Ivanhoe

• USA Ivanhoe (více)

Anglie se na konci 12. století zmítala v neklidných časech. Král Richard I. Lví srdce se z třetí křížové výpravy nevrátil do Anglie a skončil v zajetí v Rakousku. Na anglický trůn mezitím usedl jeho bratr princ Jan (G. Rolfe), a to jen vyostřilo spory na ostrově mezi normanskou šlechtou věrnou Janovi a Sasy – příznivci krále. Na své cestě z křížové výpravy je i saský rytíř Ivanhoe (R. Taylor), co na hradě svého otce (F. Currie) a u své milované Roweny (J. Fontaineová) hledá pomoc k vykoupení Richarda ze zajetí. Náhoda jej svede dohromady se starým židem Izákem (F. Aylmer) a jeho dcerou Rebeccou (E. Taylorová), co mu pomůžou se sháněním potřebných peněz, ale také jej připravit na nadcházející rytířský turnaj. Bez porážky normanské šlechty by všechna snaha o vykoupení totiž byla zcela marná. Jan se Ivanhoea v přestrojení za neznámého černého rytíře obává, a hodlá vzpurného rytíře potrestat… (Česká televize)

honajz2

V rámci svého žánru je to podle mě slušný nadprůměr. Samozřejmě s nějakým tím ohledem k roku vzniku, ale pořád to podle mě funguje dost dobře. Snad jen v určitých situacích by herci mohli být charismatičtější a pak jsem ještě měl problém s přehnaným počtem (a někdy i přehnanou délkou) bojových scén, ale to druhé je spíš můj osobní problém - ačkoli, ne každá bojová scéna byla nejlíp zpracovaná... Jinak ale spokojenost, bavilo mě to, nenudilo mě to, má to sympatické postavy i celkem obstojnou výpravu a rozhodně bych si to někdy rád pustil znova. Až jsem překvapený, že mi to tak moc sedlo. 4* ()

bogomira

Na rozdíl od ostatních pro mě tohle není nesmrtelná klasika, ale klasika dávno mrtvá. První půlka svým tempem spíš připomíná sestřih minulých dílů seriálu a když se tempo konečně zpomalí, přijde scéna s obléháním hradu, která je prostě srandovní, chlápci do sebe šťouchaj umělýma mečíkama a střelba z luku se simuluje házením klacků po hrstech. Jedině Tejlorka je k sežrání a jinak je to popcorn padesátých let. ()

C0r0ner

Tak mám za sebou další škvár klasické světové literatury a opět se mi pouze potvrdilo, že to je jedna sračka vedle druhé. Nuda, předvídatelnost, naivita, nereálnost... Ivanhoe prostě neměl skoro nic, co bych od dobrého filmu čekal, a tak zůstává pouze zklamání nad další blbostí, o které jsme se museli učit. 30% ()

marťan

Podle krásné románové předlohy sira Waltera Scotta vznikla klasika literatury anglického romantismu v neméně krásné filmové verzi. Rebeccu si zahrála Elizabeth Taylor a lady Rowenu herečka Deborah Kerr a hlavní roli Robert Taylor. ()

danecek24

10. Zlatý Glóbus za rok 1952 - nominace (2) - Nejlepší hudba - Miklos Rozsa, Nejlepší film (podporující porozumění) - Richard Thorpe ()

Juto

Pútavý film o Anglicku z 12. storočia. Má všetko, čo by ste chceli vidieť vo filme o stredovekej Európe: rytieri, spravodlivé panny, turnaje, bitky a sporné koruny. Film však nie je nijako nudný. Užíval som si každú jeho minútu. Titulnou postavou je anglosaský rytier, ktorý je na misii vrátiť uväzneného kráľa Richarda Levieho Srdca na trón. Na ceste Ivanhoe narazí na niektoré prekážky, ktoré môžu ohroziť jeho vlastný život a ohroziť budúcnosť Anglicka. 7,5/10 ()

pakobylka

Klasické, přesto svébytné ztvárnění známého příběhu. Některé scény mohou z pohledu domýšlivého 21. století působit lehce komicky, přesto si uchovaly dobové kouzlo i dobovou atmosféru ... navzdory času a všem proměnám, které s sebou přináší. ()

majo25

Moj najstarší snímok, ktorý som videl o Ivanhoe-ovi. A vôbec nie zlý. Vzhladom na rok výroby mu treba pár vecí odpustit, ako vyspevovanie či vytrubovanie, tiež veľa scén v štúdiu. Na druhej strane scény v exteriéri sú zvládnuté dobre, hlavne turnaje a zápasy na koňoch. Takisto nemožno opomenúť prekrásnu a vtedy mladučkú (mala presne 20 rokov) Elizabeth Taylorovú. Príbeh sa drží predlohy. Hodnotenie: 70% ()

andrii

Potulný pěvec, zakrátko vůdce, vlajkový praporečník pevné víry. Hrdinný kapucín železné síly, co odráží úkladné útoky družiny brunátné síry. ()

Mirokukii

Romantická historická freska, které by velice slušel širokoúhlý rozměr a snad i propracovanější výprava, přičemž krásných hradů jsem si užil do sytosti, ale kostýmy už působily levnějším dojmem. Příběh, ve kterém Robert Taylor skvěle ztělesnil bájného hrdinu, výrazněji neotálí. Hrdina tu má krasavice hned dvě, zejména Elizabeth Taylor je nádherná, a jak už to tak bývá, obě se zamilují. Aby taky ne. Ivanhoe je krásný, čestný, statečný, a v momentě kdy jej podpoří Robin v kápi se svoji družinou, pardon armádou, tak je pro napínavé dobrodružství zaděláno, což se projeví hlavně v bitevních scénách obléhání hradu, které (až na ty šípy) ani trochu nepůsobí, jako by bylo nasnímáno v počátku 50. let a které jsem si taky náležitě užil. Zkrátka skvěle zpracované story, ve kterém každá, i záporná postava, má své místo a pádné opodstatnění. ()

filmmovier

Co se týče předlohy, v té mám ještě mezery, ale hodlám to samozřejmě napravit, protože Ivanhoe je opravdu velká klasika, což tenhle film jen potvrzuje. Jenže na druhou stranu tenhle film taky poměrně zestárl, ale stále má to nádherné a neopakovatelné kouzlo tehdejších dobrodružných filmů. Občas v něm některé momenty působí komicky, občas je celý film zbytečně utahaný, ale to je holt takový klasický úděl a nelze se za to na tento film zlobit. Na začátku nás čeká přehlídka hradů a když se konečně rozjede příběh, je to ta pravá rytírna se vším všudy. Akce, napětí, romantika... Jen teda nechápu, proč si vybral Rowenu, když ta Rebecca (Liz Taylor) je oproti ní mnohem hezčí. Tak, že by to poznal i slepý. 70%, ty tři hvězdy si to nezaslouží. Každopádně příběh (ačkoliv nijak objevný) a Robert Taylor to táhnou nahoru a mně se to líbilo, což je přesně to, co jsem chtěl. Takže tak. ()

KarKulA

První a asi nejpovedenější ze tří rytířsko-dobrodružných filmů které natočilo MGM s Robertem Taylorem v první polovině 50l. (v roce 1953 následoval film Knights of the Round Table a v roce 1955 další "Scottovské" téma The Adventures of Quentin Durward). Přestože jsou všechny postavy a zásadní momenty ponechány, je film oproti knižní předloze docela dost poupraven, nicméně i tak se podle mě jedná o nejlepší zpracování tohoto klasického romantického Scottova příběhu, které tu kdy bylo. Taylor je pro tendle typ rolí jako dělaný a dobře se na něj kouká, v té době 20ti letá Taylorová je jako Rebecca okouzlující a přehlédnout nelze v roli lady Roweny ani Joan Fontaine, sestru to slavné Olivie de Havilland. Ve filmu jsou opravdu hezké a na 50l. stále ještě vkusné kostými, nádherná hudba Miklóse Rózsy a nelze rozhodně nezmínit rytířské turnaje s perfektními jezdeckými scénami, které patří mezi nejlepší jaké jsem kdy na filmovém plátně viděla. Slabinou je snad jenom nekonzistentní tempo filmu, nebo občasné komičtěji působící scény jako třeba střílení šípů při obléhání hradu (oproti dokonale a realisticky natočeným turnajovým scénám jsou pak takovéto výjevy jako pěst na oko), které člověk ale tédle klasice rád odpustí. ()

Autogram

Keby som sa trochu viac orientoval v dávnej európskej histórii, asi by som lepšie rozumel deju, kto s kým proti komu a tak. Inak som vnímal len konkrétne súboje, nenávisť a nie celkom záživné dialógy. –––– Zaobstaraj si prútený košík. Rozsypem naokolo anglosaské vnútornosti. –––– K akému bohu sa modlí Žid za kresťana? – K tomu, ktorý stvoril obidvoch. ()

Ironfood

Oproti sovětské verzi docela slabota - fádní, bez nápadů a bez humoru. Teda když nepočítám obléhání hradu, to místy působí přímo montypythonovsky ()

vitekpe

Tak jako Krizaci meli svoji Lorettu, Rytiri Kulateho Stolu svoji Avu, tak ma Ivanhoe svoji Liz. To je bez debat. :-) Jinak jde o barevnou romantickou podivanou, presne v ocekavanem duchu. Cili mate-li chut na rytire, souboje, turnaje, princezny, proradne padouchy, dobyvani hradu, hrdinske ciny atd., smele do toho... P.S.: a Joan byla obsazena jako anglicka princezna v pohode. Ono postavit nekoho proti Liz je asi jako shanet nekoho proti Marilyn... :-))) 4+ ()

klúčik

Historický film, ktorý dnes vyvoláva úsmev... Ale na tú dobu - hromadné scény , pri dobíjaní hradu boli pekné a zaujímavé.. Mladá Liz Taylorová, zaujala.... Hodnotím 60%. ()

Han22

Konečně jsem shlédl nějakou adaptaci Ivanhoa a první překvapení nedalo dlouho čekat. Ivanhoe je zasažen téhož rámce, jako známý příběh o Robinu Hoodovi, tedy král Richard Lví srdce je držen ve vězení v Rakousku a princ Jan zatím krutě vládne. Robin Hood je zde dokonce pod jménem Locksley jednou z vedlejších, ale důležitých postav. Celý příběh jde ale mnohem do větší šířky, nabízí realitu kde Normani a Sasové se nenávidí, čarodějnické procesy jsou způsobem jak se zbavit nepřátel, Židi tuší že nenajdou zastání u nikoho a rytíři ač na různých stranách mají svoji čest. Také nabízí nějakou tu nenaplněnou lásku a kupodivu i výborné bojové scény. Rytířský turnaj je parádní, závěrečný souboj plný brutálních ran do štítů vypadá pekelně reálně a pak je tu útok na hrad. Ač mám pocit, že místo šípů házel štáb klacíky, místo kamenů jsou polystyreny a meče jsou z plastu, přesto má scéna útoku lučištníků na hrad neskutečný drajv. Velice příjemné překvapení, které se sice neblíží velkoleposti Quo Vadis, ale kouká se na to velmi dobře. Historický film roku 1952. ()

Cong

Historické filmy mapující období středověku jsou nedostatkovým zbožím. Kdo se nechce v posledních letech spokojit pouze s fláky Ridleyho Scotta, Robinem Hoodem a Královstvím nebeským, může sáhnout po této, šedesát let staré, dobrodružné klasice Ivanhoe. Právě ve srovnání se zmíněnými scottovými velkofilmy by bylo dost laciné se pošklebovat nad technickou a celkovou vizuální zastaralostí snímku, faktem ale je, že Ivanhoe nedopadá moc dobře ani při poměřování s podobně starými konkurenty. Takovej Ben Hur, Quo Vadis nebo Desatero přikázání, to jsou všechno "onačejší" historický eposy a pokud chceme zůstat čistě jen na poli středověku, tak třeba takoví Vikingové s Kirkem Douglasem jsou o třídu výše. ()