• Česko

Deň pred krízou

• Nizozemsko

Drama / Thriller

USA, 2011, 102 min

It's just a money, It's made up... Pieces of paper with pictures on it. Hollywoodská (velmi stručná) ukázka, jak vlastně vznikla v roce 2008 ekonomická krize, který trvá do teď a všechny nás zasáhla. Příběh odehrávající se v jednom dni a v tomto jednom dni člověk nahlídne do toho, jak museli korporátní hlavouni jednat, aby nepřišli o svoje peníze a volili velmi zajímavou strategii- prodat levněji bezcenné balíky akcií svým obchodním parterům. 80%(24.12.2011)

Kvalitná konverzačka s výborným hercami. Dejovo nie príliš strhujúce, ale scenár stojí zato. Už pár rokov máme ekonomickú krízu a bolo len otázkou času, kedy sa na tom v Hollywoode rozhodnú zarobiť... Rok 2010 - Company Men - priemerné dielko, slušný scenár, hromada zvučných mien.. a režisér, snažiaci sa z filmu spraviť niečo viac - niečo načo nemá a vo výsledku - zas len priemer... Rok 2011 - Oliver Stone na chvíľu prestal riešiť svoje politické názory a rozhodol sa vytrieskať niečo viac z jedného zo svojich najlepších filmov - z Wall Street. Pokračovanie je ale riadne násilné a starecky sentimentálne a potápa kedysi geniálnu postavu Gordona Geeka a s ním aj celý film. Zaslúžený neúspech... Rok 2011- J.C.Chandor (to meno mi nič nehovorí) natočil autorský film, ktorý nezaťažuje diváka nudnými (Company Men), ani naivnými (Wall Street 2) scénkami zo života maklérov a špičkových manažerov; iba ukazuje ich prácu takú aká je a dotýka sa podstaty ekonomickej krízy oveľa výraznejšie, ako predošlé dva filmy. Margin Call by si zaslúžil podtitul druhého Wall Street "Money Never Sleeps", viac ako Stoneova atrapa jedničky a pre jeho príbeh by bol rozhodne príznačnejší.. By the way, pred nejakým časom obehla médiá šokujúca správa o tom, že Zachary Quinto je homosexuál. Tak neviem, o tom niekto pochyboval?? :)(26.6.2012)

Okrem Spaceyho psa a Bettanyho výpočtu, na čo utráca prachy, osobných línií precízne zbavená, no pritom dostatočne prežitá finančnícka dráma. Zdanlivo sa všetko deje v pohodičke, nikto príliš nezvyšuje hlas, ale vnútorným napätím to len tak srší. Herci samozrejme bez chyby, najlepšie je Kevinovo vychutnané: "What?"(9.12.2011)

Už T.Baťa dobře věděl, že příčinou finanční krize je morální bída a všichni můžeme vidět, že nám ta četnost hospodářských úpadků začíná houstnout.. Přiměřeně chladné, precizně zahrané, detaily z osobního života zbytečně rozptylující (ale vždyť já věřím, že investiční bankéř může mít city). Takový věcný prequel Killing Them Softly a Cronenbergova Cosmopolis, v němž Vulkánec doplní vzorec a jedno mejdlo končí. Netřeba však věšet hlavu, další brzo začíná.. Od Chandora nikterak odsuzující focus na žebřík světa finančnictví a jeho dva zvláštní paradoxy: 1.) s čím nižší příčky spadnete, tím více to bolí, 2.) od určité příčky už nefunguje gravitace, protože máte na to, abyste si ji zaplatili.. Potěšilo ta nejistota, jestli je to zlá můra, či probuzení ze snu a taky že nikdo napříč hierarchií neskrýval, že motiv vlastních peněz je až prvořadý. Nebyli bychom jiní. Jenže bez ohledu na to, jak muzika vyhrává, není čas jít projektovat mosty?(29.5.2014)

Určite nie tak dynamické ako finančné opusy Olivera Stonea, o to naliehavejšie vďaka skutočnostiam, ktoré každý prežíva. Áno, sme na počiatku toho všetkého, keď sa začal rúcať nami poznaný svet a vohnal nás do neistôt a mnohých sklamaní. Margin Call debutanta J.C. Chandora je pomalá komorná dráma, kde má Kevin Spacey najviac priestoru hrať, ale aj ostatní na menších plochách nezaostávajú. Nejde tu však len o počiatok krachu, ale aj o morálne vyrovnanie sa ústredných postáv s novou skutočnosťou.(24.11.2011)

• - Role "hlavouna" Johna Tulda, kterého ztvárnil Jeremy Irons, byla původně nabídnuta Benu Kingsleymu. Ten však musel kvůli účasti na dalších projektech odříct. (oje)

• - Paul Bettany (Will Emerson) jazdí na Aston Martin DBS V12 Convertible. (Johnny.ARN)

• - Peter Sullivan (Zachary Quinto) nosí ve filmu hodinky Porsche Design P6612 Dashboard Automatik Chrono black. (Roland Sands)