Pasca (TV film)

Československo, 1981, 80 min

Už iba náhodne natrafím na nejaký dobrý film v Slovenskej televizii. Väčšinou si už dobré filmy pozriem cez DVD. Aj včera, zapol som telku a skôr, ako nabehlo DVD, na chvíľku som sa zapozeral do filmu Pasca. Práve začal. Stačí pár sekúnd, minúta, a je jasné, že je to veľmi kvalitný film. Anticky, či skôr starozákonne jednoduchý scenár, striedma ale na melódie bohatá hudba, nevtieravá slobodná réžia a strihy, ktoré nedovolia prepnúť. A najmä výborní herci. Adamovič, ktorý reprezentuje Jánov pevný pôvodný svet - les, prírodu, ticho, Šafránková, ktorá je z jeho nového sveta, mesto, debaty, Javorková a sám Bartoška, ktorí prechádzajú premenou. Vzrušujuci film. Zdá sa mi, že ovplyvnený tým najlepším z vtedajšej kinematografie - Tarkovskym či Bergmanom. Škoda, že takých filmov nie je u nás viac.(3.9.2011)

Máme tu ďalší televízny psychologický film. Riešia sa otázky svedomia, lásky k žene a bratovi, preberania zodpovednosti a tak ďalej, ide aj o sex. Je to relatívne uveriteľné, ale občas postavy vytásajú z klobúka hlboké filozofické myšlienky, ktoré pochopiteľne vznikali dlho v hlave scenáristu a nepôsobia ako nejaké spontánne komentovanie situácie. No a máme tu Bartošku a jeho šialený osemdesiatkový outfit a ešte šialenejší účes, z ktorého som mal dnes v noci nočné mory. Zo zbytočného dabingu českých hercov mám nočné mory už dlhé roky a ich predabovávanie slovenských rozprávok považujem za akt pomsty.(26.10.2016)

Prekvapivo obyčajná zápletka a nakoniec je z toho prekvapivo silný príbeh. Hlavne po príchode Šafránkovej, ktorá svoju krátku rolu rozbalila naplno. Niečo iné rozbalila Anna Javorková a jej krátke sekundové odhalenie mi skoro vyrazilo ovládač z ruky. Trochu nerozumiem obsadzovaniu českých hercov so slovenským dabingom. Šafránková ešte ušla, ale Jamrichov hlas u Bartošku som nevedel prekusnúť. Obaja sú tak výrazné hlasy, že to jednoducho nešlo. Napriek tomu ma záverečný Švantnerov prerozprávaný záver oslovil a tak to zaokrúhlim nahor. –––– Som žena a viem, čo je súcit. Cestička do lásky, alebo aspoň k ľúbosti. –––– Raz ťa tvoje svedomie zradí, doplatíš na to. Svedomie je pasca a obeťou môžeš byť iba ty sám. A môžeš ublížiť aj iným.(25.10.2016)

Ve filmu vyniká především krásná Anna Javorková. Odhazuje stud, po smrti muže se rozhodne svést jeho bratra, připoutat ho k sobě, protože na samotě se jí v krásném domě žije těžko, přestává to tam mít pro ni smysl. Bratr váhá - město, kde má nejist vztah, nebo samota, pokračovat v tom co nebožtík na baráku udělal?(26.7.2010)

Keď som v databáze rozklikla tento TV film, veľmi ma prekvapilo, ako dobre si ho pamätám. Napriek rokom si zreteľne vybavujem obrazy, dialogy aj silný dojem. SPOILER Príbeh, aký sa môže bežne stať. Dvaja bratia, starší ochorie a mladšiemu nachystá pascu. Pozve ho pomôcť s rozostavanou chatou a - zomrie. Mladší bojuje s dilemou: postarať sa o švagrinú (nástojčivo ho živočíšne púta, smútok-nesmútok) i jej malú dcérku alebo žiť svoj doterajší úspešný život. Vyhovieť tradícii vyžaduje obete - opustiť snúbenku (nie hocijakú, ale prekrásnu a múdru - nádherne civilnú Libušku Šafránkovú), opustiť mesto, robotu, svojich ľudí... Napätie Dve ženy a jeden muž. Ešte aj po rokoch si viem vybaviť silné brazy, nevhodnú vášeň. Cítim ťarchu situácie, ktorá nemá riešenie bez spôsobenia bolesti niekomu milovanému. Mimochodom, od tohto filmu viem fakt, ktorý som si odvtedy stokrát overila - že Anka Javorková je skvostná herečka. Keby nechali Bartošku nedabovaného (lebo dabovať Bartošku je hriech), má to 5*.(8.6.2009)