• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

You know my methods. Apply them. Trochu Brokeback Baker Street. Doyleovské přízraky staré dobré Anglie. Známé a účinné detektivní pasti. Špetka robustního, zpomaleného Rockyho. Subtilní humor a povinné holmesovské propriety. Londýn v mlze. Dedukce, obstrukce, rekonstrukce. A zpovykané charisma toho zatraceného Downeyho, který ve mně zašlapal nesmělé výtky oddaného holmesologa. S Judem Lawem mají mezi sebou tolik náboje, jako kdyby stáli uprostřed Menlo Parku. A ačkoli zasloužilý čtenář vidí od počátku onu krimitrojčlenku jak na papíře, napětí to Ritchieho akční verzi muže s houslemi nijak neubírá. Logika je totiž neobyčejně dobrodružství. Coby čtenář klobouk dolů, coby dívka ruce nahoru:) 90 procent. P.S. My zasloužilí doyleovci víme, že obecná představa Sherlocka coby páprdy s lulkou je ACD předloze vzdálená rozhodně víc než zemitě chlapská Ritchieho reinkarnace, a v podstatě si myslím, že jde o nejvěrnější adaptaci vůbec.(18.12.2009)

Naprosto excelentní!!! Čekal jsem hodně, ale dostal ještě o mnoho víc ... Čert vem původní předlohu a postavu Sherlocka Holmese, zde tato postava spolu s přítelem Watsonem slouží jen jako podklad pro naprosto dokonalou a přitom šíílenou komixově laděnou jízdu ... Dokonalost samotná je herecké podání a vykreslení Sherlockovy postavy Robertem Downeyem Jr., který se zde před kamerou naprosto vyřádil a roli si užívá jako žádnou jinou ... více než v Iron Manovi a to je co říct ... Superinteligentní asociál a kokainista ("Víte Holmesi, že to co zde celý den pijete se používá jako anestetikum pro operaci oka?" - /kokain/ ... :-)) ), fyzicky zdatný, ale mnohem více zdatnější svým důvtipem, génius, kterému to evidentně chybí někde jinde - v podstatě ne tolik neuvěřitelná postava ... sympaťák a jeden z nejlepších anti-hrdinů, jaké jsem na plátně viděl. Jude Law sice vypadá vzhledově jako Watson divně, ale pojetí jeho postavy opět dokonalé ... Vyjádření jejich bizardního pseudopřátelství naprosto ukázkové, opět tvrdím, že ne tolik nereálné ... Jeden závislý na druhém, ale oba moc velcí kohouti, aby si to někdy přiznali ... Perfektní příběh, úúúžasný look temné Anglie, skutečně záhadný hlavní nepřítel plus jako bonus špičková akce a souboje. Souboje vycházející z martial arts filmů a "zdrojů" jsou super, nejvíc musím ocenit zejména souboj "double vs jeden", tedy Holmes+Watson vs "obr", za použití stylu jiu-jitsu obr rozlámán a uspán (Watson:"Žádný strach, jsem doktor ..."). Tento film jsem si zamiloval od prvních minut a je to pro mne jeden z nejlepších filmů poslední doby ... Všem příznivcům skutečného Sherlocka Holmese (řadím se mezi ně!!) doporučuji přivřít oči a nechat se raději strhnout tou excelentní komixovou jízdou a Douwneyho herectvím ... ;-))(31.1.2010)

Ano, Holmes se tu umí prát a s Watsonem dávaj všem do držky, jenže je to stejně v pravní řadě hlavně poctivá detektivka s klasickým vyšetřováním zapeklitého případu. Přijde mi, že se na to trochu zapomělo a mluví se jen o efektech atd. Mě Guy Ritchie hrozně potěšil, že skloubil akční element s vyšetřovacím a ještě přihodil ponurý Londýn. A podruhé ano, stojí to jednoznačně na perfektní hlavní dvojici. Robert Downey Jr. byl skvělej a pro mne to je jeho zatím nejlepší role. A Jude Law byl mimořádnej. Knírek ho dost změnil :) a navíc ty ksichty a vystupování, dost do tý role prorostl a opět potvrdil, že když má zajímavou a hlavně neromantickou roli, tak je to herec na kterého vás prostě baví koukat. A samozřejmě musím pochválit výbornou hudbu. Filmu neskutečně pomáhá.(28.2.2010)

Guy Ritchie v službách Hollywoodu. Jeho najsilnejší režijný trademark, rovnako ako najbombastickejšou Zimmerovou hudobnú exhibícu, pocítime v efektnom úvode. Zvyšok filmu potom už je "len" príjemnou konverzačkou medzi Downeym a Lawom, zasadenou do sveta temných potterovských mágií. Prekvapení sa tu príliš nedočkáme, rutinný scenár vsádza na istotu - skvelých hercov a atmosféru tehdajšieho nebezpečného, do mračien zahaleného Londýna. Slušná zábava.(2.1.2010)

Guy Ritchie nabízí uspokojivou detektivní jízdu s výbornými akčními scénami (a kulervoucími výbuchy ve zpomalovačkách!), kterou krom nevýrazné zápletky kazí hlavně přílišné otálení s odklonem do temnějších vod, podfinancované triky ve velkých scenériích a nedotažené konverzační duely Holmese a Watsona. Po tom, čím chce nový Sherlock Holmes být, se pátrá zbytečně dlouho, když se ale všichni konečně dohodnou, celý případ s restartem začne dávat smysl. A promění se v zatraceně zábavnou podívanou. 7/10 zaokrouhlených nahoru, protože dojmy se naštěstí s odstupem zlepšují :) P.S. Zimmer těžce válí [novinářská projekce s Londýně](16.12.2009)

• - Pri nakrúcaní Holmesových myšlienkových pochodov v priebehu boja bola použitá vysokorýchlostná kamera Phantom, ktorá dokáže z jednej sekundy urobiť štyridsať - päťdesiat sekúnd. (drake31)

• - Aby film neobsahoval chyby, producent a tvorca príbehu Lionel Wigram hovoril s členmi skupiny Holmesových expertov z celého sveta, ktorí sa každoročne stretávajú v New Yorku. (drake31)

• - Čtyři symboly zmíněné ve filmu – Člověk, Lev, Býk a Orel – jsou přídomky čtyř evangelistů z Bible: Matěj (Člověk), Marek (Lev), Lukáš (Býk) a Jan (Orel). (HellFire)