Velmistr

Veľmajster

(festivalový název)

Životopisný / Akční / Drama

Hong Kong / Čína, 2013, 130 min

Lyricky laděný snímek, kde důraz je kladen na dokonalý vizuál podpořený výborným hudebním doprovodem. Do toho jsou zasazeny perfektně nasnímané bojové scény. Chybí klasický úvod do dění, takže to chce dávat od začátku důsledně pozor kvůli ztížené orientaci v postavách a ději. Velmistr ukazuje jiný pohled na život Yip mana, než předchozí díla o tomto čínském mistrovi. Yip man je jen jednou z hlavních postav, přičemž každá zastupuje různé školy a styly. Nejcennější a nejobávanější technikou je 64 rukou a Yip není tím, kdo jí vládne. Ve filmu se snoubí síla starého dobrého čínského kung-fu s úžasně poetickou atmosférou a celým snímkem se táhne romantická linie nenaplněné lásky. Charismatický Tony Leung Chiu Wai a půvabná Ziyi Zhang jako by byli stvořeni pro tyto role. Kdo se od Kar-wai Wonga nechá naladit na stejnou vlnu s filmem, neminou ho nesmírně emotivní momenty.(15.8.2013)

Je to sice můj oblíbený Kar Wai Wong, jeho režisérský rukopis je zřetelný, v hlavních rolích hrají moji dva čínští veleoblíbenci Tony Leung a Zhang Ziyi, film má už od úvodních titulků krásné výtvarné pojetí, lahodnou hudbu, je poetický, příjemně melancholický, místy až meditativní... Ale co je tohle všechno platné, když je zároveň i jalový a nudný, nebavil mě, nevtáhl mě do děje a popravdě se přiznám, že jsem mu místy ani mnoho nerozuměl. A navíc všečínský vlastenecký pathos v nových čínských filmech mě otravuje už dlouho a artově stylizované kung-fu souboje mě pomalu začínají unavovat... Hezké obrazy, krásná hudba a líbivá artová patina jsou fajn, ale zkuste prosím páni Číňani příště přijít se záživnějším příběhem.(9.9.2014)

• Aljak

Krásna hudba, pôvabné scenérie a skvelá vizualizácia interiérov a exteriérov - jedine tieto 3 súčasti ma na celom filme zaujali a zapôsobili na mňa. Inak celý film, s výnimkou niekoľkých pekných filozofických dialógov, bol pre mňa viacmenej nezaujímavý a nudný. A tie prehnané vizuálne efekty pri tých bojových scénach, keď lietalo všetko možné aj nemožné - to je niečo čomu ja asi neprídem fakt nikdy na chuť. Ale je pravda, že človek, ktorý nemá vzťah k takýmto veciam ako sú bojové umenia, tak tento film asi u nich úspech mať nebude. Takže to neberiem ako žiadnu tragédiu - proste som skúsil, užil si spomínané pozitíva a na dlhú dobu si môžem dať zase pauzu od podobných akčných filmov preplnených bojovými umeniami.(20.1.2014)

Kar-wai Wong je vizuálně velmi poetický a chvílemi dokáže navodit krásně nostalgickou atmosféru, nicméně trochu pokulhává jako vypravěč. Je tu sice dost k-f soubojů v dešti, zpomalené kapky atd. (jinými slovy spoustu kýče), a zenových mouder o listí, stromech, životě a lásce, ale abych byl upřímný, žádná z postav (a že jich tam bylo) mi nedávala příliš smysl a nedokázala mě zaujmout, vlastně mi ani nebylo celý film jasné, co a koho vlastně KWW vypráví, jestli nějakou z postav nebo jen plynutí času. V posledních minutách filmu se z ničeho nic vynořila od nikud jakási romantika a snažila se ještě na poslední chvíli vypumpovat divákům ze srdíčka trochu emocí. I přesto, že tu grandmaster imp dostává hodně prostoru, zdálo se mi, že byl převážně pasivním účastníkem, v podstatě se do ničeho příliš neplete, spíš nechává události plynout kolem a na zvávěr se zdá být tak trochu tesklivým duchem minulosti. Abych řekl pravdu, Wongův vizuální styl mně příjde chvílemi zbytečně přeplácaný, stále nějaký odraz v kaluži apod., nicméně celá ta sekvence čekání a následného souboje na vlakovém nádraží (hlavně to čekání a plynutí času) byla dle mého soudu sama o sobě skutečným uměleckým dílem.(24.3.2013)

Plusy: Kung-fu, Ziyi Zhang, Souboje+toliko deště během soubojů bylo naposledy v Matrixu. Mínusy: Jako obvykle podrobný úvod prostředí filmu, politické situace, která se během filmu mění. Občas příjde zdlouhavé, vynahrazují bojové scény. Hláška: The dumplings are in the pot, but you won't be eating them.(16.3.2014)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem iných čínskych miest aj v autentickom meste Foshan, ktoré sa nachádza neďaleko Hongkongu. (MikaelSVK)

• - Výroba filmu zabrala tak dlouhé období hlavně díky neobvykle dlouhému pobytu ve střižně, kde se film takřka jeden celý rok editoval do podoby, s kterou byl režisér Kar Wai Wong spokojen. (Conspi)

• - V rámci prípravy na úlohu Ip Mana trénoval Tony Leung Chiu Wai štyri hodiny denne po dobu jedného roka. (Sufferer)