• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

Suchary jsou dobré tak pro psi. Sherlock Holmes to je jiný chlapík. Tu atlet, tu James Bond. Jeho břitký intelekt však zůstal zachován. Snad jen to, že Holmes je neobyčejně chytrý hrdina, ho odlišuje od spousty dalších blockbusterů, které sázejí na šaškárny hlavního hrdiny. Tvůrci si však vymínili i nějaký ten příběh. Což o to, story o Blackwoodovi je vcelku roztomilá, ale chybí ji jakákoliv důmyslnost. Aspoň tedy ze strany zloduchů. Další vráskou na jinak i zábavném Holmesovi je jeho digitální prostředí. S ním už se jděte vycpat. Zlaté doby otevřených moří u Pirátů z Karibiku. Tady je celá atmosféra průmyslového Londýna zvalchována do zeleného plátna, na který se naklíčuje výsledný a digitálně upravený obraz. Ale jděte. Takže za zúčastněné herce jedno velké ano, za Ritchieho entuziasmus snad taky, ale jinak dost chatrný blockbuster.(6.2.2010)

Vyhovovalo mi to téměř ve všech směrech. Zamračený Londýn obklopený bouřkovými mraky řádně atmosférický, herecká sestava v čele s Downeym Jr. hrozně příjemná, dobře se mi na to koukalo, dialogy smysluplné, spousta sarkazmu, pošťuchování a neverbální komunikace. Holmes v podání režiséra Ritchieho prošel výcvikem krav maga, escrimy, boxu a kdo ví čeho ještě a na jeho bojové a deduktivní schopnosti se sice po celý film fajnově dívá, ale tohle snad už tvůrci přehnali, protože tu spojili dohromady Alberta Einsteina a Scotta Adkinse. Jinak to ubíhá kupředu svižně, je tu dostatek akce, i poměrně slušný záporák, bavil jsem se a to je hlavní. 90 miliónů dolarů(rozpočet)/524 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.5.2012)

[imdb: 7.6/10] | me: Sherlock Holmes inak. Príjemná zábava, výborní herci, zaujímavá atmosféra pochmúrneho Londýna a množstvo akčnej jazdy .... To celé ako nesilená svieža rozprávka s množstvom výborne ladených Holmes-Watson dialógov (na ktorých je film postavený), tajuplne magická zápletka a neuveriteľne bystrý dôvtip Sherlocka. Ak sa na to človek pozrie takto, tak dostane fajn zábavu. V opačnom prípade je možné pozrieť sa na film očami hľadajúcimi nedostatky a vnímať to ako serióznu detektívku (neodporúčam). V prvom rade ide hlavne o zábavu a tak sa k tomu treba aj postaviť.(6.2.2010)

Bych nepích, že Sherlock tak dobře boxuje.. Slavný detektiv z Baker Street se chová jak pradědeček Jamese Bonda, v zápase bez rukavic by v klidu zřezal cigoše Pitta, ženami až na výjimku pohrdá a ke psům se chová takovým způsobem, že ten z Baskervillu už raději dobrovolně skočil s traverzou na hřbetě do blat. Podivné vykreslení krále dedukce s lulkou, řeknete si, ale ze všech těch minulých má nakonec možná nejblíže k pravdě.. Film o střetu racionální mysli se (zdánlivým) nadpřirozenem nese všechny znaky Ritchieho tvůrčího rukopisu, obsahuje pár opravdu zajímavých scén (výbuchy na jatkách, veškerý Strong, závěrečný boj na rozestavěném Tower Bridge) a těží z Downeyho nepopíratelného charisma, přesto si však myslím, že příběh o britském hrdinovi v digitálním Londýně se celou dobu tak trochu tváří příliš americky. Především ten "Verbinského" konec vypadal, jako by Guy příliš často poslouchal píseň své exmanželky Material Boy.., ehm… teda vlastně Girl. Závěrem si neodpustím suchý vtípek, trefně charakterizující obě hlavní postavy. Holmes s Watsonem si vyrazí na výlet do přírody, navečer se utáboří na kraji lesa a jdou spát. Uprostřed noci se Sherlock náhle probudí, šťouchne loktem do svého přítele lékaře a ptá se: „Nerad vás budím, drahý Watsone, ale co usuzujete, když se podíváte nahoru?“ Ten si rozespale prohlédne noční oblohu a říká: „Díky velmi dobré viditelnosti všech hvězd a panujícímu bezvětří lze říci, že nás zítra čeká jasný den, i když vzhledem k tomu, že se již nyní třesu zimou, očekávám velmi chladné ráno.“ Na to Holmes uznale pokývá hlavou a praví: „Brilantní dedukce, drahý Watsone, ale co jsem od vás chtěl slyšet je to, že nám někdo ukradl stan..“(24.5.2010)

Klasická detektivní škola se setkává s Iron Manovskou nenuceností a bombastičností a mysteriózností Pirátů z Karibiku. Výsledek občas poněkud zadrhne (proč musí parádní kontaktní bitkovací pasáž s "obrem s kladivem" skončit v záplavě ne úplně nejkvalitnějších CGI, totéž platí i o konci), povětšinou ale především slušně baví. Law imho Downeyho suverénně přehrál, ačkoliv měl k dispozici výrazně menší prostor...(15.1.2010)