Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Tyny

Colin Firth jako budoucí král, který trpí vadou řeči, excelentně zazářil. Colin jako Bertie, který od malička trpí vadou řeči, se má nečekaně stát králem, proto musí už kvůli své ženě, která ho přemluvila, chodit k terapeutovi Lionelovi. Bertie si k Lionelovi nejdříve nenajde cestu, myslí si, že je jeho léčení zbytečné a, že to nikam nevede. Ze začátku se nad Lionelem stále povyšuje a velice mu křivdí, ale poté k sobě najdou cestou a stanou se velice dobrými přáteli. Bertie díky svému terapeutovi, příteli překonal svou překážku. Jeden z nejlepších výkonů Colina Firtha. ()

LeoH

Komorní, bytostně britský (ealingovský) kus s uměřenými hereckými výkony, bezchybnou vizuální stránkou, báječně využitou klasickou muzikou a zvukem vůbec (třeba hned v úvodní ztrapňovací scéně na stadionu); malý osobní boj se sebou samým (cesta k vítězství skrz pokoru, poznání a přijetí vlastního já v nejlepší kung-fu tradici :-) ), vzrušujícím způsobem provázaný s velkými dějinami, jak to výborně vyjádřila JitkaCardova – radostná zvěst o tragickém historickém momentu a královské buddy movie. Víc takových „obyčejných“, „staromódních“ (za mě spíš nadčasových či mimočasových) filmů, prosím. ()

Samuel7

Dávám sice 4 hvězdy, ale velmi slabé. Čekal jsem mnohem více a dočkal jsem se ,,pouze" dobré výpravy a herců. Postavy s určitým znevýhodněním dávají hercům velký prostor vyhrát si s nimi - Firthovi se to určitě povedlo a dostane za svůj výkon pravděpodobně prvního Oscara, ale zahrál skvěle už i náročnější role. Jinak je ovšem The King´s Speech suchý rozvleklý film s nezajímavou kamerou a podkreslen nejslabší hudbou od Desplata, co jsem dosud slyšel, která se neustále opakuje a když konečně slyšíte jiný motiv, je to dílo Beethovena. Do průměru tento film neřadím ještě díky některým velmi vydařeným replikám, zajímalo by mě zda-li zrovna ty, co se mi tak líbily, opravdu princ Albert někdy řekl, nebo jsou jen nápadem scénáristy. Bylo to zajímavé nahlédnutí do soukromí tohoto vladaře a ještě zajímavější bylo poznání, jak může logoped pomoci vlastně celému národu. I přesto ale cítím, že tento lehký filmový nadstandard mi z hlavy vyšumí do zítřejšího rána. 7/10 ()

žvanimírek

Ohromné, božské. Neskutečný příběh o sbližování krále a hlasového odborníka, neskutečný příběh o překonávání sama sebe! Je opravdu radost pohledět na vztah, který si mezi sebou postupně vytváří Firth a Rush, coby král Jiří VI. a Lionel Logue.....a "štěky" Chamberlaina, Churchilla a královny Alžběty v podání skvělé Bonham Carter jen dokreslují báječný pocit, který jsem z The King's Speech měl. V nějakým svým dřívějším duchaplným komentáři jsem uvedl, že skvělý výkon Colina Firtha se dá očekávat se stejnou pravděpodobností, jakože vyjde ráno slunce.....nicméně musím říct, že i přes tento fakt mě pan Colin odzbrojil! Zpetně bych si ještě dovolil doplnit, že po druhém, třetím shlédnutí mě tenhle kousek udivuje a baví víc a víc, přidal bych hvězdy, kdyby to šlo. ()

ivan_drago

Na pozadí událostí začátku 2. světové války se odehrává příběh o osobní statečnosti a překonání sama sebe čelem k celému národu. Film velmi jednoduchou, ale až omračující metodou nechává plynout děj, to špičkování mezi hlavními hrdiny a jistá neomalenost G. Rushe dávají filmu jistý nadhled a lehkost. Parádní drámo s perfektními hereckými výkony... Ty nominace si to zaslouží a doufám, že nějakou i promění... ()

Sfinkter

Skutečný příběh koktavého krále, věrně popsaný podle historických reálií, mi byl do zhlédnutí filmu neznámý, o to více mi potom vyrazil dech. Koktání u krále, u kterého jsou projevy součástí vládnutí, je šílený handicap a psychický tlak musí být obrovský. Oddaná královna však našla někoho, kdo konečně může podat pomocnou ruku - Lionela Logua. Ač je film z královského dvora, je velmi komorní a přímo nahrává na geniální výkony Firtha a Rushe. V klidu jim budu na Oscarech držet palce. ()

Jizni Tlapa

Zdravím Tě "králi" Hoopere. Dovol mi zde, na posvátném "filmovém" místě, zvaném ČSFD pokleknout, smeknout pomyslný cylindr a vzdát Ti ten nejhlubší hold za Tvůj nejpovedenější filmový počin zvaný Králova řeč!!.......... netradiční britské drama, které na Vás dýchne tak poněkud "po anglicku". Z filmového plátna přímo srší ponurá atmosféra zahlcená dýmem britské "konzervy" a logopedicky radí: " Mluvte klidně, rozvážné s pauzami. Artikulujte, ....pak už "jen" získejte královský titul a vitězství je Vaše.....a KRÁLI?? Udělej mi to kvůli a pro příště vynech a zbytečně nenatahuj prázdná a zbytečně dlouhá místa..nebylo jich třeba, vadily....věřím však, že oproti mé pátě hvězdě ti Oscara přinesou...¨" ()

capák

Vynikající konverzační drama o neobyčejným přátelství a síle monarchie s několika silnejma scénama, zejména pak závěrečným projevem, kterej je působivej nejen svým obsahem, ale i díky tomu, jaký úsilí musel Jiří vynaložit k jeho přednesu. Měl jsem skutečně pocit, že nade mnou stojí silnej král, kterej mě a mojí zemi ochraní v nejtěžsím období lidstva. Filmu dominujou herecký výkony ústřední dvojice a doufám, že minimálně Colin Firth si oscara odnese, protože jeho výkon je fascinující. Je dost pravděpodobný, že King's speech z letošního oscarovýho klání vyjde jako vítěz i celkově, i když já osobně bych několik sošek přál spíš filmům Christophera Nolana a Darrena Aronofskyho. King's speech, režijně rovněž vypilovaný dílo, je však oproti Inception nebo Black swan daleko víc akademičtější. ()

honx

Originální kamera zachycující excelentní herecké výkony. Nikdy bych neřekl, že budu muset při pohledu na někoho, kdo koktá, zatlačovat slzy. Colinův "majstrštik" :) ()

KanjiVital

Žádné fuck, fuck, fuck, ale Firth, Firth, Firth a Rush, Rush, Rush, protože před jejich hereckými výkony smekám klobouk v dáli (snad oscarová porota dostane rozum a alespoň jednoho z nich ocení). Film o řízení monarchie v těžkých dobách, koktání a přátelství mezi 2 muži z odlišných sociálních vstev. ()

Sonnik

It takes leadership to confront a nation's fear. It takes friendship to conquer your own. Britové letos asi vyplení Oscary. Firth, Rush i Bonhamka mají OBROVSKÉ šance, protože jejich postavy jsou samy o sobě nesmírně zajímavé a v jejich podání ještě více vynikly. Samotný námět je neskutečně silný a se svým historickým pokladem měl obrovský potenciál, který Hooper společně s herci plně využil. Kdyby se dělal all-star team letošního filmového roku, tak by tento ostrovní klenot měl nejvíce zástupců. :D "In this grave hour, fuck, fuck, fuck, perhaps the most fateful in our history, bugger, shit, shit." ()

SG_ever

Colin si Oscara možná zasloužil, ale z mého pohledu jeho výkon není extrémně lepší a vypjatější než ten Franca, Bridgese či dalších nominovaných. Snímek je to bezpochyby kvalitní, ale historická ne-válečná dramata pro mě nebyla nikdy ničím zapamatování hodným, přijde mi to jen jako výborně zpracovaný příběh z dějin vhodný do hodin dějepisu, pozdního vysílání na ČT2 nebo jako pouhá ukázka schopností filmových tvůrců. S mírnou přehnaností jen velice dobře zpracovaný hraný dokument. P.S.: Uznávám, že film ode mě sklidil poměrně přísnější kritiky i s ohledem na počet Oscarů a nominací, které získal. (70%) ()

Kamkon

Velmi kvalitní, ale tak na 98%, protože najdou se jistá natahovanější místa a uchvácení také není úplné. Prostě se opět ukazuje, že všichni jsme jen lidi s červenou krví (tu fakt modrou jsem viděla jen ve Hvězdném prachu:-)) s obyčejnými nedostatky. Opět velmi baví ostrovní humor a herecké obsazení se skvělým výrazem Colina Firtha, tlumeně seběvědomí předávající Helen Bonham Carter a rovnoceně sekundující zasněný a doufající (ne)herec Geoffrey Rush. Nakonecc ještě 2 poznámky: KE KOKTÁNÍ: Znám osobně 3 osoby (muže), kteří koktají, ale naprosto jiným způsobem, než filmový král-tak, že opakují slabiky či slova, jak je naznačování-B-B-Bertie nebo např. Tam ne-nepůjdu. K PROSTŘEDÍ- Můj první film zhlédnutý v karlovarském kině Čas-tak minimálně sestupné kino jsme ještě nenavštivila a tolik lidí by na poslední film promítání možná nepřišlo, kdyby to nebyl oscarový film nebo kdyby v městě byl multiplex (AŤ SE TAK NIKDY NESTANE) Uvidíme, jak to bude vypadat na méně atraktviních snímcích ()

2mig1

velmi příjemná konverzačka, bezchybní herci, výbornej scénář, zajímavá kamera..... trochu mě zamrzelo přeskočení korunovace a občasná rozvláčnost, ale finále mě dojalo uspokojivě... oscar za film trochu překvapil, ale že bych s ním úplně nesouhlasil, se taky říct nedá 7/10 ()

lucieK

Je to hezky natočené. Dobře zahrané od Geoffreyho Rushe a i Collina Firtha, ale dojem to ve mě nezanechalo vůbec žádný. Místy mi to přišlo zbytečně dlouhé a za pár let už si na tento snímek ani nevzpomenu. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)