Pěsti ze železa

Päste zo železa

Man with the Iron Fists, The

Akční

USA / Hong Kong, 2012, 96 min

Kde je železo, tam je i ReZA. Tahle zábavná řezničinka jasně čerpá z Tarantina. To je vidět na stylu. Tupé a zábavné hlášky, tupé a zábavné názvy, tupé a zábavné dialogy. Ze začátku jsem si říkal...Proč Russelle??? ...ale je to prostě pro prdel, ne pro velký prachy. To je vidět. Protože Crowe bere vítr plachet každýmu kdekoli se objeví. Všechno strhává na sebe svým charisma a herectvím. Super žánrová jednohubka. Mňam.(21.4.2013)

• AppleCore

"Quentin Tarantino presents" je krásnej titulek, kterej by chtěl mít ve filmu snad každej, v případě železný pěsti mi to však navozuje dojem, že si ho tam RZA dal bez jeho vědomí jenom proto, aby po tom štěknul alespoň nějakej vořech. Tahle sračka je důkazem toho, že ne každej sen by se měl plnit a že někteří "umělci" z jiný branže, než je film by neměli tak urputně usilovat o jeho realizaci. Pokud vás totiž dokáže nasrat už jenom voice-over sdělující cosi o příběhu, co příběhem snad ani nazvat nelze, tak se někde stala fatální chyba. Tím spíš, že celý to nasrání přišlo už asi po třech minutách filmu, kde sice cákala krev i z obrazovky (což je fajn), ale režijně by celou tu rubanici natočilo líp i pětiletý díte s rouškou na očích. Nehledě na to, že kombinace černoch + feudální Čína + vymaštěnej hip-hop nejde vůbec dohromady (to je věc, kterou by zmáknul fakt jenom Tarantino).(3.2.2013)

• Lateef

RZA umí hudbu, ale né režii. A neumí ani hrát, protože mu nic nevěřím. Scénář je nehorázně zpatlanej, několik postav, klany Šakalů, Lvů, do toho nějaký vojsko, každej se pere s každým, všichni na sebe nastražují léčky a k tomu hovado Bautista a Rick "X-Blade" Yune. Parádně hustej guláš. V druhé půlce se to trochu zpomalí, separuje, sice to je brutální a krvavé (killbillovské gejzíry), ale ta choreografie nic moc a v dnešní době se mi létání na drátech nelíbí. Russell Crowe s obřím pupkem a oteklým ksichtem v absolutně šílené roli. Lucy Liu luxusní. Vesměs nudných a utahaných 90 minut.(9.1.2013)

Keby to nezostrihávali z evidentne rozsiahlejšieho materiálu, prskol by som aj štvrtý šuriken. Kvôli tomu skracovaniu je prvých cca 40 minút prehustených, až chaotických, bez atmosféry. Potom film konečne naberie normálne tempo a hneď to začne byť fajn, vo finále dokonca veľká zábava. Výpravné, štýlové (ak máte trochu zmysel pre staré kungfovačky), s cool bitkami, výdatným gore (Greg Nicotero, čo dodať), milo mimóznym Russellom a mrákavami šikmookého pôvabu. Vlastne mi tam vadil len ústredný sfetovaný černoch, čo nevie vysloviť jednu zrozumiteľnú vetu.(9.12.2012)

Nakoniec to dopadlo lepšie ako som čakal. Plusy. Akcie je dosť a občas je solídna. Postavy sú super. Šikmáčky sú tu sexi. Kostými a kulisy ma tiež chytili. V krvi sa dá kúpať. Výborné herecké obsadenie. A najviac ma bavil Bautista, ktorý hrá ultimátnu postavu. A pár vtipov sa podarilo. Dosť plusov čo? Lenže aj mínusov je veľa. Takže po rade. RZA mi vadil menej ako som čakal, ale stále bol jeho ksicht naviac. Súboje sú totálne prelanované, respektíve digitálne. Občas to bije do očí ako koleno medzi nohy. Dej je taký osekaný, že by to chcelo tak 20 minút navrch. Russell Crowe už od Robina Hooda stihol solídne pribrať a jeho postava je vo filme menej cool ako by sa z traileru mohlo zdať. A mohlo to byť viac vtipné. Po humornej sztránke je to trochu nedotiahnuté. Z filmu často srší nevyužitý potenciál. A je cítiť, že to Roth zostrihal narýchlo. Chcem nejakú vylepšenú uncut verziu na Bluray. Takto je to za 3*.(4.1.2013)

• Rick Yune

• - Režisér RZA v říjnu 2012 oznámil, že Pěsti ze železa budou mít tzv. "crossover", tedy že se postava z jednoho filmu krátce objeví ve filmu druhém, se snímkem Nespoutaný Django (2012). Konkrétně se měl sám RZA objevit ve scéně dražby otroků coby mladší já postavy kováře. Z časových důvodů nakonec z plánů sešlo. (KlonyIlony)

• - Natáčenní probíhalo v lednu 2011 převážně v čínské Šanghaji. (gogos)

• - Prvý zostrih filmu mal niečo cez štyri hodiny. (Inspector)