Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Thomick

Woody, whatever doesn't work. Certainly not THIS! --- Teda pokud si nezamýšlel stvořit nejotravnější postavu v historii filmu. Protože jestli náhodou jo, pak by to i možná fungovalo. Vážně, už nikdy se nepodívám na film s timhle Larrym Davidem. Oh! A to jsem se dole dokonce dočetl, že mělo jít o "tradičně příjemný Allenův počin". --- Víme, že se Allen vyrovnává se stářím. Po svém. A tu "pařížskou" cestu jsem miloval. Tohle je ale jen ubohej pokus senilního staříka bejt aktuální. Ten Taliban, rasismus, biopotraviny, gayové - narážky doslova jak z jiného světa. Stupidní, křečovitý, infantilní ... věru šílená směska. Navrch špatně vedený dialogy (jako by se po gagu čekalo na sitcom-smích), neuvěřitelný zamilování, neuvěřitelná hloupost i proměna Melody, to Borisovo urážení úplně cizích lidí, jen tak z voleje, to byla taky šílenost, atd. atd. --- Zaplaťpánbůh, že se Evan Rachel celou dobu oblíkala tak necudně (ty tepláčky!!) a s radostí za sebe nechávala mluvit svou dokonalou postavu (teda ne že by jinak nehrála, pro mě pořád o parník nejlepší výkon) - s ní to aspoň celkem odsejpalo. --- Nejít o Allena a nebýt toho celkem fajn hrdličkování dvou mlaďasů (zhruba 15 minut z celý stopáže), Whatever Works si jde neomylně pro odpad. ()

claudel

Měl jsem tu čest jako jeden z prvních Evropanů zhlédnout poslední film geniálního Woodyho a jako bonus jsem měl možnost splnit si svůj sen a spatřit jej na vlastní oči. Jelikož Francouzi Woodymu a jeho humoru rozumí a návštěvnosti jeho snímků jsou vysoké, odvděčil se Woody prezentací Whatever Works na předpremiéře v UGC Les Halles. Potlesk ve stoje, aplaus, který rval uši jej evidentně dojal. Slíbil, že pokud se nám nebude jeho nový film líbit, příští film natočí v Paříži. Whatever works je jeho klasická komedie se všemi oblíbenými tématy a narážkami. Jen je škoda, že roli jako šitou na míru Woodymu přenechal Larry Davidovi. Evan Rachel Wood svoji první ryze komediální roli zvládla bravurně a potvrdila svůj talent. Ona ostatně mistra v Paříži doprovázela. Nesu se stále na vlně euforie, protože jako málokterému Woodyho fanouškovi se mi poštěstilo stát ani ne půl metru od něj. ()

SLOTH

larry david ( nebo david larry?) se tak moc nazí byt jako woody ze prehrává a hlaskuje. jeho nemotornost a cinismus mu zezacatku verite ale pozdeji ztratí tempo a pak uz se dívate na hodinky kdy uz film zkonci ()

Morholt

Typická allenovská ukecaná komedie, ve které Woody sice nepřináší nic nového, ale pro mě byla i tak příjemná a osvěžující, což je asi dáno i faktem, že Woodyho tvorbu pravidelně nesleduju. Neurotik Larry Davis, kousavě glosující vše, co se mu šustně před nosem, si mě prostě získal a úplně blbá, jinak se to nedá říct, Evan Rachel Wood byla k sežrání. K tomu Patricia Clarkson v pro ní netypické roli........ . Dlouho se zase na žádného Allena nepodívám, ale pokud, tak doufám, že budu mít stejně šťastnou ruku jako tady. 85% ()

Handle

Tímhle si mě Woody Allen tedy nezískal. Poslání filmu je možná fajn, ale příběh ani humor zrovna dvakrát povedený není... ()

ScarPoul

Ďalší z povestných filmov majstra Woodyho. Whatever works je určitým návratom k jeho neurotickému hrdinovi, ktorý ma svojský pohľad na svet a hundre kade chodí. V tomto smere celkom vydarená úloha Larryho Davida, ktorý skvelo nahradil samotného woodyho v tejto úlohe. new york je späť a s ním aj povestné hlášky a dobrodružstvá, ktoré mixujú umenie a lásku. Film síce neprináša nič nové a je takou typickou komédiou, ktorých allen natočil desiatky a niektoré sú rozhodne lepšie, ale aj tak je celkom príjemné, po dlhom čase vrátiť sa k tomu čo sme na Allenovi milovali. Očarujúca Rachel Woodová so svojim južanským prízvukom, je jednoducho roztomilá a až na trocha patetický, silene happyendový koniec je ten film naozaj príjemný a zábavný. ()

jhrasko

Bola to doposiaľ len ilúzia považovať Woodyho Allena za najvtipnejšieho žijúceho autora (a to nielen na Manhattane) ??? Budem (a chcem) veriť, že nie !!! ()

Khalesi

Definitívne sa mi potvrdilo, že je Woody Allen geniálny! Skeptický neurotik Boris je úžasný a každá jeho hláška vo mne vyvolala hlboký súhlas a zároveň za daných okolností vo filme, aj salvy smiechu. Keby bolo viac takýchto premýšľajúcich, netaktne pravdovravných ľudí, bol by náš svet krajším miestom pre život . Niektorí tu píšu, že je Boris pesimista, mne sa však zdá, že je len notorický realista, ktorý si ten bordel okolo seba zbytočne neprikrášľuje a nebalamutí si hlavu vierou, alebo podobnými barličkami. Myslím, že som konečne našla svoj idol:) Komédiu vrelo doporučujem. ()

Mr. Lobo

Misantropický epos, v němž jediným zločinem je hloupost! Jen škoda, že v druhé polovině filmu vypadne Boris z úlohy vypravěče a stává se jen hláškující vedlejší postavou ()

rawen

Proč ne, Woody Allen se vrací z Evropy do New Yorku a je to dobře. Jde o tradiční Allenovskou odlehčenou hříčku o mezilidských vztazích - a nevadila mi tolik ani naivita příběhu a možná až trošku slaďoučké a málo uvěřitelné finále. Ideální inteligentní odpočinková záležitost. 7/10 ()

maseer2

relativně fajn allenovka, která je v první polovině, kdy stojí na skvělém Larry Davidovi kritizujícím všechno a všechny, hodně příjemným způsobem vtipná.. jenže ve druhé půlce se příchodem matky a později i otce děj tak nějak rozplizne a celé to ztratí lehkost a spád.. takže nakonec jen lepší 3* ()

bouncer

Genius! Woody Allen se vrátil se svým filmem do milovaného New Yorku a natočil filosofickou, oduševnělou, ale i trochu odvážnou komedii. Woodyho styl mám rád a tady se mi dostalo přesně toho, co jsem očekával a chtěl - briliantních dialogů, skvělých herců (Larry David hraje roli jak ušitou pro samotného Allena a hraje ji minimálně stejně tak dobře!), filosofických názorů, tak tipckých pro tvorbu Woodyho Allena, a hlavně dobré zábavy. Jediným důvodem, proč nedám 5*, je, že podobných filmů má WA na triku už několik a to podobného ražení, takže maličko schází originalita. ()

Martinibaby

Nádherná Allenovka :) Kouzelní herci, geniální scénář se skvělými postavami.. A i ten konec, kdy všechno 'zapadne' tam, kam má, mě nesmírně potěšil i přes jakousi klišoidnost :) Velké čtyři hvězdičky. ()

Johny_fork

Woody Allen má stále, co říct, přestože rezignoval na vývoj postav, které se mění jako mávnutím proutku. Rovněž posuny v ději působí až moc epizodně, ale i kdyby si Woody vzal hodinku v Na stojáka a mluvil, tak by ho lidi žrali, protože on divákovi již přestal zprostředkovávat svoje idee, on s ním regulérně vede dialog. Nemusíte s ním souhlasit, i já považuji Užívej si, co to jde za průměr, ale to zapálení mu musíte závidět. Nicméně příště bych si dal něco na způsob Vicky Christiny. ()

Hismael

Woody Allen asi hodně čte. Myšlenky o životě se mu nahromadily, přidal opět umění a tentokrát bohužel spoustu vztahů a situací, které by se ve skutečném životě mnohem víc než jindy, nikdy nestaly. I tak je to celkem zábavný konverzační film o vztazích, který se vás bude snažit donutit přemýšlet o vlastním bytí. ()

tibenskym

Prvá polovica brutálne zábavná. Smial som sa snáď pri každej slovnej výmene medzi Borisom a Melody, hlavne ako jej nakladal a pritom sám seba genializoval. :-) Vlastne zatiaľ je to najvtipnejší film od Allena, ktorý som videl. Evan Rachel Wood svoju rolu mladej trochu hlúpučkej baby zahrala viac než skvele. Whatever Works je ďalší snímok, na ktorý som sa tešil, práve kvôli nej a ako vždy som proste nadšený. ()

moviesfan

Na tenhle film musí být člověk naladěn, jinak si ho neužije. Já byl popravdě tak napůl. Občas jsem se bavil, ale převážná část filmu vyzněla ne příliš dobrým dojmem. Kdo je fanoušek Woodyho A., tak se dá předpokládat, že zklamán z výsledku nebude. Taky jsem nebyl, jen mě příliš neoslovil. ()