Santiniho jazyk (TV film)

Drama / Thriller / Mysteriózní

Česko, 2011, 90 min

• Enšpígl

Jirka Strach na působí sympatickým dojmem, takže toto hodnocení mě není až tak příjemný, ale co se dá dělat. Pro mě osobně se jednalo o nesrozumitelný nudný blábol, který po filmařský stránce byl sice kvalitně natočen, ale ani jeden okamžik jsem necítil nápětí a větší tohou přijít záhladě na kloub mám i v prodejně Albert, kde se snažím rozluštit datum spotřeby u jogurtů. A ta holka s těma šípama, byla asi dcera Viléma Tella, protože sundat svatýho páprdu přes pootevřený dveře bůh ví odkud předčí i proslulou srandu se švýcarským jabkem na hlavě.(5.12.2011)

• Přemek

Podle slabého románu vznikl velmi slabý film, jehož jedinou devízou je dobrá atmosféra. Herecké výkony mladších herců vesměs slabé (kdy se na JAMU a DAMU přestala učit jevištní řeč?), nepřesvědčil ani Viktor Preiss.. Patero popotahování mrtvol po Santiniho objektech se stalo pravděpodobně nejlepším nechtěným vtipem roku.(5.12.2011)

• black.mao

Topornost a hrůza výkonů hereckých se vzácně snoubí s plytkostí a naivitou filmového zpracování, přičemž společně tvoří univerzální jednotu symbolizujíc tak neumětelství, tolik typické pro tvorbu České televize, mělo být poslední Santiniho šifrou v tomto filmu. Takové jako "tajemno" mizerné stejně jako dialogy (v nich se herci raději nepouštějí do žádných souvětí, co kdyby ...). Naivní antagonismus duchovna (zde ukryté v Santiniho architektuře, či v Santiniho osobě skrze jeho architekturu nahlížené) a zaměstnance pražské reklamní agentury, kterému každý říká Kňour, ale opravdu každý a to neustále, pomalu v každé druhé větě a který chce vytřískat jmění z několika biblických citátů. Vraždy jejichž důvod mi zcela unikal - zabití blázna, který se po hrdinovi ohnal motyčkou, nebo kněze, který ho pro změnu zamkl v kryptě a ubitého sekerou, která se zřejmě jen tak válela někde poblíž. Poznání, že ona bílá postava Viktorie má ještě autistické dvojče Aurelii, jsem přijal s radostí, jen proto že na další záhady a překvapení už nezbýval čas, a tohle tak bylo poslední. Kamera snímá celou tu krásu Santiniho staveb pokud možno v pár krátkých záběrech stropních fresek, víc by jim asi producent nedovolil. A navíc celé to poselství sdělené nakonec češtinou, latina, kterou tehdy vzdělanci a církevní hodnostáři mluvili, byla asi nad síly tvůrců filmu.(19.8.2015)

Četl jsem od Urbana jen jednu knížku a můžu říct, že jsem z ní měl přesně ten pocit, jak z tohoto filmu. Urban je mimoň, kterej to zamotá jak klubko nití a hrozivě si vymýšlí, vykonstruuje cokoliv, jen aby z toho vymačkal nějakou mystiku. Taková látka se těžko točí a v rámci těchto mantinelů se povedlo Strachovi natočit velmi slušné dílko. Já Urbana moc nežeru, ale přesto jsem se dodíval a přefiltroval jsem, co bylo třeba. Navíc si myslím,na rozdíl od mnoha zdejších "nepraktikujících katolíků", že ta schematičnost byla cílem a snahou tvůrců. 70%(21.9.2013)

Mnozí v tom budou vidět jen kopii Šifry Mistra Leonarda, ale já jsem navýsost spokojen. Šifry pro mně totiž nejsou vůbec důležité, stejně se v nich po čase ztrácím... Co mne nadchlo, je fantasticky podaná architektura Jana Blažeje Santiniho Aichla, jejíž krása je nevýslovná. Vynikající kamera (to světlo!), vše podpořeno přímo nebeskou hudbou... Zelená Hora, Plasy, Kladruby, Sedlec, Křtiny, kdyby to byl dokumentární film, dal bych pět bez mrknutí oka. A nemůže mi to zkazit ani ten příběh, aspoň to nebyla ta dokumentární strnulost... Poklona, pane režisére Strachu.(4.12.2011)

• - Režisér Jiří Strach ve filmu spolupracoval s Martinem Stropnickým, se kterým vždy toužil filmovat, vůbec poprvé. Na základě úspěšného ztvárnění figury Ropse jej režisér podle svých slov bude rád obsazovat i nadále. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)

• - Podzemí kostela ve Křtinách je ve skutečnosti románská krypta premonstrátského kláštera v Louce u Znojma. (Rover)

• - Ve scéně, kde dá Martin Urmann (David Švehlík) výpověď,odchází a hádá se se svým šéfem Kňourem (Marek Taclík), se u recepce objevují jako komparz režisér filmu Jiří Strach a herec Jiří Dvořák. (Anonymka1)