Konspirátor

• Nizozemsko

The Conspirator

Drama / Historický

USA, 2010, 122 min

Velmi významný historický milník v amerických dějinách. Vražda prezidenta Lincolna. Postupně je zatčeno sedm mužů a jedna žena. Všichni jsou obviněni z atentátu nebo k jeho napomáhání. Mladý právník, ještě nezkušený právník dostává za úkol před vojenským tribunálem obhajovat její nevinu. Dle obvinění totiž o celém plánu věděla, protože se v jejím domě bydleli a scházeli se účastníci atentátu. Žena proti nevypovídá jenom proto, aby chránila svého vlastního syna, který byl rovněž členem skupiny, ale opustil ji předtím, než samotný akt vraždy byl spáchán. Je tak na samotném právníkovi, aby získal sympatie poroty a pokusil se odvrátit jediný verdikt, který za zločin proti státu je, a to smrt oběšením. Velice zajímavé, historické až konspirační téma. Z počátku pomalu a až lehce nudně rozjíždějící drama se zhruba od poloviny přetavuje na psychologickou válku mezi ústavou, zatvrzelými a zkostnatělými vojenskými představiteli a za pravdu se bijícím, argumenty na všechny strany střílejícím a neúnavným advokátem. Je to víceméně marná bitva, ale tím, jak dokáže jeden člověk být průbojný a snaží se najít spravedlnost stůj co stůj, se stává přece jen vyšším principem solidárnosti a touze pomoci bezbranné ženě v nezáviděníhodné situaci. Do této role byl obsazen skvělý James McAvoy a to je trefa do černého. Jeho postava ostře vystupuje z nastoupené řady vojenských důstojníků a dalších významných osobností, které jsou ve filmu představeny. Celý film táhne do grandiózního konce, který nenechá diváka rozhodně v klidu. Závěrem podotknu, pokud někdo bádá nad přesnými historickými daty, tak ta nejspíš nebudou úplně v pořádku. Po tom jsem nikdy nepátrala a troufám si říct, že především o to v tomto snímku nejde.(9.9.2012)

• Danula13

Hodnotit zatím bohužel nemůžu, ale snad již brzy. V Roberta Redforda a jeho Konspirátora vkládám vcelku velké naděje, že toto věru zajímavé téma uchopí tak, jak od něj očekávám a odvážně se do toho opře. Doufám, že to nedopadne jako "Andělé a démoni", kde se zajímavé konspirační téma Iluminátů zcela vytratilo ve prospěch triviální thrillerové zápletky o pomateném úředníkovi z Vatikánu, prahnoucím po papežském stolci. Ale zpět ke Konspirátorovi. Abrahama Lincolna zavraždil John Wilkes Booth údajně jako akt pomsty za prohranou válku jižanské Konfederace a údajně kvůli nesouhlasu se zrušením otroctví, které prezidentova administrativa prosazovala. Spiklenci plánovali zavraždit také viceprezidenta Andrewa Johnsona a státního tajemníka Williama Sewarda. Zajímavost první : Junius Brutus Booth, otec atentátníka Johna Wilkese Bootha, napsal 30 let před synovým atentátem na Lincolna dopis prezidentu Andrew Jacksonovi, ve kterém mu hrozil, že ho zabije. Později se pod tíhou důkazů doznal a prezidentovi se za dopis omluvil. Zajímavost druhá : Lincolnův státní tajemník William H. Seward byl zvolen do Senátu jako anti-zednářský kandidát anti-zednářské strany "The Anti-Masonic Party". Ta vznikla jako hnutí nespokojených lidí, kteří se obávali toho, že se tyto mocné tajné společnosti snaží vládnout zemi navzdory republikánským principům. Spouštěčem byla "aféra Morgan", která mnoho lidí utvrdila v tom, že zednáři vraždí své oponenty. Zajímavost třetí a nejdůležitější : Prezidenti Abraham Lincoln, Andrew Jackson a také např. Thomas Jefferson aktivně a úspěšně bránili mocným bankovním kartelům ovládnout americkou měnu, stejně jako např. onen William H. Seward. Jejich výroky na toto téma jsou dostatečně známé a jsou populární mezi příznivci konspiračních teorií ohledně kritizovaného ovládání soukromých "centrálních bank" mocnými globálními bankovními korporacemi.(5.9.2010)

Zajímavý pokus o historické soudní drama, kterému se částečně povedlo vymanit se ze zaběhlých klišé a neduhů žánru. James McAvoy je perfektní a jeho vnitřní vývoj táhne celý film. Na druhou stranu ale českému divákovi chybí zápal pro danou tématiku a tak některé momenty vyzněly prázdně. Nikdy se mi moc nelíbil Redfordův výběr materiálů, když usedl na režisérskou stoličku, ale tohle je povedené.(15.8.2012)

Nechávám pozdravovat.. Redfordova tvorba posledních let se vyvíjí, ač se to třeba na první pohled nezdá, stejným směrem.. Mohu-li vzít za příklad jiného barda, srovnám Roberta se Spielbergem.. Dokonalá, léty vypilovaná režie ve službách vlasteneckého vymáhání spravedlnosti.. Ne náhodou sahá po látce, vracející se k politickým kotrmecům, za účelem osvětlit dějinné události.. Jen je holt třeba počítat s rozpaky na ostatních kontinentech.. Mějte se filmově! Woo.(28.4.2013)

Dokonalý film s výborným scénářem. V podstatě soudní drama na obehrané téma, tentokrát však ozvláštněné tím, že k němu skutečně došlo a že se režisér Robert Redford snažil o co nejvěrnější historickou přesnost. Vše podtrhují i skvělé herecké výkony. Jen kamera občas nemusela tak lavírovat, jak je dnes zvykem. Na to, že má film dvě hodiny, nedokázal jsem se od něj odtrhnout. Podruhé už se na něj asi nepodívám, ale je to skutečně poctivý kus filmařiny na zajímavé téma.(1.4.2012)

• - Jeden z generálů v komisi, jehož jméno ve filmu nepadlo, byl Lew Wallace, který je autorem románu "Ben Hur: Příběh Krista". (Morien)

• - James McAvoy je alegický na koně, a proto nemohl v jejich blízkosti trávit příliš dlouhou dobu. (hellstruck)

• - Robin Wright, představitelka Mary Suratt, původně nemohla ve filmu hrát kvůli rodinným důvodům. Robert Redford ji však chtěl obsadit tak moc, že kvůli ní krátce posunul natáčení. (hellstruck)