Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Mihail123

Skvele zahratá (Colin Firth, Geoffrey Rush) ale ničím výnimočná historická dráma. 5 minút po záverečných titulkoch a ja si ani za nič nedokážem spomenúť čo by len na jednu scénu, ktorá by mi zostala v pamäti. Takýchto filmov nominovaných na Oscara tu bolo, a aj bude ešte mnoho. ()

skretik

Zaujímavý film o veľko-malých problémoch veľkých ľudí alias občas je osobná vojna dôležitejšia ako vojna naokolo. Zaujal. A hudba fantastická. ()

Midori_Mike

Velice příjemný, sympatický film. Komu dokáže učarovat britské prostředí, britský styl života a vystupování, ten by si tento film rozhodně neměl nechat ujít. Nejvíc se mi líbila kompozice jednotlivých scén, které na člověka opravdu dokáže zapůsobit. Soundtrack byl využit sice trochu minimalisticky, ale s o to větší bravurou. Opravdu velice dobře podpořil hlavní okamžiky filmu. Herecké výkony byly taky na jedničku, u mě především v podání Geoffreyho Rushe, který zde ztvárnil roli logopeda pana Logua. Ale i všechni ostatní herci podali výborné výkony. Hlavní ale je, že když pominu nějakou uměleckou stránku věci, film pořád neřekl poslední slovo, protože je zde opravdu několik velice hodnotných myšlenek a informací, které film posouvají do těch správných filmových mezí. Takže já dávám 5*, i když teda IMHO Oscara za nejlepší film za rok 2011 bych raději viděl u jiného filmu ()

ravalah

Nemam rad zivotopisne filmy. Spocitam na prstech jedne ruky zivotopisne filmy, co se mi libily. Tenhle ale nelze nezaradit pod muj dalsi prst. Spickove herectvi, bravurni scenar. Ani chvili jsem se nenudil a projevil jsem behem filmu tolik emoci, co se mi nepovede ani za mesic. Za to vsechno si proste ten film svych pet hvezd zaslouzi. ()

dANo

Príjemné herecké prekvapenie je ten dôvod, prečo dávam plný počet. Samotný príbeh je nadpriemerný, ale bez týchto hercov by to ťažko získalo takú popularitu a ocenenia... ()

sahe

Obdivuji Colin Firth jak se dokázal naučit takto koktat, myslím, že pro "normálně" hovořícího člověka je to obtížné. A Helena B.Carter myslím, že budoucí královnu matku zahrála věrohodně a opravdu jsem si jí v ní představovala. ()

Andreas83

Tak tohle není zrovna můj šálek kávy a možná proto jsem několikrát upřednostnil něco jiného ale nakonec musím uznat že jsem se bavil docela dobře. Silný příběh a bezchybnost herců plus dobová atmosféra jsou zárukou kvalitní dvouhodinové podívané. ()

sskrblik

Nudné sentimentální drama ze staré školy?! Stará škola a sentiment určitě ano, avšak v té nejlepší možné formě. Nuda v žádném případě. Děj, který nikam příliš neodbočuje a drží se tématu a to i přes to do jaké doby je příběh situován. Netradiční tématika podpořená skvělými dialogy a individualismy jednotlivých postav. Colin Firth neuroticky pojal svou postavu krále na výbornou, Geoffrey Rush více než kdy jindy překvapil charakterní postavou díky níž při vzájemné souhře oba pánové odehrávají na place výtečnou podívanou a je radost je sledovat. Scénky podtrhuje vynikající kamera a hudební doprovod. Vše funguje na jedničku a film má rozhodně co říci. ()

Brain-D

Nemůžu nálést slov. Jen sám sobě můžu říct, že bylo hloupé tento film podceňovat a moc jsem ho ani nechtěl vidět. TEĎ jsem konečně viděl !!!! Tohle bylo úžasné a 100% nejlepší drama roku 2010. Kdyby nebylo Počátku, který byl ve stejném roce, tak bych řekl i nejlepší film roku. Film si právem zaslouží být v žebříčku csfd. Chválím ve filmu: kameru, herecké výkony, obsazení, hudbu, scénář,... všechno bylo výborné a vůbec jsem se nenudil. krása. ()

VasaX

Kolem Královy řeči se nadělalo hodně povyku. A je také proč. Historické drama na úrovni, se špetkou humoru a sebeironie, stojí opravdu za to. A to nejen díky více jak excelentním hereckým výkonům zejména Colina Firtha A Geoffreyeho Rushe. Výborná atmosféra, výborné všechno. Radši tak, než se tu zacyklit slovem "výborný". Přistupoval jsem k tomu tak, že to třeba opravdu bude tak dobré. A je. Příjemná změna. A i kdybych byl hnidopich a snažil se vzpomenout na těch pár věcí, na které jsem v duchu trochu remcal, pořád bych zůstal na pěti hvězdičkách. Tak to raději nechejme tak. ()

Kicune

Naprosto brilantní komorní drama, které se nijak netají svojí divadelností. Decentní a správně anglicky upjatý výkon ústřední trojice herců, velice zajímavá kamera, úžasné kostýmy a interiéry. Nezapomenutelné scény na jeden střih. A na konci vybudovaná atmosféra blížící se hrozby války je mrazivá až do morku kosti. ()

sheldonka.

Strašně dlouho jsem tomuto filmu odolávala, ale vůbec nechápu proč. Je to skvěle zpracovaný film, který má fakt úroveň. Samozřejmě, že nejde nic vytknout tomu, co předvedl Colin Firth a Geoffrey Rush, protože to byli hotové herecké koncerty! Dál se mi líbilo prostředí. Ve filmu mám totiž ráda mlhu, zataženou oblohu, tmavé místnosti a domy. Ale přes to všechno nemůžu dát plný počet, i když nedokážu vysvětlit proč, něco mi tam prostě chybělo. ()

Pump

Neuvěřitelně silné drama. Zvláštní a velmi zajímavé téma. Pěkný pohled do historie a zároveň silně znepokojivý. Dnes můžeme tehdejším posluchačům rádií jen tiše závidět hlasatele mluvící spisovně a celkový úpadek morálky se pak dotýká ne jen rádií, ale převážně nás, obyčejných lidí. Přál bych si krále v naší rozkradené zemičce, která poslední léta připomíná spíše kocourkov než stát. Hodně silný filmový zážitek vhodný pro celou rodinu. Vlastenectví není přežitek! ()

Ceres

Za perfektního Rushe, skvělou Helen, Gambona, klasickou hudbu (Mozart, Brahms a Beethoven) a skvělou kameru, jde přeci jen o nevšední zážitek. 80 % ()

jujec

Dlouho jsem se musel nutit, abych si tento všemi vychvalovaný film pustil - královská rodina mě vůbec nelákala. Ale svého rozhodnutí jsem nelitoval - film je od začátku velmi vtipný, svižný a zajímavý. A královská rodina byla jen jako kulisa - místo budoucího krále mohlo jít o ředitele firmy, mluvčího, starostu či jiného "obyčejnějšího" člověka. Ale to by pak chyběla výborná scéna s trůnem, která filmu sedla naprosto dokonale. ()

Všivák

Aneb recept jak získat oskara. Musí to být ve víru skutečných událostí. Nějaká osobnost s neortodoxními postupy. Musí tam vznikat skutečné přátelstvý. V polovině filmu rozchod ve zlým. Nakonci si skočit v totálním dojáku kolem ramen. Díky, ale tohle ne.Tváří se to jako originální britské drama, které i kouká na sociální problémy. Je z toho ale cítit ten hnusný sentimentální hollywood. Mě to teda nedojalo. ()

Eleanor05

"Pořád jste zadrhával na 'v'." - "Párkrát jsem to tam nechal, aby mě poznali." Může se zdát pošetilé, dát v dnešní době 4* filmu, kde se nevyskytuje ani jedna scéna otevřeného násilí, sexu, či dechberoucí akce. No, ale možná právě proto. Králova řeč je jeden z nejbritštějších snímků, jaké jsem kdy viděla (s Rozumem a citem z roku 1995 asi úplně nejbritštější), a ne proto, že je o Británii za války nebo o britském králi, ale svou atmosférou, jednáním a uvažováním postav. Poklidností, odměřeností a laskavostí se snad ani nehodící do současné kinematografie. Komorní film s dobrými herci a s originálním námětem, kde je právě ona "Britskost" pro mě stěžejní... ;-) ()

LEGACY

Pro anglické historické filmy mám slabost, navíc miluji ten jejich akcent, zde se kždopádně úplně nepřidám k valné hromadě. Samozřejmě neupírám historickou přesnost, kostými a další harampádí, které brávurně zvládli, nechci ani rýpat do skvělých herců, ale film v mých očích silně pokulhává ve srovnáním s Darkest Hour nebo třeba Kódem Enigmy. Zkrátka jsem se chvílemi nudil a to by se mě u oscarovky stávat úplně nemělo. ()

svobik

Takový příjemný královsko-politický valčík plný britské elegance. Hooperova story o koktajícím Firthovi je plná lehkosti, možná proto se divákovi nedostane nijak výrazněji pod kůži a jen velmi šarmantně klouže po povrchu. Výborné herecké výkony (spíš než Firthovo dávení mě zaujali brilantní Rush a Bonham Carter) a famózní kamera. 8/10 ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)