Křehká komedie o tajuplném životě v zahradě. Film oceněný šesti Českými lvy, na Prix Italia a na MFF Karlovy Vary. Poetická komedie, která v roce 1995 získala šest Českých lvů a stala se filmovou událostí roku, vypráví příběh třicátníka Jakuba, kterého zachycuje v momentě, kdy se na něj řítí jeden problém za druhým. Neumí vyřešit svůj vztah s vdanou Terezou, práce ho neuspokojuje, nerozumí si s otcem, s nímž žije ve společném bytě. Rozhodne se změnit svůj život a odchází na pár dní do dědečkova opuštěného domu na venkově. Netuší, že jeho pobyt na tajuplném místě se po setkání se záhadnou dívkou prodlouží... Film vyniká obrazovou malebností, jeho režisérem byl Martin Šulík a představitelem hlavní role Roman Luknár (momentálně hraje v seriálu ČT Neviditelní). Marián Labuda v roli otce byl za herecký výkon ve vedlejší roli oceněn Českým lvem. (Česká televize)

1mArc0

„V záhrade Božej navrátí..." Slovenské porevolučné roky, znamenali obdobie slobody tvorby a prejavu, žiadna cenzúra od kontrólneho úradu... Kamera Martina Štrbu je jednoducho fantastická- výborné kompozície, ku hĺbkosti a pôvabnosti záberov postačili rôzne druhy filtrov (nie len tento, Je třeba zabít Sekala a Masaryk) dokazujú, že máme byť právoplatne hrdí na tohoto kameramana. Mnohokrát vypovedané obrazom, lyrický rozprávač (smerovaný vo staroslovienčine), módny minimalistický soundtrack (je meditačný a príjemný). Herci si museli prejsť nie jednou príjemnou úlohu. Herecký výkon Mariána Labudu st. je jednoducho dôstojná narácia herca, kto takú už dnes má? Nezabudnuteľný tanec. Roman Luknár ako ho nepoznáme, pôvabná Zuzana Šulajová (netradičná postava). Naozaj ma potešil a pobavil, umelecky obohatil, to film má predsa spraviť. Na slovenskú scénu, je to netradičný počin plný skrytých významov, a film, ktorý je zrovnateľný so svetovou produkciou, a s tou nádhernou ľubozvúčnou slovenčinou. Zabudnite na tú nahotu, ktorú môžete vidieť, prd podielu má na zlej kvalite. Trpezlivý divák sa dočká. Poetické skryté medzi riadkami, replikami a scénami. Vynikajúco odvedená práca kamery, hercov, réžie a hudby. Viac takýchto filmov, o to viac sa môžeme tešiť zo slovenského filmu. /95 %/ ()

Amonasr

Pseudoromantický film pro měšťáky, které kýčovitý obraz malebného zapadlého slovenského venkova dokáže uvádět do falešně nostalgického rauše. Asi jako jeleni v říji, kteří se symptomaticky vyskytují i zde na zdi zchátralé venkovské chalupy pečlivě staromilsky naaranžované včetně dožívající zahrady s plaňkovým rozpadajícím se plotem. Zcela vykalkulovaný příběh, který se nikdy nestal, ani stát nemohl, brnkající na falešné sentimentální struny diváka, přesyceného cynickou modernitou. Dvě hvězdičky jen za kameru. ()

BrunoA

Na první pohled poklidná atmosféra, pod kterou to ale žije nezkrotnými emocemi. Výborná kamera, okouzlující atmosféra. Jeden z nejlepších českých nebo slovenských filmů po konci komunistické éry. ()

miligretchen

Někdo jej může nazývat filmem odpočinkovým, já myslím, že je to především snímek éterický a velmi neobvyklý nejen na středoevropské poměry 90.let. Dojme a pohladí, roztančí i potěší duši... Nakonec člověk stejně odjakživa patří stromům, lesům a přírodě samotné...tam je jeho svoboda.A nejen ta. ()

SAINTS

Poeticky film Martina šulika zaujme poetickym spracovanim,atmosferou a hereckymi vykonny.Jeden z mala prudko pozeratelnych filmov ktore boli na slovensku v 90.rokoch natočene. ()

mirkath1

Nevím vůbec proč hodnotím tak vysoko a je mi to fuk,jen jsem tam prostě chtěla být s nimi a vykašlat se na starosti-vždyť žádné nejsou,když to nedopustíme :) ()

ostravak30

Zahrada působí jako mimořádně poetický film, který hodně využívá obrazu a komponovaných scén jako prostředku vyjádření. Jenže tím víc se pak snímek a děj stává nepochopitelným. A když se do toho přidá ještě složitější vztah mezi otcem a synem... Zvláštní je už Jakubův vztah s vdanou Terezou. I její přístup k manželovi a manželův k ní. A pak se objeví jeho nová láska, velmi mladá dívka, která jistě podnítí fantazii mnoha mužů. Mě určitě zahrada nezaujala toliko jako porotce Českého lva, ale to v tomto českém ocenění není nic neobvyklého, že porotci udělují titul filmu, který diváky nezaujal. ()

rolly

Jakubov prehrešok na začiatku znamená viac menej začiatok jeho života na záhrade, kde sa postupne zomelie sled zaujímavých momentov, postupne prichádza na to, že dom na záhrade v sebe ukrýva svoje taje. Šulíkov poetický štýl, plný obrazov, doplnený kúskom humoru a štipkou mystickosti dodáva filmu svoju atmosféru a je tiež zaujímavé, že sústredil na jednej ploche viac významových vrstiev a celý film vrcholí svojou záverečnou scénou. Jednoducho výborné dielko. ()

megajalec

J.J.Rousseau po slovensky alebo návrat k prírode v podaní Šulíka. Odkaz tohto filozofa je tu prítomný aj v podobe jeho samotného. Príjemná atmosféra, hudobný motív sa mi páčil. Scény s pánom Labudom boli super, ten má ale charizmu. Keď bude moja frajerka v 48 rokoch vyzerať ako pani Švandová, klobúk dolu! Pre mňa skôr 3,5 Zaujímavosť: Mačka Jakuba sa volá Baruch. Pravdepodobne ide o odkaz na Barucha Spinozu, stredovekého filozofa, ktorý sa preslávil svojím panteizmom (Boh čiže príroda) ()

leclerc

Velice zdařilé podobenství o člověku a jeho návratu k přírodě. Odkaz na filosofa J.J.Rousseau je zde zřejmý. A jako záhrada se do podzimu promění k nepoznání, mění se i hlavní hrdina ve vzthu k otci, k životu... ()

Fosgo

Odchod z městské civilizace do venkovského prostředí… většinou končívá dříve či později návratem nazpět. Martin Šulík se zdarem říká , že to nemusí býti pravidlem .. Existují mytická místa, kde je nutno zůstat, kde hlas přírody zní jasně a srozumitelně, kde civilizace doléhá jen okrajově, kudy procházejí filosofové (sv. Benedikt, J.J. Rousseau a L. Wittgenstein) se svými myšlenkami a kde se dějí zázraky. Zahrada boží .. podivuhodná setkání přináší neotřelé pohledy na život, duch tu uzrává. Poetičnost filmu vévodí, hudba zní něžně a působivě, hlavní postavy jsou zahrány přesvědčivě. "Panna zázračnice" Helena levituje – už je vše tak, jak má být. Opravdu zázračný film. ()

Muso

Po druhom vzhliadnutí už mám s hodnotením jasno. Plných 5* a bez debaty. Symbolika, súvislosti a paralely filmu so životom ako takým, sú takmer nespočítateľné. Rozhodne viem, že ja som všetky nepostrehol, takisto ako by mi určite pomohlo vedieť čo to viac o historických postavách, ktoré sa mihnú Jakubovým životom, na plné pochopenie autorovho zámeru. Rozhodne doporučujem ľudom, ktorí sú viac spätý s prírodou, nečakajú od tohto filmu v prvom rade komédiu a jednoznačne nič podobné ako je snímok ´Americká Krása´, ku ktorému to mnohí na čsfd prirovnávajú. Šulík si ma svojou Záhradou získal minimálne na toľko, abych si od neho pozrel ešte niečo ďalšie. ()

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018