Nastala chyba při přehrávání videa.
 • CaptainNor
  ****

  Celovečerní debut Romana Vávry, v kterém se odráží jeho dosavadní dokumentární tvorba - a to perfektně vystavěnou a promyšlenou atmosférou. Ta je společným jmenovatelem všech tří povídek, které jsou ostatními atributy zcela rozdílné. Je v nich kus poetiky, hlubší klukovské romantiky, humoru, ale i hořkosti. Ale vtahující a všudypřítomná letní atmosféra převládá nad vším a to se mnohdy nepovede ani zkušenějším režisérům. Výborný počinek!(5.5.2009)

 • Anderton
  ***

  Prvá poviedka na mňa pôsobila dojmom, že ju nakrútil študent filmovej školy, druhá že je dielom čerstvého talentovaného absolventa a tretia, že ju nakrútil životom skúsený režisér. A príliš ma táto nevyrovnanosť nepotešila. Osina je čisto pocitová záležitosť, ale myslím že dosť vzdialená od umenia. Druhá zaujme tým, že má plnohodnotný dej a tretia hereckými výkonmi a vyzretosťou. Celkovo tak ide o solídny priemer, len nechápem, aký má zmysel nájsť si len tak nejakú tému a silou mocou na ňu napísať tri poviedky. Ak by to bolo dielo viacerých tvorcov, dávalo by mi to väčší zmysel.(9.2.2018)

 • Autogram
  ***

  Prvá poviedka Osina je lyrické pristátie mimozemšťanov, asi tak mi tí dvaja pripadali, jeden z Marsu, druhá z Venuše, a predsa si po začiatočných rozpakoch porozumeli. Bolo to milé a vtipné. Druhá poviedka Stoh je zaujímavý detský príbeh o nedetských veciach. Co všechno se může stát ve stohu. Z toho zobrazenia chlapčenskej duše so všetkými jej zákutiami by mohol mať radosť aj majster Kachyňa. Najlepšia poviedka a zaslúžene mala najväčší priestor. Tretia poviedka Cesta je oproti druhej úplným kontrastom, láska v pokročilom veku má iné formy. Janžurová si možno ani nemyslela, že si ešte zahrá nevestu. No nie všetko tu vypálilo až tak vtipne, ako by malo, a koniec je bez pointy. Tretia poviedka tak nezachránila štyri hviezdy, ktoré som filmu po celý čas želal.(9.2.2018)

 • Vančura
  ***

  Kvalitativně rozkolísaný povídkový triptych, který při novém zhlédnutí po letech vzbuzuje v první řadě rozpaky. Ačkoli od premiéry neuběhlo ani 15 let, celý film působí o mnoho starším dojmem, skoro jako by byl natočen ještě za komančů - snad to byl i tvůrčí záměr, zasadit dějově snímek do období před listopadem 89, protože třeba postavy chlapců v prostřední povídce používají oslovení "soudružka učitelka", což by tuto domněnku podporovalo, ale exaktně to nikde řečeno není (a uvážím-li, že postavy v celém filmu nosí Conversky, moc mi to s tím totáčem neštymuje). Pokud bych měl film zhodnotit povídku po povídce, vyšel by mi čistý průměr 3 hvězd. Povídka první, OSINA, je strašná píčovina, z které čouhá amatéřina na sto honů jak sláma z bot, a nestojí vůbec za pozornost (1 hvězda). Povídka druhá, STOH, má vynikající námět a herecky excelující Kláru Issovou, která se mi snad v žádné jiné roli tolik nelíbila. Povídka je neobyčejně vtipná, protože těží z osvědčeného kontrastu mezi životní nezkušeností chlapeckých postav a jejich ostentativní vulgárností a rádoby chlapáckými gesty. Jasných 5 hvězd. Konečně povídka třetí, CESTA, svým tragikomickým vyzněním i nejdelší stopáží nejvíce kontrastuje ze zbytkem filmu, do kterého jako by vůbec nepatřila. Osobně Janžurku moc nemusím - a nikdy jsem ji vlastně moc nemusel - a celá povídka mi přijde jako taková zoufalá snaha natočit po mnoha letech film, který by připomněl zašlou slávu československé filmové nové vlny, a konkrétně pak těch snímků Miloše Formana, které natočil ještě před svou emigrací. I zde se sází na pocity trapnosti ze sledovaného civilního děje, na strefování se do malého českého člověka, ale na konci 90. let mi takový filmařský přístup přijde prostě jen jako trapné epigonství, maskující nedostatek vlastní filmařské invence (3 hvězdy především za hereckou přítomnost Vaška Koubka). CO CHYTNEŠ V ŽITĚ je podlě mě takový filmový hřích končících devadesátek, který dnes už za vidění moc nestojí - a který mě mimochodem příšerně irituje tím, že svým titulem evidentně parafrázuje nejznámější Salingerův román, ačkoli s ním nemá absolutně nic společného.(17.8.2013)

 • Jablkohruska
  ****

  Když jsem v sobotu o tři čtvrtě na deset zapínal 2.program České televize, nevěděl jsem, co od tohoto filmu mám očekávat. Byl jsem však tímto povídkovým triptychem velmi příjemně překvapen. I když všechny tři příběhy spojuje stejné prostředí (obilné pole) i stejné hlavní téma (láska), každý z nich má svou vlastní myšlenku a všechny mají co říct. Vyústění jednotlivých filmových povídek byla navíc často nepředvídaná - zkrátka nešlo o ten typ filmu, u kterého už od začátku tuším, jak přibližně skončí. I přesto, že o komedii se rozhodně nejedná, vyskytly se i vtipné momenty (například "záhadný" kruh v obilí vytvořený hlavními hrdiny prvního příběhu). Jediná věc, kterou lze filmu vytknout, je mnohdy přílišná rozvleklost jednotlivých příběhů - v některých místech by se děj dal rozhodně zhustit. Jen kvůli tomu ubírám pátou hvězdu a hodnotím pevnými a zaslouženými čtyřmi. 80%(26.8.2013)

 • - Během natáčení odešel Václav Jakoubek ze školy, protože ho nechtěl ředitel pouštět na natáčení. (Duoscop)

 • - V roce 1998 získala Iva Janžurová Českého lva za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. (M.B)