Tady to musí být

• Itálie This Must Be the Place (více)

Cheyenne je bývalá rocková hvězda. Ve svých padesáti letech se stále obléká ve stylu gothic a žije v Dublinu ze svých autorských honorářů. Smrt jeho otce, se kterým dlouhých 30 let nekomunikoval, ho zavede zpět do New Yorku. Cheyenne zjišťuje, že jeho otec byl celý život posedlý jednou věcí: vyhledat postu za pokoření, které utrpěl v koncentračním táboře v Polsku. Cheyenne se rozhodne pokračovat tam, kde jeho otec skončil a vydává se na cestu napříč Amerikou. (oficiální text distributora)

Mikino00

Sorrentino je z toho cítit z každého záběru, film vypadá fantasticky, má svůj specifický svět i atmosféru, do čehož se podařilo zasadit velmi příjemný příběh o hledání nacisty, který je hledáním sebe sama. To vše podporuje nejen výstřední hlavní postava a její cesta, ale především vedlejší příběhy postav na které během své cesty narazí i jeho bizarní domácí zázemí. K tomu navíc ke všem těm podmanivým záběrům a kompozicích hraje vhodně zvolený hudební doprovod. ()

simply

Sean je úžasný jako vždy, ale jedna zajímavá postava nezachrání nudný film. Atmosféra filmu byla pomalá a místy až ospalá, taky mi chyběla nějaká silná dramatická scéna, co by se mi vryla do paměti...škoda ()

bohemia_regent

Postava rockera Cheyenna je namíchaná z tolika na první pohled neladících ingrediencí, že mi delší dobu trvalo, než jsem si zvyknul a zjistil, že ono to vlastně k sobě docela sedí. Vizuální podoba připomíná Roberta Smithe (když si ale u frontmana Cure odmyslíme dvacet kilo živé váhy). Hlasový projev pak stárnoucího homosexuála, přitom ale má manželku, která ho miluje mj. i proto, jak dokonale ovládá cunnilingus. Tempo řeči má velmi pomalé, což kontrastuje s neuvěřitelnou myšlenkovou pohotovostí v rozhovoru... Jemná komediální nadsázka ale všechny tyto protiklady sceluje jak mezi sebou, tak i s lehce bizarními situacemi a s příběhem jako takovým. Zmínku si zaslouží i výtvarné pojetí a výborná práce s hudbou - ale to je u Sorrentinových filmů samozřejmostí. A na závěr už jen malá osobní poznámka k hereckému výkonu Seanna Penna: Do nejoblíbenějších herců se mi nevešel, ale kdyby tu místo do Top 10 byla možnost vybírat do Top 20, určitě by tam měl čestné místo. ()

Bivoy

Velkou většinu toho, co uvidíte v tomhle filmu, jste nejspíš už dřív viděli v nějakém jiném. Ale Cheyenna (perfektně zahraného Seanem Pennem) jste asi ještě neviděli. Cheyenne je možná o něco více ztracený než většina z nás, ale má tu výhodu, že se to nebojí přiznat. A Cheyenne proměňuje všechny obyčejné věci, s nimiž se setkává, ve zvláštní a neobyčejné a naopak. Nabízí nám úplně novou, zčásti zvrácenou a zčásti osvěžující perspektivu. A činí tak za doprovodu výborné hudby a z pohledu skvělé, často kroužící a poskakující kamery. ()

masiko

Nehorazna nuda, road movie odnikud nikam se zastavkou pres nic. Jedine co si den po shlednuti vybavuji je Sean Penn jak leze se svym kufrikem jak kdyby mel v zadku analni kolik. ()

B_EyE

V některých chvílích je Sean Penn v tom oblečku prostě božský - třeba když radí jak správně použít rtěnku. Ale nenechte se zmást. This must be a place rozhodně není typická komedie sázející na známého herce v hodně nezvyklém obleku, naopak mnohdy spíše trochu poprovokuje k přemýšlení.... 84% ()

Rýža

Poslat glam rockera z Irska do Ameriky na roadmovie hledat nacistu ... no tyvole, chci ty drogy, na kterých jede režisér se scénáristou. Ale věřte nevěřte, ono to funguje ... "There are many ways of dying, the worst of them is to continue living..." ()

Kervorkian

Pri mnohých pasážach filmu som si povedal, že teraz asi viem čo príde. Ale ono sa tak nestalo. Prečo? Pretože toto nie je Amerika. Sorrentino nie je ten typ režiséra, ktorého rozprávanie by sa dalo predvídať a to je na tom úžasné. Už dlho som sa, a neviem či vôbec, nestretol s režisérom, ktorého filmy by som si tak vychutnával, ktorého filmy by ma posúvali na inú úroveň, či už filmovú, alebo životnú. V This Must Be the Place to však robí s neuveriteľnou ľahkosťou až sa človek pozastaví, podobne ako Robert Plath pri svojou vynáleze, ako je to vôbec možné, že nikto na to neprišiel skôr? Veď je to tak prosté, jednoduché až naivné. - Je mnoho ciest ako umrieť. Najhoršou z nich je pokračovať v prežívaní. ()

ipapuchalk

Celý film jsem nerozuměl motivacím hrdinů, ale bylo to podané s takovou bravurou, že jsem během dvou hodin jen zíral a moc nepřemýšlel. ()

embecka

Mám nového hrdinu. A dlho ním zostane, táto milá flegamtická pomalá postavička, vyžitý rocker, človek, s ktorým by som sa strašne chcela kamarátiť. Soundtrack nadpriemer excelentnosti! ()

Nolanofil

Mám rád malé artové filmy. Rozpočet na veľké triky nemajú, tak sa snažia zaujať scenárom, hercami a hudbou. V dvoch z troch spomenutých vecí sa im to podarilo, no ale keď scenár nezaujme, herci, skladateľ hudby a celý štáb sa môže aj roztrhať od snahy, fungovať to nebude. Ako keď máte v múzeu vystavený pekný obraz, dobre sa naňho pozerá, vidíte v ňom umeleckú formu a srdce autora, ale dve hodiny je k*rva dlhá doba čumieť na umelecký obraz, bez poriadnej odozvy. Koniec je pekný, ale čo z toho, keď už nemáte síl to sledovať. Ako hovorí Pennová postava Cheyenne: Niečo tu nieje v poriadku, len neviem presne čo. Ale ja viem... scenár! ()

RomanHyde

Krásná studie zpracování si rodinného traumatu. K čemu slouží naše masky a role, které přijímáme a hrajeme. Jak to vypadá, když se jich zbavíme :) ()

Carodej_pes

Udělat z jednoho individuálního příběhu univerzální klíč ke všem ostatním? To nevídám tak často. V dílech na téma holokaustu pak už vůbec ne. Jestli existuje nějaká možnost se od hrůz minulosti oprostit, pak tento film tuto možnost předkládá. Ukazuje, že člověk (společnost->jedinec->Cheyenne) už nepotřebuje lpět na melancholii, protože ideální svět přeci musí být tady. Kde jinde by byl? Stačí sundat masku. Sám Sorrentino svému dílu v první polovině nasazuje masku neukotveného díla, které v podstatě nic nevysvětluje. Ale jak čas plyne, zjišťujeme, že na prakticky každý otazník, který si klademe při svém vlastním odhalování fabule, čeká někde ve filmu přímá odpověď. ()

nonick1

Další snímek, dokazující Sorrentinovu tvůrčí potenci a režijní kreativitu. Nikam nepospíchající film, podivuhodně plynoucí jako sám život (opět) jako mnohovrstvé umělecké dílo, jehož součástí je mj. pocta vynálezci kolečkových kufrů :-) a Davidu Byrneovi, který se kromě své role podílel i na hudbě k filmu. Svérázná rockstar Sean Penn tak, jak ho neznáme a jeho filmová partnerka Frances McDormand tak, jak ji známe, excelují v dramedií, přecházející do uhrančivé road movie s koncem, který v divákovi vzbudí neodbytný pocit: vidět to celé ještě jednou. Upgrade!!!: Po druhém shlédnutí vzbuzen neodbytný pocit, že film měl být zřejmě natočen jinak, protože v první polovině je o něčem úplně, ale úplně jiném, než v druhé části - mstitelské road movie, nelogicky naroubované na původné mozaiku minipříběhů stárnoucí rockové hvězdy. Jako by režisérovi došly prachy a ti, kteří je vlastní, podmínili jejich dodání zapracováním povinného motivu pomsty přeživším nacistickým velitelům z lágrů, za pomoci židovského "lovce hlav". Je nad slunce jasnější, že mimoň Cheyenne by byl tím posledním, kdo by na něco takového vůbec pomyslel, natož celé zrealizoval... Možná, že režisér tento povinný veletoč nenápadně zakódoval i do filmu samotného, když původně černý vůz, který má Cheyenne vrátit majiteli, jenž mu ho vnutil proti jeho vůli, v polovině filmu shoří. Cheyenne sice pořídí nový, ale ten má barvu jinou: červenou. Každopádně, Sorrentino natočil mnohem lepší snímky, takže musím dvě hvězdy ubrat ()

barteca

Tak zvláštní film, specifická kreace S.Penna, podmanivá hudba. Skvěle zachycený okamžik. Krásné. Souhlas Jordan, larelay. ()

Saur.us

Neuvěřitelný herecký výkon Seana Penna, kterého nelze popsat jinak než jako kombinaci současného Ozziho Osbourna a Roberta Smithe z Cure, táhnoucí za sebou kufr na kolečkách jako symbol jeho celoživotního břemene + neuvěřitelná kamera s výborným citem pro kompozici a detail + nádherná filmová hudba + nádherné hlubokomyslené dialogy a monology = This Must Be the Place aneb jedna z nejlepších roadmovie, co jsem za poslední dobu viděl a doufám že ještě někdy uvidím. ()

edie sedgwic

Milujem Seana Penna lebo este aj ako pomalovany zostarnuty rocker vyzera super. Ale teraz vazne. Ak cakate krvavu zapletku ci nervydrasajucu dramu, tak sa velmi sklamete. Film plynie svojim slimacim tempom, ktore vam vsak vobec nebude prekazat, lebo je tak prepchaty jemnymi narazkami a symbolmi, ze vas nuti neustale premyslat a davat si dokopy suvislosti. A to je prave krasa niektorych filmov, ze vam neponuka vsetko na tanieri. ()

Mikli

Film, který toho chce divákovi sdělit hrozně moc, ale jde na to oklikou přes různé nejasné metafory a setkávání Cheyenna se spoustou nadbytečných postav. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz