Collapse

Film pojednává nejen kolapsu naší civilizace jak ji známe, ale také o životě bývalého policisty Michaela C. Rupperta. Michael představuje svou vizi kolapsu na konci věku ropy, kvůli které lidé válčí, podplácejí a vraždí a kterou v budoucnu nebude možno ničím nahradit. V dokumentu jsou použity jak oficiální dokumenty a prohlášení, tak i selský rozum a kritické myšlení zmiňovaného protagonisty. Námět vychází z knížky A Presidential Energy Policy. Dokument je vyústěním Ruppertovy práce investigativního žurnalisty, kterým byl po zhruba třicet let, kdy se zabýval problematikou pašování drog CIA, vládní korupce, 11. září, války na Středním východě, ekonomiky, fosilních paliv atd. (InsideJob)

KRYSIOPICE

Vůbec to nemusí být pravda je to jen názor jednotlivce, ale kdyby náhodou... Asi každý kdo to viděl popřemýšlí jestli má cenu spořit na důchod. A taky je tam výborná hudba. ()

danoo

E x t r é m n e . m a n i p u l a t í v n a . k o n t e m p l á c i a . n a d . s t a v o m . s ú č a s n é h o . s v e t a, u s i l u j ú c a . p r e d o v š e t k ý m . o . r e v o l ú c i u . v . m y s l e n í . ľ u d í.___________PS: „Osud Mika Rupperta, jeho príbeh, apeluje na paranoju, ktorá sa vypestovala vo väčšine z nás. ONI sú naozaj všade. A pretože sme toho toľko pripustili, musíme pripustiť Ruppetovu osobnú posadnutosť v niektorých aspektoch zodpovednosti, pretože mi ostatní sme zlyhali v jej predpokladaní" (Randall Sullivan, Los Angels Herald Examiner, 1981). ()

neoBlast

Naprosto válcující dokument s nesnadno neuchopitelným tématem. Vyprávění Rupperta je velmi strhující a vypiplaná vizuální stránka připomíná Morrisovu Standard Operating Procedure. Nehledejte objektivitu, tohle je osobní. 90 % ()

noriaki

Dokument který slibuje tolik, ale nedává skoro nic. Hodinu a půl dlouhá výpověď investigativního novináře Michaela C. Rupperta má ambice být přelomovým snímkem který probudí Západní společnost zahleděnou do svého úspěchu, a donutí ji připravit se na těžkosti budoucnosti. Ve skutečnosti jde o monolog postaršího muže který hodinu a půl sedí na židli a podává obecně známé informace skandálním způsobem. Používá pouze to co se mu hodí, obratně zamlčuje fakta která nepotřebuje, a těch několik málo otázek které dostane odpoví prázdnými frázemi. Jako středoškolské vzdělávací video by Collapse možná obstál, ale dobrá kniha politické ekonomie, či mezinárodních vztahů je mnohem lepší zdroj informací. Ztráta času. ()

ybuko

Monolog byvaleho policisty, novinare a spisovatele Michaela C. Rupperta - muze, ktery tvrdi, ze jeho varovani nejsou konspiracni teorie, ale konspiracni fakta. Blizi se opravdu velky neodvratny energeticky a ekonomicky kolaps nasi civilizace, nebo jsou to jenom prehnane paranoidni predstavy? Kolaps je natoceny pomerne minimalisticky a stylem pripomina napriklad filmy Errola Morrise ( http://www.csfd.cz/herec/8727-morris-errol/ ). Coz mu ale na pusobivosti neubira, ba naopak. ()

ghatos

Nic nového pod solárním panelem. Spousta věcí je pravdivých (peníze-zlato), ale i vykonstruovaných. Ke konci dostávají prostor emoce a uhozené řeči. 67%. ()

Forsberg11

Niekedy normálne ľutujem, že nie som pokrytecký alibista a jednoducho nad tým všetkým nemávnem rukou so slovami, že Ruppert je jeden veľký falošný prorok, ktorý sa nám snaží natlačiť do hlavy, že svet kolabuje aj keď to tak nie je. Ale ono to tak je. Svet kolabuje a nikto to nezastaví, domino efekt je už dávno spustený a človek ako druh sa dostal len do úlohy akéhosi štatistu, pozorovača, ktorý tomu všetkému môže len prihliadať s otvorenými ústami a čakať, čo príde zajtra. Jediné, čo môžeme urobiť aby sme zachránili seba a svojich blížnych je začať znovu žiť v súlade s prírodou, znovu pestovať rastliny, udržiavať statok, tešiť sa za každého litra pitnej vody, ktorý sa nám dostane pod ruku. Treba si uvedomiť, že kolaps nepríde zo dňa na deň. Nebude to tak, že sa jedno ráno zobudíme a svet bude zrazu v ruinách, zničený a zbombardovaný ako v postapo filmoch. Tento mechanizmu prebieha práve teraz, ale len málokto si to uvedomuje. Práve nám pred očami hnije náš svet a naša budúcnosť a my nie sme schopní s tým nič urobiť. Túto skutočnosť som si začal plne uvedomovať po zhliadnutí podobného, no omnoho známejšieho snímku Zeitgeist: The Movie a jeho pokračovania Zeitgeist: Addendum. Už tam som si uvedomil, že niečo nie je v poriadku. A naneštastie, každý deň, každá hodina, čo prežijem a vnímam dianie okolo seba ma v tomto mojom názore len utvrdzuje. Naozaj niečo nie je v poriadku. A nie je toho málo. Všetky tie náboženstvá, cirkvi, všelijaké občianske organizácie, politické strany, masmédia. Každý sa nás snaží udržať vo vedomí, že všetko je v poriadku a že sa môžme s pokojom oddať svojim každodenným radostiam. Ale tak to nie je. Čo zanecháme našim deťom, vnukom, pravnukom? Budú môcť viesť rovnaký život ako my, kde máme takmer všetko čo len chceme? Alebo budú musieť budovať celú civilizáciu od bodu nula, bez ničoho, a tentoraz aj bez tak dôležitej suroviny, ako je ropa? Jedno je isté. Svet v tom čase už bude iný. A záleží len na nás akým ho spravíme. Ak máte záujem o zachovanie našej planéty Zem a takisto aj zlepšiť životné podmienky všetkých živočíchov na nej, podporte prosím Projekt Venus: http://www.thevenusproject.com/ a Zeitgeistmovement: http://www.zeitgeistmovement.sk Základná myšlienka Projektu Venus: http://www.youtube.com/watch?v=68Y363-gPX8 Ďakujeme. ()

BMAJTZ

S většinou názorů souhlasím, s některými nesouhlasím, ale dokážu si vytvořit svůj názor. U tohoto typu dokumentů je problém hodnotit myšlenku, Collapse totiž prezentuje obecně známá fakta na které všichni víceméně kašlou. Jako takový u mě tento dokument prostě nemůže zaujmout, to že to nekdo řekne všechno naráz a shrne to do 80ti minut je věc úplně jiná. ()

casioa....

ANTIutópia, hovoriaca o tom, že všetko je o rope. A teda, intenčným faktorom, sú tak či onak, peniaze...ľudia, otvorte oči, a riadte sa svojou intuíciou, a nie médiami. Môžete to nazvať šialeným, ale iba si zakrývate oči....ale, ja mám pocit, že už ani byť "stou opicou", nám nepomôže! ()

cab

Dalsi zajimavy dokument o blizke krizi s ropnymi zasobami s par prevelice zajimavy fakty od jedne osoby Michael C. Ruppet. Jako jeden z uhlu pohledu na danou tematiku se jedna o kvalitne vytvoreny pocin. Cas ukaze. Clovek se musi pripravit na vsechno. 60% ()

Lewisek

Trailer byl skvělý, film mě později trochu zklamal, ropa je samozřejmě důležitá, nic nového. Pěkný dokumentární film jinak. ()

Hanys_

Michaelova tvrzení mají hlavu i patu a z některých až zamrazí, nicméně je tady taky pár věcí, které jsem mu opravdu nesežral. Za vidění ale i tak tenhle dokument stojí, ikdyž to zas taková pecka jak naznačuje místní hodnocení není. Někdy to chce hodnotit nejen obsah, ale i formu. 5.5/10 ()

ThomasCrown

Dokonalé a pravdivé. Michaelovi C. Ruppertovi vyšli všetky predpovede a to nie je žiadny veštec ani prorok v tardičnom ponímaní. Vždy treba čítať medzi riadkami a hľadať súvislosti a tento dokument nám otvára oči. Úprimne sa už teším na čas, keď dôjde ropa a peniaze budú konečne aj verejne bezcenné a myslím to setsakramentsky vážne. ()

Andree8

Z mého pohledu nás režisér Chris Smith a hlavní protagonista dokumentu Michael C. Ruppert staví nemilosrdně a bez kapky soucitu před zrcadlo dnešního světa. A dělají to sakra dobře. Každý z nás přitom tam někde uvnitř naší šedé kůry mozkové ví, že svět ve kterém žijeme jde pomalu ale jistě do "kytek" , ale nezabýváme se tím ani tak, jako se zabýváme otázkou co si zítra vezmeme do práce na svačinu !!! Přiznám se, že po shlédnutí dokumentu jsem tupě zíral do obrazovky s přáním, aby v titulcích naskočilo něco ve smyslu, že dokument byl jeden velký vtip, ovšem nestalo se tak... Ano, je dost možné, že některé z vět a příkladů, které během filmu padly jsou přitažené za vlasy, ale jsem si jistý, že je to tím, aby se kladl větší důraz na poslání tohoto díla a aby si každý z nás uvědomil, jak se chová k ostatním a hlavně k přírodě. Ruppert na mě zapůsobil dojmem neuvěřitelně vzdělaného člověka, jenž rozumí globálním problémům, kterým svět čelí a tím, jakým způsobem to dokázal podat si mě naprosto získal... ()

Geller

Inteligentní kuřák se skvělými vyjadřovacími schopnostmi nám předkládá svou vizi nelichotivého budoucího vývoje lidstva a řadu dalších myšlenek, se kterými jistě mnozí souhlasí. Zaujme a nenudí! ()

Ulrich

Nehledě na to, jak moc vážně, či nevážně člověk ty Ruppertovi vize bere, jde rozhodně o zajímavě vyprávějícího chlapíka, jehož monolog má gradaci, napětí, emocionální náboj... v podstatě všechno, co je k dobrému příběhu potřeba. Bohužel, místo aby skončil, tam kde podle mě měl - to když Ruppert začne poprvé být "emotional", a opravdu mu věřím, že je šťastný "že ho konečně někdo poslouchá", tak bohužel pokračuje ještě asi dvacet minut, kde už spíše začne filosofovat o tom, jakou šanci má náš druh na přežití, a jak musíme změnit pohled na svět... Z technického hlediska mi pak opravdu hodně vadil divný střih, kdy je skoro za každým druhým záběrem vkládána stmívačka. Rozhodně jsem se nenudil, sice nepůjdu zítra do krámu koupit kýbl semen na zasetí, ale určitě spoustu myšlenek tohoto pána je zajímavých a znepokojivých. Celkem rád bych v tomto duchu viděl víc dokumentů na téma ekonomické krize i z jiných pohledů. ()

ddf76

Sice asi pro ostatni deprimujici dokument, ale pro me ne :). Pan Ruppert vychazi z mylneho predpokladu, ze dochazi ropa, coz neni pravda, mame ji dost do minimalne do roku 2100, takze armagedon se zatim konat nebude. Nektere myslenky byly usmevne napr. o zvysovani populace vysledkem tezby ropy od roku 1850 ( o pokroku mediciny a dalsich taktne pomlcel). Nektere myslenky ale byly velmi zajimave, ale ze by to byl poradny dokumentarni nerez, to zas ne. ()

agassi68

Velmi sugestívne vystupujúci Ruppert len vyslovil to, čo si ja už tiež dávno myslím. V podstate sa môžme spoliehať len na tú jednu tretinu obyvateľstva, ktorá je teoreticky schopná nájsť riešenie. Ak sa samozrejme v nejakom vojenskom konflikte aj táto nádej nerozplynie. A zaujímavé je, že aj hodnotenia tohto dokumentu v podstate kopírujú tie tri skupiny ľudí, ktorí boli na Titaniku.. ()