Ivanhoe

• USA Ivanhoe (více)

Anglie se na konci 12. století zmítala v neklidných časech. Král Richard I. Lví srdce se z třetí křížové výpravy nevrátil do Anglie a skončil v zajetí v Rakousku. Na anglický trůn mezitím usedl jeho bratr princ Jan (G. Rolfe), a to jen vyostřilo spory na ostrově mezi normanskou šlechtou věrnou Janovi a Sasy – příznivci krále. Na své cestě z křížové výpravy je i saský rytíř Ivanhoe (R. Taylor), co na hradě svého otce (F. Currie) a u své milované Roweny (J. Fontaineová) hledá pomoc k vykoupení Richarda ze zajetí. Náhoda jej svede dohromady se starým židem Izákem (F. Aylmer) a jeho dcerou Rebeccou (E. Taylorová), co mu pomůžou se sháněním potřebných peněz, ale také jej připravit na nadcházející rytířský turnaj. Bez porážky normanské šlechty by všechna snaha o vykoupení totiž byla zcela marná. Jan se Ivanhoea v přestrojení za neznámého černého rytíře obává, a hodlá vzpurného rytíře potrestat… (Česká televize)

Mikino00

Nevěřil bych, že to budu muset napsat, ale je to pravda, ruská verze tohoto příběhu je daleko lepší, zde se snaží tvůrci o vážnou verzi, která je přitom naprosto k smíchu, opravdu to není ani příjemné na pohled, Ivanhoe nepatří mezi sympatické postavy a až na ženské postavy mi všichni přišli nepříjemní. Souboje i dobýváni jsou jedna velká bída. ()

Larsis

Musím přiznat, že po přečtení knižní předlohy mě tato filmová adaptace trochu zklamala. Nebudu hodnotit bojové scény, které naopak až na některé vtipné momenty jsou na dobu natočení velmi zdařilé. Ale zklamalo mě, jak moc je film od knihy osekaný jen na jakousi hlavní kostru děje. Chápu, že do bezmála dvouhodinového filmu nejde natlačit celá kniha, ale vynechání podle mě důležitých dějových momentů (Černý rytíř, templářská preceptoř) a zaměňování postav (Wamba místo Gurtha, Ivanhoe jedoucí na Torquilstone místo micha, když má být zajat) a dalších drobností je poměrně škoda. Na druhou stranu divákům, kteří knihu nečetli to asi vadit nebude a pro fanoušky rytiřských příběhů stojí za zhlédnutí..a taky kvůli Elizabeth Taylor! ()

agassi68

Ako dieťa som to radil medzi špičku typu Sandokan, Winnetou, či Čierny korzár. Samozrejme, že teraz mi viacero scén vyčarilo úsmev na tvári, no napriek tomu je to aj po toľkých rokoch pozerateľná záležitosť a bez digitálnych trikov.. ()

Trixinka

S ohledem na dobu vzniku nebudu moc kritická a vlepím tomuto filmu 5*. Celkově se velmi povedl. Jen drobný detail, který mě hodně pobavil - ty šípy v bojových scénách byly házeny dost nešikovně :) Ale ano, chápu, že to jinak tehdy nešlo. ()

papadoce

“Otče, nútiš ma vybrať si medzi otcom a kráľom.” “Vybrať si? A medzi čím. Ty nemáš kráľa a ja nemám syna.” Miska nakrájaných banánov a kivi a ku tomu z roku 1952 na Oscara nominovaný historický epos Ivanhoe 🍌🥝. Na seriáli Ivanhoe som vyrástol, preto som tejto ponuke ČT2 neodolal. Toto sa točilo ešte v časoch kedy neexistovalo cgi, bojové scény točili poctiví kaskadéri, prípadne samotní herci a mladučká Elizabeth Taylor mala taký sexepíl, že kto ju nemiloval musel byť gay. Musím ale konštatovať, že seriál ma bavil omnoho viac. Predovšetkým Robert Taylor mi vôbec v roli Ivanhoea nesedel. Čo určite zaujalo bola klasická filmová hudba tej doby a dobré rytierske súboje na koňoch. Presne o tom som hovoril vyššie. Začiatok bol bohužiaľ plný zbytočných kecov a to mi veľmi nesadlo. Všetko ostatné už dokonale splnilo moje očakávania. Dobrodružstvo, romanca, kostýmy, slušne natočené dobývanie hradu, víťazstvo dobra nad zlom. Prekvapilo ma spojenie Ivanhoea a sira Locksleyho. Nevedel som, že boli anglickými resp. saskými hrdinami v rovnakej dobe. Musím konštatovať spokojnosť a pri hviezdení beriem do úvahy aj rok výroby, kedy sa ešte aj môj otec iba člnkoval v ….. “Čo si vedela Rowena?” “Že si živý a že si zdravý a že ma miluješ.” ⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

Mabfred

Zdařilá adaptace výborného románu. Na dnešní dobu možná trochu úsměvné bojové scény, ale jako celek to funguje výborně. ()

johnsnow

Je síce pravda, že na tomto filme badať zub času a nelogickosť,(napríklad šípy sa nezapichnú do protivníka a podobne) ale napriek tomu to má svoje čaro viac než 60 rokov po vzniku. Klobúk dole. ()

ostravak30

I když mám jinak ke starým historickým filmům úctu, tak tady skončím u trojky. Film totiž obsahuje plno hluchých míst. Zvláštní jsou i šermířské souboje, které nepůsobí zrovna věrohodným dojmem a celou bitvu nepodpoří ani šípy, které létají opravdu prazvláštně. Samotné meče jsou na první pohled tupé, když při jednom souboji meč neprosekne ani látku u postele. A aby film byl dostatečně patetický, ženy si to o srdce Ivanhoa rozdají v dialogu, přičemž jedna vlastně ustoupí a je vyřešeno. Film je vůbec v celé řadě událostí docela idealistický a romantický, středověká skutečnost by nejspíš byla jiná, ale fanouškům to rozhodně vadit nebude. Nemůžu srovnávat s ostatními verzemi slavného románu, takže snad později, ale tento Ivanhoe nebude patřit k mým oblíbeným. ()

Gig

Znáte dobu staré dobré Anglie, kdy ji vládl Richard Lví srdce? Kdo se vám hned vybaví? Nu ovšem jeho bratr princ Jan, Rob-in Hood tedy Lockley, ale taky příběh rytíře bez bázně a hany Ivanhoe. Krásný příběh si žádá krásné zfilmování. Starý Hoolywood to tenkrát uměl. No a když se v hlavní roli objeví Robert Taylor a nešťastnou zamilovanou židovku zahraje krásná Eliška Taylorů. Není co dodat. Snad jen, že žida Izáka, otce Rebeky-Elišky si zahrál známý herec z Bena Hura (jeden ze tří králů), či Petr z Quo Vadis. Opět král Richard uvězněn v Rakousku, stejně jako ve starším Robinu Hoodovi. Opět boj Sasů a Normanů.... No a tentokrát problematika Židů.... to je prostě Walter Scott, toť Ivanhoe. ()

sharka.68

připadala jsem si,že obracím listy ve staré knize pana Scotta o Ivanhoeovi a text se změnil na obrázky...krásnější Rebeccu jsem neviděla, vypadala jak oživlá kresba z té staré knihy, stejně tak i templáři a princ Jan...i Cedrik a Wamba...no a Wilfried byl prostě opravdový.. jen úsměvné byly luky a šípy družiny pana z Locksley (Robina Hooda) ()

carl.oesch odpad!

Kniha patří v nejlepším slova smyslu ke klasice. Je skvěle napsaná a navrch má potenciál (podobně jako Stevenesonův Ostrov pokladů) k převedení na plátno bez výrazných změn a úprav. Beru to, že film je z roku 1952, ale je to prostě barvotisková sračka made in Hollywood se vším všudy. Vesměs nepříjemní a nesympatičtí herci a to, že se Richard objeví až na konci a není využitá jeho role Černého rytíře svědčí o tom, že scénaristka Marguerite Roberts vůbec nepochopila, o čem ta kniha vlastně je. Proti tomu je podobně kýčovitá, i když o něco mladší KLeopatra veledílo. Vysloveně mi zde vadí Taylorová, jedná se o "herečku" typu některých dnešních modelín, legrační jsou scenériě (hrad vypadá jako kdyby byl původně připravovan pro Disneyland a když si vezmu oblečení nebo výzbroj, musím konstatovat, že alespoň v tomhle směru byla Vávrova husitská trilogie, natočená prakticky ve stejné době mnohem věrnější...viděl jsem jednou a kromě odpadu mohu konstatovat, již nikdy více. Když to porovnám třeba ze Cidem, tak teprve vynikne, co je tohle za sračku. ()

Kloktaldo

No, docela bída. Opět patos, navíc z filmu čiší velká prkennost a létající šípy ve stylu "padajících špejlí" tomu všemu nasadily korunu :-). Je to dobrodružný film, který nenese poselství a kde se to dobrodružno moc nepovedlo. Vím, že od starších filmů nelze očekávat přílišný historický či válečný realismus. Ale tohle bylo až moc vyžehlené. ()

Scaevola

Romantika kape z každého záběru a bohužel to téměř nikdy není romantika romantismu. Vlastně všechno, co se mi na románové předloze líbilo, tvůrci jaksi opomenuli či rovnou vyškrtli. Leč jistou poetiku si film zachovává a hlavně - má Elizabeth Taylor. ()

brasek

Na 50.roky som očakával veľkolepejšie filmové dielo. Taký obyčajný tuctový príbeh, ktorý svojou všednosťou šiel trocha na nervy. ()

kokofek

Občas naivní,ale přesto úžasná podívaná známého příběhu.Nádherná Liz Taylor,stateční bojovníci a zlo,které je potrestáno. ()