Paní hraběnka slaví šedesátku v okamžiku, kdy má opustit svůj zámek. Nová dělnická vláda totiž chce šlechtu bez milosti zlikvidovat. Ale protože si Elizabeth Anna Marie, hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu a později domácí dělnice Lansdorfová, uvědomuje, že "člověk musí dodržovat své zvyky a sliby, i když jsou směšné a zbytečné", chce uskutečnit pošetilý plán oslavit sedmdesátiny na rodinném sídle navzdory režimu i protivníkům ve městě... (oficiální text distributora)

dr.fish

Je možno mít řadu výhrad, ale jedno nelze upřít- famózní výkon Karla Heřmánka a samozřejmě Jiráskové. Sledovat ty dva bylo opravdu za odměnu. Jinak je film spíše pro starší generaci, nostalgie. Místy jsem ale přeci jen měl pocit, že na pozadí běží ještě jeden film, hlubší a zásadnější. Ale jen místy...75% ()

progression

Skvělý scénář Jiřího Hubače, jedna ze životních rolí Jiřiny Jiráskové i Karla Heřmánka. Nenápadný TV film, který v roce natočení tak trošku předběhl dobu i když do kin se nedostal, ač by si to určitě zasloužil. A ani po tolika letech neztratil nic ze své působivosti. Smutný příběh noblesní dámy a jejího "bývalého" lokaje často nutí k zamyšlení, zda jsme nebyli (ten minulý čas se v něčem promítá bohužel i do současnosti) "lokajové" skoro všichni ... Samozřejmě s výjimkou těch "momentálně rovnějších". Z postavy Josefa Vinkláře (i díky jeho výkonu) až mrazí a bohužel uvedené vlastnosti se dost často vyskytují i vyplácejí i v současnosti a ty lidsky i morálně správnější i slušnější dostávají pořád pěkně na frak ... ()

lucascus

Jiřinu Jiráskou jsou nikdy neměl v oblibě (možná to bylo zapříčiněno její povahou, sarkastickým humorem, či jejími převážně nijakými rolemi), ovšem zde musím smeknout vše co mám a vzdát hold jak Jiráskové, perfektnímu Karlu Heřmánkovi, tak i všem tvůrcům tohoto televizního skvostku. Samozřejmě, mouchy by se zde dalo najít (např. proč jela hraběnka v padesátých letech vlakem z let devadesátých??), ovšem silný scénář všechny tyto drobnosti přebíjí. A přestože i já, jako zde mnozí jiní, jsem toho názoru, že šlechta si opravdu nemohla hrát na chudáčky, protože v předešlých letech zase tyranizovala ona své poddané, tak mnohem větším zlem je pro mě totalitní režim v podobě komunismu. Šlechta se sice povyšovala na úkor svých poddaných, ale byla alespoň vzdělaná a sečtělá, komunisté terorizovali, ačkoli byli hloupí a z literatury znali zřejmě pouze deníky soudruhů Lenina a Stalina, v českém případě i Gottwalda. Poslední minuty filmu jsou odzbrojující, hraběnka umírá zatímco se jí dostává alespoň malého zadostiučinění. Kéž by byly takové poslední minuty každého dobrého člověka. ()

zdenny

Skvělá Jiřina Jirásková se vrací na panství svého rodu, které ji po roce 1948 zkonfiskovali komunisté. Film nám předestírá protiklad nonšalance, vzdělání a morálních hodnot proti zvůli, komunistického zapálení pro věc a chuť zničit vše dobré, co komunisté svým revolučním chováním ukradli. ()

Autogram

Krásny príklad toho, ako sa sľuby majú plniť a nezáleží pritom na veku. Feudalizmus s ľudskou tvárou, to je pre mňa novinka, o ktorej som som na žiadnom výklade na zámku nepočul. Aj keď sa dalo tušiť, ako to dopadne, spôsob, ako sľub naplniť je vo filme nápaditý, krásne natočený a záver emotívny viac než som čakal. Jiřina Jirásková bola pani herečka, vo filme exceluje a jej pani grôfka bude pre mňa jej pamätníkom. –––– Když já jsem se vám chtěla za to vykořisťování něčím odvděčit. –––– Za všechno se platí. Za radost dvojnásob. –––– Já nehumánní předpisy neuznávám. –––– Káva se podává z pravé strany! –––– Jsou lži vhodné anebo nevhodné. Inteligentní člověk to rozliší. ()

Braddy

Jiřina Jirásková je výborná a Karel Heřmánek si skvěle sekunduje. Příběh je sice poněkud nahořklý, ale tak to bohužel tenkrát chodilo. ()

netahlo

Pro me nejlepsi zensky herecky vykon, co jsem kdy videl. Klobouk dolu, pani Jiraskova! A Karel Hermanek zdatne sekunduje, opravdu herecky koncert! ()

Ferinka

Takové herecké, epicko-lyrické pochrochtáníčko... příklad toho, že když si šlechta vezme něco do hlavy, tak přes to nejede vlak, což je na aristokracii velmi půvabné. ()

vitekpe

Jiraskova a Hermanek ok, Holly to natocil dobre, Smutny pekne nasnimal. Ale stejne to nejak nema tu silu, kterou to asi melo mit. Na jedno zkouknuti to neurazi, ale ze by se clovek rad podival znovu, to nevim...mozna po 10 letech. ()

klúčik

Tento film škoda, že iba televízny znova ukázal, že sa dajú natočiť veľké veci. Krásny príbeh starej grófky, ktorá chce osláviť svoje narodeniny doma. Martin Hollý opäť ukázal cit v obsadení hercov. Heřmánek a Jirásková to je koncert. 95%. ()

brooklyn73

Parada, pekne jsem se bavil, od srdce smal.Moc pekne napsany pribeh. Jiraskova jedinecna, ona je snad vazne hrabenka. Hlaska "Alois je mrtvej , my mu tu hrajem". ()

xaver

To jak se obyčejní lidé vyrovnávali se šlechtou porůznu ve světě je jenom odrazem toho, co si šlechta po staletí vykoledovala. S trochou ironie si dovolím říct, že u nás ještě skončili dobře. Ve Francii jich tísíce skončili na gilotině, u nás přišli jenom o majetek, který jim ale nakonec byl namnoze vrácen. Snímek s trochou nostalgie, ale nakonec nemáme koho a proč litovat, zejména, když nám vyrůstá nová šlechta e ještě horší, která navíc bůbec nic nectí. Každopádně mě dostali skvělé herecké výkony a celkem zajímavý příběh a proto dávám 4. ()

wosho

Na tv filmech je krásné to, že herci v nich dostávají velká herecký prostor a duo Jirásková-Heřmánek tady mocně září a předvádějí velké herecké party, hodné svého talentu. ()

Paity

Velmi pomalý, velmi ustrnulý, ale přesto zajímavý pohled na dobu, která se už doufejme nikdy nevrátí, i když mnozí z našich spoluobčanů by tomu dali rádi zelenou. Skvělá Jiřina Jirásková, která v roli urputné, ale vstřícné hraběnky naprosto exceluje. ()

Stružák

Točíme bejkárny, troškoviny, každej blbej Špindl i jinej švindl se dostane do kin, ale Zámek v Čechách jenom jako TV film? Svět někdy fakt není v pořádku. ()

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013