Vynikající a velmi kvalitní film. Genocida evropského židovského obyvatelstva spáchaná nacisty během 2. světové války patří jistě mezi největší tragédie novověkých lidských dějin. Je dobře, že i dnes, po skoro sedmdesáti letech, se o tom stále točí filmy jako memento, kam až může dojít nenávist jedněch "lidí" k druhým. Ano, film nedosahuje kalibru Schindlerova seznamu, ale dopad je stejný. Některé scény byly velmi srdceryvné a nedaly se sledovat suchým okem. Dětské role byly bez vy-jímek skvěle zahrány a ani dospělí herci v ničem nezaostávali a to včetně Jeana Rena v roli židovského doktora. Moc děkuji tvůrcům za hodnotný filmový zážitek.(15.5.2015)

O Francúzoch je známe, že najlepšie, čo vedia je vzdávať sa a tuto, smradľavý Nemčúrik s mastnými vlasmi a priščami po celom ksichte, zahajloval a celé Francúsko sa zosralo a vrhli sa na Židov ako nenažratí vlci na karkuľku. Ta to nielen vyspevovať žetem, žetem, ale keď treba tresnuť aj po papuli chlapovi a nie vršiť sa na malých deťoch.(27.10.2011)

Není uměním a asi ani velikým úsilím dojmout diváka pohledem na odtržení dětí od matek a následný odsun do koncetráku na východě. Je ovšem uměním do toho všeho zapojit dynamiku tak, aby se divák u zbytku filmu nenudil, neboť musím s lítostí konstatovat, že ten zbytek filmu mě prostě otravoval a s většinou postav jsem se za boha nedokázala sžít. Téma to je jistě závažné a tento komentář jeho závažnost nijak nezlehčuje, ba naopak, doporučuji film pro opomíjenost francouzského kolaborantství a hluboko zakořeněnho antisemitismu, ale zpracování jako takové opravdu nevystupuje z přeplněných vod filmového průměru, nehledě na závažnost tématu.(5.7.2011)

• Fiftis

Priznám sa že som čakal niečo lepšie. Ale čo čakať od snímky z produkcie krajín Francúzsko / Nemecko / Maďarsko. Je to nie moc pekná snímka doplnená o Jeana Renoa. Ale ten sa tam viac menej len mihol a nestihol toho veľa predviesť. Miestami zlá kamera, atmosféra 2. svetovej vojny tiež nie je perfektná a príbehy a zmar tej doby máloktorého diváka dostali. Na túto tému sa dá kvalitný film natočiť vždy, len sa to musí správne uchopiť. Videl som oveľa lepšie snímky. Asi mi tam chýbala výrazná postava. Nikto to tam neťahal. O nikoho som sa nebál. Aspoň kostýmy sa dajú pochváliť. Hudba žiadna. Podpriemer. Škoda. Potenciál to rozhodne malo. Môžno nabudúce iný režisér.(27.3.2020)

Při přemítání nad snímkem a jeho nejvýraznějšími nedostatky mě napadají snad jedině nadbytečné a až karikaturní scény z Hitlerova okolí, které by bylo vhodnější buďto úplně vynechat, nebo je nahradit novinovými výstřižky či útržky Führerových projevů. Tento záporný bodík ovšem hravě přebíjejí mnohá pozitiva: nemálo povedených a sugestivních scén (shromaždiště na kolodromu; osudové odloučení žen, mužů a dětí; dojemná závěrečná shledání za doprovodu Debussyho nesmrtelné „Claire de Lune“), výborní dětští představitelé, strhující výkon Melanie Laurent a sympatická rolička pro Jeana Rena. Francouzi v otázce holocaustu sice nebyli zcela bez viny (nic ovšem není černobílé, postoj francouzského obyvatelstva se nijak výrazně neodlišoval od ostatních evropských národů a za činy představitelů jejich politické elity nelze obžalovat Francii jako celek) a určitá míra studu za jejich spoluvinu je zřejmě na místě, avšak v souvislosti s touto ožehavou tematikou se minimálně za jednu věc rozhodně stydět nemusejí, a to za tento povedený snímek.(2.3.2013)

• - Jednu z dětských rolí, Noe "Nono" Zyglera, hrají ve skutečnosti dva chlapci, dvojčata Mathieu a Romain Di Concetto. (7trpasliku)

• - Mezi deportovanými nebyli jen obyvatele Francie, ale také uprchlíci z Polska, Německa a také Československa. (Lucas87)

• - Francii po válce dlouho trvalo, než roli státu v deportacích francouzských Židů přiznala. Teprve v roce 1995, krátce po svém prvním zvolení, pronesl prezident Jacques Chirac historická slova, na něž po desetiletí židovská komunita čekala. "Zločinnému běsnění okupanta sekundovali Francouzi, francouzský stát," řekl Chirac. "Francie tehdy učinila nenapravitelnou věc. Zpronevěřila se svému slovu a své chráněnce vydala katům," dodal. (Lucas87)