Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Když se člověk ocitne ve vězení, stane se z něj pouhé číslo, písmeno, jen další obyvatel malého zamřížovaného prostoru s podlahou potřísněnou krví. Přesně tak se cítí vězeň R v novém, jakoby paralelním světě s nekompromisními pravidly a tvrdými zákony, ve světě, kde čest není jen pouhé slovo. Je umístěn mezi ty největší drsňáky, v jejichž systému s pevnou hierarchií si musí vybojovat vlastní místo, a hlavně se naučit přežít. „V dopise od kamaráda, který si odpykával dlouhý trest, stálo: ‚Jen čekám a pokouším se nemyslet. Neptej se mne, jak se cítím, jen mi řekni, co se děje tam venku...‘, tak začal náš film,“ říkají tvůrci drsného dramatu R, které je společně se snímkem Prorok řazeno mezi nejlepší vězeňské filmy poslední doby. Mladí dánští filmaři se ve svém debutu především snažili vyhnout klišé příběhů za mřížemi a zprostředkovat divákovi autentický zážitek prostředí, kde se další bezpečnostní dveře otevřou, pouze když jiné za vámi pevně zaklaply. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (143)

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Depresivní a temné vězeňské drama, ve kterém olej a cukr nabývají nových rozměrů. Film má v podstatě dva hlavní hrdiny, i když většinou sleduje právě Runea. Po uzavřené kapitole jednoho z nich však příběh kupodivu nekončí a dále se rozvíjí z pohledu toho "dalšího v řadě". Hudební doprovod je tu nahrazen zvuky řinčících mříží a ambientními doplňky. Po technické stránce je film na vysoké úrovni, herecké výkony jsou přesvědčivé a zoufalství našich hrdinů je doprovází na každém jejich kroku. R je na rozdíl od nedávného snímku A Prophet úplně jiným příběhem, přesto se však odehrává ve stejném prostředí drsného režimu věznice. (7/10) [MFFKV 2010] ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Do prostředí dánského vězení, kam nahlédli i hrdinové Vinterbergova Submarina, se vydává ceněný snímek Michaela Noera a Tobiase Lindholma R. Film právem srovnávaný s Prorokem francouzský snímek z mého pohledu překonává svou syrovostí, sevřeností i přímočarostí. Děsivě autentický pohled na osud dvou mladíků, kteří jsou předurčeni k roztrhání divou kriminálnickou zvěří, vyniká brilantní kamerou, procítěným herectvím a minimalistickou zvukovou stopou. Vskutku prvotřídní žánrovka s velmi hořkým dozníváním. [MFF KV 2010] ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Michael Noer a Tobias Lindholm jsou borci už s příchodem jejich debutu s názvem R. U něj totiž dokázali, že mají nejen skvělé nápady, ale i to, že jsou prostě absolutní profesionálové a top ve svém oboru v rámci celé Skandinávie. R je hodně drsný a dost realistický příběh z vězení, které není úplně tak růžové, jak by si člověk představil, když by si přečetl jakýkoliv článek o Brejvikovi a jeho vězeňských patáliích v Norsku. Naopak. Trošku mi to na skandinávský vězeňský systém otevřelo oči a závěrečnou scénou utvrdilo, že Skandinávci jsou prostě borci na závěrečné filmové scény. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Tak co, milí zvídálkové?? Chtěli by jste vědět, jak se vaše oblíbená Kinder vajíčka obalují v čokoládě? Chcete ve škole ohromovat znalostmi, kolik hašiše se vejde do análku průměrného dánského mukla? Mysleli jste si doposud, že to, co spláchnete, je definitivně v hajzlu? Víte, proč seberozkošnější arabáš není vhodný mazlíček do postýlky? Pak Rozhodně uproste maminku, ať vám místo Kouzelné školky pustí R. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Silné vězeňské skandinávské drama. Scenáristicky byla velmi zajímavá ta výměna hlavních postav ke konci filmu, jejichž příběh a postavení ve věznici bylo zrcadlové, ve vězeňské džungli proti alfa-samcům neměli šanci... Režiséři a scenáristé Lindholm a Noer si také dávají pozor, aby divákům neprozradili víc, než co jim v dialozích s dalšími postavami sděluje hlavní hrdina, a udržovali je tak v nervózním stavu plném nejistoty a strachu. Zvolené ponuré nastavení a drsně bezútěšná autentičnost činí z R opravdu mimořádně silný film, byť svým charakterem a provedením jde vlastně o ryze komorní snímek... Vynikající je casting i herecké výkony, tradičně skvělý byl můj oblíbenec Roland Møller, v podstatě dvorní Noerův herec, v roli ,,Zedníka"...stejně jako Pilou Asbæk v hlavní roli... Suma sumárum - syrové drsné vězeňské drama o novém vězni, který se snaží zorientovat se ve vězeňském životě a přežít, formálně tradičně skandinávsky spíše prosté, Dánové tyhle filmy bez kudrlinek prostě umí... ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

  • Vo filme môžeme počuť dánsky a arabský jazyk. (Crybaby)
  • Väznica, v ktorej bol film natáčaný, nesie názov Fonden Fængslet a nachádza sa v dánskom meste Horsens. (Jello Biafra)

Související novinky

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

28.01.2018

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela… (více)

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Scenárista a režisér Tobias Lindholm se řadí mezi nejzajímavější mladé dánské tvůrce. Na režii i scénáři svého prvního celovečerního filmu se ještě podílel s kolegou Michaelem Noerem. Šlo o vězeňské… (více)

Reklama

Reklama