Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

C0r0ner

Mějme rádi zvířátka, protože zabíjet je je špatné. Rozhodně nejsem zastánce vyvražďování například delfínů, ale také nepodporuji druhý extrém - zachraňme všechno a všechny a zvlášť nemám rád aktivisty, kteří tento přístup všem vnucují s velkou dávkou fanatismu. Ano, je to smutné, ale děje se toho mnohem víc mnohem horšího každý den. 60% ()

Wormboy

Z filmovej stranky velmi kvalitne dielo, ktore prinuti cloveka popremyslat o svete, v ktorom zije. Delfiny som povazoval vzdy za velmi pekne zvierata a saskovanie v delfinariach ma viac vytacalo ako tesilo. Jednostrannnost tohto dokumentu je vsak do oci bijuca a nechce sa mi verit, ze vrazdenie delfinov je otazkou len Japonska. Je samozrejme, ze cielom autorov bolo poukazat na to, co sa deje v zatoke Taiji, avsak aspon letme poukazanie na zvysok sveta by bol na mieste. Japonsko je takto postavene do podoby Sauronovho Mordoru a gastrohnev celeho sveta sa proti nemu ruti reprezentovany cvicitelom Flippera s televiznou obrazovkou na bruchu. Kedze v podstate ryby nezaradujem do svojho jedalnicka, otrava olovom mi zrejme nehrozi a pevne verim, ze nikdy nikto nenatoci dokument o zivotnych podmienkach chovnych kureniec ;) 3,5/5* ()

kusper

Skvěle natočený dokument. Jen jedna věc: zabít delfína je stejné jako zabít kuře, krávu, rybu nebo prase. Ovšem chápu, že delfína nelze zabít humáně a navíc ta rtut v jejich mase... Z mé strany - bez jakýchkoliv emocí - je tenhle film důležitější v tom, že poukazuje na to jakým způsobem se dodržují mezinárodní dohody. ()

zette

Na svet se jiz dlouho nedivam pres ruzove bryle a je mi jasne, kde cely svet speje. Nesnasim ruzne cirkusy, dostihy a jine zvireci estrady, stejne jako zabijeni zvirat, pri kterem trpi vice nez je nutne. Na druhou stranu rozumim tomu, ze jist se musi. Nevim, jak moc je jejich maso kontaminovane, neverim ale tomu, ze kdyby bylo tak jak je v dokumentu uvedeno, by se jedlo v takove mire, aby museli rocne zabijet tolik kusu. Dokument, i kdyz tem lidem verim, ze jim jde o dobro veci, se mi nezda moc objektivni. Tak, jak se jim nemusi libit vrazdeni delfinu, se nemusi Indum libit vrazdeni krav, nam zabijeni psu kvuli potrave atd. atd. Dokument zajimavy, na svete je ale tolik odlisnych kultur... ()

Flynn

Skvěle natočený dokument. Silné momenty a téma, které svými hlavními postavami (myslím tím delfíny) tlačí dost na emocionální pilu. Natočeno skvěle, zajímavé téma.... rozhodně je to svinstvo. Možná by si to zasloužilo i 5 hvězd, ale prozatím to nechám na těch čtyřech. Určitě doporučuju shlédnout. ()

Pajky3

Další hodně solidní dokument na téma "Mějme rádi zvířata". Přesně vystiženo je to ve větě: "The Cove v člověku vzbudí něco mezi smutkem a vztekem." Pod tu bych se podepsal bez vytáček. V tomhle jsou Japonci (a nejen oni) opravdu na pěst. ()

BoXBe

The Cove má co hybný dokument o přírodě mít má. A příroda si zaslouží respekt. A kde nestačí zdravý rozum, musí přijít dokumenty tlačící na pilu jako je The Cove. ()

campix

Delfíni jsou naprosto impozantní zvířata a zaráží mě přístup rybářské velmoci Japonska jak může kašlat na mezinárodní úmluvy a jasně říkat, že na ně kašle. Jak mohou být lidé tak hloupý a věřit vládě nesmysly co jim vykládají. Že jim vůbec stojí za to si kupovat chudé země Karibiku, když jim nakonec nejsou absolutně užitečné. Naprosto šokující dokument, se srdceryvným závěrem. Teď už dobře vím proč já vlastně nejím ryby. ()

Carrie_3

"Tak to je síla!" napadalo mě v průběhu celého dokumentu. Zabíjení delfínů je silné téma, a pokud k tomu přidáme i způsob, jakým je činěno, účinek se ještě znásobí. Ric O'Barry si zaslouží respekt - člověk, jež původně stál za rapidním nárůstem komerčního boomu využívání delfínů v zábavném průmyslu, si uvědomil, že existuje i jeho stinná stránka a dokázal uznat svoji chybu. Za jeho snahou skoncovat s týráním a nelidským zabíjením delfínů stojí i tvorba tohoto dokumentu. Pro mě osobně celá akce na získání záběrů ze střežené japonské zátoky Taiji představovala jakousi kovbojku, která mě velice bavila a nedokázala jsem z ní spustit oči. Lidé se neuvědomují, jak je v některých případech těžké získat potřebné důkazy a právě to, že je zde jejich získávání zmapováno, velice oceňuji. Dokument se nezaměřuje pouze na usmrcování delfínů, ale přináší s sebou celou řadu zajímavých informací - divák se dozví o praktikách zkorumpované organizace na ochranu živočichů, o vysokém obsahu rtuti v těle delfínů, jejichž maso je dodáváno na trh pod názvy jiných mořských ryb, protože delfíní maso nepatří nejen mezi Japonci k oblíbeným masům a o dalších. ()

majo25

Dokument síce nie je bohvieako kvalitný, ale jeho téma je velmi silná. Niekedy bolo až zle na to pozerat, a z duše ste si želali, aby niekto do toho zasiahol a ukončil to trápenie nevinných, inteligentných a priateľských zvierat. Moje hodnotenie: 83% ()

MJMilan

Nevím, jestli by se tento snímek měl počítat do filmů, ale ... třeba tím někdo chtěl sledovat to, že se na dokument podívá co nejvíce lidí. Za sebe říkám, že je to jen špička ledovce a hlavní protagonista na záchranu delfínů mi přišel tak trochu jako magor. Čeho moc, toho příliš. Věřím, že to mysleli dobře, ale nemyslím si, že by se to pár lidem s kamerou u pasu mělo povést změnit. Jako dokument oceňuji nápad, avšak patří bohužel k těm dokumentům, kdy objektivita jde stranou. Také mám rád tyto zvířátka, možná i proto, že vypadají, že se smějí, ale i Ti rybáři musí třeba z něčeho žít, když umí jen lovit ryby a nic jiného. ()

mr.filo

O tom, jak se naservírované poetično změní v masakr, a jak byl lovec delfínů změněn sebevraždou jednoho z nich. Ano, sebevraždil se známý Flipper. ()

Noviik

Vysvětlete mi někdo rozdíl mezi zavřením delfínů do akvárií pro zábavu a pro vědu. Jde o stejný princip. Oboje slouží jen a jen lidem. Vysvělete mi, jaký je rozdíl mezi zabíjením delfínů a slepic. Možná pak budu více chápat tenhle eko dokument. Do té doby je to jen zajímavá podívaná... ()

eisha3

Celou dobu se mi z toho všeho nepříjemně svíralo hrdlo. Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem viděla. ()

sir-dave

Ten typ dokumentu při kterém se vám otvírá kudla v kapse a následně pocit, že s tím stejně nic nezmůžeme. Snaží se to být objektivní a jsou vyslyšeny obě strany. Téma i zpracování na plný počet. Opravdu dobrý dokument. ()

Courtemanche

Taky se mi to nelíbí, ale to potom můžeme rovnou zakázat i krávy, lososy, a co já vím co všechno ještě. Takže spíš bych si uvítal dokument tak nějak globálně o věcech, než skočit na jednu malou skupinu lidí, viď Amerika. 2/5 ()

alisa.upir

I když jsem nikdy neviděla živého delfína, tak mě tenhle film zasáhl. Způsob, jakým se s nimi zachází, by neměl nikdy žádný živočich zažít. Krutý způsob vraždění, který Japonci používají, není ničím omluvitelný. Jejich argumenty ve smyslu, že delfíni a velryby můžou za to, že z oceánů mizí jiné rybí druhy, je ... smutný. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky