Dánská dívka

• Německo

Dánske dievča

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Belgie / USA / Dánsko / Německo, 2015, 119 min

Ak beriem do úvahy všetky okolnosti, zvyklosti a napokon spoločnosť vtedajšieho sveta ( 1926-1931 ), a mám uveriť celému životnému príbehu hlavnej postavy, tak svet spred 90-tich rokov bol rovnaký ako ten náš... To len na okraj. Samotný film je natočený profesionálne presne, s dostatočným citom pre danú tému, dokonca by som videl aj určitú dávku poetiky. Herecké výkony sú však to najlepšie a platí to o oboch manželoch ( Eddie Redmayne a Alicia Vikander ).(4.1.2016)

Dánská dívka trochu schizofrenně nabízí zcela povrchní a sterilní příběh, zahraný charismatickými herci, kteří podávají skvělé herecké výkony. Po celou dobu jsem si totiž užíval dvojroli Eddieho Redmayna, který se v mých očích měnil z muže na ženu neuvěřitelně sugestivním způsobem a už jen nasazení punčoch ho jako kouzlem přepínalo v někoho jiného. "Užíval" jsem si i utrpení Alicii Vikander. Postupně ztrácela manžela a nemohla s tím udělat nic, pouze ho podporovat, jinak by totiž ztratila úplně všechno. Zaútočila tak na mě celkem nečekaně motivovaná emoce. Přes všechny tyto silné dojmy jsem se ale zcela pronudil celým příběhem a na jeho konci jsem byl víc než rád, že to celé skončilo. 6/10(8.3.2016)

Je to hezké, že transgender bytost dokáže festivalové diváky zavést do Kodaně, Paříže a Drážďan 20. let a oni ani neprotestují. Hlavní role jsou bohovské, o výpravě jsem nezapochybovala, ale skvělé jsou i vedlejší role (Sebastian Koch jako Magnus Hirschfeld) a hlavně důraz na práci Gerdy Wegener, u níž nevím, jestli mám radši secesní nebo art deco období. #čsfdprojekce(2.2.2016)

Je přinejmenším pozoruhodné (a do jisté míry scénáristovo selhání), že Redmayneův dramatický a v zásadě historický transgender přerod působí jako absolutní nic proti transformaci, jakou divákovi servíruje Alicia. Od roztržité holčiny v zoufalou manželku ne-manželku, přitom stále s tím samým prstenem na ruce. Fenomenální herectví, i samotné její polibky řeknou tolik; víc než kterýkoliv Redmayneův plachý úsměv či mrk. Na Oscara, úplně bez debat.(3.1.2016)

Transexualita není téma na které bych chtěl jít do kina, ale kvůli Hooperovi a ústřední herecké dvojici jsem nakonec šel Bál jsem se, že se budu nudit, ale nestalo se. Je to skvěle natočený film (ať už kamera nebo interiéry, ale i Desplatova hudba) se špatným tématem. Odchylky od reality beru spíše jako pozitivum. Eddie Redmayne si umí zvolit role, kde má šanci na Oskara (letos by ho měl opět vyhrát) a zde opět předvedl, že je to skvělej herec. Ale nejde opomenout Alicii, která jak je u ní zvykem opět skvela. U ní je nominace na Oskara minimum. Nezklamalo, ale ani nějak více nepřekvapilo. 75%.(31.12.2015)

• - Obrazy ve filmu namalovala britská umělkyně Susannah Brough ve spolupráci s produkční designérkou Eve Stewart a nejsou replikami obrazů Gerdy Wegenerové. (Tasartir)

• - Skutečný původ Gerdy Wegener, která se narodila 15. března 1886 a zemřela 28. července 1940, je dánský, nikoli americký. Romanopisec změnil její původ do Ameriky, aby vyhověl americkým čtenářům. (Jocker94)

• - Věta z počátku filmu: "Neříkám, že je nejlepším dánským malířem krajin, ale je v první jednotce", je inspirována bývalým fotbalovým manažerem Brianem Cloughem, který podobný kompliment kdysi řekl na svoji adresu. Právě o Cloughovi pojímá jeden z předchozích filmů režiséra Toma Hoopera Prokletý klub (2009). (herthaner)