Jane Fondová bere zákon do vlastních rukou v titulní roli americké westernové komedie, oceněné Oscarem.  Román Roye Chanslora Balada o Cat Ballou (1956) byl vážně napsaným westernem, podobně jako jeho předchozí kniha Johnny Guitar, jež byla rovněž zfilmována. Po několika nerealizovaných projektech jeho filmové podoby (mj. jako muzikál s Burtem Lancasterem!) vznikla až v polovině 60. let jeho satirická podoba pod názvem Cat Ballou (u nás uvedená v kinech s desetiletým zpožděním jako Dívka ze Západu).
Titulní hrdinka, učitelka Catherine "Cat" Ballou, která ví o Divokém západě jen to, co si přečetla v laciných románech, se vrací na rodný ranč. Ten je kvůli vlastnímu zdroji vody terčem zájmu proradného sira Percivala, jenž ovládá blízké městečko Wolf City i se zkorumpovaným šerifem Cardiganem. Po otcově vraždě si Cat najme známého pistolníka Kida Shelleena, aniž tuší, že se z něho stal beznadějný opilec. Brzy zjišťuje, že se práva nedomůže, a tak se sama postaví mimo zákon.
Dívka ze Západu patří dodnes mezi oblíbené westernové parodie a už při svém premiérovém uvedení byla příznivě přijata jak filmovými odborníky, tak i diváky. Titulní úlohu vytvořila Jane Fondová, ale popravdě řečeno byla naprosto zastíněna skvělým hereckým výkonem Lee Marvina, který ztělesnil jednak opilce Shelleena a jednak nelítostného zabijáka s umělým nosem Toma Strawna. Marvin za svoji pozoruhodnou hereckou kreaci získal řadu ocenění, mj. Oscara, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Film dostal ještě další čtyři oscarové nominace (nejlepší scénář podle předlohy, střih, hudební aranžmá a píseň The Ballad of Cat Ballou), které však neproměnil.
Transformaci celého příběhu do podoby úsměvné lidové balady podkreslují písně v podání dvojice pouličních zpěváků Nata Kinga Colea a Stubbyho Kaye. Pro Nata Kinga Colea to bylo poslední vystoupení ve filmu, neboť během jeho dokončovacích prací zemřel na rakovinu plic. (Česká televize)

Radko

Ukazuje sa, že spoločenské tendencie nabúravajúce model tradičnej patriarchálnej rodiny prenikali v polke 60. rokov aj do komediálneho westernu s vloženými pesničkami. Veď keby nebolo nápadov aktívnej učiteľky, čo sa vracia na farmu k otcovi, nebolo by ani pištoľníka, ani prepadnutia vlaku. Všetko musela organizovať žena za asistencie akcie neschopných chlapov. Dej samotný nie je bohvieako nápaditý, zaujme však dobrými songami a komentármi viackrát spomenutou vierohodne predvedenou ožraleckou persónou pištoľníka, ktorý sa opíja, pretože jeho éra nezadržateľne hasne. Poznámka: súhlasím s názorom, že pri dabovanej verzii filmu by bolo vhodné otitulkovať aj text piesní, pretože dokresľujú a miestami posúvajú dej. ()

Jara.Cimrman.jr

"Raději se nechám v plném rozkvětu mládí zastřelit, než abych riskoval, že zkompromituji slušné děvče." Tak se nám z upjaté učitelky a ukecaného desperáta okresního formátu stali úspěšná desperátka a její pomocník. Tato proměna za moc nestála, ale jinak to bylo skvělé. Vynikající byli oba bendžoví vypravěči, určitě nikdy nezapomenu na rekonstrukci bitvy u Little Big Hornu na vesnické tancovačce a samozřejmě na legendárního pistolníka Kida Shelleena. Jeho neustálá ladění vyvážené vrstvy alkoholu v krvi, pokusy o fyzický trénink před rozhodujícím soubojem i jezdecké kousky na koni byly natolik skvělé, že si tentokrát dovolím ztřeštěně vystřílet čtyři hvězdy. ()

RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Muzikálová komedie, fraška až groteska z Divokého západu, trochu ve stylu Limonádového Joea, ovšem bez té české ironie a nadhledu. Jane Fondová v roli Cat Ballouové, učitelky mstící se za zabití otce, a s ní několik souputníků. Humor je zde ale přízemní až zemitý (a vlezlý). Film mne hlavně zpočátku totálně nudil a tu hodinu a půl jsem vysloveně protrpěl. Sice je tu krásná hudba dvou bendžistů a taky vynikající oscarové herecké výkony kořaly a pistolníka v podání Lee Marvina a pro někoho i řada gagů. Jenže pro mne nic zajímavého, natož vtipného. Ani ťuk. Trailer: http://www.imdb.com/video/screenplay/vi1522336025/ ()

sud

Jane Fondová je sice k sežrání (jako ve všech svých filmech), nemá však de facto co hrát a proměna z naivky na protřelou pistolnici proběhla jaksi mimochodem. Lee Marvin taky nebyl špatný (i když jsem jej viděl v mnoha lepších rolích), chvílemi však přehrává a jeho postava není moc dobře napsaná (chybí například důvod, proč se stal opilcem). V jiných westernech (Rio Bravo, El Dorado, Rio Lobo či televizní Tas!) je zápletka s ožralým pistolníkem mnohem lépe promyšlená. Dvojka zpívajících banjistů je sice příjemná, ale některé jejich vstupy nejsou moc zdařilé (v baru, bandité vs pronásledovatelé). Příběh je obyčejný, humor křečovitý a režie nenápaditá. Nemohu říct, že by šlo o špatný film, ale na westernovou komedii s krásnou Jane a Lee Marvinem mi to přišlo slabé. Mrzí mě to. Čekal jsem mnohem víc. 40%. ()

gogo76

"Vy mi nepomôžete ani s takou maličkosťou akou je vylúpenie malého vláčika?..." Celkom fajn westerník so sympatickou J. Fondovou, ktorej veľké modré oči jednoducho skrášľujú každý záber, v ktorom sa objaví. Lee Marvin v roli ožrana je výborný a keby dostal ešte viac priestoru hodnotil by som vyššie. Muzikálom by som ho rozhodne nenazval, aj keď tam zopár pesničiek zaznie. Neurazia. trochu western, trochu komédia a muzikál len tak na okraj. Na pozretie fajn. 60%. ()

• V Top 10 z roku 2008 podle Amerického filmového institutu  se film v kategorii western umístil na 10. pozici. (TheDude)
  • Při natáčení filmu v Coloradu museli filmaři stihnout natočit záběry a skončit dřív, něž začal padat první sníh. (Stoka)
  • Tento film se stal kandidátem na režisérsky nejméně atraktivní film filmové historie. Nejprve ho totiž odmítlo 24 režisérů, než se ho Elliot Silverstein ujal. [zdroj: Guinnesova kniha filmových rekordů, 1995] (dopitak)