Původně byl projekt zamýšlen jako celovečerní dokument, ve kterém byly konfrontovány životní příběhy trojice mužů, jejichž osudy různým způsobem determinovala droga. Jeden patřil k nejvýraznějším vynálezcům a „vařičům“ pervitinu u nás, druhý léta působil v protidrogovém oddělení policie a třetí, známý rocker, propadl drogové závislosti. Dramatické zvraty v osudech této trojice reálných hrdinů inspirovaly posléze producenty a tvůrce filmu k nápadu zkombinovat dokumentární výpověď s hranými sekvencemi. V nich se zrcadlí strhující pád na samé dno a „cesta z pekla“ zpátky do života. (oficiální text distributora)

Lyžař

Tak moc jsem se na Piko podle ukázek těšil. Tak moc. No a ono to nakonec přišlo. Abych se přiznal, nevěděl jsem, co čekat - plynulý hraný film, nebo dokument. No a pak to přišlo. Usedl jsem, zapnul...no a..narazil. Piko si není jisté, jestli je dokumentem, nebo hraným filmem. Brouzdá na pokraji. Na hraně. Jenže na této hraně si mohou dovolit brouzdat pouze mistři. Tady vidím největší problém. Tomáš Řehořek se evidentně snaží, jenže já mu to "nežeru":-( Příběhy, které chce autor zfilmovat, jsou chytlavé, poutavé a mají něco do sebe. Hudba už tak moc nezapadá, někdy dokonce vadí....jenom režii nemám skoro co vytknout.. Piko je pro mě tedy jedním velkým zklamáním. Čekal jsem bombu...bombu, která nepřišla. ()

RedDuck

Silná zpověď dokumentové části by byla pouze pěkným tématem na nějaký kecací pořad, hrané sekvence dávají divákovi více možností se do toho co prožili správně položit. Navzdory pěknému vizuálu je pořád vidět že se jedná pořád více o dokument než o hrané drama což není dobře ani špatně. Jednu hvězdičku strhávám přeci jen za některé nepříliš povedené dramatické sekvence, které působí škrobeně a uměle, jako kdyby herci respektem k opravdovým osudům nechtěli nic pokazit. Ovšem hlavnímu představiteli jsem uživatele drog věřil. ()

JirkaLexa

Silně emotivní film na oblíbené téma drogy, který je originálním z důvodu lokace příběhu, který se odehrává u nás. Jedná se o počátky pervitinu u nás, tedy v Československu. Herci se odevzdali a vydali ze sebe maximum. Rád bych přirovnal k Trainspottingu nebo filmu Requiem for a dream, to by však bylo nejspíše moc troufalé, jelikož se jedná o český film, který je dle mého názoru často podceňován. Přesto jej hodnotím velmi kladně a to také z důvodu perfektního scénáře založeného na pravdivém příběhu vypovídajícím přímo lidmi, kteří příběh prožili. Dále jsem spokojen také s naučnou stránkou filmu, jelikož jsem zjistil mnoho nových věcí a to právě zejména o počátku drog u nás, což je rozhodně kapitola, která mne zajímá a zároveň také socialistická doba, kterou mám ve filmech také rád. Film ve mě zanechal hluboké dojmy a opět připomněl stinnou stránku drog a mnohdy špatné konce jejich uživatelů... 75% ()

MickeyStuma

Nejdepresivnější hraný dokument o nejslavnější české droze, která změnila svět. Pervitin, neboli jednoduše Perník. Výpověď několika lidí, kteří měli s touto drogou co do činění. Obrazy života zničující látky nesoucí mnoho útrap a neštěstí. Šokující stránka věci a soulad s jeho podstatou. Životní drama, jaký si normální člověk ani neumí představit. Do drog lze spadnout velmi lehce. O to složitější je zase se vrátit na vrchol. Tento snímek poodhaluje problémy jednoznačně spjaté s Pervitinem a hlavně životní útrapy lidí, kteří se k němu dostali. Vyniká zde naprostá otevřenost. Tato filmová výpověď je vrcholem dokumentaristiky a hrané dramatičnosti. Po jeho zhlédnutí zanechá v divákovi hluboký dojem. Dojem beznaděje a zoufalství. Ale jak uvádí příběh, lze se z toho dostat, ale stojí to nemalou daň. Tento snímek je jeden z nejlepších počinů na toto téma. ()

Nail

Mě se tenhle polodokument pana Řehořka velice líbil a strašně zaujal. Nevim zda to bylo tim, že se nejedná o film ani dokument, jsou zde použity i dobové záběry a výpovědi přímých aktérů té doby a tohoto problému, jakým pervitin určitě byl a je. ()

mi-ib

No bál jsem se, že polohraný dokument mi bude vadit a ztratí na autentičnosti. Ale kupodivu se mi to moc líbilo. Myslím, že tady se to povedlo a je to možná ještě více působivý, než kdyby to ti účinkující jen vyprávěli. Divim se, že to je v modrých číslech. ()

Patriot.X

„Z těch zhruba 200 lidí z tý mý tehdejší party jich dneska žije asi 10, s tím, že asi 8 z nich jsou houmlesáci z hlaváku s podlomeným zdravím. Takže já to vím úplně přesně, že drogy opravdu zabíjejí.“ Ano to každej ví, že drogy zabíjejí. Ale slyšet tahle slova od člověka s takovou zkušeností má úplně jinou váhu. Pro mě hodně zajímavá výpověď člověka, kterej se dokázal vyhrabat z drogovejch sraček. Bavily mě i hrané sekvence a přestože tam nejsou k vidění žádné oscarové výkony, vhodně doplňují dokumentární část. ()

Drom

Tohle bych spíš počítal mezi dokumenty než jako Drama. Nahraný scény (a navíc o dost pitomější) má kdejaká americká bulvární ptákovina prohlašující se takydokumentem, tak co? Hezká sonda do feťáckých začátků s perníkem. Tyhle pamětníky chápu, ale nápad smažit dneska, to mi přijde dementní. Je to svinstvo, už ty prožraný jazyky byl takovej signál první generaci. Nu což, každéhož masochismu věc, já bych do pika teda nešel. ()

Schlierkamp

Český film natočený netradičním způsobem na hranici hraného filmu a dokumentu vypovídající o lidech v tzv. 1. československé feťácké generaci, jež propadli na konci 70. let a v 80. letech užívání těžkých drog, především pervitinu. Své otřesné zážitky zde vypráví Pavel Gregor, dlouholetý uživatel a vařič této drogy, Dan Horyna, hudebník, taktéž propadnuvší drogové závislosti a své zkušenosti z druhé strany předal Zdeněk Zavázal, léta pracující na protidrogovém oddělení. Osob, které v oné době propadly drogové závislosti, se dnešních dob dožila pouhá hrstka a výše jmenovaní se pokusili o upřímnou a děsivou výpověď. Toxikomana Gregora, jenž jen zázrakem přežil výbuch varny ve svém bytě v roce 1998 a z něhož se se stal uznávaný terapeut, herecky ztvárnil R. Novák ml., v roli rockera Horyny se objevil Š. Benoni a postavy kriminalisty Zavázala, jenž navázal s Gregorem jakýsi podivný vztah, se ujal M. König. Smutný příběh se věnuje vývoji užívání této drogy, slangově nazývaná piko, přičemž hlavní úlohu v tomto sehrál už zmiňovaný P. Gregor, jenž využil své chemické znalosti a přetransformoval původně užívaný kapalný pervitin na krystalický prášek implikovaný nitrožilně s mnohem větší účinností. Pojetí kombinace dokumentární výpovědi s hranými sekvencemi mladého režiséra T. Řehořka se mi zamlouvalo, závěrečné setkání Gregora a Zavázal s jejich hereckými představiteli ve studiu a jejich společná rozmluva na mě též silně zapůsobila. ()

vinie

Fascinující dílo začínajícího mladého režiséra Tomáše Řehořka. Film s nízkým rozpočtem natočen za velmi krátký čas, ale překvapivě dává výborný výsledek. Mapuje počátek vaření pervitinu v Čechách, výborný scénář prokládaný dokumentárními záběry. Místy opravdu přesvědčivé kulisy a ponurá, vyhrocená atmosféra. Velmi kvalitní výkony českých herců. Původně skeptické představy o filmu, byly rychle vyhnány nadšením z kvalitní podívané. ()

haroska

Zajímavě tvořený snímek na pomezí dokument/film.O problematiku drog se zajímám a dostala jsem přesně to,co bych očekávala - skvělý herecký výkon,fakta,bez skrupulí skládané komentáře na danou problematiku. ()

MELODY

Vnímán jako životní příběh funguje záznam na jedničku, jako film má slabiny. Ale co, poradila jsme si: shlédla jsem příběh tří chlápků, jako výpověď těch, koho droga semlela........a oni přežili. Ani na chvíli z jejich slov nezazněla sebelítost a všichni se dokázali vyrovnat s vlastní minulostí. Takže pánové, palec nahoru! ()

psychoza

Viac ako zaujímavý dokument a viac ako reálne filmové scény. Tu máte možnosť nielen počúvať výpovede zainteresovaných osôb, ale aj vidieť ako to v skutočnosti mohlo vyzerať. Podarená kombinácia umocnená skvelou réžiou. ()

josieaddms

Hnusný, a tím ale právě zajímavý. Kdyby trochu ubrali nahých chlapů a uměleckých záběrů do nikam, působilo by to na vkusného diváka mnohem více. Jinak ale osudy jsou to neskutečné, a mladí herci to celkem slušně hráli, přesto však dokumentární části byli o sto procent zajímavější než filmové. ()

Inozuka

Nemůžu se zbavit dojmu, že kdyby tenhle film byl jenom dokument s výpověďmi jednotlivých aktérů, mohlo to být neskutečně silné. Takhle z celého filmu mám dost rozporuplný pocit, protože ty hrané části prostě nefungují. Herci toporní, dialogy umělé a pokusy o psycheledické záběry směšné. Naopak výpovědi Horyny, Gregora jakožto vyléčených smažek a Zavázala coby vyléčeného fízla byly lidské, mrazivě děsivé a zároveň i krapet optimistické. Přesto pořád vnímané jaksi filmově, tvrdé propojení s realitou přijde až se sestřihy ze zpráv TV Nova o výbuchu v bytě vařiče pervitinu, jímž je právě Gregor... ()

Doomer

Tak Pavel Gregor mohl nest vetsi znamky uzivani pika - takhle nehubnul a v podstate vypadal porad stejne. Jinak zajimavy, asi spise dokument nez film. ()