Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Me&You

Ehm ... T-takhle si přestavuji b-britský super f-film. Ano, skutečně to stojí za Oskara. Colin Firth i Geoffrey Rush byli famózní a tak přesvědčiví, že jsem místy zapomínal, že se jedná o film. ()

lord_zail

Existuje jen málo filmů z britské kinematografie, které mne oslovily, tento to ale rozhodně není. Tom Hooper není špatný režisér, avšak Colin Firth je podle mne příliš přeceňovaný. Herec co hrál prakticky samé slaďky ve filmu z druhé světové války? Ne, to fakt ne. Film bez jakéhokoliv dějového zvratu (hold dějiny nezměníme) směřující jen k jednomu velmi důležitému proslovu. Nic extra na tomto snímku nebylo a řadím ho mezi ty lehce podprůměrné, proto 4/10 ()

floppy4

Urcite zaujimave, dobre spracovane, zahrane ale neskutocne nudne a dlhe a totally pointless.... nechapem jak toto mohlo dostat Oscara, nechapem tu obrovsku bublinu okolo toho. Obycajna priemerna historicka drama az to bolelo.... Velke sklamanie.... Ano budem trapny a dam len 2 hviezdy ( za herecke vykony a spracovanie)... ()

Sshiva

Vynikající britská konverzačka pro lehce straromódní diváky, kterým nepřekáží lehký konzervatismus filmu a dokáží ocenit přesvědčivé herecké výkony hlavních představitelů. Z Colina Firtha se s jeho posledními filmy zkutečně stává pan herec a Geoffrey Rush byl pán herec odjakživa. ()

Awesome

Oscara sice obdržel Colin Firth a mj. film sám o sobě, což se stalo vskutku velmi oprávněně, ale já osobně jsem byl unešen též fantastickým Geoffreyem Rushem. Těžko si také dovedu představit herečku, která by první dámu Anglie dokázala zahrát s větší noblesou než Helena B. Carter. Vážně perfektní režijní kousek vyšperkovaný individuálními výkony. ()

Astu.

Léčení koktání krále před důležitým projevem a posláním neutáhne celý film, je tam dost hluchých míst a nelíbí se mi ta lidskost, která z toho sálá. Navíc Bonham Carter (jedna z mých nejoblíbenějších hereček) stejně jako v Alice in wonderland působí jako by nevěděla, co hrát. Přesto nemůžu Kings speech upřít, že jde o kus poctivé filmařiny s pár vtipnými momenty. Ten film je perfektní ve své kultivované zábavnosti, konzervatismu, politické korektnosti a uhlazenosti. A ano, ani jednu z těhdle věcí nemám moc rád. ()

eldraga odpad!

Odpad! Takhle se, bohužel, překrucují dějiny. :-/ Nejlépe to vystihnul britský The Guardian.. Nebo jsem jediný, kterému vadí, že to je ten král, který oslavoval Mnichov ´38? Že jeho bratr - ano, předcházející král - byl zcela otevřeně fašista?... Urážka - nejen - československých obětí... ()

karmalat

Celkem tak za 3 a 1/2. Docela pěkný sympatický film. Ale pro mě nepochopitelné, že zabodoval v Oskarech. Je pravda, že je úplně jiný než většina produkce severoamerické provenience - čímž myslím lepší. Ale pro mě lepší průměr a lehce nadstandardní podívaná do televize. ()

henny2010

Dvěma slovy - neskutečný zážitek! A i když jsem byl trošku pozpátku v tom, že Tom Hooper dostal oscara za režii, teď jsem přesvědčen, že po právu. Poprvé mě to nějak neoslovilo, napodruhé už ano, a dokonce místy i dojalo. Colin Firth je úžasný a po boku Geoffreyho Rushe spolu tvoří neskutečné duo dvou hráčů - Pán a...Pán, každý z jiného pohledu. Mrzí mě, že oscar nedostala Helena Bonham Carter, ale při jejich schopnostech si myslím, že zanedlouho ho dostane a rovnou za hlavní roli. Co víc psát - 100% a scénář je nadmíru povedený. ()

bitpoppy

Těžko říct, co by si o tom myslelo jeho koktavé veličenstvo Jiří VI. , ale mně se to líbilo. Colin koktal náramně, vztekal se impozantně a s Helenou působili jako opravdový pár. ()

Shameeka

Wow wow wow, právě jsem to zkoukla a opravdu smekám. výborný anglický humor, opravdu jsem nečekala že to bude až tak dobré. colin firth byl geniální, helena carter krásně doplňovala a geoffrey rush - briliantní, opravdu jsem nadšená. k tomu všemu nádherná britská angličtina, super! ()

lineker

Gradující podívana, kde musím přiznat začátek dějově trochu vázl a laťku drží kamera a hudba. Druhá a poslední třetina filmu je už impozantní a při finále dokáže člověk z jiného koutu světa pochopit co pro Anglii znamená král a co Anglie znamená pro krále. ()

CrazyAdinn

Nejúžasnější film poslední doby. Zajímavý námět, skvělé herecké obsazení. Úžasný Colin Firth a jeho koktání a plačící scéna. Nikdy jsem se u filmu, u které jsem tolik brečela, ani tolik nenasmála. Prostě jednoduše vybroušený britský diamant, který bohužel nemá velkou návštěvnost v kinech, což je pro mě naprosto nepochopitelná záležitost. ()

J.Bonnie

Naprosto fascinující filmová záležitost a zcela zasloužený oscar pro Colina Firtha. Ani nevím, jak bych celý snímek charakterizovala. V podstatě je to reálný příběh z prostředí, které vždy bylo pro celý svět tak trochu tajemným místem (záběry z Buckinghamského paláce). Osobní vztahy členů královské rodiny taktéž (a je jedno, že je to z minulosti). Nejúžasnější je však konfrontace války, kterou v sobě zažívá Berty celý život při jakémkoliv projevu, a války reálné, kterou prožívá celý svět. Bertyho hláška na projev Hitlera byla opravu trefná a v podstatě definuje fakt, že války a veškeré konflikty jsou vedeny a vyhrávány nejen zbraněmi, ale i slovy. Přesto všechno se nejedná o sondu do osobního života královské rodiny, spíše vás přesvědčí o tom, že být králem nemusí být snem každého. Na závěr mě přece jen napadá věta, která by film charakterizovala: Je to o tom, jak přijmout svůj osud a bojovat s vlastními démony. ()

jeromedefif

Král kokta v podání Colina Firtha spolu s jeho dvorním (ne)lékařem logopedem Lionelem mě velmi příjemně překvapili svými hereckými výkony. Od tohoto snímku jsem čekal velmi konzervativní britské drama, načeš jsem byl mile překvapen jakým způsobem a na jakých detailech může být film postaven. Tohle mě opravdu vtáhlo, a to i přesto, že drama není můj šálek čaje. Dávám zasloužené 4 hvězdičky. ()

tomkat

Že termín "civilní film" nejde dohromady s britskou královskou rodinou, navíc zachycenou v době těsně předválečné? Kdepak, Králova řeč to dokázala skloubit - a za to má ke třem * za velmi dobré řemeslo a lidskou vlídnost ode mě ještě čtvrtou * navíc. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)