Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

TomStall

Chudáci delfíni. A taky chudáci vepříci (kteří jsou mimochodem též velmi inteligentní), kravičky, ovečky, kuřátka.. Další dokument těžící z pokrytectví lidstva. Neříkám že mi z toho není zle, ty praktiky jsou opravu ohavné.. Ale podobně špatně mi je i každý rok o Vánocích při masakru kaprů (oproti kaprům však delfíni bodují svou roztomilostí). Jiný kraj, jiný mrav.. Na druhou stranu se na tyto záležitosti dokážu podívat i z druhé strany a beru je jako oběť toho, že jsme na špičce potravního řetězce.. Obávám se že vysoké hodnocení je způsobeno neschopností hodnotících udržet emoční odstup. Každopádně O'Barrymu palec nahoru za to, jak dokázal japončíkům zatopit. ()

SniperG1

Tak jsem dal na doporučení našeho rodáka z Letohradu a reprezentanta v biatlonu Michala Šlezingera! No a je mi do breku, delfíny mám fakt rád a tohle je opravdu hnus!! Zasraná politika...95% ()

st.jim

Působivý snímek o vyvražďování delfínů, který probíhá neskutečně krutým způsobem. Ovšem dle mého názoru nebyl natočen tak silně, jako dokument Sharkwater, který na mě zapůsobil víc. ()

Sfinkter

Další znepokojující dokument, v němž mi hodně imponuje odhodlání Rica O´Barryho. Dalo by se opět rozepisovat na x stran, takže v krátkosti dvě poznámky: delfíni ani jiní kytovci v mořských světech mi nevadí, dle mého má "moderní" člověk alespoň určité spojení s takovými zvířaty, stejně jako např. s exotickými zvířaty v zoo (mořská akvária jsou i většinou součástí jedné asociace společně se zoo, jejich účelem není pouze "show", ale také velmi drahý výzkum, který posouvá znalosti o mořských tvorech dál), druhá poznámka: je opravdu rozdíl v chovu krav (jakožto hospodářského zvířete) v Čechách, kde na jatkách proběhne omráčení a vykrvení a nahnáním delfínů včetně samců/samic/mláďat z širého moře do zátoky a jejich "vyvraždění". Spojování těchto dvou věcí je až příliš velké zjednodušení - to pro ty, kteří zde zpochybňují soucit nevegetariánů a neveganů s delfíny. (PS: navštívil jsem SeaWorld v San Diegu, tyto parky čelily hodně dlouho kritice za držení kytovců v zajetí a jejich původ, faktem je, že v zajetí se dožívají stejného věku jako v přírodě a od roku 1995 není žádný z nich brán z divoké přírody, všichni jedinci jsou následníky rozmnožování přímo v podmínkách zajetí, stejně jako když se narodí v zoo mládě tygra). Jinak dokument na jedničku a více snahy IWC, Japonci měli v tomto už dávno skončit - se slabšími povahami (a nejen s nimi) to určitě zahýbe. ()

Blacks

Zajímavé, kruté a zavrženíhodné. Přesto se nedá říct, že by mě pojetí filmu nějak zvlášť chytlo za srdce. ()

neoBlast

Zhruba už měsíc a půl před udílením Oscarů za rok 2009 si troufnu tvrdit, že zde máme jednoho jasného favorita. The Cove je přesně tím dokumentem, který se líbí širokému spektru diváctva i akademikům. Používá podobnou, hodně atraktivní, strukturu vyprávění jako loňský triumfátor Muž na laně (s ním má The Cove opravdu hodně styčných ploch). Je promyšlený, vymazlený, poutavý - přesně tak si představuji vítěze cen Akademie. 80 % ()

ivan bohatyr

Ty piko, tak tohle kdybych neviděl na vlastní oči, tak neuvěřím. Dechberoucí závěr vyvolá silné emoce v každém. Musím nad tím hodně kroutit hlavou, jak se tohle vůbec může dít v roce 2009, jak takovou práci můžou ti lidi dělat, jak daleko jsou ještě schopni zajít? ()

T-pack

Na začátku jsem se hodně bál, že dokument bude neuvěřitelně zaujatý, jednostranný a subjektivní. Zhruba v prvních minutách druhé třetiny mě ten pocit opustil, nicméně ho zastoupil jiný a já se pro změnu obával přílišné citové hry snímku. A jak se dokument blížil ke konci, jen jsem film sledoval s pusou otevřenou. Ekologický aktivismus je podle mě úchylný výstřelek našeho století, delfíny skoro nesnáším a zabíjení zvířat pro jídlo mi nikdy nedělalo přehnané starosti. Ale nikdy bych si nedovolil upírat jim právo na život. Což je přesně to, co se v Taiji dělo. Dokument je navíc dost důkladný na to, aby sdělil (a to jsem třeba vůbec nevěděl), že zabíjení delfínů vůbec není součástí japonské kultury, jak nás zastánci jatek masírují, že delfíní maso je plné jedovaté rtuti a že ohledně jeho prodeje pořád funguje malé velké tabu. Překvapilo mě dokonce, že mě pobouřilo chování delfínů v zajetí, ale naprosto logicky, protože jim to očividně nesvědčí. Takže. I kdyby měl dokument snad citově vydírat diváka (což jsem z něj naštěstí necítil), v tomhle výjimečném případě by mi to ani nevadilo. Netajím se svojí láskou k civilizaci a lidem, některé věci jsou ale prostě špatně a odchyt delfínů je rozhodně jednou z nich... za téma, za zvednutí mých víček hvězdy, ale nejen za ně. Dokument je totiž naprosto skvěle zpracovaný. To špionážní ladění, ten příběh člověka, který za to tak trochu může, ty faktické ryze dokumentární vsuvky - vydělávají snímku brilantních pět hvězd. A mírně mění můj pohled na svět... už nikdy nechci vidět vodu tak karmínovou. ()

anli

Velmi kvalitně odvedené dokumentární řemeslo,které pracuje s divákem přesně jak má-nic mu nepodsouvá,snaží se jen ukázat,co se děje,položit otázky a hledat odpovědi.Ric O'Barry tenhle film zčásti pojal jako ozvěnu svého svědomí a na výsledku je to znát.Dokument je velmi kvalitně natočený a opravdu drsný.Někdo může namítnout,že je příliš jednostranný,tomu se ale nemůže člověk divit,protože jde za prvé o mimořádně inteligentní a oblíbené tvory a za druhé prromlouvá O'Barryho svědomí a on se snaží ho poslouchat.Ano,většina lidí bude mít asi při sledování chuť vlítnout tam a někoho pořádně zfackovat.A myslím,že právě takhle má tenhle dokument fungovat a proto zasáhne hodně diváků.Ovšem pro větší rozšíření by potřeboval velkou a řvavou kampaň,nebo nějaký(3D)skandál.Proto se nějaké větší popularity nedočká.Ač nejsem žádný zelený řvoun,zvedám palec pro delfíny a dávám 100%.P.S.A tu cestu do Japonska si asi rozmyslím. ()

Akumulátor

Šokující dokument o surovém vybíjení delfínů. Na druhou stranu kruté zacházení se zvířaty se děje denně i v našich končinách, stačí se jen podívat do drůbežáren, velkokapacitních kravínů apod. jak se zachází s hospodářskými zvířaty. Nad tím se ale moc lidí nepozastavuje (asi proto, že slepice jsou oproti delfínům úplně blbé). Tím ale nechci zlehčovat obsah tohoto dokumentu. Nejvíc mne pobouřil výrok rybářů, že vybíjení delfínů je součástí jejich (národní) tradice a my ostatní to nemůžeme pochopit. Pravda, v některých zemích jsou součástí tradice býčí zápasy, v jiných zemí je tradicí ukamenovat ženu za nevěru. To se opravdu pochopit nedá. ()

venison

Vynikající oscarový dokument, který opravdu naprosto perfektním způsobem rozebírá celkovou problematiku delfíních "jatek".. Skvělá dokumentární práce, která přináší informace přesně v ten okamžik, ve kterém je divák potřebuje.. Skvělá sonda do historie, komplexní rozbor stávající situace v zábavních parcích, v poptávce masa, v politickém přesvědčení.. Perfektně zachycen i životopis jednoho z klíčových aktivistů.. Film nejen o delfínech, lidskosti a mentalitě Japonska.. DOPORUČUJI, ale jen pro silné žaludky! ()

drake31

Drsný dokument ktorý ukazuje čo sa deje v tejto "civilizovanej" spoločnosti ... keď vidím čo sa deje (a to nielen zabíjanie delfínov), tak si naše ľudstvo nezaslúži žiť na tejto planéte a ničiť to čo sa tvorilo po milióny rokov. Tento film zanechal u mňa veľký dojem ale aj zahanbenia sa preto čoho som súčasťou. ()

yeniczek

Nedávám za 5* jen proto, že to ve mně vyvolalo tunu emocí, ale také díky neskutečně dobré dokumentaristické a filmařké práci. Napínavější a emotivnější film byste stěží hledali... ()

dANo

Môžme byť len radi, že existujú ľudia, ako tvorcovia tohto dokumentu, lebo podľa mňa toto je jedna z mála ciest, ako je možné zabrániť niečomu takému, čo sa napríklad deje v Taiji. Pre mňa je toto jeden z najlepších dokumentov a budem sa snažiť a sledovať, či sa to podarilo nejako pozastaviť. ()

Nyck

Překrásná a inteligentní zvířata, která tu byla mnoho milionů let před námi... a takhle se s nimi zachází. Těm zmrdům, co tohle dělají, bych udělal to stejný. Co je paradoxní, tak Japonci ve velkých městech o tom nemají potuchy... Vynikající dokument od lidí, kteří se nebojí píchnout do vosího hnízda. Co je však nejhorší? Neděje se to jen s delfíny, ale i dalšími téměř vyhynulými druhy zvířat. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky