• Německo

Akční / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2009, 128 min

Spolok okolo Ritchieho po kastracnom zakroku. Celkovy vysledok mi prisiel ako snaha o skombinovanie poetiky Piratov s jazykovou ostrostou "dualnych" slovnych vymien v novych bondovkach. Namiesto klzkej jazdy som mal vsak pocit pohybu po smirglovom papieri. Pohyb dopredu zabezpecoval Downey, stroj miestami mazal Ritchie (i ked sa ani zdaleka nezapotil ako pri svojich predchadzajucich projektoch), ale scenaristicky nemastno-neslany spolok tlacil na brzdu co len im sily stacili. Ich "usilie" utlmilo nielen bezvyraznu zapletku (s charakterovym neduhom megalomanstava hned na dvoch frontach), ale i ocividnu snahu o chemiu medzi Downeym a Judeom - v naznakoch obcas vyprskla, vacsinou vsak vyznela akosi do stratena. To, ze bude Adams do poctu som tak nejak cakal, ovsem ze aj Strong (vdaka pribehu), to zamrzelo.(22.12.2009)

Sherlock Holmes, jak jej ještě neznáme. V ulicích špinavého a předigitalizovaného Londýna, s parádním sidekickem, který vlastně ani sidekick není, s vybroušeným smyslem pro humor a neuvěřitelnou dedukcí pod režijní taktovkou znovuzrozeného Guye Ritchieho. Styl se od povídek znatelně změnil a konečně se Sherlock ukázal v té své originální podobě. Robert Downey sice hraje Tonyho Starka z viktoriánské Anglie, ale i kdyby měl Tonyho ztvárnit v každém následujícím filmu, tak jen dobře. Jude Law si nechal "narůst" pořádný knír, nasadil klobouk a Robertovi je více než zdatným přihrávačem. Škoda přeplácaného digitálu, který hodně ruší a hodí se spíše do televizní produkce stanice SyFy. Nicméně, zážitek to byl vynikající a na dvojku se těším.(11.3.2010)

Guy a Sherlock? Jde to vůbec do kupy? Téměř celá platena si při slově Sherlock Holmes vybaví distinguvaného suchého pohublého muže s ostře řezanými rysy oblčeného v kostkovaném kabátě a spobafájícího lulku a Dr.Watsona jako pohodového mírně zakulaceného solidného muže.... A hle, jak mi Guy (a zřejmě nejen mně) po pár minutách tuto vizi rozbil.... Sherlock Holmes a Dr.Watson od Guye? Jo, po počátečních rozpacích jsem zjistil, že ano.... tak tohle taky můžu!!! Jo, fakt, že jo a s podivem chci nášup.... a hodně a co nejdřív!!!(2.2.2010)

Jaký je Sherlock Holmes model 2009? Není to jenom nový facelift... Guy Ritchie udělal ze Sherlocka Holmese doktora House zkříženého se Seagalem a jeho adaptace legendárních předloh se odvíjí jen tak ,,volně na motivy" s příklonem k estetice jakési prebondovky, pročež to nejpodstatnější, duch literárního díla Arthura Conana Doyla, je bohužel nenávratně pryč. Sám Sherlock už není vyzáblý, misogynní, mírně autistický, trochu podivínský tvor, zmizelo i jeho tradiční oblečení, tedy tradiční rozpoznávací znaky, ale stal se z něho atlet, štramák, milovník a extrémní podivín. Uťáplý doktor Watson zase nelogicky přerostl svého kriminalistického učitele a dokonale se emancipoval, ba dokonce občas Holmese nevybíravě políčkuje! Vše je převráceno na hlavu. Což o to, spektákl je to pěkný, herecké výkony na úrovni, Robert Downey Jr. k okoukání, Londýn konce 19. století občas bere dech (i když digitální animace místy ruší), ale co je to platné, když to vše nese trademark, který má daleko větší cenu než celý tenhle hollywoodský velkofilm. Nudit se nebudete, ale přemýšlet také ne. A Sherlock Holmes byl vždy méně o tom prvním, než o tom druhém. Guy Ritchie možná přišel v adaptování téhle látky s revolucí. Co by na to však nejspíš řekl sám velký detektiv? Je mi líto, milý Watsone (rozuměj Ritchie), ale většina vašich úsudků byla mylná...(2.2.2010)

Obsazení perfektní, ale nic moc z toho. Strong je trestuhodně upozaděný, Law nestíhá Downeymu sekundovat snad ani v jediné scéně (a to by tu v zásadě měli být rovnocenní partneři!), Rachel McAdams tuctová, pořádný případ tu vlastně žádný ani není, deduktivní metoda se nevyužívá pro dobro celku, ale zneužívá jako deus ex machina a tak si pro sebe krade veškerou pozornost především Hans Zimmer. Ne, že by snad Ritchie nudil, baví, místy dokonce i obstojně, ale zopakovat zdařilou taškařici ve stylu prvních Pirátů z Karibiku se mu ani zdaleka nepodařilo. A přitom je evidentní, že to je to jediné o co mu šlo. Když už netradiční pojetí Holmese, tak to s nápadem či to s Sherlockem, ze kterého ten Downeyho tak jako tak stejně vychází. ♫ Hodnocení OST: 4/5(7.1.2010)

• - Robert Downey Jr. skončil v anketě britského serveru Digital Spy o nejlepšího Sherlocka Holmese všech dob třetí. (Olík)

• - Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) používá ve filmu revolver Webley No. 5. Doktor Watson (Jude Law) používá s největší pravděpodobností revolver Webley Bulldog. Kapesní verzi revolveru Webley Bulldog se skládací spouští lze spatřit v rukách Ireny Adlerové (Rachel McAdams). Netradiční zbraň, tzv. "pepřenku", používá profesor Moriarty, jedná se o Sharps Pepperbox revolver se čtyřmi hlavněmi. (Kirman)

• - Spoiler: Scéna, v ktorej Watson vchádza do Holmesovho bytu, kde práve vynalieza "dômyselné zariadenie na tlmenie zvuku výstrelu", je odkazom na film Temný obraz, v ktorom sa o to isté pokúšala Downeyho postava. (Bubbo)