Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Český film o lásce v každém věku, tajemstvích a nástrahách skrytých v obilném poli vznikl na základě úspěšného školního cvičení na FAMU, k němuž přibyly další dvě epizody. V první povídce Osina, odehrávající se v horkém dni začátku léta, se dvojice mladých lidí vydává hledat záhadné kruhy v obilí. To je skvělá příležitost, jak se blíže poznat a snad i zamilovat. V srpnovém příběhu Stoh prožije čtveřice kluků v tajném stohovém bunkru prázdninové dobrodružství s neznámou dívkou. Ta je za dodávky jídla a všelijaká další přilepšení odměňuje lekcemi v líbání. Podzimní epizoda Cesta zachycuje tíživé pocity starých novomanželů, kteří při nezdařeném návratu ze svatby uvíznou v rozblácené oranici... Iva Janžurová, ztělesňující statečnou nevěstu Jindřišku, získala za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli Českého lva 1998. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (53)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Roman Vávra toho jako režisér zase tolik nenatočil, alespoň co se týče filmů tedy. A já se přiznám, že z jeho děl mám nejraději Čert ví proč. Z tohoto povídkového filmu se mi líbí jen a pouze závěrečná povídka, protože jen ta dává alespoň nějaký smysl a dá se v ní najít něco o životě. První je totálně hloupá a každá dívka, která by takové martyrium vydržela by zasloužila pořádnou odměnu. Navíc trochu nechápu, proč od dvojice utíkají všichni, kteří v poli dělají úplně něco jiného, než zmíněná dvojice, tím spíš, když se milenci od všech postupně vzdalují. Konec povídky nám pak dává alespoň částečné vysvětlení, že oba jsou tak trochu střelení a docela se k sobě hodí. Druhá povídka je o to pikantnější, že Klára Issová musela olíbat celou bandu kluků, kteří v té době opravdu byli kluky. Že si nevšimli, že je těhotná je věc další. Ale dost vtipné bylo, kterak všichni uvažovali, jak se z polibku může stát dítě. Pořád ale obě povídky tak trochu považuju za něco pro zasmání náctiletých. Třetí povídka je jediná, která má hloubku a širší smysl. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Kvalitativně rozkolísaný povídkový triptych, který při novém zhlédnutí po letech vzbuzuje v první řadě rozpaky. Ačkoli od premiéry neuběhlo ani 15 let, celý film působí o mnoho starším dojmem, skoro jako by byl natočen ještě za komančů - snad to byl i tvůrčí záměr, zasadit dějově snímek do období před listopadem 89, protože třeba postavy chlapců v prostřední povídce používají oslovení "soudružka učitelka", což by tuto domněnku podporovalo, ale exaktně to nikde řečeno není (a uvážím-li, že postavy v celém filmu nosí Conversky, moc mi to s tím totáčem neštymuje). Pokud bych měl film zhodnotit povídku po povídce, vyšel by mi čistý průměr 3 hvězd. Povídka první, OSINA, je strašná píčovina, z které čouhá amatéřina na sto honů jak sláma z bot, a nestojí vůbec za pozornost (1 hvězda). Povídka druhá, STOH, má vynikající námět a herecky excelující Kláru Issovou, která se mi snad v žádné jiné roli tolik nelíbila. Povídka je neobyčejně vtipná, protože těží z osvědčeného kontrastu mezi životní nezkušeností chlapeckých postav a jejich ostentativní vulgárností a rádoby chlapáckými gesty. Jasných 5 hvězd. Konečně povídka třetí, CESTA, svým tragikomickým vyzněním i nejdelší stopáží nejvíce kontrastuje ze zbytkem filmu, do kterého jako by vůbec nepatřila. Osobně Janžurku moc nemusím - a nikdy jsem ji vlastně moc nemusel - a celá povídka mi přijde jako taková zoufalá snaha natočit po mnoha letech film, který by připomněl zašlou slávu československé filmové nové vlny, a konkrétně pak těch snímků Miloše Formana, které natočil ještě před svou emigrací. I zde se sází na pocity trapnosti ze sledovaného civilního děje, na strefování se do malého českého člověka, ale na konci 90. let mi takový filmařský přístup přijde prostě jen jako trapné epigonství, maskující nedostatek vlastní filmařské invence (3 hvězdy především za hereckou přítomnost Vaška Koubka). CO CHYTNEŠ V ŽITĚ je podlě mě takový filmový hřích končících devadesátek, který dnes už za vidění moc nestojí - a který mě mimochodem příšerně irituje tím, že svým titulem evidentně parafrázuje nejznámější Salingerův román, ačkoli s ním nemá absolutně nic společného. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Není to špatný snímek, ale možná ztrácí na tom, že obsahuje 3 samostatné povídky, které na sebe nijak nenavazují (společné mají orpavdu jen to žito). Pokusím se je nějak okomentovat: 1. Ten jsem příliš nepochopil :-) 2 mladí lidé chodí po polích a baví se de facto o ničem (tedy pardon, vlastě se celou cestu baví o osině ;-)) + ta podivná ufounská hudba mě taky nějak nebrala. 2. U toho jsem se docela pobavil. Parta mladých kluků, kteří si udělají bunkr v obrovském stohu slámy a pak hle, co (resp. koho) tam (ne)najdou. Mladou a hezkou holčinu, která jim za jídlo a vybavení brlohu poskytuje jen jedinou protislužbu-prostou přátelskou pusu. Ten konec se mi už tolik nelíbil, to jak ti kluci utekli, mohlo to skončit docela špatně. 3. Tenhle u mně vyvolal docela depku, pocit zmaru, nudy a ničeho hezkého, na co by se člověk měl ve stáří těšit. No, nejsem si jist, že by Iva Janžurová podala tak excelentní výkon (v jiných filmech zahrála lépe). Čekal jsem nějakou pointu nebo poetičnost, ale toho se mi nedostalo. Hodnotím průměrem. ()

dakarin 

všechny recenze uživatele

První povídka milá, nenásilné vyjádření charakteru dvou mladých v kulisách letního pole. Ufóni jen jako příklad, co občas zaujme dorostence, méně již dorostenku. První povídka stojí za vidění jako zajímavost, trocha letní vůně a vůně mládí :-) Druhý příběh o partě dospívajícíh kluků o prázdninách je pouze ne zcela vyvedený. Ovšem třetí příběh je depresivní matly patly starších lidí v blátě, kterým by slušelo pobýt v klidu a pohodě. Tři hvězdy jen díky prvnímu příběhu... ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Prvá poviedka Osina je lyrické pristátie mimozemšťanov, asi tak mi tí dvaja pripadali, jeden z Marsu, druhá z Venuše, a predsa si po začiatočných rozpakoch porozumeli. Bolo to milé a vtipné. Druhá poviedka Stoh je zaujímavý detský príbeh o nedetských veciach. Co všechno se může stát ve stohu. Z toho zobrazenia chlapčenskej duše so všetkými jej zákutiami by mohol mať radosť aj majster Kachyňa. Najlepšia poviedka a zaslúžene mala najväčší priestor. Tretia poviedka Cesta je oproti druhej úplným kontrastom, láska v pokročilom veku má iné formy. Janžurová si možno ani nemyslela, že si ešte zahrá nevestu. No nie všetko tu vypálilo až tak vtipne, ako by malo, a koniec je bez pointy. Tretia poviedka tak nezachránila štyri hviezdy, ktoré som filmu po celý čas želal. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (3)

  • K zasezení filmu na pole Iva Janžurová (Jindřiška) řekla: "Strniště má svůj tajemný půvab. Když občas jedu na kole po jeho okraji, mívám dojem, jakoby z něj trčící svébla ještě maličko rostla... Maminka pocházela ze zemědělské rodiny, kde pole vždycky měli a já mám k půdě důvěrný vzrah - úrodná země je přece vzácnost a mě potěší, když do ní přes léto stihnu nasázet aspoň ty jahody. Naše chalupa je polem obklopená a já vždycky koukám z okna a strachuju se, aby zemědělci stihli včas sklidit. No vážně: když se už klasy sklání k zemi a kombajny pořád nikde, jsem z toho vždycky mírně nervózní." (NIRO)
  • V roce 1998 získala Iva Janžurová Českého lva za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. (M.B)
  • Během natáčení odešel Václav Jakoubek ze školy, protože ho nechtěl ředitel pouštět na natáčení. (Duoscop)

Reklama

Reklama