Santiniho jazyk (TV film)

Drama / Thriller / Mysteriózní

Česko, 2011, 90 min

• TomStall

trojúhelník -> 3 -> šifra musí být A=3 nebo +3 ! A když se mi stane vražda před očima, mrtvolu odtáhnu, hodím přes zídku nebo pro jistotu přikryju víkem rakve! Bláznivá Viktorka může klidně dál pobíhat po světě, svinskej buržoaz bude pykat v žáláři a hlavní hrdina našel svou vyvolenou, která přicupitala přímo z pouště. Veskrze geniální dílo. Po delší době jsem dal šanci českému televiznímu filmu a pláču nad svojí naivitou.(4.12.2011)

• fragre

Tenhle román jsem nečetl, nemohu tedy srovnávat film a knihu, ale film se mi moc nelíbil. Jede opravdu na nějaké povrchní danbrownovské vlně, která je zrovna in. To mi jiné páně Urbanovy romány - Sedmikostelí a Stín katedrál - připadaly mnohem fundovanější, literárnější a zábavnější než to komerční amerikánské čtivo. Škoda, Santiniho chrámy by si zasloužily něco onačejšího. Pár hezkých záběrů architektury, které to zachraňují od do odpadu vyhození, tu ale je. Herecké "výkony" hlavních postav byly dorážející. Takhle bych snad byl schopen "hrát" i našinec, kterého pedagogové pro totální nedostatek dramatického talentu nenechali kdys dávno v dětském představení O Sněhurce hrát ani roli mochomůrky. Jestli takhle hamburgerově má být zprzněno i Sedmikostelí, měl by se pan Urban vzbudit.(6.12.2011)

• Radek99

Režisér Jiří Strach nikdy neskrýval fakt, že je praktikující katolík, takže námět filmu asi poučeného diváka nepřekvapí, každopádně takhle vyhraněný ujetě barokně-katolický film jsem nečekal...a posléze ani nerozdýchal. Televizní adaptaci stejnojmenného románu Miloše Urbana bych ale nejraději překřtil na ,,Skladovače mrtvol" (...i když Urbanova záliba v bizarních vraždách spojených se sakrálními památkami je obecně známá, tohle fakt bylo moc...). A i když mám tohoto režiséra celkem v oblibě, začínám se trochu bát jeho filmového Sedmikostelí...(4.12.2011)

SKRYTÁ OBĚŤ JE MNOHDY VÍC, NEŽ KŘIČENÁ PRAVDA. Tak takhle má, přátelé i nepřátelé, vypadat pořádný thriller. Architektonickej. A k tomu Bůh, žena a trable, tři věci, bez nichž se nic neobejde a smysl příběhu, který není ani šokující, ani dramatický, ale zkrátka jediný možný. A chytrý, i když některým rozhodně bude vrtat hlavou poněkud déle. Trocha zdravé ironie ("Nejhorší je vidět ženu přicházet z pouště a vědět, že nejde za vámi") také neuškodí. Proti mluví rychlé tempo vyprávění a tím pádem poněkud těžkopádnější divákova orientace a diskutabilní konec, který působí částečně jako berlička. Hudební motivy se často opakují, ale instrumentace se i tak jeví jako shůry... Marek Taclík by mohl občas lépe artikulovat, ale i tak mu jeho komickou figurku/hlavního záporáka lehce uvěříme. Velký plátno na vás, Jirko Strachu a Martine Šeci! :o)(21.12.2010)

• paascha

Monstrózní kokotina, která nemá ani hlavu, ani patu, ani koule a dokonce ani prdel, do které by to celé šlo nakopat. Ve splácanině všeho možného už chyběla jen Gappa a sedm trpajzlíků, aby byla škála žánrů úplná. Jako pokus o sdělení nějakých hlubokých idejí to selhalo úplně, protože na konci se dozvíme jen to, že se vraždilo jen kvůli tomu, že Santini měl ségru, což se stejně řeklo hned na začátku (zřejmě nějaký mystický kruh:-)), a ta bílá hrůza měla debilní dvojče, což se ukázalo hned.(5.12.2011)

• - Při natáčení v kostelech měli tvůrci k dispozici jen jednu plošinu a pár světel. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (hippyman)

• - Slovenská herečka Lucia Molnárová neovládá češtinu, a proto je v českých filmech při postsynchronech vždy předabována. Tentokrát její postavě Victorie propůjčila svůj hlas Andrea Elsnerová. (funhouse)

• - Ve scéně, kde dá Martin Urmann (David Švehlík) výpověď,odchází a hádá se se svým šéfem Kňourem (Marek Taclík), se u recepce objevují jako komparz režisér filmu Jiří Strach a herec Jiří Dvořák. (Anonymka1)