Přežít svůj život

• Česko Přežít svůj život (teorie a praxe) (neoficiální název) (více)

Psychoanalytická komedie o snech a snění jednoho muže pozdních středních let. Autorský film Jana Švankmajera vypráví o jednom mužském osudu v surrealistických obrazech a s použitím výtvarné stylizace, v níž jsou propojeny hrané části s animovanými fotografiemi herců, podobně jako v papírkovém filmu, jak ve vtipné předmluvě říká sám autor... Evžen žije dvojí život: jeden reálný a druhý ve svých snech. V reálném životě má manželku, ve snovém mladou milenku. Tuší, že sny, které ho provázejí, mají hlubší význam, a tak se obrátí na psychoanalytičku, aby mu sny vyložila. Evžen ztratil v dětství rodiče, v jeho snech vedle milenky vystupuje i babizna, která ho neustále varuje, že nesmí své milence ublížit. Psychoanalytička je z jeho zmatených snů zoufalá a skutečná manželka ho podezírá z nevěry. Tajně jednou prohlédne Evženův rituál, vstoupí do jeho snového světa a odhalí manželovu bigamii. Teprve přes nalezenou fotografii shledá Evžen pravdu o osudu svých rodičů a pochopí smysl svých snů. (Česká televize)

Oonika

Zajímavý počin, ale možná až příliš nekonvenční. Snažila jsem se, zápletka se mi líbila, ale bylo toho na mě trochu moc... ()

wito

slovami autora psychoanalytická komédia na ktorej sa nie je na čom smiať. pre mňa švankmajerovský slepičí úlet o filozofickom symbolizme psychológie človeka...môže byť... ()

Faruco

Typický příklad surrealismu ve filmovém pojetí s celkem dobrou pointou.. která je bohužel ale s alespoň částečnou znalostí práce Freuda a Junga dost prokouknutelná. ()

Tormentor665

Nemohu říct, že by se mi to nelíbilo. Jsou tam naprosto geniální nápady, celkově z toho mám ale trošku pachuť lehkosti, takový soft-surrealismus, řekněme. Možná více koření v podobě démoničnosti. ()

Stanix

Švankmajer zase válí, tentokráte se nejedná o hloubkové drama jako tomu bylo u "Šílených", ale téměř bez výhrad o čistokrevnou komedii. Inovace je i ve stylizaci, tolik typické pro South Park či Monty Python, které nechybí úžasná komičnost hlavně díky jejím protagonistům. Zase jeden povedený surrealistický výtvor z rukou mistra umělce Švankmajera. ()

merva

Sem nadšen, že i v dnešní době může vzniknout něco tak skvostného jako je tento film. Aplaus zejména pro Jana Švankmajera, Václava Helšuse a Kláru Issovou. ()

ondey

Mistra Švankmajera uznávám a znovu na jeho vizuální podobu čumím jako chleba z tašky, ale tentorkát absolutně nemůžu překousnout tak hloupej scénář. Dialogy chvílema hraničí s trapností, obzvlášť to, co vypouští ze svých papírkových úst hlavní hrdina. Nemluvě o tom, že pán je asi takový herec, jako já jsem kosmonaut. A celý příběh je předvídatelný až do posledního puntíku. ()

kubilov

Nechápu proč Švankmajer odešel od krátkometrážních filmů a natáčí celovečerní filmy s příběhem, který by v klidu vměstnal do 30 minut maximálně. ()

subic

Mám rád Václava Helšuse i Kláru Issovou, ale to je asi tak vše, co udrželo mou pozornost, vícekrát již vidět nemusím. ()

Pitryx odpad!

Jůůůůů, to musel být matróóóóóš. A muselo ho být fest. Natočit tohle nějaký Američan, tak to nedostane od nikoho ani bod. No, ale že se pod to podepsal slavný Švankmajer, tak to vyneseme do nebe. U mne by to neuspělo, ani kdyby se to natočilo normálním způsobem. Pokud se začne něco dít, je to přerušeno probuzením ze snu. Jděte s tím do haj... Možná by si něco zasloužilo závěrečné rozuzlení, ale na tak dlouhou stopáž by to stejně bylo málo. ()

ostravak30

Díla Jana Švankmajera jsou pro mě složitá. Hlavně z důvodu právě surrealismu, který ho tak charakterizuje. Některé kratší filmečky se mi líbily, ale tady šel až za hranu. Samotný film se zabývá lidským vědomím a podvědomím a tím, čím jsou některé naše skutky motivovány, odkud vycházejí. Jenže v celém vyjádření se režisér opírá o věci, které já vídat ve filmech nechci. V první řadě je to naznačená zoofilie. Také vidíme pozvracenou míru a samotný akt zvracení. Dále jsou tu perverzní scény olizování obličeje či pornografie jako taková, když vidíme milostný akt a pohlavní orgány k tomu. ()

FosaCZ

Naplňovat starosvětským způsobem zásady surrealismu v době, kdy tento směr tvoří uzavřenou kapitolu dějin umění, je svým způsobem unikátem. Je-li kritériem přelomového uměleckého díla nepochopení masami, pak je Přežít svůj život učiněným skvostem, jemuž putování vylidněnými sály multiplexů jen ubírá na cti. http://chromy.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=162741 ()

HrrrOch

Líbilo se mi to. Jde na tom vidět, jak zralý je Švankmajer jako autor a jak se dokáže odprostit od pathosu a používat humor. Jen mi přijde, že v rámci jeho tvorby to není zase taková bomba ()

honzic

Bezesporu zajímavý film tradičně Švankmajerův, jiný než předchozí, zaměření na detail a animace se skutečnými záběry se mi líbí, trochu selhává kvalita scénáře a logika děje, ale jednotlivé obrazy nutí člověka přemýšlet a to je dobře. Mám rád trochu náročnější filmy, které se odlišují od ostatních. Hodnocení: 65 % ()

Romadoor

Ten mě zase, ale chytil u srdce i jinde. Ještě, že jsem nečetl ucelený dílo Junga a Freuda a nenechal si tak zkazit pointu. ()

Facillitant

Nejdivnější ze Švankmajerových filmů, které jsem viděla, ale zrovna takový způsob podivínství není úplně ono... I když co se týče roviny podvědomí, ta je ve filmu zachycená dobře. ()

Alden_Larson

Toto je za mě bez pochyby Švankmajerův nejexpresivnější a vizuálně nejzajímavější film. Děj byl celkově taky hodně zajímavý, ale konec mi přišel trochu slabý. Prezentace je, jak už jsem naznačil, naprosto fantastická, takto frekventní míchání stop-motion a live-action záběrů jsem ještě nikdy neviděl a musím uznat, že mě to nadchlo. Herecké výkony byly dobré, ale pár z nich mi přišlo trochu slabých. Hudební doprovod byl ale skvělý, dodává filmu takový ten správný nádech surreality. 8/10 ()