Dánská dívka

• Německo

Dánske dievča

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Belgie / USA / Dánsko / Německo, 2015, 119 min

Toto je pro mě mnohem zajímavější snímek, než většina těch, kterým se dostalo nominací za nejlepší film. Téma je zajímavé (i když nebudu předstírat, že tomu nějak zvlášť rozumím), natočené to taky bylo dobře, mělo to dvě hodiny a já se za tu dobu nestihla nudit ani jednou. A z celého filmu pak byli nejlepší herecké výkony. Jak Eddie tak Alicia hráli přirozeně a naprosto skvěle (přála bych jim toho Oscara oběma, ale snad alespoň jeden nominaci promění). 4*(22.2.2016)

Famózní!! Ten úsměv, ty zuby, ta tvář Eddieho Redmayna je tak dokonalá a okouzlující, že mu člověk promine i to, že ačkoliv je muž, chce být ženou. Příběh je naprosto bezchybný, stejně jako celá atmosféra, díky níž se vžijete do kůže hlavních hrdinů. Navíc, Alicia Vikander je krásná a výborně to zahrála. Je to sice tak trochu chlípné, ale je to geniální.(2.1.2016)

Je to hezké, že transgender bytost dokáže festivalové diváky zavést do Kodaně, Paříže a Drážďan 20. let a oni ani neprotestují. Hlavní role jsou bohovské, o výpravě jsem nezapochybovala, ale skvělé jsou i vedlejší role (Sebastian Koch jako Magnus Hirschfeld) a hlavně důraz na práci Gerdy Wegener, u níž nevím, jestli mám radši secesní nebo art deco období. #čsfdprojekce(2.2.2016)

Musím uznať, Eddie Redmayne to zahral majstrštichovo, pričom Alicia Vikander mu dôstojne sekundovala. Na Redmaynov osobitý, "zasnený" herecký prejav si už začínam zvykať. Samozrejme, nie vždy sa to hodí, ale v tomto prípade mu postava Einara Wegenera zapasovala ako riť na šerbeľ, podobne ako postava zloducha Balema Abrasaxa v snímku Jupiter na vzostupe alebo postava Stephena Hawkinga v Teórii všetkého. To je ale na filme zároveň i najpozitívnejšia vec, pretože dramatická stránka a celkové emotívne vyjadrenie neboli tak silné akoby som čakal. Psychologický rozmer nešťastnej hlavnej postavy tu bol načrtnutý iba veľmi povrchne, aj keď bola postava fantasticky zahraná. Odporúčam si všímať i jemné detaily a mimické vyjadrovania sa herca, to klobúk dole. Napríklad to ako sa cudne zatvári, keď mu doktor povie, že je možná operácia a v čom spočíva. To sú jemné herecké nuansy, ktoré tento film tlačia do nadpriemeru. Skutočnému rozletu však bráni priemerný scenár spolu s priemernou dramatizáciou a emotívnou stránkou. 75/100(23.2.2016)

Je přinejmenším pozoruhodné (a do jisté míry scénáristovo selhání), že Redmayneův dramatický a v zásadě historický transgender přerod působí jako absolutní nic proti transformaci, jakou divákovi servíruje Alicia. Od roztržité holčiny v zoufalou manželku ne-manželku, přitom stále s tím samým prstenem na ruce. Fenomenální herectví, i samotné její polibky řeknou tolik; víc než kterýkoliv Redmayneův plachý úsměv či mrk. Na Oscara, úplně bez debat.(3.1.2016)

• - Když se v galerii setkává Gerda (Alicia Vikander) s Hansem (Matthias Schoenaerts) můžete na stěně zřetelně vidět moderní oranžový alarm. (hansel97)

• - Eddie Redmayne se ve filmu prezentuje v dívčí roli jako Lili Elbe. Elbe je německý název pro řeku Labe, která pramení v českých Krkonoších a poté teče přes Německo do Severního moře. (vyfuk)

• - V poslední scéně, kdy Gerda (Alicia Vikander) stojí u fjordu Vejle v Dánsku, jsou v pozadí vysoké hory. Dánsko však žádné hory nemá a ve scéně jsou pouze, protože se natáčela u hory Mannen v Norsku. (hansel97)