Reklama

Reklama

Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války... Životopisný snímek zachycuje příběh amerického šachového velmistra Roberta Jamese Fischera, světu známého jako Bobby Fischer (Tobey Maguire). Ze zázračného dítěte vyrostl v geniálního šachistu, který se neváhal postavit sovětským šampionům v čele se svým nesmiřitelným protivníkem Borisem Spasským (Liev Schreiber). Děj snímku vrcholí v roce 1972, kdy se utkali o titul mistra světa v „zápase století“ v Reykjavíku na Islandu. Jejich šachová partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války, protože byla vnímána jako prestižní společenský souboj mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Na cestě k vítězství ovšem nebyli Bobbymu nepřítelem pouze šachoví soupeři, ale i jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (201)

Martrix 

všechny recenze uživatele

Jistě, dalo se čekat, že si někdo počká až Fisher zemře a teprve potom o něm natočí film. On sám by totiž s tímto pojetím nepochybně nesouhlasil. A to se přitom tvůrci drželi velmi zpátky a prezentovali ho jen jako psychicky nemocného člověka. A ještě nepřímo. V mnoha ohledech je tento film jen plytké připomenutí jedné z nejkontroverznějších šachových partií. Americký cirkusák, proti staré škole. Chybí mi nějaký boční pohled, vyhraněnost, teorie...prostě odvaha ukázat Fishera jako nesnesitelného génia, se kterým mnoho lidí manipulovalo, aby ho mohli použít jako pěšce ve studené válce. A to přestože byl psychicky narušený a měl být pod prášky...což jak trefně poznamenal jeho sekundant, by bylo jako zalít pramen betonem. A to se v okamžiku, kdy se z této bitvy stala mezinárodní událost, vládě nehodilo. Taky mohli tvůrci přijít s teorií, že měl Fisher pravdu a jeho paronoia byla jen důsledkem opravdových snah ho rozhodit. Mohlo to být zamyšlení, že pokud má někdo IQ 180 a jeho mozek funguje na jiné úrovni, tak podvědomí vyprodukuje nejpravděpodobnější scénář...že je kolem mnoho nepravd a manipulace, že se jeho úsudek blíží pravdě víc, než by se zdálo. Dnes by Fisher patřil k jádru největších konspirátorů, stejně jako kdokoliv, kdo vidí rozpory a lži v mainstreamovém zpravodajství. Přestože hraju šachy víc než 35 let a IQ mám jen 116, pomáhají mi šachy zachovat si odstup od různých tvrzení a propagandy, díky nim se snažím dívat na svět z perspektivy a hlavně vím, že život nabízí mnohem víc možností, křižovatek a kombinací, než deska o 64 polích. Možností jak by to mohlo být doopravdy, je hodně. Podvědomě mi Tah pěšcem připadá jako slaboučký odvar událostí, které před padesáti lety hybaly jak politikou, tak světem šachu. Asi by mě víc zajímal film o Spasskim, resp. jeho pohled na Fishera, tlaky, které na něj vyvíjela strana... . Nebo ještě líp, nějaká třídílná minisérie, první epizoda Spasskij, druhá Fisher, třetí jejich bitva. A možná i nášup v podobě jejich odvety po mnoha letech, za kterou už ale vláda Fishera neoslavovala, ale naopak donutila k vyhnanství a zbavila ho občanství. Ovšem takový seriál ne v režii USA, ani Ruska...ta propaganda je zřejmá na obou stranách...dnes stejně, jako v sedmdesátých letech. Pokud jste důvěřiví, nejspíš vám bude stačit skvělý výkon Tobey Maguira a atmosféra té doby. Já to tak nemám, navíc to bylo celé tak nevtahující a postava Fishera ploše nesympatická... . ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Sice nedokážu ocenit promyšlenost šachových postupů a mistrovské partie mě rozhodně ze sedačky nezvedají, ale tohle mě bavilo. Bylo to především proto, že film se nevěnuje ani tolik šachu, jako spíš Bobby Fischerovi a pozadí šachové obdoby Série století, ve které se Fischer utkal se Spasským. Tobey Maguire nikdy nepatřil k mým oblíbeným hercům, ale to, co předvedl tady, si zaslouží tu nejhlubší poklonu. Fischerovy nejvýraznější rysy, tedy genialitu, paranoiu a aroganci, dokázal podat dechberoucím způsobem a postavit film na něm bylo jednoznačnou trefou do černého. Samotná utkání měla také něco do sebe, byť se ani tolik nejednalo o to, co se dělo na šachovnici, ale spíš o chování obou soupeřů během partií. K dokonalosti sice něco chybí, ale i tak se jedná o výbornou záležitost. 85% ()

Reklama

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Životopisy kralují dnešní filmové tvorbě a výjimečnost mezi množstvím sportovních motivů skutečně oceňuju, v případě zcela neohraných šachů ‘jak by smet’. A když se do příjemného vizuálu pro obyčejného diváka netradičního prostředí šachistů dostane ještě tak charismatický herec jako je Tobey Maguire, máme vyhráno. Nemohl bych se na to dívat stále dokola, jako úžasná biografická oddychovka obohacnená o neohrané téma posloužil Pawn Sacrifice na výbornou. ()

SaNcHeZ_cz 

všechny recenze uživatele

Na tři je to málo, na čtyři zase moc. Tah pěšcem je v detailech poměrně zajímavým počinem, který těží ze skvělého zpracování, velice příjemné kamery a výtečné hudební složky, scenáristicky ale trochu pokulhává a tak během těch necelých dvou hodin se najde dostatek hluchých míst, kdy tahle historická studie Edwarda Zwicka tak trochu přešlapuje na místě. Navíc jsem si úplně nebyl jistý tím, jak Tobey Maguire psychicky labilního hráče ztvárnil. Pořád je to slušná podívaná, přesto jsem se až do konce nemohl zbavit pocitu, že z téhle látky šlo vyždímat daleko více. ()

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Šachy jsou králičí nora, do které Fischer zapadnul až po krk. Každý běžný člověk, vnímá ty dva protihráče, trochu jako blázny a on vlastně nikdo není ani tak daleko od pravdy. Většinou jsou to figury ponořené do svého šachového světa, každý se svou vlastní se rozvíjející psychózou. Bobby byl na vrcholu v období, kdy studená válka nabírala na síle a proto byli jeho démoni věrni své době. Všudypřítomné odposlechy, agenti a sledování, to byla pavučina, ve které uvíznul on sám. A zájem lidu, je nadřazen zájmu jednotlivce. Nakonec si obě dvě ty supervelmoci, mohli tak akorát podat ruce. Film o geniálním člověku, ambiciózním hráči a neobyčejném životě. Životě Bobbyho Fischera. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (18)

  • Spasskij a Fischer se podle neuskutečněných plánů měli setkat za šachovnicí v roce 1978 tentokrát jako herci, kdy měl o jejich zápase v Reykjavíku točit film Miloš Forman. (Mytologie)
  • Fischer (Tobey Maguire) si zahral proti Spasskému (Liev Schreiber) (vtedy na 96. – 102. mieste na ratingovom zozname FIDE) v „Odvetnom zápase 20. storočia“ v roku 1992. Fischer požadoval, aby organizátori uviedli zápas ako „Majstrovstvá sveta v šachu“, hoci Garry Kasparov bol uznávaným majstrom sveta FIDE. Fischer trval na tom, že je stále skutočným majstrom sveta a že pre všetky zápasy na majstrovstvách sveta schválených FIDE, v ktorých sa zúčastnili Karpov, Korčnoj, Kasparov, boli výsledky vopred dohodnuté. Fischer a Spassky mali počas zápasu desať tlačových konferencií. Yasser Seirawan, bývalý šachista a najuznávanejší šachový komentátor, povedal: "Po rozhovoroch z Bobbym som väčšinu z toho, čo som kedy čítal o Bobbym, vyhodil z hlavy. Skoro všetko je klam a odpad. Bobby je najviac nepochopená, nesprávne citovaná celebrita, ktorá kráča po povrchu Zeme." Dodal, že Fischer sa nehanbil pred kamerou, vždy sa usmieval a vtipkoval a všetky rozhovory s ním boli príjemné. Podľa najnovších odhalení bol Fischer dlhé roky pod dohľadom federálnej polície kvôli podozreniu, že sa ho snaží druhá strana naverbovať. FBI sledovala rodinu Fischerovcov od štyridsiatych rokov minulého storočia a úmyselne vytvárala o Bobbym zlý obraz. "Bobby nie je blázon, verte mi," povedal o Fischerovi po zápase iný šachový velikán Viktor Korčnoj. "Je to len človek, ktorému sa nedarí žiť s touto spoločnosťou. Pre neho nikdy neexistovalo nič iné ako šach."  (Raccoon.city)

Reklama

Reklama