• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

Guy a Sherlock? Jde to vůbec do kupy? Téměř celá platena si při slově Sherlock Holmes vybaví distinguvaného suchého pohublého muže s ostře řezanými rysy oblčeného v kostkovaném kabátě a spobafájícího lulku a Dr.Watsona jako pohodového mírně zakulaceného solidného muže.... A hle, jak mi Guy (a zřejmě nejen mně) po pár minutách tuto vizi rozbil.... Sherlock Holmes a Dr.Watson od Guye? Jo, po počátečních rozpacích jsem zjistil, že ano.... tak tohle taky můžu!!! Jo, fakt, že jo a s podivem chci nášup.... a hodně a co nejdřív!!!(2.2.2010)

• Morien

Hm, mě, starou konzervu, tady nemá co zabavit. Co se stalo s detektivkami? Zachraňujeme svět, ach bože, toho mám po krk. Proč se nemůžeme hňahňat v nějakých nicotných problémech, na kterých vůbec nezáleží, třeba já nevím, proč třeba lady Sherwoodové zmizelo ze špajzu skopové? Nebýt Boba, který mě proti mojí vůli (Jeremy Brett forever!) nakonec docela bavil, tak budu asi dštít síru mnohem víc.(30.6.2010)

Naprosto excelentní!!! Čekal jsem hodně, ale dostal ještě o mnoho víc ... Čert vem původní předlohu a postavu Sherlocka Holmese, zde tato postava spolu s přítelem Watsonem slouží jen jako podklad pro naprosto dokonalou a přitom šíílenou komixově laděnou jízdu ... Dokonalost samotná je herecké podání a vykreslení Sherlockovy postavy Robertem Downeyem Jr., který se zde před kamerou naprosto vyřádil a roli si užívá jako žádnou jinou ... více než v Iron Manovi a to je co říct ... Superinteligentní asociál a kokainista ("Víte Holmesi, že to co zde celý den pijete se používá jako anestetikum pro operaci oka?" - /kokain/ ... :-)) ), fyzicky zdatný, ale mnohem více zdatnější svým důvtipem, génius, kterému to evidentně chybí někde jinde - v podstatě ne tolik neuvěřitelná postava ... sympaťák a jeden z nejlepších anti-hrdinů, jaké jsem na plátně viděl. Jude Law sice vypadá vzhledově jako Watson divně, ale pojetí jeho postavy opět dokonalé ... Vyjádření jejich bizardního pseudopřátelství naprosto ukázkové, opět tvrdím, že ne tolik nereálné ... Jeden závislý na druhém, ale oba moc velcí kohouti, aby si to někdy přiznali ... Perfektní příběh, úúúžasný look temné Anglie, skutečně záhadný hlavní nepřítel plus jako bonus špičková akce a souboje. Souboje vycházející z martial arts filmů a "zdrojů" jsou super, nejvíc musím ocenit zejména souboj "double vs jeden", tedy Holmes+Watson vs "obr", za použití stylu jiu-jitsu obr rozlámán a uspán (Watson:"Žádný strach, jsem doktor ..."). Tento film jsem si zamiloval od prvních minut a je to pro mne jeden z nejlepších filmů poslední doby ... Všem příznivcům skutečného Sherlocka Holmese (řadím se mezi ně!!) doporučuji přivřít oči a nechat se raději strhnout tou excelentní komixovou jízdou a Douwneyho herectvím ... ;-))(31.1.2010)

Sherlock Holmes mohl být opravdu skvělým filmem, představuje dva zábavné charaktery s jiskřivou chemií ve svých dialozích, vsází je do atraktivního prostředí - digitální Londýn se zvětšeným důrazem na kontrast a ostrost barev vypadá opravdu pěkně + zvýrazňuje "alchymismus" celého snímku a pak je tu ještě Guy Ritchie... Možná zklamal tím, že si Holmesovy pletky nesepsal sám, ale režisérsky se, co do vedení kamery a natáčení akčních scén, nečekaně předvedl. Ovšem když si vezmeme scénář, neboli poměrne triviální a plytký děj, který Ritchie jen uměle "zesložiťuje" a zase vysvětluje, aby z něj aspoň něco solidního vymáčkl (tento tah ovšem oceňuji, je totiž efektní), uvědomíme si, že slavný Sherlock Holmes není neslavným Andělům a démonům až tak vzdálený... 7/10(21.1.2010)

Určitě to byla legrace, určitě tam byla akce, ale určitě si to ode mě nezaslouží lepší hodnocení. Downey a Law tvořili zajímavý tým, nejsem proti, aby si spolu zahráli znovu, a vzhledem k tomu, jak Sherlock končí, je to víc jak pravděpodobné - tedy pokud ho nezasáhne krize. Je to film, který nepřináší nic nového, nepřekvapí, může vás omrzet, co může zklamat jsou stokrát ohrané vtipy. Myslím, že 128 minut je víc jak dost. V kině to musí být asi zajímavý zážitek, ale rozhodně mi nevadí, že jsem o něj přišla. Tenhle film zařazuji pod škatulku "jednou a stačí". V přepočtu slabší tři *.(10.2.2010)

• - Sherlock Holmes bol v literárnej predlohe náruživý fajčiar. Avšak vo filme ho môžeme vidieť s fajkou iba v jednej scéne, aj to s nezapálenou. (shimik77)

• - Když Holmes (Robert Downey Jr.) vysvětluje ve svém "bytě" plán lorda Blackwooda (Mark Strong), požádá Watsona (Jude Law) o mapu. Ten ji společně s Irene (Rachel McAdams) zajistí, aby se nestočila. V dalším záběru je však mapa volně a Watson s Irene ji jistí znovu. (drtalec)

• - Kvůli věku si původně Guy Ritchie Roberta Downeyho Jr. do role obsadit nepřál. (Olafa)