Ivanhoe

• Československo

Ivanhoe

Dobrodružný / Drama / Romantický / Historický

USA / Velká Británie, 1952, 106 min

Tak jako Krizaci meli svoji Lorettu, Rytiri Kulateho Stolu svoji Avu, tak ma Ivanhoe svoji Liz. To je bez debat. :-) Jinak jde o barevnou romantickou podivanou, presne v ocekavanem duchu. Cili mate-li chut na rytire, souboje, turnaje, princezny, proradne padouchy, dobyvani hradu, hrdinske ciny atd., smele do toho... P.S.: a Joan byla obsazena jako anglicka princezna v pohode. Ono postavit nekoho proti Liz je asi jako shanet nekoho proti Marilyn... :-))) 4+(8.4.2014)

Romantická historická freska, které by velice slušel širokoúhlý rozměr a snad i propracovanější výprava, přičemž krásných hradů jsem si užil do sytosti, ale kostýmy už působily levnějším dojmem. Příběh, ve kterém Robert Taylor skvěle ztělesnil bájného hrdinu, výrazněji neotálí. Hrdina tu má krasavice hned dvě, zejména Elizabeth Taylor je nádherná, a jak už to tak bývá, obě se zamilují. Aby taky ne. Ivanhoe je krásný, čestný, statečný, a v momentě kdy jej podpoří Robin v kápi se svoji družinou, pardon armádou, tak je pro napínavé dobrodružství zaděláno, což se projeví hlavně v bitevních scénách obléhání hradu, které (až na ty šípy) ani trochu nepůsobí, jako by bylo nasnímáno v počátku 50. let a které jsem si taky náležitě užil. Zkrátka skvěle zpracované story, ve kterém každá, i záporná postava, má své místo a pádné opodstatnění.(2.5.2015)

Anglie 1190: Anglický král Richard Lví Srdce zůstal po křížové výpravě v rakouském žaláři. Protože jeho intrikánský bratr Jan (pozdější Bezzemek) kvůli vlastnímu vlivu váhá se zaplacením výkupného, nezbyde Richardovu věrnému rytíři Wilfredovi Ivanhoe (Robert Taylor)než, aby s tím něco provedl na vlastní pěst... Nesmrtelná klasika dobrodružné literatury anglického romantismu v neméně nesmrtelné filmové verzi.(28.3.2005)

Moj najstarší snímok, ktorý som videl o Ivanhoe-ovi. A vôbec nie zlý. Vzhladom na rok výroby mu treba pár vecí odpustit, ako vyspevovanie či vytrubovanie, tiež veľa scén v štúdiu. Na druhej strane scény v exteriéri sú zvládnuté dobre, hlavne turnaje a zápasy na koňoch. Takisto nemožno opomenúť prekrásnu a vtedy mladučkú (mala presne 20 rokov) Elizabeth Taylorovú. Príbeh sa drží predlohy. Hodnotenie: 70%(21.8.2013)

První a asi nejpovedenější ze tří rytířsko-dobrodružných filmů které natočilo MGM s Robertem Taylorem v první polovině 50l. (v roce 1953 následoval film Knights of the Round Table a v roce 1955 další "Scottovské" téma The Adventures of Quentin Durward). Přestože jsou všechny postavy a zásadní momenty ponechány, je film oproti knižní předloze docela dost poupraven, nicméně i tak se podle mě jedná o nejlepší zpracování tohoto klasického romantického Scottova příběhu, které tu kdy bylo. Taylor je pro tendle typ rolí jako dělaný a dobře se na něj kouká, v té době 20ti letá Taylorová je jako Rebecca okouzlující a přehlédnout nelze v roli lady Roweny ani Joan Fontaine, sestru to slavné Olivie de Havilland. Ve filmu jsou opravdu hezké a na 50l. stále ještě vkusné kostými, nádherná hudba Miklóse Rózsy a nelze rozhodně nezmínit rytířské turnaje s perfektními jezdeckými scénami, které patří mezi nejlepší jaké jsem kdy na filmovém plátně viděla. Slabinou je snad jenom nekonzistentní tempo filmu, nebo občasné komičtěji působící scény jako třeba střílení šípů při obléhání hradu (oproti dokonale a realisticky natočeným turnajovým scénám jsou pak takovéto výjevy jako pěst na oko), které člověk ale tédle klasice rád odpustí.(19.5.2011)