• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

Je fakt, že kdo na princip nespolehlivého vyprávění nepřistoupí hned od počátku a nenechá se unášet iluzorní realitou, tomu se může zdát film poněkud stereotypní a nudný. Robert Downey Jr. (film od filmu ho mám raději) zde představuje totálně racionálního a poněkud sociálně bezohledného Sherlocka Holmese a Jude Law jeho věrného pomocníka, válečného veterána a "vyléčeného" gamblera dr. Johna Watsona. Právě racionalita pravděpodobně odděluje Holmese od většiny publika. Toho, kdo se nechá unášet vyprávěním a zmást se černou magií, pak o to víc překvapí závěr, který Sherlock svým postojem proklamuje vlastně celý průběh filmu a svým silným vrozeným citem pro pozorování ala Mentalista se staví do pozice téměř "vševědoucího", určitě ale o krok napřed jdoucího než je sám divák, který se o průběhu dané scény (akce) dozvídá až zpětně za pomoci krátkého dovysvětlujícího flashbacku (často o nějaké skryté fintě či triku). To je jeden z prvků, který ozvláštňuje celkem přehledné a vyvážené vyprávění. Vzhledem k častému opakování tohoto aspektu může střední část filmu poněkud nudit, nicméně charisma hlavní dvojice na tuto skutečnost dává rychle zapomenout. Druhým z prvků jsou krátké flashforwardy při detektivových boxových vsuvkách, kdy jako zkušený bijec nejdříve ve zpomalených záběrech názorně ilustruje dopady různých úderů na protivníkovo tělo, jeho přemožení a následné zdravotní komplikace a poté jde do pravé bojové akce. Vzhledem k humornému tónu filmu se mohou zdát být tyto vsuvky jako matoucí (Holmes dostane nakládačku), nicméně není tomu tak. Moderní akční háv a další žánrová oscilace zasazené do období britského impéria druhé poloviny 19. století jsou zjevné, inspirace forenzními vědami z mnoha seriálových řad Kriminálek také. Guy Ritchie natočil povedenou poctu literárnímu hrdinovi sira Arthura Conana Doyla, vzkřísil skomírající filmy o době panování královny Viktorie. Anglii při vrcholu průmyslové revoluce zobrazil sice jako prosperující, ale plnou špíny, korupce a zločinu. Právě proto nemohl být Sherlock Holmes zobrazen jako uhlazený elegán a gentleman, ale jako tvrdý, poněkud asociální a vše přeživší jedinec (s dýmkou v ústech samozřejmě).(16.1.2010)

Určitě to byla legrace, určitě tam byla akce, ale určitě si to ode mě nezaslouží lepší hodnocení. Downey a Law tvořili zajímavý tým, nejsem proti, aby si spolu zahráli znovu, a vzhledem k tomu, jak Sherlock končí, je to víc jak pravděpodobné - tedy pokud ho nezasáhne krize. Je to film, který nepřináší nic nového, nepřekvapí, může vás omrzet, co může zklamat jsou stokrát ohrané vtipy. Myslím, že 128 minut je víc jak dost. V kině to musí být asi zajímavý zážitek, ale rozhodně mi nevadí, že jsem o něj přišla. Tenhle film zařazuji pod škatulku "jednou a stačí". V přepočtu slabší tři *.(10.2.2010)

Pokud to budu brát jako normální film, tak to sice příběhově neni moc originální, ale hromada nápadů, skvělá režie, super atmosféra 19. století v Anglii a roli si užívající Robert Downey jr. s britským přízvukem z toho dělaj fakt zábavnej film, ale pokud to vezmu jako film o Sherlocku Holmesovi, tak mi to přišlo až jako moc velká šáškárna, obzvlášť Downey jr. tam má hromadu vtipných scén, který se k charakteru známý postavy moc nehodí, navíc příběh je hodně tradiční, záporák slabej, Jude Law se na Watsona nehodí a Downey svojí přechytralostí a tim jak vždycky všechno ví značně připomíná Hankse v Andělé a démoni, ale narozdíl od Hankse, jemu jsem to fakt věřil. Nicméně jelikož jsem tyhle Sherlocky Holmese, Hercule Poiroty a podobný zvědavý detektivský vopruze nikdy pořádně nesledoval, tak mi ani nevadí, že to je pojatý jinak a líbilo se mi, jak to Ritchie udělal v zábavným stylu(19.1.2010)

Guy Ritchie nabízí uspokojivou detektivní jízdu s výbornými akčními scénami (a kulervoucími výbuchy ve zpomalovačkách!), kterou krom nevýrazné zápletky kazí hlavně přílišné otálení s odklonem do temnějších vod, podfinancované triky ve velkých scenériích a nedotažené konverzační duely Holmese a Watsona. Po tom, čím chce nový Sherlock Holmes být, se pátrá zbytečně dlouho, když se ale všichni konečně dohodnou, celý případ s restartem začne dávat smysl. A promění se v zatraceně zábavnou podívanou. 7/10 zaokrouhlených nahoru, protože dojmy se naštěstí s odstupem zlepšují :) P.S. Zimmer těžce válí [novinářská projekce s Londýně](16.12.2009)

Konečně vzal někdo Sherlocka za pomyslná varlata a pořádně zmáčkl. Guy Ritchie z nich vymačkal nečekaně akční snímek, přesně takový, jaký vždycky Sherlock mohl být, jenže byl vždycky tak nějak anglicky decentní. Tento americký Downeyho Sherlock je zhruba takový, jak naznačili Cimrmani inspektora Trachtu čili tělem Kašperský a duší Myslík. To vše je kolorováno překrásnou scenérií starého rozestavěného Londýna. A kdyby BBC nenatočila Sherlocka ještě bizerněji, bylo by toto pojetí asi nejlepší.(25.4.2011)