• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

"Pan Holmes zabil psa. Už zase." Trpím nedostatkem úcty k tradicím a prý se to nedá léčit, takže se přiznám, že ten strejda s fajfkou mne nikdy moc nebavil. Ale Sherlock Holmes, pouliční rváč, chemik, hráč na housle a ničič vztahu kolegy Watsona, je mi hodně sympatický. Navíc mám rád, když se mohu v temném prostředí procházet mezi poletujícími hláškami a po navrátu domů ze sebe smýt nános cynismu, na který právě tento Sherlock rozhodně není skoupý.(28.11.2013)

Pro někoho možná zneuctění legendy Sherlocka Holmese a rouhačský tanec na hrobě A.C. Doyla, pro většinu ale v prvé řadě hodně solidní zábava. Atmosféra starého Londýna dýchne z plátna/televize/displeje (nehodící se škrtněte) až k divákovi, Holmes krom pro něj typické geniality okouzlí i bojovými schopnostmi, Watson je mu zde určitě rovnocennějším partnerem, než v knihách a navíc se kolem obou točí pohledné ženy... Příběh má napětí, odpovídající době, kdy se příběh odehrává, celé je to dobře podkresleno Zimmerovou hudbou (byť od něj známe lepší majstrštyky), herci nepřehrávají, scénář nemá díry, navíc obsahuje i pár povedených vtípků - prostě taková pohodová detektivka na příjemný večer. ;-) Vidím to na 75%.(14.5.2013)

Klasická detektivní škola se setkává s Iron Manovskou nenuceností a bombastičností a mysteriózností Pirátů z Karibiku. Výsledek občas poněkud zadrhne (proč musí parádní kontaktní bitkovací pasáž s "obrem s kladivem" skončit v záplavě ne úplně nejkvalitnějších CGI, totéž platí i o konci), povětšinou ale především slušně baví. Law imho Downeyho suverénně přehrál, ačkoliv měl k dispozici výrazně menší prostor...(15.1.2010)

Trestuhodne nevyužitý Mark Strong, strata tempa v prostrednej tretine a absencia scény z traileru, v ktorej Rachel v podväzkoch kope Downeyho do rozkroku. Toľko k negatívam, zvyšok už iba chválim. Je to štýlové, dobovo atmosférické, veľmi dobre natočené (hlavne v akčných scénach) a ústredná dvojka srší slušnou buddy chémiou. Niekomu sa môže zdať, že chýbajú hlášky, čo je v podstate pravda, ale dialógy sú napriek tomu svižné a vonkoncom nie nudné, práve naopak, najväčšiu dynamiku čerpá film práve z nich. No a z muziky. Hans Zimmer vykradol Hapkovu Perinbabu a Tisícročnú včelu, skombinoval ju s Morriconem a zvučkou z Dextera a teraz machruje, že skomponoval soundtrack roka ;-). Lenže ono je to pravda, hudba je snáď najvýraznejšou zložkou filmu. Spokojnosť a okamžite chcem dvojku.(8.1.2010)

• Subjektiv

Čárymáry mekgajvvrány...Sherlock Holmes nikdy nebyl zaprděným usedlým detektivem, který nebyl schopen žádné akce. Pojmout jej ale jako podivína, jenž má problémy v kontaktech s realitou, věnuje se zápasení a žárlí na lásky, které mu kradou Watsona? Vlastně... proč ne, že? Ale opravdu musí film o něm až tak připomínat dobrodružství Indiana Jonese? Rozdíly jsou minimální - místo artefaktu se pátrá po vrahovi, který má nějaký zlý plán (zrovna jako nacisté v Indym). Nejsme sice v daleké zemi na území prastaré kultury, ale uznejte, není ponurý retro Londýn 19. století pro dnešního člověka tajemný a exotický. Industriální špína, ocel, parní kotle a temné mraky nahradí skřehotání papoušků, liánami obtočené ruiny a zlaté poklady. Mechanické a elektrické pasti z různých pil a plynovodů jsou stejně atraktivní jako valící se koule a lisovací stropy. Hláškovací slovní přestřelky jsou úplně totožné. Ještě ozdobit dalším množstvím pastí, plameny, čepelemi, pistolemi, bryčkami, plášti, mechanismečky, komíny, parními čluny, palicemi, doky, jedy - vše namíchané do McGyverovského koktejlu, který nedává smysl, ale dobře vypadá. Hlavně, že se divák baví rychlými proměnami prostředí a situací. Možná by mohl být i napjatý, kdyby v něm film dokázal vzbudit obavy o postavy. Ještě štěstí, že hlavní devíza Holmese, dedukce, zůstala. Štěstí? Vlastně ani moc ne. Ritchie nám servíruje fakta v rychlém sledu, dedukce připomínají kulomentou palbu a v té kadenci si možná ani nepovšimneme, jak mělce jsou často promyšleny. Nabízejí nejenom správný Holmesův výklad, nabízejí jich několik. O to míň nabízí film.(12.4.2010)

• - Když Watson a Holmes jdou do továrny, skáčou z lodi do vody a u Watsonovi sahá voda až po prsa. V dalších záběrech ale mají šaty suché. (tamadas)

• - Sherlock Holmes bol v literárnej predlohe náruživý fajčiar. Avšak vo filme ho môžeme vidieť s fajkou iba v jednej scéne, aj to s nezapálenou. (shimik77)

• - Ve scéně, kdy je Irene Adlerová (Rachel McAdams) v bytě Sherlocka Holmese (Robert Downey Jr.) a nalévá mu čaj, je možné jasně vidět že v šálcích žádný čaj není. (skinny)