Charlie „Bird“ Parker měl dar od boha. To, co on dokázal se saxofonem, svedl jen málokdo. I proto se ve čtyřicátých letech minulého století stal jedním z nejlepších jazzmanů v New Yorku. Pak ale přišel alkohol, drogy a strmý pád, který dokázala zastavit až láska milované Chan. Hlavní úloha ve vynikajícím hudebním životopisném dramatu od režiséra Clinta Eastwooda připadla čerstvému držiteli Oscara, charismatickému Forestu Whitakerovi... (oficiální text distributora)

vitac.

Velmi dobrý film o výborném muzikantovi a nádherné hudbě. Přiznám se, že v časových rovinách jsem lehce plaval a to mému zážitku zcela jistě něco málo ubralo. V mnoha scénách je tma a černo (haha, vtip:)), z nebe padají skoro nepřetržitě provazce deště... zkrátka nic veselého. Těsně pod čtyři hvězdy a za pár let určitě repete. ()

kubilov

Ačkoliv Charlie "Bird" Parkera neznám, tak jazz jako takový a období před a během světové války ve Spojených státech je mé oblíbené, takže i proto jsem čekal, že mě tento vesměs vychvalovaný životopisný snímek od Clinta Eastwooda něčím zaujme. Forest Whitaker sice není herecká extratřída, ale své si ve své roli odehrál, role zlomeného a nevyrovnaného člověka s alkoholovými a drogovými problémy mu docela sedla. Nicméně co se týče příběhu a samotného zpracování, tak mě Bird spíše zklamal, čekal jsem od toho krapet víc. ()

Jehan

Krásný, drásavý a nemilosrdně pravdivý film o jazzovém velikánovi Charlie Parkerovi. Kdo má rád Eastwooda jako tvrdého bouchače a neví o jeho lásce k hudbě, bude asi nemile překvapen. Forest Whitaker je skvělý herec a s Clintem dali dohromady film, který je tragickou poctou geniálnímu muzikantovi a jeho světu. ()

DaleCoper

Osudy géniů s rozervanou duší nebývají příliš štastné. Chcete manžela nebo muzikanta? Charlie Parker umřel o rok mladší než W.A Mozart a o tři roky dřív než Vincent Van Gogh. Podobné filmy: Amadeus, Žizen po životě ()

route60

Pro fanoušky jazzu doslova povinnost Eastwoooduv film vidět já tedy jazz nemusím a jméno hlavního hrdiny Charlie Parker jsem zaznamenal až v Bird ale Eastwood Jaaz miluje a rozhodně je to znát na celém filmu, Forest Whitaker je jako Parker výborný, zkrátka životopisný film jak má být. ()

buchannon odpad!

Že by Pták měl dar od boha, to se mi nějak nezdá, navíc když je to takto mizerně natočeno a je to taková nuda. To už spíš můj pták má dar od boha, i když zatím nevím jaký. :))) ()

brasek

Meno Charlie Parker mi nič nehovorilo, prezývka "pekelný jazzman" ešte menej, ale meno Forest Whitaker ma donútilo si snímok pozrieť. Nápad, že príbeh budú úryvky zo života tohto jazzmana nie je zlý, aj keď nemám rád filmy kde sa skáče z roka na rok. Realizácia je však jeden zmätok a názor že Eastwood je dobrý rozprávač je absolútne mylná. ()

Dupac

Když jsem si přečetl monografii Milese Davise, utkvělo mi jméno asi nejlepšího saxofonisty bebopové éry Charlieho Parkera alias Birda jako jeden z nejzajímavějších osudů, který by vydal na film. Ten film existuje, i když se o něm moc neví, natočil ho Clint Eastwood a hlavní roli vytvořil Forest Whitaker, takže očekávání byla nemalá. Bohužel BIRD selhává ve schopnosti vyprávět příběh, protože se omezuje jenom na poslední rok Birdova života s obvyklými životopisnými flashbacky do minula. Forest hraje jako o život, ale chemie s Diane Venora moc nezafungovala, kolem rasového problému se film jen tak komíhá, drogové šílenství představuje jen v závěru pár vpichů a ležící stříkačka (celou dobu předtím jenom zpocené čelo) a ze vzniku legendy, kvůli které to celé vzniklo, zbyla jedna flashbacková scéna a pár sól. Chybí kontext jazzové scény, aby si film vychutnali i ti, kteří nemají encyklopedické znalosti nebo naposlouchaný jazz 40./50. let, chybí vykreslení charakteru lidí kolem Birda (Gillespie, Davis a další), namísto toho se autoři soustředili na melodramatický rozpad jedné smíšené rodiny. Snímku těžko upřít poctivost, ale s vědomím toho, že měli tvůrci při ruce Parkerovu ženu a další pamětníky, jde o jednu velkou promarněnou životopisnou příležitost. ()

gizi

Roztahané a přes dobré herecké výkony, dobrou režii a skvělou hudbu to dohromady prostě nějak nesedlo. 65%. ()

jauahaoas

Za mě lehce mouchy, proto 4* a to ve fetování, ve kterém jel hlavní hrdina a trochu bylo vidět, že ten saxík nemá úplně pod kůží, jako ten fet. Potenciál pro lepší film tu je a to s ohledem na film Zelená kniha. Stačí málo a výsledek by byl daleko lepší. ()