Radio Flyer

Radio Flyer

Červená vážka

USA, 1992, 114 min

Len ten kto to zažil vie plne doceniť krásnu, no smutnú myšlienku tohto filmu. Nie je nič horšie, ako násilie a alkohol v rodine, vždy tým najviac trpia len deti. Málokto si uvedomí, že matka je v tomto prípade ešte vinnejšia ako opilecký tyranský otec, pretože pozerať sa na zlo a nezasiahnuť, alebo len naivne dúfať, že sa to zlepší, je často ešte horšie. To bolí viac, hlavne v tej duševnej rovine. To je prípad aj chlapcov vo filme, ktorí si z tohto trápenia urobili svoj vlastný detský svet a hlavne si stanovili cieľ, za ktorým potom išli - únik od toho všetkého. Koniec ma však nemilo prekvapil. Tak málovravné, nereálne, idealisticky karikatúrne a dramaticky odbité, až ma to mrzí. Je to obrovská škoda, pretože 2/3 filmu sú jedna krásne-smutná a zaujímavo naratívne vyrozprávaná dramatická lahôdka. 65/100(15.12.2016)

Vyborna kombinacia chlapcenskeho dobrodruzstva plneho pozitivnej energie, hravosti a detskej fantazie s emocionalne posobivymi dramatickymi motivmi tyrania mladsieho z bratov. Maly-velky film ktory z komercneho hladiska urcite neuspel, no ktory vas zaujme svojou uprimnostou, atmosferou, pribehom a zanecha vo vas mnozstvo krasnych pocitov. Keby som bol reziserom, chcel by som tocit filmy ako tento.(20.8.2009)

Kdybych byl mladší, asi by se mi to líbilo o něco více. O mnoho ne, neboť mým dětským snem nikdy nebylo létání. Když se na Radio Flyer podívám teď, vidím naprosto nerealistický film s pohádkovou zápletkou, příjemnými herci, melodickou hudbou a zcela odfláknutý a trapný konec. Králem filmu je "doslova a dopísmene" Adam Baldwin, který se snad jako týrající otčím narodil, naopak Lorrainre Bracco by raději měla zůstat u rolí typu Mafiáni či Rodina Sopránů, ta mi celou dobu zážitek kazila. Trapný a prostě nesmyslný konec je tak odfláknutý, že jej musím zmínit dvakrát. Na poslední chvíli jsem si rozmyslel ještě nižší hodnocení, a to díky Shaneovi. Takového psa mít..(7.12.2008)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $4,651,977Tržby Celosvetovo $-Richard Donner dokazuje svoj filmový cit pre akýkoľvek žáner a ponúka až nečakane podfarbenú detskú mozaiku duše plnej fantázie. Natočil film ktorý viac povie dospelým než deťom, prípadne presnejšie osloví minimum publika a aj preto je tento film skoro neznámy a popritom je tak úžasne spracovaný, že by si zaslúžil obrovskú pozornosť. Pri tomto filme sa dá krásne zaspomínať na detstvo a na pekné sny o svete plnom fantázie, prianí, túžob, čarov, príšer skovaných za dverami... /95%/(17.10.2009)

Milá atmosféra klukovského dobrodružství, které má sice skromnou, ale jasnou myšlenku. Útrapy dětství na líbivém americkém podnose, slepá láska a démon zvaný alkohol, víra v zázraky, výborní Elijah Wood a Joseph Mazzello (ten je z dvojice dnes méně známější, ale toho času si zahrál po boku Meryl Streep v Divoké řece nebo Spielbergově Jurském parku) i Tom Hanks coby vypravěč a Richard Donner, který to vše zkušeně jistí (nedokážu posoudit, jak moc snímku ublížily/pomohly čachry právě skrze režisérské křeslo). Nicméně nakonec z toho byl komerční propadák. Ovšem tak trochu trestuhodně zapadnutý film. Každopádně nic pro cyniky. Držíme palce. A letíme.(2.9.2016)

• - Natáčalo sa aj na železničnej stanici v meste Novato, Kalifornia. Vo filme však nemohol byť použitý žiadny detailný záber z tejto stanice, pretože začiatkom 80. rokov bola poškodená požiarom a v čase natáčania ešte nebola zrekonštruovaná. (m.a.t.o.)

• - Modré domčeky, ktoré možno vidieť vo filme, boli kedysi súčasťou základne vzdušných síl Hamilton a neskôr slúžili pobrežnej stráži. Vďaka svojej farbe získal komplex domov prezývku "Dedina Šmolkov". (m.a.t.o.)

• - Pôvodne mal režírovať David M. Evans, ktorý bol zároveň scenáristom filmu. Nakoniec ho nahradil Richard Donner kvôli tomu, že Evans nemal s režírovaním skúsenosti. (m.a.t.o.)