Konspirátor

The Conspirator

Sprisahanie

Drama / Historický

USA, 2010, 122 min

V čase války často mlčí nejen múzy, ale i právo aneb klasický souboj idealismu, spravedlnosti a ústavních norem proti mocenským zájmům stabilizovat společnost v těžkých časech ukojením nejnižších pudů, tzn. rychlá pomsta s nalezením a potrestáním viníka (jistá paralela k době po 11. září).. Exhibice s teplým světlem, kdy byl vidět každý odstátý unijní vous i líně se převalující cigaretový kouř, zbytečně odváděla pozornost a marně ohřívala ten akademický chlad, nicméně McAvoy, Wilkinson, stěží poznatelný K.Kline i R.Wright, připomínající spíše Pennovu babičku, ti všichni byli bezchybní. Liberální ideály vesměs ctím, ale v Redfordově podání někdy mírně zatuchají agitací a škrobeností..(25.8.2015)

Veľmi napínavé, výborne zahraté, s niekoľkými subtílnejšími prekvapivými zvratmi. Film je dôležitý ako historický film, ktorý niečo vypovedá o svojej dobe, ale cítiť v ňom aj aktualizáciu. Ono sa totiž v politike nič zásadné za tie storočia nezmenilo. Redford si je toho dobre vedomý. Dalo by sa tu rozdeliť postavy na kladné a záporné, ale oni tie argumenty druhej strany nie sú tak nezmyselné, ako sa môžu zdať. Boj za pravdu je tak komplikovanejší, pretože každá pravda je relatívna. Tento film mohol byť jednou z hviezd oscarového večera, alebo aj väčší hit, ale nestalo sa tak a je mi to dosť ľúto. 90%(20.6.2015)

Jak je to těžké, když se někdo z vedení rozhodne že to tak prostě bude, ať se stane co se stane. Celkem dobrá záležitost okolo Redforda. Nicméně o soudním procesu, který byl prostě jednostrannou záležitostí a již předem rozhodnut z vrchní pozice. Pád, pád a jen pád. Rozpočet: 25,000,000 $. Celosvětový výdělek: 15,478,800 $.(19.1.2013)

Co je důležitější - spravedlnost pro jednoho, nebo historická nutnost pro všechny? Kdo to rozhodne a jaké k tomu použije prostředky? Aktuální téma se Redfordovi podařilo natočit naprosto nevzrušivě, jako vybledlou fotografii ze starého alba z půdy. Většinu filmu jsem postrádala emoce, přitom příběh samotný jimi musel přímo překypovat. Režisér se příliš soustředil na rozumovou, vysvětlovací dějovou linku, jakoby zapomněl, že city bývají přesvědčivější. /11. 4. 13./(11.4.2013)

Zpočátku mě braly myšlenky typu ‚akademická nuda‘, avšak od momentu, kdy McAvoy začne pochybovat, vezme vás politický glosátor Redford za ručičku a provede odvrácenou tváří posvátné americké Ústavy způsobem nevídaným. Čekal jsem glorifikované hrdiny ve střetu s esenciálním zlem, ale Redford postavám vkládá do úst formulky, jimiž se mnozí státníci zaštiťují dodnes, a proto umí jeho film popichovat svou aktuálností i přesto, že herci mají na sobě historické kostýmy. A jsou to nakonec oni, jejichž suverenita i na minimálních prostorech (Kevin Kline!) vám dovolí zapomenout na to, že je to celé podané tak nějak… ‚filmově‘.(29.9.2011)

• - Nicole Kidman a Susan Sarandon odmítly roli Mary Surratt. (newpage)

• - Během natáčení požádal Robert Redford Jamese McAvoye, zda-li by i mimo kameru mohl mluvit s americkým přízvukem. Důvodem byl fakt, že ve chvílích, kdy James mluvil svou rodnou skotskou angličtinu, mu Rob zkrátka nerozuměl tomu, co říká. (Ajka1)

• - Během scény polapení a zastřelení má J. W. Booth stále svůj pověstný knír. Skutečný Booth si ale oholil tvář bezprostředně po vraždě prezidenta, aby bylo těžší ho poznat a identifikovat. (Morien)