Plavec

The Swimmer

USA, 1968, 95 min

,,Pokiaľ veľmi veríš, že je niečo pravdou, tak to pre teba pravda je." Asi ťažko niečo tomuto filmu objektívne vytknúť. Má to zaujímavé spracovanie námetu o mužovi, ktorý si vymyslel sám pre seba pomerne bláznivý výlet cez susedské bazény, počas ktorého stretáva svojich bývalých priateľov a nápadničiek, ale nakoniec nedopadne podľa vlastných predstáv. Do konfliktu sa dostáva v rámci tzv. krízy stredného veku dostáva realita s túžbami. Film zbodia mnohé poeticky snímané scény na prírodu, podfarbuje ho melancholická hudba Marvina Hamlischa. Napriek ma to celé príliš nezasiahlo a zaujalo len povrchne. Ani hlavný hrdina mi nebol tak sympatický, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Vo vnútri filmu nenachádzam veľa toho, vďaka čomu by som dal Plavcovi nadprimerné hodnotenie. (55%) (Challenge Tour: Rok s najväčšími svetovými režisérmi)(21.7.2018)

Tenhle film je vlastně lidský život v kostce- jde o takovou watter road movie, protože cesta je zde prostředkem k rekapitulaci a tvoření nového. Jde o opravdovou lahůdku. Na to, abyste tu mrazivou pointu pochopili ale musíte znát někoho, kdo trpí jistou psychickou chorobou (její název zde ale bohužel nemůžu zmiňovat, protože by to byl spoiler), nebo o ní aspoň něco vědět. Pak vás velicet citlivě zasáhne.(18.5.2003)

Projasněný imaginistický snímek potvrzuje, že se skutečnost zvýznamňuje a ospravedlňuje ve své slasti i krutosti jen jedinečným lidským vhledem. V tom rytmickém sauntering, které podstupuje ten vnímavý (polo)nahý člověk, se záhy odhalí, že ona plavba, kterou se vydává k domovu, se neobejde bez nebezpečné chůze, při níž je nejzranitelnější a která míjí jeho vysněný cíl již prvním tempem, jak to signalizuje i vzrůstající chlad, který se postupně přenáší i na diváka... Přes očekávatelné ztroskotání se každý bazén zvýznamní odlišně založeným dialogem a otevře tu odbytě vytištěnou knihu jménem Život pokaždé na jiné stránce. Číst se dá odkudkoliv a tedy nevím, zda Plavec pojednává spíše o síle snu, anebo o moci ponížení, která prohloubí lítost nad nesmazatelnými minulými stopami: hrdina utvrzuje svá dávná přátelství, křísí své licoměrné milenecké svazky, své zrady, i vzdouvá nové vlny milostných erupcí, čerstvých lží – a souběžně prochládající ustupuje ze svých snových pozic, smršťuje se mezi ubožáky, po jejichž zbytných šíjích kdysi kráčel ke své budoucnosti. Vedle toho všeho ovšem Plavec pojednává i o vodě a její obrodné síle. Plavání, společné plavání, odkazuje k tomu nejprvotnějšímu lidskému pohybu – k hlubokému splývání v sladké temnotě matčina lůna, jehož jsou maloměstské bazény ironickou parafrází. Ned se proplavává falešnými ztracenými ráji až k tomu svému. Každá voda ho pojímá jako ztraceného, jen ta poslední, nezachytitelná, vtělená deštěm, již jen odplavuje jeho naděje...(25.3.2018)

Plavce jsem chtěl vidět od té doby, co jsem četl o jeho dráždivě tajemné základní zápletce ( cca 2 roky dozadu ). Navíc je o tomto filmu zmínka i v mé oblíbené příručce Malé dějiny filmu. -- Muž ve středních letech odhaluje pokrytectví svých zámožných přátel, ale především zkaženost sebe sama. Léta lhal sám sobě do očí, ale nyní postupně poznává zdrcující pravdu. Tajemná, gradující atmosféra ( informace o hl. postavě se dozvídáme postupně ), jímavá smutná hudba Marvina Hamlische, průzračně modrá voda bazénů v sytých barvách Technicoloru, výrazná pohyblivá kamera, ale především, především BURT LANCASTER...(15.12.2005)

Pollack jako režisér ani zdaleka nevyužívá všechny možnosti filmového média a klade důraz především na citlivé vedení herců. Plavci jsem se nějakou dobu vyhýbal, protože mám averzi k Burtu Lancasterovi, který ztvárnil hlavní postavu, nakonec však musím říct, že si nedokážu tenhle film bez něj představit. Jeho výkon, stejně jako na Hollywoodský mainstream nezvykle abstraktní podobenství, dělají z příběhu bilancujícího čtyřicátníka (?) nezapomenutelnou lahůdku. Lancasterův afektovaný herecký projev, pro mě obvykle iritující, v tomto případě koresponduje s postavou amerického muže, který se za všech okolností prezentuje jako úspěšný. Jeho cesta vlastní minulostí je deziluzivní konfronatcí s realitou. Takřka nahý herec, celou dobu pouze v plavkách, působí zranitelně a občas jen přihrbenými rameny a detaily ochabujícího stárnoucího těla evokuje intenzivní pocit naprostého ponížení.(11.1.2010)

• - Burt Lancaster vždy tvrdil, že Plavec byl jeho nejlepším a zároveň nejoblíbenějším filmem kariéry. (JayZak)

• - Krátké cameo má ve filmu i autor stejnojmenné povídkové předlohy filmu John Cheever. Objevil se na jedné z bazénových party jako osoba, která si potřásá rukou s Julií (Janet Landgard). (JayZak)

• - Scénu s Nedovou (Burt Lancaster) bývalou milenkou Shirley (Janice Rule) natočil Sydney Pollack. Frank Perry film nedokončil kvůli rozporům v uměleckém ohledu. (JayZak)