Dánská dívka

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Belgie / USA / Dánsko / Německo, 2015, 119 min

E. Redmayne ťahá šnúru úspešných filmov a jeho minuloročný oscar nebola žiadna náhoda. A. Vikanderová je na tom podobne, jej meno dostalo zvuk pomerne rýchlo. Film je hlavne o hereckých výkonoch a Redmayne má naozaj čo hrať. Pre mnohých divákov bude film alebo minimálne jeho hlavná postava pôsobiť divne, ale Redmaynov výkon musíte uznať. Záver filmu je silný a potešil ma aj S. Koch v roli doktora. 80%.(6.2.2016)

Herec Eddie Redmayne vypadá jako žena, nebylo nutné provést operaci, nebylo nutné nasazovat paruku, nebylo nutné líčení. I v obleku vypadal jako žena. Spíš tedy šeredka, velký nos, hnusné rty, vyzáblé tělo, křivé nohy... Nejúchylnější byla ve filmu ale manželka, protože s takovým individuem žila... Čekal jsem skandál ve společnosti, místo toho jsem viděl transku, která si od manželky půjčuje šaty. 50%(28.12.2015)

Famózní!! Ten úsměv, ty zuby, ta tvář Eddieho Redmayna je tak dokonalá a okouzlující, že mu člověk promine i to, že ačkoliv je muž, chce být ženou. Příběh je naprosto bezchybný, stejně jako celá atmosféra, díky níž se vžijete do kůže hlavních hrdinů. Navíc, Alicia Vikander je krásná a výborně to zahrála. Je to sice tak trochu chlípné, ale je to geniální.(2.1.2016)

Nebudu zase tolik přísný, ale faktem zůstává, že ze snímků, které dostávají oscarové nominace začíná páchnout pěkná zatuchlost. Většina z těchto filmů má několik styčných bodů: nadstandardní herecké výkony, nutnost transformace hlavní postavy, ne moc dráždivá hudba a dostatečně silné téma. Kód Enigmy mě nudil loni, letos mě pro změnu nudí Dánská dívka. Eddie Redmayne si zaslouží jednoznačně Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. 55%(5.3.2016)

Eddie a Alicia, Alicia a Eddie, Eddie a Alicia, Alicia a Eddie. Asi budu mluvit pouze o hercích, protože Dánská dívka je především herecká exhibice dvou mladých supertalentů. Alicia je jednak krásná a půvabná, jednak má sexy hlas a v každé své roli je přesvědčivá, silná a okouzlující. V Dánské dívce předvádí zatím svůj nejlepší výkon. Eddie si zasloužil Oscara klidně druhý rok za sebou. Jasně, Akademie to nemohla připustit, raději dala sošku věčnému čekateli za zásluhy. Eddie má podle mě potenciál pokud ne se vyrovnat, tak alespoň se přiblížit herecké velikosti Daniela Day-Lewise. Jeho dva oscarové výkony hovoří za vše. Třetí do party, který skvěle zapadl, je znepokojivý Belgičan Schoenaerts, jenž se ale tentokrát předvedl v hodně sympatické roli a nebudil ani jednu negativní emoci. Musím vyzdvihnout, že mé srdce plesalo radostí i nad mými oblíbenými evropskými metropolemi - Kodaní a Paříží. Zatím největší filmový zážitek tohoto roku.(13.8.2016)

• - Keď chce Ben Whishaw odviesť Lili zo schodišťa, najskôr ju chytí za pravú ruku, ale po strihu, keď kráčajú dolu schodmi, ju už drží za ľavú ruku. (Johnny.ARN)

• - Manželství Wegenerových ve skutečnosti trvalo 26 let. Měli prý spíše otevřený vztah, který umožňoval Gerdě scházet se svými partnerkami. Po anulování manželství se jejich cesty rozešly. Lili zemřela ve věku 48 let po operaci (údajně poté, co její tělo odmítlo transplantovanou dělohu). (Coleator)

• - Sebastian Koch hraje skutečného Magnuse Hirschfelda, který si i zahrál ve slavném homosexuálním filmu Anders als die Andern (1919). (NinadeL)