Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiální text distributora)

kessi

Bezesporu působivé. Zůstávám však na vážkách, zda jde o dokument. Na rozdíl od prvního dílo to nezachycovalo celý její život, byly to jen takové střípky během 10 let. Neměla jsem už pocit, že vím co Katka žije ani jsem s ní nesoucítili. Možná to bylo tím, že se chovala strašně sobecky ale co mě ubíjelo nejvíc, bylo to, že díky Heleně Třeštíkové Katka měla možnost několikrát vstoupit do komunity se svojí dcerou (myslím si, že obyčejný narkoman by dostal pouze jednu šanci) a ona tu možnost zahodila proto, že nebyla schopná vydržet detox. Taky se mi nelíbily ty zdlouhavé záběry na její nechutný obličej. ()

jiricek86

no..síla! reálný časosběrný drama ze života feťačky. jak se mění/chátrá její osobnost od 19 do 30 let. dobře sestříhaný, dobře profesně natočený. ()

rigby

Nemá smysl hodnotit, protože tady se nejedná o hraný film, ale o skutečný život. Hodně syrový, ale pořád ještě trochu přikrášlený. Velmi silný příběh. ()

Czudas

Čekám celou dobu na zvrat, na obrat k lepšímu, při každém náznaku k odhodlání skoncovat s fetem a luzným životem. Opravdové bahno, ze kterého se nedaří vynořit, naopak pomalinku pohlcuje víc a víc. Moc bych chtěl v tomto případě sladký happyend. ()

benqsiemens

...aneb Drsnej život feťákův. Katka si to posrala sama, měla nespočet šancí jak se vyhrabat ze sraček do kterejch se dostala, ale trochu jí chybí vůle. No nic, to nevadí, paní režisérka má alespoň spoustu vynikajícího materiálu...... Krutej dokument, výživnej asi jako plechovka moučnejch červů a taky tak chutnající. Bezkonkurenčně nejlepší protagonista ve vedlejší roli je ten špičkovej cigán se kterym skončila, charakter jak řemen a to charisma čišící z každý mezery mezi jeho vyhnilými zuby je neskutečný. Neskutečný. ()

Ilus

Jo, drogy jsou hrozné, závislost je hrozná, život závislých je hrozný. Všechno víme, všechno už jsme viděli. Film podle mě nepřináší nic nového. A vzít do ruky kameru a natočit pár momentek ze života feťáků zvládne každý i netalentovaný režisér, a stejně z toho bude "strhující a hluboký" film. ()

BlueNeon81

Katka. Dokumentárny film Heleny Třeštíkovej o mapovaní života jednej narkomanky po dobu 13 rokov. To by možno bohate stačilo na to, aby si ktokoľvek predstavil, ako sa bude celý tento príbeh vyvíjať. Samozrejme súhlasím s názormi ľudí, ktorí dali 5 hviezdičiek, ako aj s ľuďmi, ktorí dali jednu, či dokonca odpad. Prečo? Je mi nad slnko jasné, že v rámci žánru "mapovací časozberný dokument" je Třeštíková jednoznačne talentovaná režisérka. Tam by nebol problém hneď z fleku našupovať 5 hviezdičkové ohodnotenie. Ale bohužiaľ na tých 5 hviezdičiek to ale nestačí, to by bolo až príliš jednoduché konštatovanie veci. Čo mi teda tento dokument dal? Nič. Prečo? Pretože to mapovanie človeka, ktorý bezcielne prežíva svoj život, hazardujúc so svojim zdravím a spoločenským postavením, točiacim sa v kruhu, jednoducho vyznelo ako prázdny videozáznam bez akéhokoľvek vysvetlenia. Ako už bolo spomenuté, o Katkinej minulosti sa tu človek toho moc nedozvie, čo vlastne robil jej otčim a podobne. Z tých úvodných slov môže človek len konštatovať, čo sa naozaj stalo. Chýbalo mi aj nejaké to sprievodné slovo, pretože ten príbeh, ktorý rozpráva sám za seba, bol akokeby nemý. To, že nakoniec neprišlo k žiadnemu zlepšeniu a tak vidíme voľný pád do naspodnejšieho dna, to takisto nie je veľmi zaujímavé, napísal to síce sám život, ale dať to do formy celovečerného dokumentu a šupnúť to dokonca do KINA, to bolo podľa mňa totálne zbytočné. Výpovednú hodnotu to nemá žiadnu. Vo filme napríklad okrem pár nevhodne formulovaný otázok, ktoré Třeštíková položila Katke, nevidíme nejaký zásah do deja, niečo v zmysle: "Katka, vybavím ti detox". Proste len bezslova špehuje životné peripetie squatujúcich narkomanov poza ich chrbáty. Od polovičky sa dokonca ani nedozvieme, ako prichádzali k peniazom k drogám. A keď Třeštíková bola svedkom toho, že Katke zobrali právo na rodičovstvo a práve ten, ktorý jej to decko spravil, sa správal, ako keby ani jeho nebolo. Nemohla ani vtedy Třeštíková zasiahnúť a povedať: "To dieťa je aj tvoje, rob niečo pre to". Akú má výpovednú hodnotu tento dokument? Má ukázať varovný prst mládeži "Bacha na drogy, dopadnete ako Katka"? Má autorka dojem, že cieľová skupina mladých, ktorí majú tendenciu spadnúť do tohoto dna uvidia tento dokument a zľaknú sa toho? Alebo že tá skupina mladých, ktorí už spadli do tohoto dna sa spamätá? Veľmi naivná predstava. Dokument ohodnocujem dvomi hviezdičkami, pretože bol spočiatku zaujímavý, ale na celovečerák to bolo nedobre zostrihané, bol na môj vkus prakticky nedynamický. A navyše, z rôznych článkov a rozhovorov som sa o tomto príbehu dozvedel oveľa viac, než zo samotného filmu, čo je veľmi smutné. ()

david666

Za emoce, ktreré ten film vzbuzuje za 4. Jinak ale je to vlastně hrozný film, tím že se jasně potvrzuje fakt, že taková banda si nezaslouží jakoukoliv pomoc do majoritní společnosti - stejně o to nestojí a neváží si toho. Na jednu stranu člověk od socky dostane když je bez práce h...o ale těmhle se platí drahá léčba, detox apod. A výsledek - žádný. ()

Rodriguess

Velmi tazke osudy, skor som videl Reneho ako Katku. Niekdy je to tazke dopozerat az do konca a najhorsie na tom ze sa jej aj snazili pomoc ale heroin je silnejsi. Velke uznanie reziserke ze to vobec dokazala takto kvalitne sfilmovat. Rene ma vsak viac oslovil. ()

kolly13

Syrové, bez efektů, příběh je sám jedním velkým, pod kůži lezoucím efektem. Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale pak jsem si uvědomil, že co mi vadilo, je ta závislá trubka a její vymašťený borec a ne samotný film. Říct omlouvám se někomu, komu jsem posral život, to výsměch. ps: některé slzy nedojímají, popřípadě některé slzy nedojímají a zároveň má člověk chuť jednu vlepit. ()

Katuse

Helena Třeštíková natočila tento dokument s neuvěřitelnou profesionalitou. Osobně si nedovedu představit, že bych dokázala koukat na Katku měsíc před porodem jak si píchá drogy do břicha a nic neudělat. Po celou dobu dokumentu mrazí v zádech a některá místa ve mě vyvolávala silnou psychickou nevolnost. Nemyslím si, že bych tento domument chtěla vidět dobrovolně ještě jednou, je to na mě asi až příliš silné kafe... ()

kverula

Zajímalo by mě, co za všechny ty ocenění dostala Katka? Feťáků je celá Praha (nejen), ale ať už je Katka jaká chce, určité charisma má. Tedy důvod, proč se na dokument vůbec podívat. ()

Syndrom

Když si nádherně distingovaná dáma Třeštíková potřese rukou s fízlama uprostřed těch hnijících sraček u kolejí nebo kde to "žijou"...to je obrázek za tisíc slov. Jinak heroin může být skvělá droga, ale jak je strašně silná vůbec není vhodná pro vyměklý děti 90. let a dál. Čím silnější droga, tím silnější musí být její uživatel. Nebo aspoň tvrdší. Navíc pro heroin se specificky hodí chladnokrevnější lidi. Takový, který by nemluvili o svý závislosti v pohádkových metaforách. Nejúspěšnější feťáci jsou ti, který drogy nehrotí a ani to hrocení neponoukaj. Ale o pozitivních příkladech, o všech těch bohatých bankéřích a právnících, co si píchali, tyhle dokumenty nikdy nejsou a nebudou. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství a výchovy ke zdraví. Žáci se při něm mohou dozvědět o nástrahách drogové závislosti. Osobně bych ale zvažoval, které studijní skupině bych ho pustil. ()

Anife

Dvě hvězdičky za zpracování (Třeštíkovou miluju, ale tady jsem se chvílemi nudila), + hvězdička za to, že se paní režisérce povedlo vytvořit výbornou učební a preventivní pomůcku. To, že se film pouští už x let na školách, mu dává podstatný přesah. Terezky je mi líto. Svým způsobem vlastně i Katky. ()

keepsmile

Na tento film jsem šel se zájmem, protože jsem měl u známých podobný případ, který nakonec po letech utrpení měl / má šťastný konec... Celkově film mohu myslím objektivně zhodnotit a hodnotím to slovem ŠPATNÝ a to z několika důvodů: 1. Ukázat příběh smažky ve světě kdy většina smažky odsuzuje je chvályhodné, ale zapomnělo se na jednu věc - proč do toho lidi jako Katka spadnou? Věděli jste například že velké procento závislých žen jsou ženy buď dlouhodobě bité či kdysi znásilněné? Proč do toho spadla Katka? Víme jen o její matce že je lesbička a otec byl grázl... dál? Příčina braní drog je zde uplně opomenuta, u Katky by mne opravdu zajímala... 2. Celý film se z velké části odehrává v posledních letech (2007+) a je jen zaseklá smyčka - Katka musí na detox, Katka jede na detox a pak povídání o tom, proč Katka detox prostě nedala či proč tam nedojela plus doufejme, že určitě to příště zvládne... Jak zajímavé. Co takhle trochu kouknout do toho jak si Katka na ty drogy vydělává? Co její přítel, kde drogy kupují atp? Jak se žije na squatu? Kdo žije s nimi? Má Katka nějaké jiné kamarády? Celý film je zaseknut na Katce a přijde mi jakoby výsledný materiál byl v závěru notně prostříhán... Viz rvačky ve Fantově kavárně - kdo se tam pere a proč? Film prostě nemá koncept 3. Technické zpracování - chápu, je to dokument, těžko může běhat kolem Katky nenápadně kameraman s velkou kamerou a Steadycam, ale co je moc, to je moc. Alespoň půlka filmu se odehrává v klidu - ordinace, squat atp... alespoň tyto části stabilizovat jednoduchým stativem za pár stovek a na akčnější části použít třeba nenápadný ruční steadycam typu MERLIN - nebolela by mne po filmu hlava. O použité technice nehodlám spekulovat - každopádně je to hodně slabé na velké plátno! 4. Tenhle film neměl jít do kina ale rovnou do TV. Není dobrý koncepčně a technicky nezaujme už vůbec. Závěr: Do kina jsem šel se zvědavostí a byl jsem rád že se někdo pustil do tématu, které zaslouží pozornost, z kina jsem odcházel s bolavou hlavou (díky uskákané kameře) a s despektem jak někdo může takový dobrý nápad zkazit. ()

Nečák

Studuji historii, takže moc dobře vím, jakým byl komunismus nedobrým režimem. Jenže, bohužel, naše rádoby moderní demokracie už váhy zločinnosti obou režimů v podstatě vyrovnala, ne-li přímo převážila! Ačkoliv jsem svobodný člověk, relativně vzdělaný a mám de facto neomezené možnosti, přesto se večer sám někde ve městě bojím. A můžou za to právě lidé z takovýchto dokumentů, které naše zřízení dotuje z našich peněz. A to není dobře... ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!