Santiniho jazyk (TV film)

Drama / Thriller / Mysteriózní

Česko, 2011, 90 min

• EastWicka

Celou dobu jsem měla pocit, že si jen pár českých herců střihlo roli v jednom z těch béčkových francouzských seriálů, co se vezly na módní Brownovské vlně. Je tu to nejhorší, co může onen specifický podžánr nabídnout: s vážnou tváří vyslovované banality na téma mystérií, života a smrti, krásná dvojčata (hodná ochranitelka /pošahaná, ale geniální vražednice), vostrá černá holka, která nakonec není, jaká se zdá, fešný hrdina, co se tváří ustaraně a postupně si to se všemi třemi rozdá... Škoda. Švehlíka miluju, Strachovy filmy téměř bezvýhradně také, ale tohle bude ona výjimka potvrzující pravidlo. Obě hvězdičky patří Santiniho nádherné architektuře.(28.4.2020)

• xxmartinxx

Šedivě vyblitý obraz by byl poslední problém, tenhle pokus o mystiku strhávají především toporné postavy tlačené k zádumčivým pohledům i ve chvílích, kdy je to spíš legrační (jak samozřejmě dokážou lidé v tomhle světě přijmout vraždu). Celý námět mě příliš nestrhl a pátrání po univerzální větě mě vlastně vůbec nezajímalo, protože jsem nedokázal pochopit, proč by měl být architekt Santini nějaká autorita vedoucí vůbec k přesvědčení, že by takovou větu mohl znát. Ani v ostatních aspektech to ve mně nevzbudilo příliš zájmu.(14.10.2015)

Já na podobné filmy moc nejsem, ale byla jsem zvědavá. Musím si odmyslet, že je to vlastně "kravina" a pak začíná luxusně mysteriózní jízda ve skvělém podání a za skvělého doprovodu. TV film? Jupííí!!! Nadprůměr občas vrzající, nicméně film, který ač se to první pohled nemusí zdát, má hodně co říci a alespoň zamyslet bychom se mohli. Pssst!(4.12.2011)

• Mariin

Na něco tak stupidního se katolík ani odborník snad ani nemůže dodívat. Strach využívá církevního materiálu a interpretuje jej neskrývaně podbízivým způsobem, aby vyhověl pokleslému vkusu diváka, formovanému thrillery a mysteriózními kriminálkami. Ovšem jen těmi přiblblými, jako Šifra Mistra Leonarda. Modernista Strach je poslední dobou posedlý jakousi kabalistickou mánií šifer a symbolů. Namísto Trojana tu vydává "moudra" tentokrát Stropnický... Je fakt, že v českém prostředí, v minulosti doslova saturovaném katolickou kulturou, bohužel zatím žádný filmový tvůrce nedokázal tuto pochopit a uchopit; jinými slovy opravdových katolických českých filmů je minimum. Strachovy filmy (tak jak o nich rád sám mluví) do nich však určitě nepatří.(4.12.2011)

Proč tři hvězdy? To je tajemství.. :) ____ Z toho věčnýho záklonu už mě bolí za krkem a světlo mi vysušuje slzy. Znechutí mě představa, že se ze mě stane taková vyschlá mumie, jako je támhleta, se setrvačně sevřenými rty, skleněným příklopem umlčená na druhou. Uvolním svaly a nahrbím se. Pohledem vymetám prach ve spárách mezi dlaždicema v podlaze kostela, cítím uspokojení z toho šibalskýho výsmyku zornýho pole do světa úlevnýho pinožení. Hlína a prach z tisíců procházejících. Svinstvo, dotek života, připomínka studený zmrzlý hlíny a hibernujících stromů venku za zdmi. Ale ani tady se nedá zůstat dlouho. Proč se tak bojím prohlídnout, být tím, čím jsem? .. Přešla jsem několik dlaždic a dotkla se dlaněmi veřejí těžkých, světlo pohlcujících dveří. Vím, že se to nesmí, protože jsou to živý bytosti, ač mají těla zmrzačený tvůrcem vtisknutou podobou a jejich tichá hrdost se zdá být spíš zástěrkou jejich pokoření. Můj dotyk je však neuráží. Síla mých paží zázračně proměňuje jejich neprostupnou lhostejnost na slavobránu.. Jsme jedno tělo, oči mám zaslepený, jen těžko si přivykají. A přesto, nebo spíš proto?, věřím, že tudy vede moje cesta k tobě. ____ A teď k filmu: Autor by měl méně hledět do nebes a hledět se radši trochu ušpinit, aby jeho dílo nepůsobilo stále tak sterilně..(5.12.2011)

• - Podzemí kostela ve Křtinách je ve skutečnosti románská krypta premonstrátského kláštera v Louce u Znojma. (Rover)

• - Viktorii a Aurelii, které jsou zpočátku považovány za jedinou osobu, hrají sestry Lucie a Petra Molnárovy. Zajímavého napětí, které mezi oběma dvojčaty vzniká díky jejich částečné stejnosti a částečné rozdílnosti, využil režisér Strach již dříve v televizní pohádce Tři životy (2007). Tam Lucie a Petra naopak ztvárňují dobrou a špatnou stránku jediné dívky - Aničky. (Ak.žena)

• - Natáčení se muselo vměstnat do 19 dnů. Filmaři v podstatě nebyli jediný natáčecí den v ateliéru. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)