Margin Call

Margin Call

Deň pred krízou

Drama / Thriller

USA, 2011, 102 min

Znepokojivý pohled na pragmatickou tvář kapitalismu, kdy když jde do tuhého, tak se jde přes mrtvoly. A právě ona pragmatická chladnost v přístupu k neřešitelnému problému, kdy je to čistě o tom zda (ne)být tím prvním, kdo vyběhne ze dveří domnělého blahobytu a rozpoutá paniku ovlivňující celý (nejen) finanční svět, je na tom nejpůsobivější. Mohlo to být plné plamenných deklamací, zvýšených hlasů, brekotu, bouchání do stolu a házení věcí (a s tímto ansámblem by to asi i tak prošlo), ale není, protože takto to nechodí. V tomto je chladná korporátní kultura zachycena velmi přesně. Což neznamená, že je to emocí zbavené. Jsou tam pod povrchem jasně cítit a vytváří vnitřní tenze mezi jednotlivými skvostně napsanými i zahranými postavami. A právě na nich "morální" stránka toho všeho stojí. Ano, je to ve své podstatě "pouze" divadelní komořina o pár hercích klábosících jedné noci nad stolem/počítačem/kávou o byznysu, ale jde o to, jak dobrá ta "pouhá" divadelní komořina je. A tahle je setsakra dobrá, srozumitelná i naprostému laikovi ve finančních otázkách (protože je to hlavně o postavách) a především výtečně napsaná.(4.1.2016)

Matika mi sice jde jako slepému kuželky, ale tyhle Wall Street dramata mě vždycky dokázala zaujmout. Margin Call je další výborný popis začátku finanční krize a tentokrát bez politické zaujatosti nebo odsuzování (až na ozývající se svědomí některých postav). Casting je jednoduše impozantní. Hudba je výborná. Film dokáže docela spolehlivě vysvětlit podstatu problému a scénář se neštítí vkládát postavám do úst výroky typu "Fuck normal people!". Jediný důvod, proč nedám Margin Call 5* hvězd je, že ve své druhé polovině přestává děj gradovat a nějak jen tak zvolna dopluje do cíle.(24.10.2011)

Film ze světa žraloků v obleku zachytává finanční recesi ve fázi před samotným vypuknutím, a tak nedává prostor panice a vyhroceným okamžikům křičících makléřů, jako spíš rozvážnému uvažování s trochou lidského zamyšlení nad konfliktem vlastního profitu a ztrátami celé společnosti. Přes množství postav scénář potlačuje všechny osobní příběhy a víc než vyprávění nechává herce hrát a využít okamžiku, k čemuž měl zástup zvučných jmen v řetězci nadřízených a podřízených prostoru dost. Jejich výkony jsou pak společně s pohledem na první okamžiky obrovských problémů to hlavní.(10.1.2012)

Jak natočit zajímavý film o něčem, co každý ví, jak skončilo? Obsadit ho skvělými herci(Spacey, Tucci, Irons, Bettany...) a napsat chytré dialogy! A ono to kupodivu opravdu funguje. Film, který je poměrně dlouhý na to, že se v něm vlastně nic neděje, mě bavil od začátku do konce právě díky zajímavým postavám a jejich slovních přestřelkách.(3.1.2012)

Kvalitná konverzačka s výborným hercami. Dejovo nie príliš strhujúce, ale scenár stojí zato. Už pár rokov máme ekonomickú krízu a bolo len otázkou času, kedy sa na tom v Hollywoode rozhodnú zarobiť... Rok 2010 - Company Men - priemerné dielko, slušný scenár, hromada zvučných mien.. a režisér, snažiaci sa z filmu spraviť niečo viac - niečo načo nemá a vo výsledku - zas len priemer... Rok 2011 - Oliver Stone na chvíľu prestal riešiť svoje politické názory a rozhodol sa vytrieskať niečo viac z jedného zo svojich najlepších filmov - z Wall Street. Pokračovanie je ale riadne násilné a starecky sentimentálne a potápa kedysi geniálnu postavu Gordona Geeka a s ním aj celý film. Zaslúžený neúspech... Rok 2011- J.C.Chandor (to meno mi nič nehovorí) natočil autorský film, ktorý nezaťažuje diváka nudnými (Company Men), ani naivnými (Wall Street 2) scénkami zo života maklérov a špičkových manažerov; iba ukazuje ich prácu takú aká je a dotýka sa podstaty ekonomickej krízy oveľa výraznejšie, ako predošlé dva filmy. Margin Call by si zaslúžil podtitul druhého Wall Street "Money Never Sleeps", viac ako Stoneova atrapa jedničky a pre jeho príbeh by bol rozhodne príznačnejší.. By the way, pred nejakým časom obehla médiá šokujúca správa o tom, že Zachary Quinto je homosexuál. Tak neviem, o tom niekto pochyboval?? :)(26.6.2012)

• - Natáčanie snímky prebiehalo v New Yorku a trvalo 17 dní. (Laslo)

• - Zájem o ztvárnění rolí ve filmu projevili Billy Crudup a Tim Robbins. Ani jeden se však natáčení nezúčastnil z důvodu dalších závazků. (oje)

• - Paul Bettany (Will Emerson) jazdí na Aston Martin DBS V12 Convertible. (Johnny.ARN)