Santiniho jazyk

(TV film)
  • angličtina Santini's Enigma
TV spot

Filmově televizní zpracování známého románu Miloše Urbana organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem. Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění... Nespokojený zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann je pověřen nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Martin úkol přijímá, ale je to spíše gesto vzdoru, než vážně míněná snaha zachránit své postavení. Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Martin se pouští do honby za rozluštěním těchto zpráv. Jeho cesta je lemována záhadnými vraždami, které nějakým způsobem musí souviset s jeho pátráním. Fascinující síla světa, do kterého se postupně propadá, vylučuje možnost, že by od svého záměru odstoupil. Musí dojít až na konec, kde čeká odhalení, které od základu změní celý jeho, doposavad pečlivě udržovaný, pohled na svět. (Česká televize)

brasek

V číslach skrytý text nie je dnes už žiadne mystické dobrodružstvo, bežná to vec. Pointa príbehu je silne naivná a prakticky absolútne pre diváka nezaujímavá. Architekt Santini je pasovaný v tomto príbehu za génia a nakoniec génius bola jeho sestra a nie on, nuž pre mňa nepodstatná informácia a ani ma nezaujíma či je pravdivá alebo či ide o fikciu scenáristu. Samotný príbeh s hereckými protagonistami je šeredný, naivný a hlúpy. Taká nepodarená rozprávka pre dospelých. ()

meda2016

Krásné jsou Santiniho stavby. Raději navštívit. ... Bohu žel (příznačně) film poztrácel knižní momenty a přidal neopodstatněně scény. Kriminální činy bez vyšetřování kriminálních činů. ... Tyto filmy s dobrými herci a dějem podivným až za hranu blbosti - ano, kniha předvádí podobné kousky ale ne tak koncentrovaně. Obé zaujme ale ...zároveň se chytnete za hlavu. Protože, co příběh objevuje, Santini sám vůbec nepotřebuje. ()

kojot.name

Z filmu mám velmi rozpačitý pocit. Má potenciál být hodně dobrý a vůbec by nevadilo, že je to silně prokatolické dílo, naopak - takový úhel pohledu může být v našich zemích osvěžující a lehce provokativní. Ale připadá mi to v mnoha směrech hodně nevěrohodné co se týče psychologie postav, nevěřil jsem ani hlavnímu hrdinovi (v podání Davida Švehlíka) ani Kňourovi (Marek Taclík), a nemyslím, že by to byl problém hereckého nezvládnutí rolí, ale spíše scénáře. Na druhou stranu Rops byl perfektní jak scénáristicky tak co se hereckého výkonu Martina Stropnického týče. Příběh vcelku dobrý, i když naprosto nechápu, jak mohl hlavní záporák věřit, že v Santiniho šifách najde něco komerčně použitelného. Mystika a symbolismus zaujaly, atmosféra se mi líbila. Skutečnost, že nebylo vše do mrtě divákovi "předžvýkáno" a podáno na stříbrném podnose ve stylu doslovně pojatých komerčních thrillerů mi rozhodně nevadila, mám rád filmy, které v divákovi zanechávají otázky. Vizuální stránka filmu byla na televizní poměry skvělá, už jen jako exkurze do Santiniho staveb to rozhodně stojí za vidění. ()

rene75

Pomáhá mi jen představovat si, jak je to asi podáno v knize Miloše Urbana. Filmu chybí větší prokreslení postav a vysvětlení motivací. ()

pidla

Škoda že pan Urban i pan Strach v tomto případě také nemlčeli. Chudák Santini se musí obracet v hrobě... ()

tulen odpad!

Další trapná stláskanina z dílny ČT ... U herců se dá "obdivovat" jen to, že ty bláboly vůbec před kamerou s vážnou tváří reprodukovali ... To v ČT už není nikdo se zbytkem vkusu a zdravého rozumu ? Jedinou hvězdičku bych dal za představení krásných Santiniho staveb. Jenže ta krása je použita v dílku tak přihlouplém, že ji tím vlastně špiní ... ()

Gesicht

Au, tohle bolelo. Ani ne tak proto, že by to byl úplně špatný film, spíš kvůli promarněnému potenciálu. Všude je, bohužel, vidět buďto nedostatek financí, nebo špatná dramaturgie. Celkově film ještě ujde, ale jednotlivé scény, minimálně v první polovině, prostě nefungují. Spousta rutinérských až skoro klišovitých postupů (ano pomalu otevírané dveře kostela opravdu vržou, a podobně). Korunu všemu dodávají příšerné postsynchrony. Proč proboha čeští tvůrci nemůžou natáčet zvuk na place, nebo když už, tak ho lépe mixovat. V tomhle stavu jsou veškeré dialogy odtržené od okolního prostředí a celek působí, jako by člověk sledoval dabovaný film. Celkem dvě hvězdičky, jednu za námět a druhou za docela dobré výkony herců, hlavně Martina Stropnického. ()

maarr

Snad jen kvůli Jiřímu Strachovi nedávám ještě nižší hodnocení. Protože toto byla opravdu sci-fi slátanina strašná.... ()

Arassuil

Film jsem zhlédl s očekáváním toho, že se jedná jen o další z řady děl, které se snaží vydělat na Danu Brownovi a měl jsem pravdu. Film se snaží být vším a ve skutečnosti je jen výplní volné části vysílacího času. Jediné, co mě na filmu zaujalo, byla barokní architektura a kamera, některé záběry z chrámů byly celkem povedené, ale většina jich byla až příliš pěkná. Scénář byl řidký asi jako balená voda, konec to opravdu pohřbil, protože se dozvíte zhruba to, co na každé přednášce o architektuře. Víc se potím strachy i u zubaře. Soundtrack mi připadal příšerně monotonní, možná to je tím, že gregoriánský chorál mi nic neříká a místy byl až otravný. Závěrem bych řekl že víc jak 45% si tento snímek nezaslouží. ()

robbez

Na první pohled to vypadá jako mystická detektivka ve stylu Da Vinciho kódu, ale je to mnohem hlubší a chytřejší. Je docela náročné se v té všelijaké esoterické symbolice a podobenstvích vyznat, ale smysl to dává. Mystika tu nepůsobí falešně a vykalkulovaně, ale přirozeně a autenticky. Možná jen těch bizardních vražd by mohlo být trochu méně. Hlavní postavy působí poněkud stylizovaně, ale asi to tak má být, protože vlastně symbolizují určité (arche)typy. Citace z knihy: „Santiniho jazyk je přece cit bez jazyka, jazyk není vždycky na mluvení – někdy je dobře držet ho za zuby. Cit se ukrývá v číslech, v obloucích klenby a ve světle, co proniká oknem. Aspoň pro některé.“ Osobní dodatek: Taky bych někdy rád poznal ženu (ženy) přicházející z pouště. ()

Skunkiee

Film který není tím, čím se zdá. Není dobrodružným archeologicko-šifrovacím snímkem, ale meditativním a přemýšlivým filmem, který nám servíruje hluboké myšlenky. Výrazný je prvek ironie nad běžným konzumním členem společnosti, který se stále žene za úspěchem (reprezentován Kňourem) a míjí krásné, niterné prožitky - zastavit se, ztišit se, prožívat, milovat....Kamera je úžasná, práce se světlem dokonalá, dlouho jsem neviděl něco podobného. Santiniho architektonické skvosty jsou nasnímány tak krásně, že tam má člověk hned chuť vyrazit a obdivovat se. Nechybí humorné ani vyloženě mrazivé momenty a když přistoupíte na režisérovu hru, odpustíte mu jistě rádi i některé nelogičnosti v ději, protože tady nejde o uvěřitelný přísně logický příběh ale o myšlenkové poselství filmu. ()

Vlkopec

Santiniho stavby jsou opravdu výjimečné, a kvůli nim se na trochu přeplácaný film, který moc nedává smysl, dá koukat. Nejabsurdněji působí postava Kňoura, kterého hraje Marek Taclík, a pak dívka, která vraždí na potkání a bez zjevného důvodu - tu šípem, tu sekyrkou (ale možná je to vlastně kladná hrdinka, protože zavraždění jsou v podstatě, aspoň na první pohled, nesympatičtí :). Tyhle postavy patří spíš do parodie na daný žánr. ()

DorianGreene

Před dvěma lety milovníci spisovatele Miloše Urbana zajásali. Jiří Strach začíná točit Santiniho jazyk, jeden z románů oblíbeného českého spisovatele, byť se nejedná o jeho nejlepší dílo. Strachova Ďáblova lest dala tušit, že režisér detektivní thriller s prvky esoteriky, umění a tajemna umí. Možná jsem od Santiniho jazyka očekával příliš, nebo nezapadl do mé aktuální konstelace, ale jeho televizní vysílání mě zklamalo. To, co perfektně funguje na stránkách Urbanovy knihy, na obrazovce selhalo. Kde byla ta atmosféra nejistoty, napětí, tajemství, kterou znají čtenáři Urbanových knih? Proč blonďatá dvojčata působila tak křečovitě? Proč tentokrát nevyzněly výkony takových herců, jako je Viktor Preiss a Martin Stropnický? Podle mého názoru tento film zachránily hlavně nádherně nasnímané Santiniho kostely a jejich interiéry. Jen za to a Davida Švehlíka s Markem Taclíkem dávám filmu tři hvězdičky. A mám obavy ze Sedmikostelí... ()

zekon odpad!

Naprosto nudná, ale opravdu nudná a odporná slátanina. Pokus o mysteriózní thriller se těžce nepovedl. Nemělo to hlavu ani patu a připadlo mi to jako když zhulený maluje obraz. ()

jarmil8

Za hranicí trapnosti, jak už to je u českých žánrových filmů často bývá. Od adaptace tak kvalitní předlohy, jsem čekal daleko víc. ()

Psycho Film 2011

Psycho Film 2011

21.05.2011

Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí.… (více)