Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Pajky3

Omlouvám se, ale bohužel takhle pojaté sci-fi nepatří k mým oblíbeným. Dokumentární forma už se mi začíná zajídat. Copley předvedl pěknej výkon a kreveřáci byly taky pěkně udělaný, jen mě to moc nesedlo ()

Martrix

" Při jednání s mimozemšťany buďte důrazní a nezapomeňte, že úsměv je levnější než kulka". Takové sci-fi tady ještě nebylo. Sociální drama o "soužití" lidí a mimozemšťanů, působí díky doku formě autenticky. Po herecké stránce velmi slušné, triky vynikající, příběh neotřelý a originální. Tento film mě převálcoval a to se mi už hodně dlouho nestalo. Vše bohužel působí natolik věrohodně, že lidstvu nezbývá než doufat, že pokud tam někde ONI jsou a sledují nás, tak budou televizní signál ze Země ignorovat. ()

zette

No, nebudu pridavat hvezdicky za mensi rozpocet atd. Namet spatny neni, ale scenar je dost nelogicky a plny nahod. Vyobrazeni mimozemstanu neni nejhorsi, akcni sceny uz ale spadaji do beckovych filmu. Hlavni hrdina mi byl od zacatku nesympaticky a tak mi bylo uplne jedno, co se s nim stane. Az dokumentarni zpracovani ale neni spatne a film ma celkem spad. Nejvice me zaujalo prostredi Johannesburgu. ()

PavelVanekArt

Já tenhle film miluju, geniální sci-fi, má to emoce, ojedinělý styl natáčení. Bloomkamp je král. Bring me the Alien. Kterýho nebringnul a šel točit Gran Turismo. Ale pracuje se (údajně) na dvojce Districtu. Sem s tím. 5* a.k.a 90% ()

čidlo

Je to film který tady svím pojetím asi ještě nebyl. Nápad je skvělý a film na mně působí dobrým dojmem. Jen bych ho do top 200 určitě nedával. U mně 80%. ()

Maty85

Každopádně hodně zajímavej, originální a dost drsnej snímek. Možná, že jen ta atmosféra filmu se na mě nepřenesla asi tak jak by správně měla, ale jinak skvělá podívaná. + Bonusová * za střelbu prasetem :-D ()

blitzer

Zcela originální námět a provedení předurčuje District 9 stát se kultovním sci-fi minimálně této dekády. Dokumentární styl tu seděl jak p*del na hrnec. Film má dechberoucí atmosféru (prostředí slumu je neskutečný), spád, super efekty a obsahuje i kus lidskosti (nebo spíš kreveťákosti ;-). Jedinou výtku bych měl ke scéně kdy Wikus osedlá "transformera"... i když to bylo celkem cool, radši bych se bez týhle bay-oviny obešel. Jenom se obávám, že pokračování, jež značí otevřenej konec, bude už jen obyčejnej alien-assault, ale kdo ví, třeba nás po čertech talentovanej Blomkamp zase něčím překvapí. ()

rizek2

Klobouk dolů. Samozřejmě je zatím znát produkce Petera Jacksona, který umí točit (zde produkovat) nízkorozpočtové filmy s mimozemšťany (pokud budem brát 30miliónů jako nízky rozpočet), ale Neill Blomkamp se zde opravdu vytáhl. Neotřelá dokumentární forma, brutalita (rozprsklé hlavy a další údy jsou vážně úžasné) a zajímavý příběh dokazují, že sci-fi není jen Startrek a Star Wars a nemusí být ani velkolepou podívanou plnou efektů. Jak film plyne, tak každý musí s "kreveťáky" začít soucítit a chápat jejich situaci. A stejně jako hlavní hrdina začnete nenávidět "ty hodné"... ()

Mol

Mám rád filmy kde jsou vesmírné lodě a mimozemšťané, takže jsem se skvěle bavil. Jedna hvězda dolů, za někdy až moc třepavou kameru. Zdá se mi, že poslední dobou všechny filmy dělají zbytečně s rychlím střihem a člověk se v tom tak neorientuje. Prsk uletěla ruka, prsk hlína vletěla na objektiv, projelo auto, to vše, během jedné sekundy. Jinak fajn otevřenej konec, tak snad za tři roky. Jo a 30 mega? Směšný. To berou některý megastar za jeden film. Tak se to kurva dělá. ()

BoXBe

District 9 po trailerech překvapil tím, že dodal ještě více, než slíbil. Dodal pojednání o nekonečné lidské blbosti, o předsudcích, rasové segregaci, transportech i násilných stránkách lidské povahy, která je o to víc bolestná pro ty země, jejichž vojáci v zahraničních misích nevydrží psychické napětí a my to pak dostáváme v sušené podobě na třetí stránce novin. District 9 jde na dřeň. Možná jsou kreveťáci "jen" mimozemšťané, možná jsou kdokoliv, kdo má jinou barvu pleti, jinou kulturu a jiný jazyk. Neill Blomkamp se na to podíval z detailu a aby to přiblížil divákovi co nejvíc, vtáhl jej do reality pseudodokumentárními záběry nejrůznějších průmyslových kamer. Prostě se to pokusil podat syrové, za studena, ještě s sebou plácající o destičku na krájení. Já tedy osobně District 9 považuji za mimořádně povedený zářez do filmového plátna a doufám, že se stejně silných příběhů se skromným vypravěčským stylem dočkáme v budoucnu ještě více. Palec nahoru. Update 2022: Nic z kvalit District 9 nezestárlo, ani v přesahu. Film je to pořád vynikající nad mnohé jiné pokusy o kvalitní sci-fi. Sharlto Copley hraje neuvěřitelně uvěřitelně na 100 %. ()

O´Hara

Nic podobneho jsem v zivote nevidel... Opravdu krasny filmovy zazitek...Na konci jsem si pripadal,ze je to skutecnost a ze se v Africe usidlili mimozemstane:-) ()

DominikV

Velmi působivý snímek plný rasismu a nenávisti vůči někomu, kdo není jako my. Příliš nezáživný začátek působil jako rozjezd pro skvělý konec. Asi ne nejlepší snímek roku, ovšem k těm lepším se řadí stopro. ()

messiah

Vlastně pěkně klišovitý béčko. Ale zábavné a díky kameře a dokumentárnosti také prosté pocitu že tohle vidíte každý den. Což z něj činí nadprůměr. PS: Emzáci jsou k sežrání! ()

fars

9/10 plus euforie z vynikajici sci-fi. Hlavni postavu jsem zezacatku povazoval docela za srace, ale to cim si ve filmu prosel bylo proste drsne. Nekopromisnim zpusbem je zde ukazano jaci jsou lidi vlastne svine, uz v pulce filmu jsem nad nama zlomil hul a mel jsem chut nas vyhladit. Neill Blomkamp prekonal vsechny me ocekavani, smekam. ()

Ruuzha

Všichni o tom mluvili, všichni to vychvalovali a já budu dělat to samé. Jednoduchý příběh o rasové separaci a nenávisti, který by se dal zasadit v podstatě do kterékoliv země. Jenomže to by byla nuda. Pojďme tam místo lidí dosadit mimozemšťany, kteří uvíznou se svou lodí na 20 let nad Johanesburgem, žijí pod přísným dohledem uřadů a ozbrojených sil v uprchlickém táboře, který se postupem času mění na gheto, dochází k organizovanému zločinu mezi lidmi a alíky a potřebě jejich přemístění. Pořád málo? Co takhle tam dosadit osobní příběh člověka, který na to vše měl dohlížet, ale něco se zvrtlo a film se dostal do úplně jiného rozměru. Člověk bude sedět jako přibitý k obrazovce a bude čekat jak to všechno vlastně dopadne, ať chce nebo ne. Celá dokonalost filmu je obalena to reportážního stylu, kdy má divák pocit, jako by se všechno opravdu dělo a chvílemi zapomíná, že se jedná jen o film. Pro mě jeden z nejzajímavějších filmů letošního roku. ()

dr.fish

Velmi solidní akční film. Oproti Avataru to má aspoň pořádnou zápletku. Má to tempo, inteligenci a včechno ostatní, co bych chtěl u akčňáku mít. E DIT 2018 : Film těžce předběhl svou dobu. Až dnes plně doceňuji jeho kvality a hlavně poselství. Jihoafričani vědí co je apartheid a manipulace s veřejným míněním. O tom je totiž tenhle film především. Lidumilství se totiž vztahuje i na mimozemšťany, domnělé i skutečné. 85% ()

Kolikokoli

Vynikající a nadčasový film. Místo mimozemšťanů mohli být Židé a místo Jižní Afriky se to mohlo odehrávat v Evropě v třicátých/čtyřicátých letech. Mohlo se to taky odehrávat v USA v nějakém slumu. Je to opravdu "krásný" univerzální film o tom, že pokud se někdo něčeho/někoho bojí, tak ho považuje za hrozbu. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)