Margin Call

Margin Call

Deň pred krízou

Drama / Thriller

USA, 2011, 102 min

Wow, natacat s tolkymi znamymi hercami musela byt nocna mora. :) Slusne. Cakala som nieco viac ako serial Newsroom, akysi sum, stale nove informacie, exkluzivne info a nahodne dopnute spojitosti... to sa tu ale odohra len na zaciatku v hlave Quinta, dalej uz len sledujeme, ako sa o tom informuju vyssie a vyssie v potravinom retazci jednej firmy.(19.8.2012)

Dovolím si polemizovať s užívateľom Traffic. "Humanizovanie" bankárov je naopak presne to, čo okrem iného dnes potrebujeme. A nie len bankárov a nie len dnes. Preto napríklad môj výkrik "KONEČNE !!!" pri Hirschbiegelovom Páde Tretej ríše. Je totiž veľmi pohodlné pretaviť vinníkov akýchkoľvek rozmerov do bytostí, ktoré sa natoľko vymykajú priemeru, až prestávajú byť ľuďmi. No zároveň je škodlivé takto ich démonizovať, pripisovať im celú vinu a nenazrieť do vlastného vnútra, nevšimnúť si svoje vlastné črty, ktoré by nás samých, za predpokladu, že by sme kráčali tou cestou akou oni, nepriviedli presne tam kam ich a možno ešte ďalej. Pochopiť predsa nemusí znamenať ospravedlniť a to, že rozumiem a nesúdim, ešte neznamená, že nepotrestám. To sa potom nedivme, že sa história tak tragicky opakuje (nemám na mysli cyklické striedanie lepších a horších období), že je dav stále znova taký ochotný až nedočkavý nechať sa oklamať. Margin Call je práve tým príťažlivý a pravdivý, že nekričí "to vy!", ale v šere a tichosti, neochotne, no vo finále predsa len bez okolkov konštatuje "to my".(23.7.2012)

Povedený snímek, s vynikajícím hereckým obsazením!! Přišlo mi, že pro někoho by to mohlo být sci-fi, ovšem taková situace v ekonomice v reálném světě na sebe nenechá dlouho čekat. Vážně skvěle propracované i tak "nudné" téma pro většinu lidí, kteří se v této oblasti v ničem nevyznají. Zachary Quinto to dotáhne ještě hodně daleko, začíná mě opravdu bavit. Jediné co mě nepříjemně překvapilo byla Demi Moore, už není to co bývala, ani krásou už tolik neoplývá.(10.2.2012)

Burzovní remake Glengarry Glen Ross? Obdobně strohé, chladné, prázdné, ale perfektně obsazené. Jinak naprosto zbytečné a pro někoho, kdo se o (tu poslední) krizi zajímá, nepřináší film nic nového ani objevného. Oproti druhému Wall Street zde chybí tah na bránu a hlavně zaujetí, takže ko dává leda tak Chandor sám sobě, za promarněnou šanci na něco víc, než průměr.(14.12.2011)

Mejdan skončil, kapela dohrála, podtrhuje se a sčítá - a že jste do tohohle podniku chodili posledních pár let na sekeru? Tož v každým podniku se jednou platí a teď to budete mít i s úrokama na rozdíl od největších pařičů, co svoje mejdlo akorát přesunuli na Kajmanské ostrovy... Cílenost bravurního filmového kousku s vysoustruhovanými hereckými výkony na druhou signální narušil jen Spaceyho pejsek a středněvěký splín, dopad na diváka nenarušuje nic.(4.10.2013)

• - Role "hlavouna" Johna Tulda, kterého ztvárnil Jeremy Irons, byla původně nabídnuta Benu Kingsleymu. Ten však musel kvůli účasti na dalších projektech odříct. (oje)

• - Zájem o ztvárnění rolí ve filmu projevili Billy Crudup a Tim Robbins. Ani jeden se však natáčení nezúčastnil z důvodu dalších závazků. (oje)

• - Více než rok se počítalo s tím, že roli Sarah Robertsonové bude hrát Carla Gugino (mi-ib)