Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

hesonic

Silný příběh, hluboce procítěné vyprávění, brilantní herecké výkony, propracovaný scénář. Zkrátka nádherná symfonie. ()

Jevablo

Námět je na dobrý film strašně slabý. Všichni - scénárista, režisér, herci - se to snaží zachárnit, jak se dá, ale dokoukat tento snímek je složité. ()

90125

Colin Firth je skvely herec, to som vedel uz pred viac ako 20timi rokmi, ked som ho prvy krat videl vo Wings of Fame (1990). Geoffrey a Helena dtto. Uz len tie mena, RUSH a BONHAM ! Ale film ako taky ma az tak za srdce nevzal. Iste, pekna kamera, niekolko ozaj peknych scen. Ohromna vyprava, dobove jak interiery, tak exteriery su nadherne. Anglicko 30tychrokov som uveril na 100%. Rezia je urcite tiez sikovna, cti "staromodny" sposob natocenia filmu, co je mi blizke. Aj ten britsky akcent je neodolatelny. Od pribehu samotneho som ale cakal viac. Cakal som vacsiu interakciu medzi hlavnou dvojkou, viacej "twistu", viacej Rainmana. Mozno frflem zbytocne. Je to pekny film. 70% ()

Grapes

I po pátém shlédnutí se ptám sám sebe, co se mi na tom filmu tak líbí. Velmi neočekávaný úspěch a velmi dobré překvapení na adresu Toma Hoopera. Celý film se odehrává v jedinečné a intimní atmosféře, což je paradox, protože se jedná o hlavu státu. Další zajímavá struna se může ozvat, když se na ten film díváte z historického a politického hlediska. Na první dojem si řeknete, že je to vlastně vtipná banalita, příběh koktavého krále. Později se do toho zakoukáte a získáte obdiv jak ke králi, tak k Loguovi. Závěrečná scéna v podobě projevu mě uchvátila a dodala celkovému dojmu další kladné body. Ještě si říkám, že jsem neviděl film, ze kterého by byla tak výstižná charakteristika Anglie, Angličanů a jejich povahy. Jsem zvědavý, jestli kdy uvidím podobně podaný film. Výborná výprava a herecké výkony. Jen mi chybí jednoznačný Oscar pro Geoffreyho Rushe. 90% ()

Pythonator

Colin Firth a Geoffrey Rush jsou vskutku dobří herci. Nejspíš jedni z největších herců. Alespoň tady v tom filmu se tak tváří. To mi ale nějak nestačí, abych pochopil, proč to má být film roku. Že by mělo tupé stádo tlachající o tom jak je to špičkový pětihvězdičkový film v žilách trochu té anglické krve??? Ve filmu toho kromě dvou velkých herců a jedné ujeté nesympaticky sympatické herečky vskutku moc k vidění není. Celé se to nějak proko-ko-tilo do konce tak rychle, že jsem si ani nevšiml nějakého děje. Jako monarchistická britská propaganda hrající na správnou strunu každého britského vlastence je to dost dobré. Ale jako film mi to příjde dost slabé, na to jak nás média přesvědčovala jak je to dobré. Z toho vyplývá, že britská monarchie má delší prsty než jsem se obával. Ti zdegenerovaní ušlechtilí líbači královských prdelí dosáhli svýma prackama nejenom do médií, ale ovlivnili i Oscary. Jo, mocní jsou všemocní a stáda ovcí jsou jen stáda. ()

Khostik

Super film! Především mně zaujala postava "Lionela" která byla zahraná fakt parádně! Britové předvedli pěkné dílo,4*. ()

Monniques

Že Colin Firth měl být mladší bratr to nebylo vůbec zjevné. Dosadit do role staršího bratra Pearce byl omyl. Každý normální člověk by poznal tu věkovou nerovnost. To se tvůrcům nepovedlo a mě to zklamalo. Jinak poctivý a dojemný snímek s úžasným Firthem. ()

TadashiCZ

Skvělé, občas trochu utahané a některé věci mi přišli až moc, ale závěrečných 20 minut mě naprosto uchvátilo. Herecké výkony výborné! ()

Martin819

Opravdu geniální film. Nádherně zpracovaný i natočený. Obsazení je také perfektní. Jako největší plus bych však považoval schopnost navnadit skutečný pocit z atmosféry, ve které se film odehrává. Napětí v královské rodině, hrozící válka a mnohé další. Nemůžu jinak než 95% - 5* ()

Petro

Hezké komorní drama, bych řekl. Líbilo se mi to, to jo, ale nechci se z toho postavit na hlavu. Mám rád filmy o podobných bláznech a podivínech. No a ti, o kterých se točí podobné filmy nejsou opravdoví truloši. Takže soucit, navíc osobnost a je to doják. Fakt se mi to líbilo. Jak rád bych viděl podobný český film. No jo, kde vzít u nás dneska osobnost. ()

ricky4

Výborný scénář, herci, atmosféra a kostýmy. Anglický humor si své místo také našel, to mi udělalo radost. K dokonalosti mi však něco chybělo, proto dávám jen 4* a 80%. Film asi více docení britské publikum, na druhou stranu má co říct i ostatním... ()

montel

Bertie (Colin Firth) je po smrti svého otce, krále Jiřího V. (Michael Gambon) a po abdikaci jeho nástupce Eduarda VIII. (Guy Pearce) zvolen králem Anglie. Bertie ovšem tuto poctu nese velmi těžce. Kvůli své vadě řeči, kterou trpí od dětství, se stydí promlouvat ke svému lidu. Jeho žena mu však domluví schůzku u prostého logopeda Lionela (Geoffrey Rush), se kterým zpočátku velmi těžce vychází. I když Bertie několikrát odmítne podstupovat Lionelovu podivnou léčbu, nakonec uzná, že Lionel je opravdu nejlepší a poté co Anglie vstoupí do války s Německem, se společně připravují na první královu řeč...Velmi dobré herecké výkony, jsou největší předností tohoto filmu. Celkově je ale příběh slabý a nezaujatého diváka jako jsem já nezaujme. Ono se vlastně celý film jen žvatlá a koktá a prakticky se ve filmu nic moc neděje. Pravděpodobně film nedokážu docenit jako jiní uživatelé, ale pro mě to prostě není taková pecka, na kterou bych nasledující týdny s úžasem vzpomínal. Vlastně na ni zítra zapomenu. 45% ()

foils

Dostanete přesně to, co čekáte: Klasické oscarové drama s momenty vtipnými, vyhrocenými i dojemnými, celkově vyznívající oslavně, majestátně a hrdinně. Film je Made In UK, takže dojde i na odvázanější momenty, než je obvyklé v Hollywoodu, jako třeba spoustu sprostých nadávek (nota bene z úst člena královské rodiny) nebo pár méně otřelých záběrů. Film také nemá jednoho "vypravěče", perspektivy protagonistů se různě střídají. Přes tyto drobné odchylky (jejichž analyzováním se neoformalisti můžou do sytosti vyřádit) jde o snímek založený hlavně na dobových rekvizitách a výkonech Geoffreyho Rushe a Colina Firtha. ()

Moraldo

Na plných pět to není, ale čtyři hvězdy jsou zase málo. Ale jinak parádní podívaná, konečně film, kde se netřese kamera, herci umí hrát, scénář má děj a občas zazní něco jako je dialog. Po dlouhé době jsem narazil na film, na který se dá dívat, aniž by se člověk styděl za to, že přísluší k této společnosti. ()

dauby

Velmi zajímavá podívaná a vpravdě mistrný duet dvou hereckých osobností. Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Obzvláště Geoffrey Rush exceluje a moc nechápu, proč je zde psán až na 4. místě, když hraje hlavní roli... ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)