Pasca (TV film)

Československo, 1981, 80 min

Ve filmu vyniká především krásná Anna Javorková. Odhazuje stud, po smrti muže se rozhodne svést jeho bratra, připoutat ho k sobě, protože na samotě se jí v krásném domě žije těžko, přestává to tam mít pro ni smysl. Bratr váhá - město, kde má nejist vztah, nebo samota, pokračovat v tom co nebožtík na baráku udělal?(26.7.2010)

Máme tu ďalší televízny psychologický film. Riešia sa otázky svedomia, lásky k žene a bratovi, preberania zodpovednosti a tak ďalej, ide aj o sex. Je to relatívne uveriteľné, ale občas postavy vytásajú z klobúka hlboké filozofické myšlienky, ktoré pochopiteľne vznikali dlho v hlave scenáristu a nepôsobia ako nejaké spontánne komentovanie situácie. No a máme tu Bartošku a jeho šialený osemdesiatkový outfit a ešte šialenejší účes, z ktorého som mal dnes v noci nočné mory. Zo zbytočného dabingu českých hercov mám nočné mory už dlhé roky a ich predabovávanie slovenských rozprávok považujem za akt pomsty.(26.10.2016)

"Zbytočne utekáš, pred sebou neujdeš..." Čím by mohol byť starší slovenský tv film zaujímavý pre dnešného diváka? Pre mňa osobne hlavne obsadením, ale i príbehom. Českí herci u nás a slovenskí v Čechách to bolo za bývalého Československa úplne bežné, dnes sa to pomaly opäť vracia. Bartoška a Šafránková však tak často na "návštevu" nechodili. Príbeh o nových a starých vzťahoch ma zaujal, navyše film dobre pripomína atmosféru 80-tych rokov. V polohe mladej modernej ženy som L. Šafránkovú myslím nevidel. Sedelo jej to a navyše mi vôbec nevadil jej predabovaný hlas a to sa mi často nestáva. Akoby bol jej...Na tv film slušné. 70%.(21.9.2014)

Keď som sa preklikávala v databáze a rozklikla tento TV film, veľmi ma prekvapilo, ako dobre si ho pamätám. Napriek tomu, že je to už veľa rokov, čo som ho videla, zreteľne si viem vybaviť obrazy, dialogy aj silný dojem z tohoto filmu. Príbeh, aký sa može bežne stať. Dvaja bratia, starší ochorie a mladšiemu nachystá pascu. Pozve ho pomôcť s rozostavanou chatou a - zomrie. Mladší bojuje s dilemou: postarať sa o švagrinú (ktorá ho piťahuje) i jej malú dcérku alebo žiť svoj doterajší úspešný život. Vyhovieť tradičnej norme vyžaduje obete - opustiť snúbenku (nie hocijakú, ale prekrásnu a múdru - Libušku Šafránkovú), opustiť svoju robotu, bývanie, svojich ľudí... Napätie Dve ženy a jeden muž. Symbolika skrytá v dokončení rozostavaného diela (oprava lesnej chatky). Ešte aj po rokoch si viem vybaviť silné obrazy, nevhodnú vášeň a cítim ťarchu situácie, ktorá nemá riešenie bez spôsobenia bolesti niekomu milovanému. Mimochodom, od tohto filmu viem fakt, ktorý som si odvtedy stokrát overila - že Anka Javorková je skvostná herečka.(8.6.2009)

Už iba náhodne natrafím na nejaký dobrý film v Slovenskej televizii. Väčšinou si už dobré filmy pozriem cez DVD. Aj včera, zapol som telku a skôr, ako nabehlo DVD, na chvíľku som sa zapozeral do filmu Pasca. Práve začal. Stačí pár sekúnd, minúta, a je jasné, že je to veľmi kvalitný film. Anticky, či skôr starozákonne jednoduchý scenár, striedma ale na melódie bohatá hudba, nevtieravá slobodná réžia a strihy, ktoré nedovolia prepnúť. A najmä výborní herci. Adamovič, ktorý reprezentuje Jánov pevný pôvodný svet - les, prírodu, ticho, Šafránková, ktorá je z jeho nového sveta, mesto, debaty, Javorková a sám Bartoška, ktorí prechádzajú premenou. Vzrušujuci film. Zdá sa mi, že ovplyvnený tým najlepším z vtedajšej kinematografie - Tarkovskym či Bergmanom. Škoda, že takých filmov nie je u nás viac.(3.9.2011)