Parodie na detektivní příběhy o šlechetných lordech a nebezpečných zločincích... V pražském Smetanově divadle probíhá představení Bizetovy "Carmen". Postarší hudebník Emil (O. Nový) hraje na bicí nástroje, a má proto dost času, aby mezi jednotlivými úkony mohl číst román Fantom Morrisvillu. Jako sir Hanibal tak ve svých představách prožívá velká dobrodružství: Hanibalovy svatby s krásnou Clarence (K. Fialová) se zúčastní i inspektor Brumpby (J. Marvan) a mladý kriminální reportér Allan Pinkerton (V. Olmer). Po obřadu se objeví v Clarencině pokoji její bývalý manžel, považovaný za mrtvého, dobrodruh a zločinec Manuel Diaz (W. Matuška). Ten se chce zmocnit Clarence, ale především jejího majetku, kterého by nabyla po smrti svého nového manžela. Proto začne Diaz usilovat o Hanibalův život… (Česká televize)

Bednobuch

Pěkné písničky, skvělé obsazení, dobré vtipy. Tenhle film je další důkaz staré české kvality. Škoda, že tato kvalita nevydržela. Ať žije Matuška ()

Khotzilla

Námětem geniální parodie, se spoustou naprosto odzbrojujících okamžiku ("Dnes už nekrmit"), s výtečným obsazením (včetně mimochodem Waldemara Matušky, který ač neherec, mnohé představitele menších rolí hravě strčí do kapsy). Bohužel však nepříliš zdařilý scenář, komplikovaná zápletka a spousta nelogičností výsledek výrazně sráží. Pozoruhodností filmu je půvabná Jana Nováková jako asistentka Mabel, která později tragicky zahynula. ()

frantisekly

,,Lízl jednou, lízl podruhé, po třetím líznutí scepeněl...“Oldřich Nový ako lord rozpráva historku. Ostatne, prečo nie. Keď schádzal s Františkom Filipovským dole schodmi, všimol som si jeho nonštalantnú chôdzu. Pripomenulo mi to jeho predvojnovú filmy, ale aj detektívku z rokov 60-ych Kde alibi nestačí. Tam ako správca hotela podobne kráčal dole schodmi s Milošom Nedbalom.O Fantomovi z Morrisvillu bolo popísané dosť. Snáď zjavenie sa Manuela Matušku v cylindri mi pripomenulo slávne prevleky Hoga-Foga v inej paródii. A hašišák Abú v podaní Lubomíra Kostelky, to je najlepšia postava filmu. ()

StaryMech

Valná část mého nadšení touto parodií wallaceovek s lety zvětrala, a přesto mám "Fantoma" dodnes rád. Řekl bych, že mu nadmíru prospívá staromódní "anglická" zdrženlivost a frázovitost v dialozích i projevu herců a pohyb mezi "skutečností" a smyšlenkou ; muzikálové výstupy bych naopak oželel.    P.S. 2024:  Kouzlo příjemné slátaniny s občas nadprůměrnými vtípky konverzačními i filmařskými pro mě spočívá především v užití dvou vypravěčských rovin, které o sedm let později dovedl k dokonalosti de Broca v "Muži z Acapulca". Největší slabinu vidím stejně jako mnozí další v Matuškovi. ()

Beata.Tisuck

Skvělá parodie s glancem šedesátek. Vždycky jsem hltala tajemné podzemní chodby a labyrint plný nástrah a pastí. Prokládané písněmi a vtipnými hláškami je to propracované dílo. ()

mischa

Zase jedna z dobrých resp. spíše velmi dobrých parodií. Oldřich Nový opět exceluje a vlastně všechny role jsou obsazeny velice dobře. Tajemno šlechtického hradu vystiženo perfektně a Walda opět výborný jak zpěvák tak herec. ()

milos.bradik

Miluji tyto parodie ze šedesátých let a stejně jako Limonádový Joe i tento film patří k mým nejoblíbenějším. Skvělý Nový, Marvan i Matuška, ženské postavy a Olmer jsou sice poněkud topornější, ale k této parodii se to docela hodí, výborní jsou i Skopeček a Filipovský. Parodování starých kriminálních příběhů z prostředí anglické šlechty a navíc spojených se záhadou je velmi nesnadné, protože tyto příběhy působí parodicky už sami o sobě, ale přesto to tvůrci zvládli decentně a bez nějakého přehánění. ()

Ctx

"To byla šílená facka..." Kdo umí, ten umí. Moc se mi film líbí, dialogy jsou také vyšperkované: "Smrt...Smrt...Smrtící plyn..." ()

T.O.M.

Film myslím ani není třeba označovat za parodii - film se pohybuje příjemně na hraně humoru ze sebe sama, takže si zároveň umí udělat legraci sám ze sebe, ale zároveň slušně odvyprávět detektivní příběh. I v dnešní Holywoodské produkci si řada filmů umí udělat legraci sama ze sebe a není hned proto označována za parodie. Rozhodně to není parodie ve smyslu neustálého ponižování originálu.  Z dnešního pohledu v něm trochu rušivě působí vkus 60. let v části Matuškových písních a snad i trochu v podání postavy Mabel. Je třeba ocenit, že jde o mnohem vkusnější a důstojnější návrat Oldřicha Nového, než v o 17 let starší ponižující pytlákově schovance. Marvan a Filipovský si tu střihli role policistů dva roky před Hříšnými lidmi města pražského. Zajímavostí je, že ve filmu je vidět minimálně na pár místech čitelně nahlédnout do textu knihy, a vždy pouze první odstavec textu odpovídá předčítanému textu a ději, ale pak následuje patrně zcela jiný příběh (to je hned na první straně v 2:31  pak v čase 8:16). Ostatní texty nejsou čitelné. Možná některé by mohly být při vyšším rozlišení, ale většinou není kamera dostatečně zaostřená nebo je pohyb příliš rozmazaný, takže lze vytušit maximálně pár slov. A ve 42:44  je vidět rozmazanou stránku, ale po urovnání je tam střih, a v rohu je vidět úryvek textu totožný s textem na první straně. Text působí dost jazykově výrazně archaičtěji, než pasáže s dějem filmu, možná to bude přepsaný nějaký prvorepublikový rodokaps, možná ještě něco staršího. Zdroj se mi nepovedlo dohledat, ale nepřijde mi úplně pravděpodobné, že by to někdo jen tak vymyslel v 60. letech jako pokračování textu jen pro film. Zasazení celého příběhu do četby dirigenta při představení opery je příjemným způsobem naroubování příběhu, který by jinak možná ani v šedesátých letech neprošel.  Rozhodně potěší prolnutí s výbornou Carmen, a také závěrečné  milé "Vrátím!". Prostě jeden dobrý film, z kterého není cítit ducha komunismu. ()