V hlubinách 486 metrů vysokého finského pohoří Korvatunturi se nachází nejstřeženější tajemství Vánoc. Čas vyhrabat ho právě nastal a je více než jasné, že po těchto Vánocích už nebude nikdo pochybovat o tom, že Santa Claus existuje. (Allien.9)

Rex Mundi

Pozbierajte všetky americké vianočné filmy a nenájdete v nich ani tretinu originality, koľko jej je v Rare Exports. Pobavilo aj zaujalo, preto dávam 4* za film a piatu * za originalitu. Napínavé, temné, vtipné a chvíľami aj dojemné. Parádička! :-) P.S.: niečo podobné v knižnej verzii je Christopher Moore: Nejhloupější anděl. Vrele odporúčam. ()

*CARNIFEX*

Fínska, odľahčená, vianočná “koledovačka” o súboji s pekelným Santom a jeho posluhovačmi, ktorá miestami baví viac, inokedy menej. Z komplexného hľadiska sa dá “Rare Exports” vnímať ako celkom úsmevná rozprávka s decentne temným nádychom. Krátka stopáž plus, žiadneho gore sme sa nedočkali, inak o horor nejde ani omylom, to by ním potom mohla byť aj “Esmeralda”. ()

Arbiter

Mé intelektuální já: Celý film jde především o poťouchlou satiru karikující Finsko co se týče národních stereotypů a amerikanizace místní podoby Vánoc, filmové tvorby a vůbec všech těch kulturních tentononců, všeobjímající konzumní charakter nevyjímaje. Mé povrchní já: Dítě čte knížky, nikdo mu nevěnuje pozornost. Nazí dědci vraždí soby. Dítě čte knížky, sem tam něco poznamená, nikdo mu nevěří. Nazí dědci vraždí lidi. Dítě nemá kalhoty, leze kam nemá a ječí na dospěláky. Nazí dědci loví děti. Dítěti dojde trpělivost, vezme vrtulník, zapřáhne dospěláky, všechno vyřeší. Konec. ()

Phobia

U nás doma naštěstí vždy nosil dárky Ježíšek, takový ten socialisticky neutrální - až po sranda puči se nám ve škole pokusili trochu osvětlit, kde se vzaly Vánoce a všechny ty krávoviny okolo. Že je Satan Klaus čiré zlo, o tom nepochybuju v nejmenším a finská rohatá verze se sadisticko-pedofilní úchylkou je imho podstatně snesitelnější, než rudě oháknutý houkající ožralec s polštářovým břichem a fousama z vaty, co si bere fakany na klín a snaží se zoufale ignorovat jejich zdlouhavé litanie na téma předražených šmejdů hračkářského průmyslu, které nesmí chybět pod stromečkem... nebo ve fusekli. "Rare Exports" je zajímavý film, patřičně seversky šáhlý, napínavý a srandovní současně, a kdyby ten mrňavý dacan v poslední čtvrtině nepovýšil na Arnolda Černéhoneggera, mohla bych uvažovat o absolutním hodnocení. Takhle to spratek devalvoval na pohádku, byť velmi povedenou a zábavnou. 81% ()

darkrobyk

Skutečný Santa bičoval zlobivé děti, až krev stříkala a nezbyly po nich ani kosti. Ano, tak to nejspíš bylo, a proto ho uvěznili. Jenže netušili, že v budoucnu přijde někdo, kdo si bude chtít na Santovi namastit kapsu. Jenže ten někdo zapomněl na elfy. Ne elfy z Lothlórienu, nýbrž temné elfy....hodně temné.... Tak samozřejmě by to mohl být býval masomlejn v přímém přenosu, ale ne nutně. Rozervaná těla a utržené hlavy zde nahradily kutálející se helmy a úplně to stačilo. Koneckenců i na rozervaná těla dojde, jenom trochu jiná. Řemeslně výborné, kluk dokázal hrát jen výrazem obličeje, napětí, zima a neohrožená trojice lovců sobů, co je vyměnila za elfy a Santu. Nasazení v prime time o Vánocích by nebylo od věci. ()

Pilda17

Originální pohádko hororová komedie, která má své kouzlo a dokáže diváka zaujmout. Finové přišli se skvělým nápadem, který se panu režisérovi Jalmari Helanderovi povedlo uskutečnit, ba dokonce i úspěšně. Kamera je místy opravdu, ale opravdu skvělá a nápady, které nenapadnou normálního člověka je spoustu. I když někoho Rara Exports nezaujme, tak 84 minut uteče jak voda. Rozhodně doporučuji, protože 84 minut není čas, který by jste nemohli obětovat... 8/10 = 80% ()

Ruut

Źádná držkatá komedie ala Ďábelský Santa. Ani drsný horor o lidožravem zákeřném parchantovi. "Jen" příjemný (trochu zvrácený) dětský dobrodružný fantasy film s pár prvky hororu a nádherným vizuálem. První polovina je taková napínací a občas trochu zazděná - chybí monumentalní scéna objevu "něčeho velkého, místo ní je tu pouze jakýsi dojezd. Také je docela divně sestříhaná a bez tempa. Druhá část nabídne překvapivé odhalení a přerod v čisté dětské fantasy. Celkově jde o příjemné osvěžení, leč trochu nedodělané. Zkušený režisér by z tohoto námětu udělal majstrštyk. 70% + pocit pohody v duši, fakt ideální černohumorný vánoční film. ()

misterz

Hrozne strelená konina, ale musím priznať, že zábavná. To vedia snáď len severania a ešte možno Japonci, že z hocijakého uleteného námetu urobia niečo zmysluplné, vtipné a zábavné. Konečne mi je jasné, ako to vlastne s tým Santa Clausom a jeho pomocníkmi je :) 70/100 ()

2-Xtreme

Celovečerný Rare Exports je slabší než jeho dvaja kratší predchodcovia. Nie je to ani žiadna horror comedy, tak film mnohí prezentovali. Je to sofistikovaný film, ktorý pri dlhšej stopáži stratil svoje čaro a žiaľ aj svoju sofistikovanosť. Záver je len úsmevný a vôbec nie zábavný či zaujímavý. Takýto zabitý potenciál bolí a radšej by som uvítal ďalší kraťas, ktorý by mi opäť ukázal ako to tí severania vedia a ako si vystačia s jedným skvelým nápadom v pár minútovom videu. Tento vianočný príbeh už nie je to pravé orechové a nemá šancu sa stať akousi vianočnou ikonou. PS: nie je to horor. ()

DJ Obelix

Celovečerní film na motivy předchozích dvou krátkých snímků bohužel kvalit svých starších bratříčků nedosahuje. Pořád se však jedná o skvěle natočenou, ozvučenou a atmosferickou podívanou. Jen škoda toho slabého scénáře. Čiročirý průměr. (P.S.: Bez znalosti předchozích kraťasů bych nejspíš hodnotil minimálně o hvězdu víc) ()

sochoking odpad!

Malému Pietarimu by som strelil po tom jeho prasačom rypáku takú šupu, že by sa zosral v povetrí! Celý film ma neuveriteľne sral!! ()

dr.horrible

Trošku sklamanie. Originál som nevidel, no hneď od začiatku ma dostala atmosféra, originalita, humor a vlastne aj všetko ostatné a celý čas som bol rozhodnutý vraziť tam tomu plnú. Že sa to ale tesne pred koncom zmení a namiesto vyvrcholenia (Santa!!!!!), nás režisér sklame potrebou doslovnosti vlastnej tvorby (Rare Exports), to som nečakal. A že nakoniec neuvidím Santu, to som hlavne nečakal... ()

boshke

(Febio Fest) Reakce jednoho známého byla "ze začátku je to vážné, ale pak je to děsná sranda". I když slibované překlopení do děsné srandy nepřišlo, tahle finská šílenost se mi líbila. Třeba pasáž v jatkách byla opravdu hutná. A co se mne týče, raději bych snad volil drsnou, avšak stylovou smrt sežráním tou rohatou finskou bestií či umlácení krumpáči jeho nahých, vousatých pomocníků, než se nechat pomalu zabíjet cukrem napranou, tím blbým, obézním, dobrosrdečně se tvářícím vousáčem propagovanou Coca Colou... 90% ()

swamp

Tomu říkám edukační vánoční snímek pro děti. Rozhodně pak nebudou srát své rodiče ještě několik měsíců. :) Rád bych si představil televizní štědrovečerní souboj.. Tři oříšky pro Popelku vs. Rare exports. ]:D muhehe ()

predators

Tak tomu říkám pravé Vánoce. Děcka honí satan, perníky jsou tvrdé jak poleno, zbyli dva vyzáblí sobi a dvě stovky nahatých Santa Clausů na export. Šílené, ale funguje to báječně. Parádní hudba musím dodat. Prostě seveřani umí vytěžit i z toho, co neexistuje a dokonce nás přesvědčit o opaku. 78% ()

iamek

Slušná vánoční hororová komedie, která nakonec byla úplně jiná než jsem očekával. I přes krátkou stopáž jsem se ze začátku hodně nudil, protože se něco zajímavého začlo dít po docela slušné době. Každopádně námět to je hodně zajímavý a netradiční a hlavně udělat ze Santy Clause to, co udělali tvůrci chce asi kus odvahy. ()

korbitch22

Prvních 20 minut je geniálních, je to napínavé, výpravné, dobrodružné.Po 20ti minutách jde všechno do prdele, děj se zastaví na místě, Helander absolutně rezignuje na atmosféru, ten malej otravnej harant je víc než na přes držku, Santy se samozřejmě nedočkáte a všechno unyle a nudně dopluje k finále které navazuje na Helanderovi předchozí krátkometráže.Mohla to být atmosferická hororová pohádka s epickým digitálním finále, místo toho je to nudná sračka s nahejma dědkama, nulovým příběhem a jedním otravným bastardem.Finové sou jediný skandinávští tvůrci, kteří mě neustále zklamávají.40%. ()

S. L. Jackson – další prezident v ohrožení?

S. L. Jackson – další prezident v ohrožení?

14.05.2013

Být americkým prezidentem je prostě ta nejnebezpečnější funkce na planetě. Ale zároveň je to dobrý způsob, jak se stát akčním hrdinou. Tak to alespoň vidí Hollywood. Ani se nebudeme prohrabovat v… (více)