Parodie na detektivní příběhy o šlechetných lordech a nebezpečných zločincích... V pražském Smetanově divadle probíhá představení Bizetovy "Carmen". Postarší hudebník Emil (O. Nový) hraje na bicí nástroje, a má proto dost času, aby mezi jednotlivými úkony mohl číst román Fantom Morrisvillu. Jako sir Hanibal tak ve svých představách prožívá velká dobrodružství: Hanibalovy svatby s krásnou Clarence (K. Fialová) se zúčastní i inspektor Brumpby (J. Marvan) a mladý kriminální reportér Allan Pinkerton (V. Olmer). Po obřadu se objeví v Clarencině pokoji její bývalý manžel, považovaný za mrtvého, dobrodruh a zločinec Manuel Diaz (W. Matuška). Ten se chce zmocnit Clarence, ale především jejího majetku, kterého by nabyla po smrti svého nového manžela. Proto začne Diaz usilovat o Hanibalův život… (Česká televize)

Stanmi

Behěm operního představení se člen divadelního orchestru Emil (Oldřich Nový) začte do detektivního románu, který se odehrává v Anglii na paství Morrisville, kde si Sir Hannibal Morris (taktéž Oldřich Nový) bere za ženu mladou a krásnou Lady Clarence Hamiltonovou (Květa Fialová)... Fantom Morrisvillu je další podařená česká parodie (tentokrát na romantické detektivky) z druhé poloviny 60. let a je celkem zajímavé, že tento snímek nenatočil ani Václav Vorlíček ani Oldřich Lipský, ale Bořivoj Zeman, jehož doménou byly spíše pohádky, přesto společně se scénáristou Františkem Vlčkem odvedli kvalitní práci. Samotnému příběhu nechybí onen typický anglický humor (nejlépe jej asi prezentuje komorník v podání Jana Skopečka) ctihodní gentlemani v čele s galantním Oldřichem Novým (který v tomto snímku opět ukázal své nezpochybnitelné umění), a také prostředí staré dobré Anglie (byť někdy poněkud kulisové). Snad jenom těch hudebních vystoupení Waldemara Matušky mohlo být trochu méně, ale zase jeho zpěv nemá chybu, takže v konečném důsledku to zase tak moc nevadilo. Fantom Morrisvillu sice není tak třeskutě vtipný, jako jiné české žánrové parodie, přesto si myslím, že se (také díky skvělému obsazení) jedná o originální a stylový film, který umí pobavit. ()

carl.oesch

Tak lehce přes padesát. Jak zde píše několik ostatních kolegů, takové papundeklové, nedotažené,s protivným Matuškou (hlavně nechápu smysl jeho zpívání) a mně odjakživa nesympatickou Fialovou, na druhou stranu řada skvělých vtípků, několik obligátně kvalitních herců a z nich především nesmrtelný Oldřich Nový, který se díky Bohu v této době vrátil alespoň trochu do "hry" (Světáci, Taková normální rodinka) a bohužel velmi záhy smrtelná a přitom setsakra atraktivní, ale ne příliš chytrá Jana Nováková, kterou v době natáčení čekala ještě jedna výrazná role v Nebeských jezdcích a potom už jenom smrt z rukou jejího o mnoho let staršího, žárlivého a smrtelně nemocného manžela v Mnichově, kam se vydala za přeludem "velké" minimálně evropské kariery, kterou jí měl "zprostředkovat". To taková Alena Pencová, její vrstevnice dopadla mnohem lépe. Nejprve svoji krásnu tvářičku a především dokonalé tělíčko herecky prodala pod jménem Alena Penz snad ve dvacítce oněch komedií a la Kožené kalhoty a dnes si v klidu a pohodlí užívá stáří. ()

Horác

Vtipný a šarmantní film. Navíc Matuška za mlada byl fakt uhrančivý. S uhrančivostí Nového je to už horší, je to spíš takový roztomilý dědoušek. To je ale v některých scénách výhoda. Úplně miluju třeba ty okamžiky, kdy si Nový čte rodokaps a do toho ovládá bicí nástroje. Nebudu se upejpat, dám plný počet. ()

baba.milan

Nejsem úplně příznivcem absurdního humoru, takže mě film nijak neuchvátil, alespoň že ta absurdita byla podávána celkem jemně. Prostě příjemná oddychovka se skvělými starými českými herci. ()

Aidina

Tak jestli něco opravdu umíme, tak to jsou parodie. Dělat si legraci ze všeho a ze všech. A nic nám není svaté:-)). I když nejlepší parodií všech dob bude pro mne Limonádový Joe. Tak i tato parodie na romantické kriminální příběhy, odehrávající se v tajuplném zámku, který má v každé místnosti nějakou tu tajnou chodbu nebo místnost, má své úžasné hlášky a vtipné dialogy. „Váš potomek se bude ženit“. „Jde tedy o syna?“. Ano, protože děvče by se vdávalo. Vždycky jste měl bystrý úsudek….“ Bořivoj Zeman prostě uměl natočit krásné filmy a černobílý materiál jenom umocňuje tu skvělou ponurou atmosféru, ze které ale místo strachu dostanete záchvaty smíchu. Vynikající Oldřich Nový, Waldemar Matuška a naprosto nepřekonatelný sluha v podání pana Skopečka. ()

Delmondo

Dobrá parodie, ale ovšem jen dobrá. Výborné herecké obsazení, tutový hlášky i ten námět je nádherně brakový ale to Waldovo zpívání mě teda moc nebere, to kdyby řádně omezili tak ani nepípnu. Zato mě příjemně překvapil Vít Olmer, ten o co je horší režisér tak je lepší herec, o těch starých hereckých bardech nemusím psát protože těm se nikdy nedá nic vytknout. ()

vinnetou500

Matuškovy výkony jsou fenomenální! I písně jsou velice povedené! Chvílemi mi svým chováním připomínal Jacka Sparrowa :-) ()

Rian_witcher

Další výborná česká parodie na "brakovou" literaturu. Ačkoli již byla většina herců za zenitem prvorepublikové dráhy, zde se jim podařilo opět zazářit navzdory politické situaci. Paradoxně tím nejhorším ve filmu není herecký výkon Matušky, ale poněkud prostoduché texty jím interpretovaných písní. ()

zigy

Pocta strašidelným detektivkám a zároveň parodie....dobré hlody v kombinaci s absolutně se nehodícími Matuškovými countrysongy a někdy slabšími místy. I na parodii dost zmatené. Atmosféra a Olmer dobrej. Scénář slabší. ()

De.lilah

Parodie jak má být. Nic jí nechybí, nic nepřebývá! Oldřich Nový ztvárnil sira Hanibala s noblesou a lehkostí jemu vlastní. Stejně tak i Jan Skopeček v roli věrného sluhy, který je vždy po ruce s vychlazenou whisky v termosce. A nemůžu opomenout Waldemara Matušku. Jeho Manuel Díaz je opravdu zlotřilý a prohnaný, Škoda, že taky neznásilňoval, stoupla bych si první do fronty :) Neodpustím si hlášku na konec, kdy lady Clarence nabízí Manuelovi odměnu za to, že odejde z jejího života a sahá si za krk, aby rozepnula náhrdelník : "Odejdi z mého života. Odměnou Ti bude můj svatební dar." - " Neškubej s tim! ... ať nepoškodíš sponu morrisvilských smaragdů." ()

bez1

U parodie by se měl člověk smát. Nesmála jsem se. Připadalo mi to zdlouhavé a místy spíš trapné než veselé. ()

zdendap

Úsměvná parodie s několika opravdu povedenými scénami a hláškami. Dnes, pravda, trošíčku už postrádá ten tah na branku a závěr je takový nějaký uspěchaný, ale celkově řaadím film mezi lepší české. ()

barbis_dc

Rozesmívá mě pokaždé, když se na něj dívám. Nejvíc se bavím u scény, kdy pan Filipovský (hledajíce tajnou chodbu) strká ruku do jakési škvíry ve zdi, kde se jeho ruka setká s rukou pana Matušky, který stojí na druhé straně zdi a on pronese "Dobrý den". Výborná, ale bohužel poněkud pozapomenutá komedie. ()