Margin Call

Margin Call

Deň pred krízou

Drama / Thriller

USA, 2011, 102 min

// Zajímavej výlet na začátek té naší finanční krize, odosobněnej a přesto tíživej zároveň - nakonec to stálo a padalo na hercích a v tomhle případě musím říct, že se to vyplatilo, Tucci, Bettany, Spacey, Irons.. všichni naprostá extratřída. Z ničeho vzniklo něco a já můžu jen uznale kývat hlavou. 4*(21.9.2014)

Pr [T_A < 1, T_B < 1] = φ _2 (φ^{-1} (F_A (1)), φ^{-1} (F_B (1)), γ) Gaussian Copula = vzorec, který zničil Wall Street. Margin Call = pokus postavit na té změti písmen, závorek a čísel celý film. To první je utopistická idea, to druhé taky. Filmy, které se snaží realisticky vykreslovat byznys a ekonomické principy nemůžou stoprocentně fungovat ani s hvězdným obsazením, protože se vždy budou potácet na hranici dvou extrémů: buď vše přehnaně zjednodušovat a polovinu filmu vysvětlovat, o čem se postavy baví, nebo se smířit s tím, že divák nebude mít ponětí, o co v tom filmu vlastně jde. Ostatně zcela upřímně: Kdo z vás rozumí té rovnici, kterou jsem se sem (snad i správně) pokusila napsat?(16.1.2012)

Dovolím si polemizovať s užívateľom Traffic. "Humanizovanie" bankárov je naopak presne to, čo okrem iného dnes potrebujeme. A nie len bankárov a nie len dnes. Preto napríklad môj výkrik "KONEČNE !!!" pri Hirschbiegelovom Páde Tretej ríše. Je totiž veľmi pohodlné pretaviť vinníkov akýchkoľvek rozmerov do bytostí, ktoré sa natoľko vymykajú priemeru, až prestávajú byť ľuďmi. No zároveň je škodlivé takto ich démonizovať, pripisovať im celú vinu a nenazrieť do vlastného vnútra, nevšimnúť si svoje vlastné črty, ktoré by nás samých, za predpokladu, že by sme kráčali tou cestou akou oni, nepriviedli presne tam kam ich a možno ešte ďalej. Pochopiť predsa nemusí znamenať ospravedlniť a to, že rozumiem a nesúdim, ešte neznamená, že nepotrestám. To sa potom nedivme, že sa história tak tragicky opakuje (nemám na mysli cyklické striedanie lepších a horších období), že je dav stále znova taký ochotný až nedočkavý nechať sa oklamať. Margin Call je práve tým príťažlivý a pravdivý, že nekričí "to vy!", ale v šere a tichosti, neochotne, no vo finále predsa len bez okolkov konštatuje "to my".(23.7.2012)

Oliver Stone my ass. Korporátní drama, které by stejně tak dobře fungovalo i na divadle (napočítal jsem šest nedůležitých exteriérů), ale v tom případě bychom byli ochuzeni o Chandorovu vizualitu, krerý i ze zaměnitelně šedivých kanceláří dokáže vytěžit maximum. Scénář staví až na okaté srozumitelnosti (viz Irons), ale proč odbornými zaklínadly simulovat důkladnost? Termínům, které ještě před třemi lety nikdo neznal, dnes lidé rozumí stejně málo jako před krizí. Cast dokonale sehraný (dokonce i Demi Moore neruší), každopádně na herecký flow Kevina Spaceyho nikdo nemá. Na debut excelentní! 9/10(10.12.2011)

Znepokojivý pohled na pragmatickou tvář kapitalismu, kdy když jde do tuhého, tak se jde přes mrtvoly. A právě ona pragmatická chladnost v přístupu k neřešitelnému problému, kdy je to čistě o tom zda (ne)být tím prvním, kdo vyběhne ze dveří domnělého blahobytu a rozpoutá paniku ovlivňující celý (nejen) finanční svět, je na tom nejpůsobivější. Mohlo to být plné plamenných deklamací, zvýšených hlasů, brekotu, bouchání do stolu a házení věcí (a s tímto ansámblem by to asi i tak prošlo), ale není, protože takto to nechodí. V tomto je chladná korporátní kultura zachycena velmi přesně. Což neznamená, že je to emocí zbavené. Jsou tam pod povrchem jasně cítit a vytváří vnitřní tenze mezi jednotlivými skvostně napsanými i zahranými postavami. A právě na nich "morální" stránka toho všeho stojí. Ano, je to ve své podstatě "pouze" divadelní komořina o pár hercích klábosících jedné noci nad stolem/počítačem/kávou o byznysu, ale jde o to, jak dobrá ta "pouhá" divadelní komořina je. A tahle je setsakra dobrá, srozumitelná i naprostému laikovi ve finančních otázkách (protože je to hlavně o postavách) a především výtečně napsaná.(4.1.2016)

• - Paul Bettany (Will Emerson) jazdí na Aston Martin DBS V12 Convertible. (Johnny.ARN)

• - Jméno ředitele John Tuld (Jeremy Irons) nápadně připomíná jméno ředitele investiční banky Lehman Brothers Richard S. Fulda. Lehman Brothers se stejně jako firma ve filmu dostala na pokraj finanční katastrofy. Richard S. Fulda vyhlásil krach investiční banky Lehman Brothers a tím spustil finanční krizi v roce 2008, za což byl často kritizován. (mi-ib)

• - Natáčanie snímky prebiehalo v New Yorku a trvalo 17 dní. (Laslo)