Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

wendelin9

Je pravda, že jsem tento film viděla až na druhý pokus. Když jsem film zapnula poprvé, po prvních 5 minutách jsem si řekla, že to nejspíš nebude můj šálek kávy. Jsem teď ale velice ráda, že jsem mu dala druhou šanci, protože jde o opravdu skvělý snímek, který dostal mnohá ocenění oprávněně.. Všichni představitelé hlavních rolí mi naprosto učarovali stejně jako celý příběh. Zasloužených 5*. ()

mr.filo

Již na začátku, od proslovu ve Wembly, jsem trnul spolu s celým stadionem... a to se se mnou táhlo až do konce. Napjatost a citové spojení diváka s filmem je (u mne) překvapující, ale výborný zážitek. ()

MJMilan

I když mi samotný děj, tak jak byl postaven ve filmu, přišel dosti průhledný, líbilo se mi zpracování a především role Geoffreyho Rushe byla udělána skvěle. Jen tak dál, historické filmy jsou dnes potřeba obvzláště zpracované tak, aby se lépe pamatovali. ()

otík

Výtečné dílo, které je škoda komentovat jakoukoli řečí. Přehlídka výtečných hereckých výkonů, výtečná kamera, slušné triky, báječná hudba. Prostě vše na špičkové úrovni. A i divácky požitek je pak špičkový. ()

vesper001

Existují herci, kteří se jen objeví na plátně, a už své kalhotky odhazuji v dál, a herci, jejichž jméno si jen přečtu v obsazení, a už kupuji další balení kapesníčků. První kategorii nebudu rozebírat a do druhé patří Gérard Philipe, Tom Hanks a – Colin Firth. Posledně jmenovaného jsem doposud znala hlavně z vedlejších rolí hodněhodných hochů, ale až jako plachý následník trůnu mě dostal. Drama, dotýkající se celého národa, jehož podstata se odehraje na rodinné půdě a spočívá v drobné fyzické vadě a pohledu Firthových štěněcích očí. Málem jsem plakala a to je co říct. ()

panMartin

No tak tedy nevím, ale mě to tak úchvatné nepřišlo. Tohle je naprosto průměrný film. Chválím perfektní herecké výkony, hudbu a zpracování, ve všem ostatním u mne ale Králova řeč selhává: dost nuda od začátku do konce, nezajímavý děj. Nebýt hlavně výborných herců duo Firth-Rush, byla by Králova řeč propadák, ale i tak se divím množství cen a pozitivních diváckých ohlasů. Podle mého názoru jde o nadhodnocený snímek. ()

vadic

Díval jsem se na King's Speech v naprosté zoufalosti noc před ultimátní zkouškou z moderních dějin západní Evropy. Samozřejmě, že zkouška šla do kytek, ale být tam podstatnější část o britské meziválečné politice, ať už domácí či zahraniční, měl bych šance větší, jelikož po konci filmu jsem si tuto látku s radostí zopakoval. Obecně si cením komorních dramat, která dokáží přes svou limitovanou působnost nahodit jakýsi drive, který chytne a nepustí. Jsou-li jako v tomto případě historicky precizní, není co řešit. V případě King's Speech bylo jasné, že film bude stát a padat s výkony 2 hlavních postav a volba herců byla tedy elementární. Nemohlo to dopadnout lépe. Oba podávají naprosto špičkové výkony a nemůžu jim nic vytknout. Nic dalšího ke sdílení asi nemám, jen abyste si udělali představu, jak autentický Colin je : http://www.youtube.com/watch?v=DAhFW_auT20 ()

touchmud

Ač by se možná zdálo, že film s tímto tématem ocení především obyvatelé monarchie, není tomu tak. Člověk nemusí být zrovna britským králem, aby dokázal pochopit úděl člověka, který se musí vyrovnat nejen se svým handicapem, ale především se svým strachem přijmout roli kterou mu život přichystal. Fantastický výkon Firtha a Rushe snad ani netřeba komentovat a doufám že si toho akademici všimnou. Když je tohle vše ještě podpořené výbornou kamerou a hudbou nezbývá mi než hodnotit plným počtem. Králova řeč si to rozhodně zaslouží. PS. Timothy Spall jako Churchill je skvělý. ()

Swansea

Místo záplavy superlativů si musím vypomoci parafrází výroku astronauta Neila Armstronga " Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro světovou kinematografii. " ()

Kulik.Z

Úžasné, vtipné, opravdu nádherné. Životní role Colina Firtha! 99,8 %. Docela zklamání s vítězi letošních Oscarů. Přál jsem si, aby Kralevicova řeč dostala víc ocenění. ------- 26.12.2015 Když jsem viděl na ČT2 tento film, nestačil jsem se divit - tento film byl předabován, Jiřího VI. daboval Petr Rychlý... Tak se jenom ptám: Kam ten dnešní dabingový svět spěje... :( ()

matezzz

85% Bezpochyby kvalitní snímek, terý mě ovšem nezasáhnul tak, jak jsem čekal, nebo spíše jak jsem si přál. Závěr byl silný, velmi dobře podpořený vhodně vybranou hudbou, ale k plnému hodnocení mi tu něco schází.. ()

Doudis19

Příběh Jiřího VI. je většině gramotné populace znám již ze školních let. Právě pro nemožný moment překvapení, ba naprostou předvídatelnost koktavý král leckdy působí krajně nudně a nezáživně. Jenomže v dvouhodinové, historické konverzačce je podobných chvílí daleko méně, než by čekal i ten největší optimista a projevuje se zde, že academický zájem ohledně Firtha s Rushem a následný oskarový triumf nebyla náhoda, právě výkon ústřední dvojice zajištuje filmu oprávněné přívlastky tipu:"Milý, dojemný, upřímný, vtipný i na danou látku dokonce neobvykle živí." Ve stínu cen ověnčených se bohužel zapomíná i na "červíčka" Spalla, jehož Winston Churchill zasluhuje absolutorium, a i když na podobné superlativy samotný film nestačí, v žádném případě nevzbudí jakékoli zklamání. ()

Cedr

Skvěle zahrané, skvěle natočené a skvěle o ničem. Od takto relativně těžce konverzačního filmu bych čekal kvalitnější a hlavně poutavější dialogy. Hlavní herecká trojice jela sice na maximum, ale co z toho když měli k dispozici jen nudný scénář. Historicko-biografické zařazení filmu autory neomlouvá. Abych jen nehanil, tak uznávám, že náhled do zákulisí královské rodiny byl dost zajímavý. Škoda, že po shlédnutí zůstane jen pocit "Hm. A to je jako všechno?" aneb důkaz, že nejvíc Oscarů vždy shrábne ten nejslabší jmenovaný snímek. Stačí se tvářit rádoby hluboce. ()

Decker

Tady není příliiš o čem polemizovat. Je to úžašně natočené, citlivě, inteligentně a velmi vkusně opravdu po vzoru královkém. Je to jeden z těch filmů, který si jednou za čas rád pustím jako takový ohříváček a inteligentní zábavu. Opravdu nádherný film. ()

Estrellita

Rozvleklé historické drama, které ale nepostrádá originalitu a výborné herce. Colin Firth, Geoffrey Rush a krásná Helena Carterová se postarali o nespornou kvalitu snímku a jeho námět a hlavně finále je nesmírně působivé. Británie na nás dýchá z každého záběru. P-prostě p-p-p-povedené. (Ale musím dát 75%, jelikož mě osobně to za srdce nechytlo...) ()

chelseaman22

Ano, ano. Colin Firth a jeho logoped definují poměr přátelství. To je možná to největší poselství celého film. Film na motivy skutečné události je klidný, pomalý, vleklý... Zároveň je ale plný hlubokých myšlenek... Rozhodně není nudný, většinu poselství musíme čísti mezi řádky. Jsem nadšen. 92% ()

Triple H

Solídny film. Nič viac, nič menej. Z minuloročných oscaroviek sa mi páčilo viac True Grit, Inception, Fighter, Čierna labuť aj Social Network. Toto bola z celého balíka s prehľadom najväčšia konzerváreň a aj vyhrala. Objektívne kvality film má- herci výborní (hlavne Firth), veľmi pekná kamera, dobré tempo. Ale čo ja viem...Príbeh o tom ako koktavý panovník nazbiera odvahu a s pomocou psychológa/logopéda horko-ťažko zo seba vysúka prejav po vypuknutí vojny ma skrátka neoslovil. Záver bol totiž podaný s veľkým pátosom, ako by to bol pomaly obrovský hrdinský čin, že jeden neurotik sa dokázal rozkývať k verbálnemu prejavu do mikrofóna. Pritom každý jeden vojak, ktorý išiel na front a do bojovej línie (a je jedno či pešo, tankom, na mori či letecky) musel mať omnoho viac guráže, resp. väčší a odôvodnenejší strach. Viem, že o to tvorcom asi ani nešlo, ale pri zasadení filmu do konkrétneho historického obdobia to človeka musí jednoducho napadnúť. Ako pohľad na jedného psychicky labilnejšieho človeka, čo bojuje so svojimi problémami fajn - ale ako veľký príbeh o statočnom panovníkovi nie. A rob si robotu Aďa, lebo nedostaneš koláčik! :-) ()

Skuby47

Civilní a lidské drama člověka bojujícího s hendikepem, který je vzhledem k jeho společenskému postavení velmi traumatizující. Dobrý scénář, příjemná hudba, krásná výprava, skvělá režie a hlavně šťastná ruka při výběru herců, daly tomuto jinak nijak výjimečnému příběhu punc dokonalosti. Při jeho sledování mi taky došla řeč. ()

eye candy

"I have a voice!!" Králova řeč se odklání od zdánlivě atraktivnějších témat (Edward VIII, Wallis Simpson) a většinu pozornosti soustředí na méně známý fakt, že "Bertie" trpěl od mládí vadou řeči, která mu neumožňovala plně fungovat. Historie zde slouží k doplnění rozměru a estetickému ohraničení, tento příběh by totiž stál "na svých" na jakémkoli místě a v kterékoli době. Colin Firth předvádí fantastický výkon, zloba a nemohoucnost která mu křičí z očí při snaze ze sebe něco vysoukat je skutečně působivá (jenom mě úplně typologicky neseděl na Žorže VI). Geoffrey Rush je fajn, často mi ale připadá jako kovaný divadelní herec (hraje spíš gestama než očima). Helena Bonham Carter, ta je opět nejdokonalejší bytostí filmu. Stále se nemohu rozhodnout jestli dát 4 nebo 5. U mně je to někde mezi. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)