Frankensteinova kletba

(festivalový název)
  • Velká Británie The Curse of Frankenstein (více)

Barón Frankenstein cez nepriazeň svojich blízkych robí pokusy na mŕtvych, ktorých sa pokúša oživiť cez svoje technické vynálezy. Až sa mu raz tento experiment podarí a v tej chvíli sa mu to vymyká spod kontroly. Oživené monštrum sa dostáva z výskumného laboratória a nezastaviteľne likviduje každého, kto sa mu postaví do cesty... (T2)

Han22

Díky studiu Hammer se Frankenstein dočkal restartu. A i když z legendy nezbylo skoro nic, musí uznat, že mě to bavilo. Barevný, násilnější a mnohem více psycho než původní série od Universalu je tento film. A to hlavně skvělému Peteru Cushingovi. Ten udělal z Viktora Frankensteina vědce sice geniálního, ale také posedlého, cynického a pragmatického, který se neštítí ničeho, ani pár vražd, aby docílil svého - oživit monstrum. Stejně skvěle je zahraný jeho učitel Paul Krempe, který je jeho hlasem svědomí a jeho protivníkem. Dočkáme se i pár moc hezkých hororových scén a mám pocit, že je to první horor, kde nechybí ani krev. Jediná, ale podstatná výtka směřuje k monstru. Nejenže nevzbuzuje respekt a vypadá jako laciný zombík, ale ve filmu si ho moc neužijeme a navíc mu chybí i nezranitelnost původního monstra. Film je především o Frankensteinovi a jako takový mě bavil. Horor roku 1957. ()

TERRORDROME

Prvý Hammerácky Frankenstein ma opäť nadchol pre vec. Na rozdiel od filmov z 30-tich rokov tu laboratórium viac buble než bzučí a Barón je omnoho väčší antihrdina ktorý neváha pre svoje ciele vraždiť a ešte aj podvádza svoju snúbenicu. Chce stvoriť superbytosť nadanú supersilou a superintelektom, ale vybraný mozog skončí omlátený vo vreci a aj keď z neho Viktor vytiahne všetko sklo, tak z monštra ostane násilný retard. Peter Cushing ako Frankenstein je skvelý a štýlový, na druhej strane Christopher Lee ako monštrum z pochopiteľných dôvodov nemá moc čo predviesť, okrem hnusného ksichtu a svojej lobotómie. Skoncovanie s ním potom prebehne v duchu predchádzajúcich filmov dosť rýchlo, ale efektne. Rozhodne som sa nenudil, celé to malo náter gotickej perverznosti, Frankenstein bol fanatický hajzlík ktorému sa napriek tomu dalo fandiť a najlepší záber bol ako strčil toho starého intoša z balkóna a ten si zlomil krk. Za mňa veľmi dobré. ()

molcan2

Aj keď má cez osemdesiat minút, tak Frankensteinove prekliatie má stále schopnosť prekvapiť diváka vďaka svojej kombinácii nezabudnuteľných sekvencii a napínavého príbehu. Rozhodne stojí za opätovné zhliadnutie. ()

zdeny99

Vzhledem k tomu, že na masku k filmu Frankenstein (1931), kterou vytvořil pro Universal Studios Jack Pierce, se vztahovala autorská práva, dopadl The Curse of Frankenstein hůře. Maskéři pro něj museli vytvořit jinou vizáž. A nebylo to pouze jen o jeho vizáži. Studio Universal také pohrozilo Hammeru, pokud okopíruje nějaké prvky z jejich filmu, budou se soudit. Proto byl scénář úplně přepracován, což je podle mě hodně na škodu a také že film bude barevný. Tím se Frankensteinova kletba stala prvním barevným filmem podle slavné knihy Mary Shelley. Spoustě lidem se nelíbí ta maska monstra. Mě přijde nechutná, slizká. Ještě odpornější než ta, kterou nosil Boris Karloff. Spíše mi vadil děj. Jsou do něj obrovské zásahy. Viktor Frankenstein zde má pomocníka, který býval dříve jeho učitelem a společné poté stvoří své monstrum. Nestvoří jej ovšem díky elektrice svolané z bouře, nýbrž je naložený ve vodě a jakmile z ní vyleze, tak v obvazech vypadá jak mumie. Slavná scéna u vody, kam monstrum hodilo malou holčičku, která následně utonula, je také vynechaná. Ačkoliv malá holčička také pobíhá u vody, ale zabit je úplně někdo jiný. Samotný konec, kdy je monstrum hnáno davem lidí k větrnému mlýnu, který je poté zapálen a monstrum mlýnem propadne dolů do vody, jen zdánlivě připomíná závěrečná scéna. Mlýn v tomto filmu také je úplně vymýcen a jen tak na oko jej připomínají necky. Gilotina ovšem byla skvělá a nečekaná! Co se mi také líbilo, tak tělo oběšeného s vyklovanýma očima a bez půlky obličeje. Frankensteinova chuť po cizích tělech, ke stvoření svého monstra, především po mozku mi přišla až jako posedlost. Vražda profesora, ze kterého použil mozek, mi přišla až moc nafingovaná. [268. hodnocení, 44. komentář, 74%] ()

Raziel_cz

Stejně jako Horror of Dracula velmi volná adaptace předlohy. Terence Fisher tentokrát kouzlí s poměrně malou výpravou, ale i na ploše jednoho domu dokáže vytvořit nezapomenutelnou atmosféru. Peter Cushing je jako šílený Victor Frankenstein famózní, k tomu krásná Hazel Court a neskutečně charismatický Robert Urquhart. Jenom je škoda, že monstrum nedostalo moc prostoru, pročež neměl co předvést Christopher Lee, a oproti jiným filmům od Hammeru také podstatně pomalejšího tempa. ()

MickeyStuma

Volné převyprávění slavného příběhu podle románu ´Frankenstein´ od autorky Mary Shelley, které započalo zajímavou sérii. Pro filmové studio Hammer Film Production se jednalo dokonce i pro první barevný film. Protože se tedy jedná o volné převyprávění, příběh je od toho známého zcela odlišný. Na zajímavosti to však nic nemění. Máme tady nějakého barona s tváří Petera Cushinga, který se takřka až fanaticky vrhá do snahy oživit mrtvou bytost. A samozřejmě pro to neváhá udělat cokoliv. Jak je známo, povede se. Maska onoho tvora je tak povedená, že nelze poznat, že se za ní skrývá Christopher Lee. Pro něj vcelku malá role, ale svým výkonem ukázal, že skutečně není malých rolí. Charakter oživlého tvora nepatřil mezi jednoduchou záležitost. Pohyby nemotorného dítěte, překvapený i zlý výraz, touha ničit a zabíjet. Na malou roli skutečně více než dost. Interiéry na dnešní dobu připadají levně, ale tu správnou atmosféru vyvolávají. i když lecjaké děsivosti se již nedočkáme. Snímek má spíše zábavný charakter hororového žánru, kde se dějová linka nevšímá ani tak ono monstra, jako hlavně barona, který svůj příběh vypráví knězi, který ho přišel navštívit do vězení. To znamená, že celý koncept je veden jako retrospektiva, do kterého jsou svým způsobem zatažení i samotní diváci. Může být jeho příběh tak uvěřitelný, že by ho to osvobodilo? Hororová klasika z padesátých let, která stále potěší a dokáže přinést filmový zážitek. ()

helraiser

Výborná adaptace knihy i když není příliš přesná, ale to vem čert. Hammer opět potěšil a dokázal navodit tu správnou atmosféru. Peter Cushing opět válí a jeho baron Frankenstein nemá opravdu chybu a oproti jiným zpracování je dokonale šílenej který se nebojí ničeho ani pár mrtvol na víc. Bohužel Christopher Lee v roli monstra nedostal příliš mnoho prostoru, ale to je jen drobná vada na kráse a ani v nejmenším to nesráží hodnotu tohoto filmu. Nádhera to se musí nechat. ()

Kenneth

Frankenstein se snaží sestavit dokonalého člověka a vinou několika okolností mu z toho vyjde nebezpečné monstrum. Jak je vidět, tak některé náhradní díly nebyly zrovna v nejlepší kondici a samotný Frankenstein se s tím taky moc nepáral a tak z toho vznikl napůl děsivě vypadající smutný človíček, svými pohyby se podobající Hurvínkovi. Jeho vizuální stránka byla pro mě příjemným překvapením. Samotný příběh s morálním podtextem zapadá do lepších standardů hororů té doby. ()

zigy

Z úcty k hammerovské atmosféře nedám odpad nebo něco podobného, ale tenhle horůrek už šíleně zestárl a neděsí už vůbec nikoho....ani se však tomu nedá smát, je to jen pomalý a nudný film, který ničím nepřekvapí..... ()

Wez

Parádní počin od studia Hammer-a ačkoliv se literární předlohy vlastně vůbec nedrží(prý kvůli autorským právům),tentokrát to nebylo na škodu a film se mi velice líbil!!Samozřejmostí jsou parádní kulisy,ať už interiéry nebo exteriéry,děj není vůbec špatný a herecké výkony parádní-Robert Urquart i Hazel Court hrají parádně,CH.Lee moc prostoru nedostal,ale kdo opravdu exceluje je Peter Cushing jako baron Frankenstein-ani ne tak zlý jako absolutně posedlý svojí prací,neváhajíc jít ani přes mrtvoly.Jak už jsem psal,Ch.Lee moc prostoru sice nedostal,ale jeho ztvárnění monstra se mi taktéž velice líbilo,toporná,mrtvolná chůze a jiné pohyby,ale na rozdíl od většiny recenzentů se mi i velice líbila maska monstra-připadal mi správně odporný-fanoušky hammerovských filmů toto musí jednoznačně potěšit!!! ()

jirikzaboj

Začátek velkolepé éry Hammer Studia. Peter Cushing parádně ztvárnil posedlost a nechtěnou zlomyslnost pro Viktora a jeho zaslouženou gilotinu. Potemnělé barvičky, napínavá hudba a zvuk bublající vody dodává tu správnou žánrovou atmosféru. Ačkoliv opět mimo adaptaci, tak si z ní vypůjčuje alespoň některé prvky a pozměňuje ve svých scénách podle potřeb (slepý muž, Justine a další) Pro fanouška klasického hororu jistou povinností. ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat