Richard Sharpe - Indické dobrodružství (TV film)

Sharpe's Peril

Akční / Dobrodružný / Historický / Válečný

Velká Británie, 2008, 101 min

Sharpovka ako lusk a zároveň asi najkrvavejší diel. Videl som skrátenú verziu, ktorá u nás vyšla na DVD, takže je to omnoho akčnejšie a dynamickejšie než dvojdielna pôvodná TV verzia. Príbeh je klasika: misia, putovanie, neposlušní vojaci, zradný dôstojník, zajatie, útek, polonahá slečna v núdzi, hadia jama, boj proti presile... Výprava slušná a Sean Bean sa baví zjavne lepšie ako pri minulom indickom výlete. Veľmi fajn.(9.3.2011)

• ondrula

Nevim no, sharpovky momentálně čtu jak na běžícím páse, ale pro jejich televizní inscenace se nějak nedokážu nadchnout. Asi jsem moc rozmazlenej současnýma blockbusterama a ohrnuju nos nad nízkorozpočtovým papundeklem určeným pro nenáročnýho televizního diváka, ale dost se na tom podepsala asi i skutečnost, že se jedná vesměs o produkci 90. let, se všema filmařskýma kuriozitama, který ta doba přinášela. S nadějí jsem tedy očekával Sharpe's Peril, kterej byl natočenej nedávno, ale stejně to byla celkem sračka.(5.9.2012)

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3(31.1.2012)

Po Sharpe's Challenge ďalší sporadický pokus o návrat k Sharpeovým dobrodružstvám, dejovo opäť situovaný do ďalekej Indie. Od čias pôvodných sharpeoviek však ubehlo už pár rokov a na hlavných protagonistoch je to poznať. Pribúdajúce roky sa najviac podpísali na predstaviteľoch seržanta Harpera a sira Henryho, ktorí citeľne zostarli, no aj samotný Richard tu pôsobí akosi strnulo a bez akéhokoľvek náznaku entuziazmu - Sean Bean bol v roku 2008 ako herec predsa len už o ligu vyššie než v 90. rokoch a pripadalo mi to tak, že rolu plukovníka Sharpea si odbil ako nutnosť, pričom mysľou bol kdesi pri omnoho smelších filmových projektoch.(3.3.2011)

• MartinezZ

Tak jo, tedy: Sharpové do roku 1997 byli divní. V tom nejlepším byli maximálně průměrní, a že se jednalo o televizní tvorbu bylo podružné. Dalo se na to koukat, ale postavy se chovali mnohdy jako idioti a zvraty a ponechávání na živu se děly nesmyslně pouze na popudy scénáristů nebo resp. autora knižních předloh. Některé díly byly navíc hodně nesmyslné. Korunu tomu všemu dávala částečně disharmonická hudba v podání elektrické kytary, postupně se měnící do jakési rádoby orchestrální kakofonie. A nemelodická písnička tomu nepřidávala - pokud byla nějak autentická budiž, plus za ní to tedy nedostane. ~ Bohužel následující dva díly z let 2006 a 2008 už byly jen blbým nápadem a působili přinejmenším nepatřičně, natahovaně a vůbec zbytečně. ~ Nu, zase jsem o znalost téhle televizní filmové série chytřejší, ale nikdy více. Hodnocení celé série: **. ~ Hodnocení jednotlivých dílů v rozmezí * až ***, víc ani omylem.(8.9.2013)

• - Televizní snímek se natáčel na území Indie. (Yardak)