Konspirátor

The Conspirator

Sprisahanie

Drama / Historický

USA, 2010, 122 min

"V časech války zákon mlčí." V americké válce Severu proti Jihu obvykle stojím na straně Zimbabwe a ani tento snímek mě nepřinutil změnit postoj. Jsem sice rád, že je zde ukázáno, kterak se ohýbá Ústava, až se z toho Otcové zakladatelé obracejí v hrobě, ale jelikož tohoto jednání jsem svědkem dnes a denně, tak mne to prostě nemůže šokovat. Nicméně mne celkem bavilo sledovat naivní snahu idealistického právníka, ale chybělo mi v tom trošku konspirace, protože je zřejmé, že "někdo informovaný" předával útočníkům informace o pohybu cílů. O tom to však není. Tady je předmětem úvaha o tom, kterak lze vyhrát soudní spor, když soudce již před jeho zahájením má napsaný rozsudek. Ve skutečném životě to nejde, ale ve filmu občas ano, takže se přiznám, že jisté napětí jsem pociťoval.(10.5.2016)

“One bullet killed our beloved president. One bullet but not one man!“ Historická dramata nepatří úplně k mým oblíbeným žánrům, ale s filmem The Conspirator jsem byl velmi spokojený. I když jsem o zápletce něco věděl už před filmem, párkrát se mi stalo, že mě film překvapil. Z toho vyplývá, že zápletka je docela předvídatelná, ale to co s ní udělal Robert Redford, mě potěšilo. Napětí je budováno už od začátku, sice nijak negraduje a film se nese pořád ve stejném tempu, ale to je v podstatě jen drobnost. Podle mě mohl film skončit tak o 10 minut dřív, ale je mi jasné, že ten konec tam být musel (tak, jak mi psala kamarádka). Celý film podkresluje velmi sympatický hudební složka, která speciálně v některých momentech výborně film doplňuje. Všechny složky filmu ale převyšují herecké výkony. Nemůžu říct, že by někdo svou roli nezvládl, ale zejména James McAvoy, Robin Wright a především Tom Wilkinson (ač byla jeho role docela malá) ostatní o trochu převyšovali. Do paměti se mi vryly hlanvě dva projevy u soudu – jeden Wilkinsona, druhý McAvoye – a samozřejmě také scéna tak 10 minut před koncem. Takže výborný filmový zážitek, kterému mohu vytknout opravdu jenom pár chyb. Doporučuji, lepší 4 hvězdičky.(23.8.2011)

Dokonalý film s výborným scénářem. V podstatě soudní drama na obehrané téma, tentokrát však ozvláštněné tím, že k němu skutečně došlo a že se režisér Robert Redford snažil o co nejvěrnější historickou přesnost. Vše podtrhují i skvělé herecké výkony. Jen kamera občas nemusela tak lavírovat, jak je dnes zvykem. Na to, že má film dvě hodiny, nedokázal jsem se od něj odtrhnout. Podruhé už se na něj asi nepodívám, ale je to skutečně poctivý kus filmařiny na zajímavé téma.(1.4.2012)

Jsou chvíle, kdy rozbouřené emoce stojí nad spravedlností a místo trestu přijde pomsta. Ani svatá Ústava není nezneužitelná, při kácení lesa létají třísky a jedna jižanská matka musí trpět místo syna. Robert Redford je dobrý přednášející, ale emoce a hluboký zájem ze mě začal tahat až po drahné době. Takže se vlastně můžu podepsat pod Isherwoodův komentář...Inter arma silent leges(20.12.2011)

,,JESTLI JI ODSOUDÍ JAKO VINNOU ŘEKNOU, ŽE JSI NEDOKÁZAL OBHÁJIT. A BOŽE CHRAŇ ABYS, VYHRÁL“...... /// SIC SEMPER TYRANNIS! Tak nám zabili prezidenta paní Surrattová. Celej národ je v šoku, a......ale copak to?? Že vy o tom taky něco víte?... Je to jižanka, katolička a oddaná matka. Ale že by byla vrah... Nevím jak moc vás zajímá velezrádný a vražedný spiknutí, který mělo za cíl vraždu tehdejšího prezidenta. Mě celkem jo. AŤ TO DOPADNE JAKKOLIV, ON NEVYHRAJE. Soudní proces a celkový prostředí před 146ti lety je hlavně díky režii a Robin Wright - zajímavý. (Ale, kdyby se šlo na začátku ,,hned na věc“, ušetřili by jsme půl hoďky.) Inkviziční proces a rodinnej obranej mechanizmus – to všechno slibuje jistou dávku emocí. Jestli to tak bylo, či ne – nechme stranou. Je to film. Uvěřitelnej. Jako Kladivo na čarodějnice. Teda jestli je i vám povinnost CHRÁNIT NEVINNÉ blízká. Protože jinak budete převálcováni vlnou patosu o tom co národ opravdu potřebuje. Konec mě nedohání k slzám. Ten je zmršenej. Lidsky. Za což jistě nemůže Redford, ale ,,skutečný události“. Je tu prostě další příběh z americký historie podaný hollywoodským způsobem, jehož 2/3 jsou hodně dobrý! A ten závěr? K jasnýmu verdiktu mě nepomůžou ani historický fakta. 3a½! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem majitelka pensionu a neptám se hostů na důvod pobytu. (Bacha na Araby – jen takovej nápad...) 2.) Chystám obhajobu. Kauza: Novoborskej masakr. 3.) Chci se seznámit s prvním šéfredaktorem The Washington Post. 4.) Thx za titule ,,Velkotlamka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(13.8.2011)

• - Rovnako ako hlavná postava Frederick Aiken, tak ani jeho predstaviteľ James McAvoy nemali 27 rokov. Skutočný Frederick Aiken mal v dobe atentátu na Abrahama Lincolna 33 rokov a jeho predstaviteľ v dobe natáčania ešte o 2 roky menej. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Mary Surratová byla první ženou popravenou ve Spojených státech amerických. (Morien)

• - Pro Tobyho Kebbella, který ztvárnil vraha Bootha, není role zabijáka žádnou novinkou. Ve filmu Alexandr Veliký (2004) si zahrál Pausaniase, vraha Filipa II. Makedonského (Val Kilmer). (hellstruck)