Ivanhoe

• USA Ivanhoe (více)

Anglie se na konci 12. století zmítala v neklidných časech. Král Richard I. Lví srdce se z třetí křížové výpravy nevrátil do Anglie a skončil v zajetí v Rakousku. Na anglický trůn mezitím usedl jeho bratr princ Jan (G. Rolfe), a to jen vyostřilo spory na ostrově mezi normanskou šlechtou věrnou Janovi a Sasy – příznivci krále. Na své cestě z křížové výpravy je i saský rytíř Ivanhoe (R. Taylor), co na hradě svého otce (F. Currie) a u své milované Roweny (J. Fontaineová) hledá pomoc k vykoupení Richarda ze zajetí. Náhoda jej svede dohromady se starým židem Izákem (F. Aylmer) a jeho dcerou Rebeccou (E. Taylorová), co mu pomůžou se sháněním potřebných peněz, ale také jej připravit na nadcházející rytířský turnaj. Bez porážky normanské šlechty by všechna snaha o vykoupení totiž byla zcela marná. Jan se Ivanhoea v přestrojení za neznámého černého rytíře obává, a hodlá vzpurného rytíře potrestat… (Česká televize)

PTuranyi

Veľkolepé výpravné hollywoodske spracovanie legendárneho príbehu rytiera Ivanhoa so všetkou parádou. Na filme cítiť dobu jeho vzniku. Lineárne rozprávanie, divadelné deklamácie hercov. Nad tým všetkým sa však dá s ohľadom na vek prižmúriť oko. 70% ()

Sopholojong

Rovnako ako v nedavno zhliadnutom polskom Ohni a meci teatralne vs. komedialne vykony hercov a kostymy/ucesy ako z nejakeho vidlackeho maskarneho plesu. Tu je ale ta teatralita a umelost interierov ospravedlnena naivitou stareho Hollywoodu, ktory bol vtedy in a najma dvoma vtedajsimi "super sukami" Fontaine a Taylor. Obidve ako legendarne znackove krasy svojej doby v honosnych kostymoch. Najma Elizabeth na konci v tych prilihavych bielych s jej mrdavym ksichtikom je potesenim pre oko i... Solidne bitky (obliehanie hradu), buracajuca hudba (vtedajsia jednotka Miklos Rozsa), lesy, hrady a nejake tie intrigy. ()

hypnos11

Scottovu knihu jsem kdysi četl. A ačkoliv to je velice dobře napsané a má to zajímavý příběh, vím, že k této knize se již nikdy nevrátím. Problém tkví ve Scottově květnatém jazyce, resp tedy ve faktu, že popisuje každou nit oděvu každé postavy. Proto jsem si film rád pustil, když běžel v tv. A dobře jsem udělal. Jedná se o typický hisotrický velkofilm, jaké se tou dobou začínaly točit - kulisy, kostýmy, všechno na úrovni. Zde přidejme i zmíněný příběh, dobrou režii, kvalitní herce - i když tady mám jednu výtku k představiteli titulní role, Robertu Taylorovi - ne že by nehrál kvalitně, ale jeho věk je na něm znát a Ivanhoe by určitě neměl být takový "stařík". Naopak Liz Taylorová je zde neodolatelná. Perličkou je střelba z luků - při záběrech letících šípů je člověku do smíchu. Dovloím si také jednu hisotrickou poznámku - Richard rozhodně nebyl ve své době tak oblíbeným, milovaným panovníkem. Jeho poddaní ho vlastně ani pořádně nemohli znát, neboť od doby své korunaovace do své smrti strávil na anglickém území necelý rok. Zbytek této doby strávil buď na bojištích (na poddaných mu evidentně nijak nezáleželo), nebo v zajetí (a důvod, proč v něm strávil tak dlouhou dobu, tkví (mimo jiné) právě v tom, že v Anglii o něho nikdo moc nestál). ()

milos.bradik

Ten film je nádherně romantický, jednak tím svým zpracováním z padesátých let a druhak námět jednoho z nejlepších romantiků Waltera Scotta. Krásná Liz Taylor a romantika filmu mne doslova dostaly. ()