvojka sympatická a hudba perfektná. Je len veľká škoda, že Mark Strong nedostal viac priestoru (záporákov on vie na jednotku) a zápletka mohla byť vymyslená aj lepšie.(16.4.2012)

• - První americký film o Sherlocku Holmesovi od roku 1988. (CrypzzXD)

• - Susan Downey produkovala i tento film, byla to její druhá spolupráce s Guyem Ritchiem a třetí s manželem Robertem Downeym Jr. (Endiiska)

• - Spoiler: Když Irene Adlerová (Rachel McAdams) prchá kanalizací z budovy Parlamentu, tak se během velice krátké doby objeví na rozestavěném mostu Tower Bridge. I když je to střih, tak jí ta cesta trvá velmi krátce, přesto, že je to napříč celým Londýnem. (DaviD3141)