Nebo se sebevraždou? Jak sešel ze světa muž s temnou minulostí? Detektivní příběh podle stejnojmenného románu Z. Salivarové a J. Škvoreckého. Ve čtvrtek 5. června padla první klapka nového televizního filmu Setkání v Praze, s vraždou, který pro Českou televizi točí režisérka Jitka Němcová. Detektivní příběh, jehož scénář vznikl podle stejnojmenného románu Zdeny Salivarové a Josefa Škvoreckého, se dotýká závažného tématu, totiž jak se to má s potrestáním lidí, kteří se podíleli na zločinech komunismu. Anka Lomnická (Iva Janžurová) zavítá poprvé od odchodu do exilu do Prahy. Provází ji její dospělá dcera (Bára Štěpánová) se svými poločeskými přítelkyněmi: mladé dámy tvoří saxofonový kvintet a jedou do Prahy na vystoupení. Na tom vystoupení je i Věra Hořejší (Lucie Vondráčková), studentka, se svým přítelem Přemkem Nejezchlebou (Pavel Liška). Přemek je doktor práv, kriminalista. Ukáže se, že Věřin dědeček byl správcem zámku, který Lomnickým patřil, a že se Anka s Věřiným tatínkem (Jiří Menzel) v dětství znala.
Druhá rovina příběhu se soustředí na nalezenou mrtvolu jakéhosi Bubeníka, bývalého mučitele muklů v komunistických lágrech. Přemek tento případ vyšetřuje. Vypadá to na sebevraždu, ale Přemkovi se to nezdá. Věřin tatínek byl rovněž vězněm v padesátých letech a podle všeho Bubeníka znal.
Řešení případu v napínavém filmu, mimochodem plného jazzové muziky, odpoví samozřejmě na otázku, kdo je vrah. Jiné otázky ale položí: jak vést čáru za minulostí, kdo má právo trestat, kdo se vyhýbá soudu.
Scénář napsal zkušený televizní scenárista Josef Eismann.
Kromě výše uvedených herců se ve filmu objeví ještě řada dalších hvězd: po dlouhé době v televizním filmu natáčí u nás Jan Tříska, dále diváci uvidí Pavla Landovského, Jaroslavu Adamovou, Jitku Smutnou, Evu Salzmannovou a další. (oficiální text distributora)

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 3/10 Hudba 2/10 Efekty 3/10/// +hraje tady Lucka Vondráčková -otravné jsou časté hudební vstupy saxofonistek, děj je utahaný, herci neoblíbení/// Tohle by i jako jedna část z krimiseriálu neuspělo. A jako samotný film je to děsný, zdlouhavý, nudný, přímo zbytečný. A herci mě vůbec neohromili, děs a hrůza ve všech směrech./// Celkem 30%/// ()

Sarkastic

Po hodně rozpačitém začátku, kdy jsem měl velkou chuť film vypnout, začala konečně klasická detektivka. Bohužel slovo "klasická" nemyslím v dobrém slova smyslu; tolik žánrových klišé jsem už dlouho neviděl. A navíc podtext snímku mi začal brzy lézt krkem; neustálé nadávání na komunisty, narážka na ruskou mafii, divné manévrování s jazyky...do detektivky takové věci prostě nepatří a tvůrci si mohli odpustit cpát to tam (ještě k tomu do TV filmu). Záběry na saxofonový kvintet mi přišly spíš nechutné a konec takový vyznívající do ztracena (poctivý chlapec se správně morálně zachoval). Vzhledem k tomu, jací zde hráli herci, tak dost slabota (no, on je k tomu také potřeba smysluplný scénář a schopný režisér, že? ;-)) Kvůli Liškovi, který konečně začal dělat něco pro to, aby se vymanil ze své škatulky, hodnotím ještě 2*. ()

Gilmour93

Mrtvý komunista, dobrý komunista. Jen pozor, aby se vám po výkonu spravedlnosti nedostal na kobylku detektiv Přema Nejezchleba! On je totiž lubricated as a fox! Typické Škvoreckého tematické rysy i zvučné obsazení v sobě skrývaly jistý potenciál, ale ten byl už od úvodu systematicky zadupán. Ať už nevýrazností, podivnými souhrami náhod (tady asi vládne obsazení trojsedadla v letadle do Prahy) či nekončící sérií prostřihů na jazzovou úlitbu autorovi předlohy. I když tady to spíš než na koncert vypadalo na strip show, kde brzy začnou létat saxofony i poslední zbytky svršků. V rámci bezpečnosti publika doufejme, že ne frontmanky Štěpánové.. ()

meave

Nebolo to vôbec zlé. Mám rada reflexiu minulosti napriek tomu že sa ma žiadne represálie nikdy nedotkli. Ale práve preto je dôležité neustále pripomínať tých ostatných. Čo mi vadilo bolo to, čo nazvali v obsahu jazzom a natriasajúce sa celulitické zadnice...keby ich vynechali a hudba by sa viac podobala starým dobrým časom, alebo jazzu, tak by som snáď zvládla aj tie latexové podvazky. ()

Radek99

Tak slabé zpracování si tak vynikající námět nezasloužil. Celá tahle selanková televizní tvorba vyznívá přesně proti duchu románu manželů Škvoreckých - formální podprůměrnost tu zabíjí obsahovou závažnost a vytříbenost. Něco zachraňují herecké výkony, Pavel Liška coby detektiv je ale střela zcela mimo terč. Režisérka Němcová by se napříště žánrem detektivky neměla zabývat a měla by zůstat vprostřed poklidného televizního mainstreamu... PS: Potencionální třetí hvězdičku neuděluji za Škvoreckého jindy tak obvyklý a funkční leitmotiv, totiž saxofon, který paní režisérka ztvárnila do takové podoby, že jsem měl při každém objevení se šíleného dívčího kvarteta na obrazovce sto chutí její film okamžitě vypnout, tak rušivý element to byl... ()

• Film se natáčel mimo jiné v Mařenicích a na zámku Holovousy. (skudiblik)
  • Příběh je inspirován skutečnou snahou gen. Pravomila Raichla zabít prokurátora Vaše. (sator)