Santiniho jazyk

(TV film)
  • angličtina Santini's Enigma
TV spot

Filmově televizní zpracování známého románu Miloše Urbana organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem. Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění... Nespokojený zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann je pověřen nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Martin úkol přijímá, ale je to spíše gesto vzdoru, než vážně míněná snaha zachránit své postavení. Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Martin se pouští do honby za rozluštěním těchto zpráv. Jeho cesta je lemována záhadnými vraždami, které nějakým způsobem musí souviset s jeho pátráním. Fascinující síla světa, do kterého se postupně propadá, vylučuje možnost, že by od svého záměru odstoupil. Musí dojít až na konec, kde čeká odhalení, které od základu změní celý jeho, doposavad pečlivě udržovaný, pohled na svět. (Česká televize)

TV spot

Enšpígl

Jirka Strach na působí sympatickým dojmem, takže toto hodnocení mě není až tak příjemný, ale co se dá dělat. Pro mě osobně se jednalo o nesrozumitelný nudný blábol, který po filmařský stránce byl sice kvalitně natočen, ale ani jeden okamžik jsem necítil nápětí a větší tohou přijít záhladě na kloub mám i v prodejně Albert, kde se snažím rozluštit datum spotřeby u jogurtů. A ta holka s těma šípama, byla asi dcera Viléma Tella, protože sundat svatýho páprdu přes pootevřený dveře bůh ví odkud předčí i proslulou srandu se švýcarským jabkem na hlavě. ()

Terva

CITÁT - Kdo je ta, jež vychází z pouště a opírá se o svého milého.......(Píseň písní 8,5.) Jiří Strach a jeho další mystický příběh. Tentokrát o Santinim a Nepomuckym. Je to tajemné, zajímavé a má to napětí. Jenže to nějak nefunguje, asi to chtělo lepší herecké obsazení, protože hercké obsazení v tomto příběhu nefunguje. Kamera Martina Šece je, jako vždy velmi povedená. CITÁT - Já bez tebe, bych nic nedokázal. Angeli svatý...... V poslední době jsem se dostal k několika Českým televizním filmům a zatím jsem velmi překvapen a spokojen. Tento příběh má své mouchy, ale je celkem povedený. ()

dr.fish

Četl jsem od Urbana jen jednu knížku a můžu říct, že jsem z ní měl přesně ten pocit, jak z tohoto filmu. Urban je mimoň, kterej to zamotá jak klubko nití a hrozivě si vymýšlí, vykonstruuje cokoliv, jen aby z toho vymačkal nějakou mystiku. Taková látka se těžko točí a v rámci těchto mantinelů se povedlo Strachovi natočit velmi slušné dílko. Já Urbana moc nežeru, ale přesto jsem se dodíval a přefiltroval jsem, co bylo třeba. Navíc si myslím,na rozdíl od mnoha zdejších "nepraktikujících katolíků", že ta schematičnost byla cílem a snahou tvůrců. 70% ()

PollyJean

No, přinejmenším je to pěkný výběrový katalog Santiniho okouzlující architektury. Jinak jsou dojmy spíš rozpačité – vše co mělo fungovat tajemně nebo nedej bože mysticky (dvě dívky v bílém, žena z pouště, jazyk, šifra) vypadá nevěrohodně až střeleně, zápletka s reklamně použitelnou univerzální větou jako důvod k zabíjení a nenávistem taky moc neobstojí. Zjednodušování (všichni všechno vědí, dveře všech kostelů jsou kdykoli otevřené, mrtvol se dá tak snadno „zbavit“) tomu v rámci snadné plynulosti nakonec taky moc nepřispívá. Jelikož Sedmikostelí je mnohem lepší, i já se přidávám k těm, kteří se Strachova zpracování obávají. Chtělo by to někoho méně…akademického? ()

Marigold

Ne, Strach nezvolil zrovna ten pravý klíč, hlavně k filmu, který pojednává o svátosti mlčení. Ne že by Santiniho stavby nesnímala kamera pohledně, ale je to estetika reklamních spotů Unesca, nikoli Urbanův svět, v němž se modernita slívá s anachronismem, mýtus se skutečností a fabulace s pravdou. Něco takového je do televizního filmu nepřenosné a pokud něco Santiniho jazyk zachraňuje, pak že patří k těm dějovějším autorovým prózám. Tudíž alespoň něco z napětí se do filmu přelévá, byť tu chybí klíčová dimenze literárního stylu, bez nějž se Urbanova díla mění v sérii podivných šestákových historek s popletenými motivacemi postav. Pokud však tenhle solidně sehraný, nasnímaný a ozvučený film dostane do staveb jednoho z největších architektonických géniů alespoň pár zvědavců, pak měl jistě smysl. Sice úplně jiný než kniha, ale i tak... Sedmikostelí se však namouduši začínám bát, Strachova snaživá televiznost se k urbanovskému světu vůbec nehodí. ()

• Režisér Jiří Strach ve filmu spolupracoval s Martinem Stropnickým, se kterým vždy toužil filmovat, vůbec poprvé. Na základě úspěšného ztvárnění figury Ropse jej režisér podle svých slov bude rád obsazovat i nadále. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)
  • Pojmenování postavy profesora Maxe Unterwassera (Viktor Preiss) vzniklo převzetím pseudonymu autora stejnojmenné literární předlohy Miloše Urbana. Ten pod zmíněným pseudonymem vydal kontroverzní novelu "Michaela - Události v klášteře svatého Anděla". (Ak.žena)
  • Viktorii a Aurelii, které jsou zpočátku považovány za jedinou osobu, hrají sestry Lucie a Petra Molnárovy. Zajímavého napětí, které mezi oběma dvojčaty vzniká díky jejich částečné stejnosti a částečné rozdílnosti, využil režisér Strach již dříve v televizní pohádce Tři životy (2007). Tam Lucie a Petra naopak ztvárňují dobrou a špatnou stránku jediné dívky - Aničky. (Ak.žena)

Související novinky

Psycho Film 2011

Psycho Film 2011

21.05.2011

Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí.… (více)