Santiniho jazyk (TV film)

Drama / Thriller / Mysteriózní

Česko, 2011, 90 min

• homerr

No pokud srovnám s filmem Ďáblova lest, tak ta vyšla jako mnohem lepší. Jazyk sice má pěkné záběry na stavby, ale to podstatné - děj je slabota. Od doby co se začalo vraždit ve velkém a každý kdo přijde do styku s nečím co nemá vidět, nebo vědět zemře je toho moc. Navíc závěr rozhovoru policistů, že to kdo vraždil stejně nikdo zjišťovat nebude byl už naprostý vrchol...(15.12.2011)

• black.mao

Topornost a hrůza výkonů hereckých se vzácně snoubí s plytkostí a naivitou filmového zpracování, přičemž společně tvoří univerzální jednotu symbolizujíc tak neumětelství, tolik typické pro tvorbu České televize, mělo být poslední Santiniho šifrou v tomto filmu. Takové jako "tajemno" mizerné stejně jako dialogy (v nich se herci raději nepouštějí do žádných souvětí, co kdyby ...). Naivní antagonismus duchovna (zde ukryté v Santiniho architektuře, či v Santiniho osobě skrze jeho architekturu nahlížené) a zaměstnance pražské reklamní agentury, kterému každý říká Kňour, ale opravdu každý a to neustále, pomalu v každé druhé větě a který chce vytřískat jmění z několika biblických citátů. Vraždy jejichž důvod mi zcela unikal - zabití blázna, který se po hrdinovi ohnal motyčkou, nebo kněze, který ho pro změnu zamkl v kryptě a ubitého sekerou, která se zřejmě jen tak válela někde poblíž. Poznání, že ona bílá postava Viktorie má ještě autistické dvojče Aurelii, jsem přijal s radostí, jen proto že na další záhady a překvapení už nezbýval čas, a tohle tak bylo poslední. Kamera snímá celou tu krásu Santiniho staveb pokud možno v pár krátkých záběrech stropních fresek, víc by jim asi producent nedovolil. A navíc celé to poselství sdělené nakonec češtinou, latina, kterou tehdy vzdělanci a církevní hodnostáři mluvili, byla asi nad síly tvůrců filmu.(19.8.2015)

Jako experiment místy docela zajímavé. Jako celek však naprosto nepřijatelné. Výsledkem divákova sledování je pouhý pocit nepochopeného vtipu a hrátek režisérových vášní. Mám pocit, že v případě Jířího Stracha již lze v jistých ohledech mluvit o jisté posedlosti.Další otázkou je, jak moc je toto na škodu. Konečná, bohužel i průbežná uvěřitelnost filmu je nulová. Takhle se to zkrátka nedělá. Je to slabota a navíc se silným závanem alternativního manýrismu. Ovšem v porovnání se současnou tuzemskou filmovou produkcí jde stále o sympatický pokus. O panu Strachovi lze bohužel v současné době směle prohlásit, že on jako jednooký je mezi našimi slepými filmaři králem.(10.4.2012)

• Marty89

Při sledování filmu mě opakovaně napadalo jedno slovo - adventura. Někam přijdu, s někým pokecám, někam přijdu, s někým pokecám. Ha, teď mě někam zavřeli, jak se dostanu ven? Jako podprůměrná adventura by to teda možná prošlo, ale jako film (naštěstí teda televizní) nic moc. Když pominu ostatní nedostatky filmu, tak hlavní věcí, která mi tu chyběla, byl nějaký (opodstatnitelný) důvod, proč ten borec vůbec po něčem takovém začal pátrat. Další věcí, která mě zaujala, je pak perfektní znalost latiny toho marketéra a nakonec způsob, jakým film z lidí dělá blbce, když se na konci donekonečna ptá: "Ty to nechápeš?" Jediná věc, která mi brání dát tomuhle "filmu" odpad, je ta, že jsem před dvěma dny viděl ještě něco o chlup horšího (Catch .44).(5.12.2011)

• TomStall

trojúhelník -> 3 -> šifra musí být A=3 nebo +3 ! A když se mi stane vražda před očima, mrtvolu odtáhnu, hodím přes zídku nebo pro jistotu přikryju víkem rakve! Bláznivá Viktorka může klidně dál pobíhat po světě, svinskej buržoaz bude pykat v žáláři a hlavní hrdina našel svou vyvolenou, která přicupitala přímo z pouště. Veskrze geniální dílo. Po delší době jsem dal šanci českému televiznímu filmu a pláču nad svojí naivitou.(4.12.2011)

• - Slovenská herečka Lucia Molnárová neovládá češtinu, a proto je v českých filmech při postsynchronech vždy předabována. Tentokrát její postavě Victorie propůjčila svůj hlas Andrea Elsnerová. (funhouse)

• - Pojmenování postavy profesora Maxe Unterwassera (Viktor Preiss) vzniklo převzetím pseudonymu autora stejnojmenné literární předlohy Miloše Urbana. Ten pod zmíněným pseudonymem vydal kontroverzní novelu "Michaela - Události v klášteře svatého Anděla". (Ak.žena)

• - Při natáčení v kostelech měli tvůrci k dispozici jen jednu plošinu a pár světel. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)