Santiniho jazyk (TV film)

Drama / Thriller / Mysteriózní

Česko, 2011, 90 min

• papaJA21

Strašný filmový zážitek. Ve všech směrech. Neskutečně nelogické chování postav, příšerná kamera, která by byla špatná i na poměry Toulavé kamery, nejhorší herecké výkony co jsem v české televizi zaznamenal. Celá osa zla je reklamní slogan - santiniho architektura - mysteriozní náboženský přesah. Abych pochopil autora, snažil jsem se najít nějaký rozhovor s autory, proč to na točili tak jak to natočili a našel jsem rozhovor s režisérem Strachem kde říká "Divák se zakouká do detektivky a najednou si ani nevšimne, že uvízl v síti myšlenek a filosofických úvah. V určitém smyslu má Miloš Urban velmi blízko k Umbertu Ecovi." Trochu jsem doufal, že to byl necitlivý zásah střihače, nedostatek financí, nebo nějaké jiné problémy díky nim vyšlo tohle strašné dílo. Ale jako Eco? Urban, vážně?(6.11.2018)

• blackrain

Jsem je obyčejný divák, který v podstatě zkonzumuje téměř všechno s větším či měnším úspěchem. Od tohoto filmu jsem očekávala, že dostanu něco jako Šifru Mistra Leonarda po česku. Ale místo toho jsem dostala jen povrchní, nevěrohodný a nereálný příběh. Přišlo mi hrozně divné, že nějaký chlapík z reklamky se pustí do luštění záhad, aniž by měl co dočinění z archeologií nebo architekturou a rovnou se z něho stane Indiana Jones, který samozřejmě všemu příjde za pomoci několika dalších osob na kloub. Taclík jako padouch byl idiot. Není náhodou většina těch kulturních a architektonických památek, které zde hrají významnou roli, přistupná pouze při prohlídce s průvodcem? Oni si tam pobíhali jak se jim zrovna zachtělo. Ty vraždy, které se tu děly, byly taky pouze vysvětleny tím, že to byly nepohodlné postavy, které by mohly hlavní postavě ublížit. Tak nechápu proč znázorňovaly symboliku a tvářily se, že mají větší význam než ve skutečnosti měly. Zřejmě měly vypadat jako, že je má na svém triku nějaký náboženský fanatik.(5.12.2011)

• Slarque

Takhle divnou komedii jsem už dlouho neviděl... Nebo je možné, že to tvůrci mysleli vážně? Nic nedává smysl, nikdo se nechová rozumně a za největšího blba naštěstí není divák, ale postava jménem Kňour, ztvárněná Markem Taclíkem. Mimochodem jediná postava ve filmu, která má české jméno. Asi nějaký kód. Co jím asi chtěl autor říci? Většina filmů Jiřího Stracha se mi zatím velice líbila, ale k šifře mistra Jana Blažeje jsem klíč nenašel.(12.12.2011)

..." ale tohle přece nemůže být všechno, to vám přece nemůže stačit ???"....a všem opravdu nebude ....vy, co máte rádi tajemno, záhady, symboliku.....jež, tak jako mně, dokáže krása a um minulého povznášet a hra světel a stínů je balzámem pro oko, ale snesete klidnější tempo za zvuku chorálů a akční podívanou v mluveném slova smyslu. Odpustíte nedokonalost ....vy, co rádi hledáte v zákoutích své duše....vy, ať už vás víra protíná jakýmkoli směrem ..vy.......já, ty i všichni okolo jsme někdy hledající, tápající...vždyť víte............ Vždycky se najde způsob JAK....(30.11.2010)

• EastWicka

Celou dobu jsem měla pocit, že si pár českých herců střihlo role v jednom z těch béčkových francouzských seriálů, co se vezou na módní Da Vinciho vlně. Je tu to nejhorší, co může onen specifický podžánr nabídnout: krásná dvojčata (hodná ochranitelka /pošahaná geniální vražednice), černá vostrá holka, která nakonec není, jaká se zdá, fešný hrdina, co se tváří ustaraně a postupně si to rozdá se všemi... Škoda. Švehlíka miluju, Strachovy filmy téměř bezvýhradně, ale tohle bude ona výjimka potvrzující pravidlo. Konec, který tak klasicky banální není, alespoň něco zachránil. Za něj dávám ty dvě hvězdičky.(4.12.2011)

• - Při natáčení v kostelech měli tvůrci k dispozici jen jednu plošinu a pár světel. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)

• - Natáčení se muselo vměstnat do 19 dnů. Filmaři v podstatě nebyli jediný natáčecí den v ateliéru. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)

• - Režisér Jiří Strach ve filmu spolupracoval s Martinem Stropnickým, se kterým vždy toužil filmovat, vůbec poprvé. Na základě úspěšného ztvárnění figury Ropse jej režisér podle svých slov bude rád obsazovat i nadále. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)