Reklama

Reklama

VOD (1)

Jane Fondová bere zákon do vlastních rukou v titulní roli americké westernové komedie, oceněné Oscarem.  Román Roye Chanslora Balada o Cat Ballou (1956) byl vážně napsaným westernem, podobně jako jeho předchozí kniha Johnny Guitar, jež byla rovněž zfilmována. Po několika nerealizovaných projektech jeho filmové podoby (mj. jako muzikál s Burtem Lancasterem!) vznikla až v polovině 60. let jeho satirická podoba pod názvem Cat Ballou (u nás uvedená v kinech s desetiletým zpožděním jako Dívka ze Západu).
Titulní hrdinka, učitelka Catherine "Cat" Ballou, která ví o Divokém západě jen to, co si přečetla v laciných románech, se vrací na rodný ranč. Ten je kvůli vlastnímu zdroji vody terčem zájmu proradného sira Percivala, jenž ovládá blízké městečko Wolf City i se zkorumpovaným šerifem Cardiganem. Po otcově vraždě si Cat najme známého pistolníka Kida Shelleena, aniž tuší, že se z něho stal beznadějný opilec. Brzy zjišťuje, že se práva nedomůže, a tak se sama postaví mimo zákon.
Dívka ze Západu patří dodnes mezi oblíbené westernové parodie a už při svém premiérovém uvedení byla příznivě přijata jak filmovými odborníky, tak i diváky. Titulní úlohu vytvořila Jane Fondová, ale popravdě řečeno byla naprosto zastíněna skvělým hereckým výkonem Lee Marvina, který ztělesnil jednak opilce Shelleena a jednak nelítostného zabijáka s umělým nosem Toma Strawna. Marvin za svoji pozoruhodnou hereckou kreaci získal řadu ocenění, mj. Oscara, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Film dostal ještě další čtyři oscarové nominace (nejlepší scénář podle předlohy, střih, hudební aranžmá a píseň The Ballad of Cat Ballou), které však neproměnil.
Transformaci celého příběhu do podoby úsměvné lidové balady podkreslují písně v podání dvojice pouličních zpěváků Nata Kinga Colea a Stubbyho Kaye. Pro Nata Kinga Colea to bylo poslední vystoupení ve filmu, neboť během jeho dokončovacích prací zemřel na rakovinu plic. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dokonalý norek Lee Marvin, nevinná a následně půvabně rychle zkažená Jane Fonda, trocha střílení a hlavně spousta skvělých hlášek. Chtěl jsem původně napsat, že Marvinův opilec vlající ze sedla koně je oskarová role, ale jak koukám, on ho fakt dostal :-) Neznal jsem dopředu obsah, takže když jsem si na začátku přečetl, že v tom hraje Lee Marvin, v kontextu děje začátku jsem se pak těšil, až se ten drsňák objeví. A ono ejhle.. Trochu mě mrzí zdejší hodnocení, protože už dlouho jsem se u žádného filmu tak od srdce nezasmál jako u téhle westernové parodie-muzikálu. Vřele doporučuju. Absolutně nejlepší bylo Shelleenovo "Happy birthday to you" nad rakví Frankieho :-)) ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Taková westernová veselohra, která vyniká spíše obsazení, kdy Jane Fonda a Lee Marvin stojí za vidění, i když se přiznám, že Oscara pro Lee Marvina úplně nechápu. Že by taková Laurence Olivier v "Othellovi" podal horší výkon? Ale musí se uznat, že kulisy fungují, nejzajímavější jsou pak písně, kterými je film prokládán. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Sylverstein /Muz, kteremu rikali Kun/ natocil len priemernu westernovu komediu, ktorej kraluju Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance, Emperor of the North/ a skvela Jane Fonda. Akurat ma film par slabin. Marvin mal na konte daleko lepsie filmy a hral hovno - teda mierne povedane, do roly opilca sa malo vlozil a neveril som mu herecky vykon, no a Jane Fonda a jej rychla premena z naivnej holky na pistolnicku? Tak akoze to ne. Nudna rezia, priemerna maketa westernoveho mestecka a dost podpriemerne dialogy utopili tento film v sivom, sedom priemere, Marvin za toto akurat dostal Oscara, preto som to napozeral, a bol to kurevsky kvalitny spevak  : 65 % ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Lee Marvin tu získal niekoľko cien, vrátane Oscara, za rolu alkoholika. Je ťažké povedať, či práve toto je u hercov nejaké umenie, u väčšiny je takýto stav prirodzenou súčasťou života. Celkovo je to priemerná komédia z westernového prostredia, kde je veľa country hudby a tanca. Podľa mňa teda až príliš, veď ten černoch s malým tučkom tam prespievali snáď pol filmu. Na mladú Jane Fonda sa dobre pozeralo a tiež je pozitívne, že kedysi sa točili filmy, kde je miera vugarity a hrubého slovníka položená na minime. Na jedno pozretie v živote ok, ale na viackrát ako Vinnetou to nie je. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Cat Ballou je dnes skôr takou netypickou westernovou raritou, na ktorú sa už nedá pozerať bez nadhľadu. Ak ju budete brať ako tú raritu, ktorá možno ešte fungovala v 80tych rokoch, tak sa môžete celkom priemerne pobaviť. Najma na Lee Marvinovi. Pokiaľ vám jeho kreácia nebude pripadať skôr trápna. Alebo si film pustite, ak ste veľkým fanúšikom Jane Fonda a nestačí vám si prezerať jej dobové fotky na nete a potrebujete ju vidieť v pohybe. Ako taká hodinku a pol trvajúca oddychovka to celkom ujde. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (10)

  • Při natáčení filmu v Coloradu museli filmaři stihnout natočit záběry a skončit dřív, něž začal padat první sníh. (ČSFD)
  • Ann-Margret byla první volbou pro titulní roli, ale odmítla ji. (ČSFD)

Reklama

Reklama