Mahulena, zlatá panna

• Československo Mahuliena, zlatá panna (více)

Podaří se odvážnému princi a jeho sluhovi zlomit moc ukrutného Zlatovlada a zachránit své království? Malé království stárnoucího krále je již od nepaměti sužováno zlým Zlatovladem, který si každý rok žádá krutou daň – všechno vyrýžované zlato z řeky nebo nové otroky zcela podřízené jeho vůli. Tutu pravdu král dlouho skrývá před svým mladým synem. Když se ale o Zlatovladovi jednoho dne princ dozví, postaví se jeho dani na odpor. Rozhodne se i se svým sluhou Janem odejít do Zlatovladovy země a nalézt překrásnou Mahulenu, zdroj jeho síly. Umírající král ještě před odchodem svého syna požádá Jana, aby na prchlivého prince dával pozor. Daruje mu proto kouzelnou korunu varující svého nositele před hrozícími nástrahami, které na ně Zlatovlad jistě přichystá. Kletba však stihne toho, kdo vyzradí její tajemství, a na místě zkamení… Dobrodružně-pohádkový snímek, jenž mohou čtenáři znát z pera slovenského pohádkáře Pavla Dobšinského i německých bratří Grimů, byl natočen v roce 1986 v režii Miloslava Luthera. Jednalo se o další pohádku, která vznikla z plodné spolupráce slovenské Koliby a německého studia Omnia Film München v 80. letech. Mezinárodnímu obsazení, v jehož čele stanul slovenský herec Ady Hajdu jako sluha Jan a francouzský herec Rémi Martin jako princ, vévodila půvabná německo-italská herečka Lara Lambertiová (uvedená pod jménem Lara Naszinská) v roli Mahuleny a také španělská herečka Maru Valdivielsová jako Živa. Za magickým hudebním doprovodem stálo bratrské duo italských hudebních skladatelů Guido a Maurizio De Angelisovi (uvedeni pod jmény Quido a Michéle), kteří se ve světě filmové hudby proslavili zejména snímky s Terencem Hillem a Budem Spencerem. (Česká televize)

Charms

Poměrně příjemná záležitost na pomezí pohádky a fantasy, přírodní krásy v každém druhém záběru jako bonus. Postava prince ale neskutečně nesympatická, dialogy dost nanicovaté, hlavní záporák je hrouda zlata s očima, co se ani nemůže bránit. Hajdu ušel (vážně na tomhle výkonu táhne celý film?), Mahulena pěkná, no suma sumárum, čekala jsem horší věci. ()

Tomes83

Souhlasím, že tato slovenská rozprávka působí spíše průměrným dojmem, vydobít si Mahulienu také nebylo nikterak obtížné! Ale ta závěrečná scéna, která přinesla oběť nejvyšší a u které mi šel mráz po zádech, za to si zaslouží čtvrtou hvězdu! ()

honz

Nádherný zážitek. Pohádkový příběh sahající až k mýtu; o síle přátelství, nakonec i lásky. Snímek jedinečný poetickým zpracováním a skvělou kamerou. ()

Brandon

Mahulena, zlatá panna se mi nesmazatelně zaryla do paměti už v dětství. Tahle pohádka byla jiná než ostatní. Byla chladná jako Zlatovladovo zlato a přeci úžasná. Mystický příběh o přátelství až za hrob...a ten famózní závěr, po kterém mi běhal mráz po zádech. ()

fabecc1222

Já už těm Slovenskýn pohádkám začínám přicházet na kloub. Další počin, který je oproti počinům z ryze české produkce mnohem více temnější a vyspělejší, nebojí se zabíjet hlavní postavy a nahazuje silná vztahová a společenská témata. Škoda, že tady tvůrci nedokázali víc pracovat s atmosférou a v rámci mezinárodní koprodukce se obohatili o několik nevýrazných zahraničních herců. Pochopitelně to jako vždy vyváží nádherná Slovenská krajina a určitý genius loci tamnějších pohádkových děl. ()

Autogram

Temná až hororová atmosféra tu nechýba, hlavne pri pohľadoch zombíkov. Na rozprávku je to príliš filozofické a pre detského diváka môže byť nepochopiteľné a chvíľami až nepríjemné, a tak sa to javilo aj mne. Okrem jedinej postavy Adyho Hajdu sú ostatné nesympatické bez možnosti vytvoriť si k nim vzťah a platí to aj pre neznáme zahraničné herečky s pekným zjavom, ale vo filme nedostali zmysluplné úlohy. Neviem, či sa film zakladá na nejakej starej rozprávke alebo povesti, ale príbeh sa nevydaril. Naviac je film pokazený dabingom a to aj u slovenských hercov. –––– Zlato je vzácnejšie! Človek zostarne a zomrie, zlato je však večné. Jeho krása nikdy nepominie. Tak ako krása zlatej panny, Mahulieny. ()

filipvrbik

Jedna z mých nejoblíbenějších a zároveň nejděsivějších pohádek.. Řekl bych, že ani není pro děti, je to spíš mysteriózní fantasy. Každopádně velmi zajímavé pojetí a konec je super...90% ()

Kesiak

V detstve mi táto rozprávka spôsobovala desivé stavy, odporúčam pozerať deťom od 12. r. minimálne. Na (tajomno-hororovej) atmosfére to nestratilo časom nič, herecké výkony sú vynikajúce, hlavne Hajdu a Rémi Martin (princ) - je tam medzi nimi ten správny náboj. Hudba skvelo dopĺňa určitú klaustrofóbiu prostredia aj psychológiu postáv, ktorá často hraničí s vyšinutím. Príbeh je rovnako zaujímavý a čo mi vadilo tak miestami zvláštny strih, hlavne hudby. ()

Narciska

Můj oblíbený tip pohádek, rozuměj o velkém putování vyvolaném srdce touhou, jež je nejen plné dobrodružství, ale též zkouškou odvahy, věrnosti a vůbec lidské povahy. Co mě vždy irituje je Mahuleny krása (asi jsem přece jen soutěživá žena :) a ještě více blbost kralevice, jež zaslouží jednu do čumáku, aby se probral a pravdu zřel! ()

jan72

Nemecko-slovenská rozprávka s neznámimi hercami, SK reprezentuje Hajdu. Pre mňa dosť psychologicko-depresívna. ()

rivah

S moderními pohádkami je potíž - to, co papír snese, v převodu do filmu (tedy v tomto případě!) vypadá nesmyslně a směšně. ()

Petike

Fantasy ako má byť... :-) Fakt trochu dospelejšia a romantickej vyumelkovanosti sa vyhýbajúca rozprávka, už vzhľadom aj na oveľa archaickejšie dejisko (inšpirované dobou železnou, starovekou Európou, ale aj raným stredovekom). Psychológia postáv a atmosféra fiktívneho sveta je omnoho výraznejšia než v iných filmových dielach tohto druhu (porovnaj napr. s Popolvárom a pod., kde snahy o vážnosť a ponurosť vyznievajú nechcene vtipne). V rámci hereckých výkonov Ady Hajdu famózny, ostatní dobrí a presvedčiví. Výprava super. Z hľadiska scenáru, psychológie/charakterizácie postáv a pointy príbehu (najväčšie zlo môže číhať v našej arogancii a pýche, a nie u chechotajúcich sa čarodejníkov-zlosynov) je to podľa mňa ozajstný triumf na poli filmových rozprávok. Miloslav Luther tomu len pridal na kvalite svojou spoľahlivou réžiou. :-) Samozrejme, prostredie, forma zápletky a ďalšie detaily nemusia každému sadnúť, lebo v mnohom dosť vybočujú z typickej šablóny filmovej rozprávky. Ja osobne som však vďačný za takéto občasné experimentovanie. Čo sa hudby týka, tá je pekná a poetická, ale niekedy by mohla byť aj údernejšia, aj mimo mysterióznych momentov. Vo filme s takýmto predpotopne-mýticky ladeným dejiskom a precíznou réžiou a kamerou by som si pokojne vedel predstaviť aj takýto leitmotív. :-) //// Zaujímavé komentáre:  Mi Nü-Chai, honz, Sandiego, Brandon, Wooke, Tomes83, Nonna, Karmin, moorks ()

pekas

Příběh je v podstatě velmi pěkný. Hůř už je převedený na plátno. Hajdu byl hodně dobrý, ale představitel prince už tak ne. Zkrátka není to špatný, je to lehce nadprůměrný, čili 3 hvězdy a 60%. ()

Wooke

Herci mi chvíľu liezli na nervy, chvíľu ma bavili vtipnými výkonmi, ale rozprávka to je celkom coolová a aj celkovo stvárnenie je už síce staré, ale páčilo sa mi to veľmi. Mám rád staré rozprávky a aj keď táto nepatrí medzi to naj, je to určite veľmi dobrá oddychovka. ()

ac1976

Tak toto by som do kategórie rozprávka určite nezaradil. Plusy: krásne zábery prírody,  pekná Mahuliena (dokonca ukázala kozu) no a mínusy... Vlastne jeden veľký mínus. Kto vybral do úlohy princa toho nehereckého, nesympatického žabožrúta? Ten je taký odporný zmrd, že jeho ksicht si pýta päsť. ()

ostravak30

Pavol Dobšinský byl sběratelem mnoha pohádek. Mahulena možná pochází z nějaké další slovenské tradiční pověsti nebo folklorní pohádky, kdo ví. Každopádně na mě dvojice hrdinů působila spíš dojmem anabáze s Pánem Prstenů. Putující princ/Frodo Pytlík, Jan/Samvěd Křepelka a jeskyně Zlatovlada jako Mordor. V tomto případě se ovšem princ do svého společníka pustí ze žárlivosti až na cestě zpět. Oba ale při svém putování nemají příliš problémů a i Zlatovlad se vzdává dost snadno. Teprve při návratu domů je čekají opravdové strasti. Kdyby si víc věřili a princi by projevil trochu vděku místo výlevů vzteku, Zlatovladova krutost by vlastně zůstala jen v hlavě starců. ()

honzic

Spíše slabší pohádka, která příliš nevtáhne do děje ani neupoutá. Herci na mne nepůsobili přitažlivě ani odpudivě, prostě nevyvolali žádný cit a vztah diváka. Výprava a scénář je příliš natažený, dalo se to i zkrátit. V jeskyni je to trapně jednoduché a postava Zlatovlada není skoro vidět. Celé kameramanisticky je to slabé a vizuálně i hudebně též. Potěší snad jen chvilkový kultovní děj a trocha magie, ale i té je tam poskromnu, triky jsou velmi slabé. Pohádce chybí náboj a výraznější herecké výkony. Hodnocení: 35 % ()

klichem

Rozprávka, ktorá vo mne vždy vyvolávala a vyvoláva rozpaky. Na jednej strane je to naozaj krásny rozprávkový príbeh, na druhej strane jeho zobrazenie je velmi dramatické až tragické. V každom prípade zaujímavý film. Nezabudnutelny Ady je skvelým prínosom. Určite nevhodné pre malé deti. ()

Nonna

U této celkem pěkné a námětem zajímavé pohádky z pera Boženy Němcové mám jeden obrovský problém - celkem logicky bych měla fandit princezně a princi, jejich lásce....a jestli neumřeli, žijí dodnes. Jenže princ nejenže vypadá jako totálně nafoukaný, omezený, arogantní a nesnesitelný pitomec, ještě je to navíc nepěkný hejskovitý týpek. Jeho sluha, který mu vlastně princeznu vyslouží a vykoupí vlastním životem, je vedle něho zajímavým a trpělivým intelektuálem. Chudák Mahulena. Příběh se jinak odehrává v zajímavých kulisách, zejména luhy a říční delty působí moc dobře. Důl, kde se těží zlato, mě jako menší děsil, zejména ti oslepení dělníci. Mahulena, v knižní předloze dívka, na kterou pro její krásu nešlo bez rizika ani pohlédnout, je opravdu nádherná......takže mi zůstává na kritiku zase jen ten strašný princ. ()