Reklama

Reklama

Orel Deváté legie

  • Velká Británie The Eagle (více)
Trailer

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

(více)

Videa (5)

Trailer

Recenze (588)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Zacatek je slibnej. Legie dostane novyho velitele, natesenyho nakopat par britskejch zadku a samozrejme na sebe bitva nenecha dlouho cekat. I pres pristupnost PG-13 je film prijemne brutalni, takze neni nouze o nejakej ten krvavej cakanec, pripadne useklou koncetinu. Tatum se sice na velitele prilis nehodi a ani by me moc neprekvapilo, kdyby mu nekdo naplacal a sebral mec, s tim, ze to neni hracka pro deti, nicmene nehraje uplne nejhur. Jenze bohuzel po zajimavym uvodu uz nasleduje jen mix mezi nudnou konverzackou a neprilis zajimavym putovanim na uzemi britu a v podstate az krome zaverecny bitvy tu neni nic, co by cloveka zaujalo. Treba takovej podobnej Centurion je daleko zabavnejsi. Skoda, potencial tu byl. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jamie Bell rozhodně nechce, aby mu byl donekonečna připomínán Billy Elliot, tak to vylepšil celkem drsnou, ale podivně teenagersky a jakoby gay náznaky prokládanou buddy akčňárnou, která by se dala popsat jako něco mezi Římem, Vikingy a jistými "severními" pasážemi Hry O Trůny - tedy bez magie, nemrtvých atd., prostě hezky seriózně "historicky". Anthony Dod Mantle za kamerou exceluje a úvodní čtvrthodina s útokem barbarů na Hadriánův val je úžasná. Ne pompézní jako v Gladiátorovi, ne přehnaná, prostě lahůdka. Pak se to "trochu zvrtne" a následuje putování a hledání rodinné historie a vlastní hrdosti a objevování "drsné krásy" Skotska:) Nebylo to špatné, ale dívat se znovu na víc než prvních dvacet minut opravdu nebudu. 70% ()

Reklama

Mertax 

všechny recenze uživatele

Úvodní titulky jsou až mystické se skvělou zneklidňující hudbou a nabudí vás ke sledování. Mimořádně zdařilý soundtrack islandského skladatele (Örvarssona začínám bedlivě sledovat!) dodává filmu přesně tu správnou atmosféru, podtrhuje jak scény poetičtějšího rázu, tak i ty akční. Hned ze začátku mě zaujala bojová scéna v opevnění a práce s kamerou. Kvůli PG-13 jatka nečekejte, někoho možná i naštve až přílišná krotkost střetů./// Kameraman dostal při scénách za Hadrianovým valem hodně prostoro a vyžívá se v záběrech širých větrných plání, nekonečných skalisek a tmavých chladných lesů. Dívá se na to příjemně a rozhodně to není nesnesitelné jako třeba u nedávné severské meditace Valhalla Rising. Sarkasticky bych se však mohla strefovat do toho, jak kamera vytvořila z orla přímo fetiš. Marcus na něj s láskou hledí, jemně ho hladí, tiskne se k němu, pevně ho drží etc. Ale my dnes víme prd, jaké emoce vzbuzoval ztracený zlatý orel pro legie. Zkrátka pokud se vám radostně rozsvítí oči, když slyšíte „for honor and glory“, vidíte sandály, červené pláště a máte rádi Spartaca, Řím a podobné seriály, budete vůči filmu o něco vstřícnější./// Místy mě rozčilovaly dojemné flashbacky z Marcusova dětství. Ch. Tatum se však na roli hodí, ať už stavbou těla nebo drsnými a vážnými pohledy (někdy až moc). To navíc přesně konvenuje s atmosférou filmu. Horší je to však s J. Bellem, který svou drobnou tělesnou konstrukcí stále vypadá jako onen mladý „baleťák“ Billy Elliot, tudíž když levou zadní zabije několik zdatných bojovníků, je to poněkud nevěrohodné. V rámci snahy o jakousi historickou přesnost Bellova postava mluví skotskou galštinou, celkově je ovšem odkazů na historii ve filmu poměrně málo a jde spíše o anonymní příběh dvou lidí, podobně jako tomu bylo u Centuriona, Eagle je ovšem třídu lepší, byť se mu v mnoha aspektech až nápadně podobá. /// Ocenit musím, jak si film vyhrál s kostýmy zejména u kmene Tuleních lidí. Atraktivních a dechberoucích míst nemá film mnoho, ovšem obřad Tuleních lidí či želví krunýř a výstup šamana (řádně teatrální) na začátku snímku stojí za to. Finální scéna, kdy jde o orla až v první řadě, prožijete buď emočně zapojeni jako já nebo se cynicky vysmějete bláhové odvaze pár zoufalců, kteří čelí přesile drsných Tuleních lidí, jež se tak trochu podobají modrákům z Avatara. [Kino] ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Není to lepší než Centurion, ale není to ani horší než Centurion. Macdonald sice narozdíl od Marshalla trochu zklamal, protože měl podle předchozích filmů navíc, ale stále je to velmi slušný čtyřhvězdičkový zážitek. Tatum je skvělý, Bell se na roli opravdu nehodí, ale na druhou stranu hraje slušně a mám ho docela rád, takže taky pohoda a Strong není tak symatický jako ten v Centurionovi, ale taky narozdíl od něho nemá mnoho prostoru, a přesto z něho zase číší charisma (a pěkné ho vidět pro jednou v nezáporácké roli - ano, jde mu to i jako kladasovi). A ten sever Anglie za barbarských časů má obrovský potenciál, doufám, že ještě pár dobrých (snad i lepších) filmů odtamtud uvidím. Samotná zápletka je pro obyčejného člověka trochu padlá na hlavu, riskovat tolik kvůli "ničemu", ale kdo ví, jak by mi to připadalo tehdy. A nakonec, závěr naznačil, jak to nakonec vnímal i hlavní hrdina (to, že ten závěr byl jak z nějakého úvodního filmu seriálu a podivně moderní rozebírat nebudu, ale je to jedna ze slabin filmu). Po technické stránce nemůžu nic vytknout, kamera se vyžívá v mých oblíbených záběrech nespoutané a krásné divočiny, samotný kmen barbarů pak vypadá jako indiánský kmen, a je první záběry mi přišly jako z nějakého dokumentu, no nevadilo to, a scéna rituálu byla úžasná. A závěrem? samozřejmě není to nic originálního, zase jednou římán utíká divočinou před hordami zvířecích a stejně tak výkonných barbarů, ale stále to funguje. Stačí dobří herci, krásná příroda a úžasná kamera. A dechberoucí hudba. Hned po skončení filmu jsem doslova skočil po OST, a teda urodil se další klenot.. Úvodní scéna s podkresem jedné ze skladeb je tomu důkazem. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Výborně natočené "pokračování" loňského CENTURIONA. Vypadá to skvěle a hudba je fantastická. Příběhově je to takové nějáké podivné (patriotismus nejtěžšího kalibru), ale pořád v rámci snesitelnosti. Tatumoš i Bell se oba docela předvedli a Marka Stronga tady u nás doma vidíme vždycky rádi. Navíc v Unrated verzi sem tam cákne krev a to vždycky potěší, i když to klidně mohlo být ještě trošičku masitější. ()

Galerie (108)

Zajímavosti (20)

  • Ve scéně, kdy jsou postavy v mrznoucí řece, se herci oteplovali naléváním horké vody do jejich obleků. Když se Chaninga Tatuma štáb zeptal, zda chce na sebe nalít horkou vodu, souhlasil. Problém byl, že člověk ze štábu zapomněl vařící vodu smíchat se studenou, kvůli čemuž byla voda byla tak horká, že mu popálila penis. Poté byl rychle odvezen do nemocnice, kde dostal morfium. Z natáčení si pak herec neodnesl žádné trvalé následky. (Dlee)
  • Ve filmu se vyskytuje historická nepřesnost. Není žádný dochovaný důkaz o tom, že by římští legionáři nosili koženou variantu zbroje lorica segmentata. (Buster)
  • Tógy, jaké mají ve filmu na sobě někteří Římané, se ve skutečnosti v této době pro běžné nošení nepoužívaly. Herci je původně skutečně neměli. Při zkušebním promítání prvních natočených scén se ale ukázalo, že bez nich diváci měli problém rozlišit, kdo má být Říman a kdo Brit. (marmota-b)

Související novinky

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Ve věku 55 let včera v noci opustil filmový svět britský filmový, televizní a divadelní herec Paul Ritter, jehož si většina diváků čerstvě vybaví z veleúspěšné minisérie stanice HBO Černobyl, kde… (více)

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku

26.08.2009

No, možná ne tak úplně včera, spíš „nedávno“. Tento týden padla první klapka historicko-dobrodružného The Eagle of the Ninth a upírského westernu Priest, taktéž už je v plném proudu natáčení fantasy… (více)

A režírovat bude...

A režírovat bude...

26.04.2009

Catherine Hardwicke, Chris Weitz a... David Slade?! Cože?! Po „nějaké ženské“ a režisérovi Prciček a Zlatého kompasu nekompromisní tvůrce V pasti a 30 dní dlouhé noci, který nemá problém nějakému… (více)

Reklama

Reklama