Pěsti ze železa

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční

USA / Hongkong, 2012, 96 min

RZA něco podobného rozjížděl v Californication… Hank Moody mu psal scénář o tom jak RZA není boží negro polda, který střílí nevinné, ehm záporáky a vojíždi lolitky. Už tehdy si mně tenhle vymletý ksicht získal a nebylo tomu jinak ani tady… Prostě ten jeho ksicht, kdy to myslí opravdu vážně fakt nemohu. Nechá se zlinšovat a pak si udělá železné pěsti, ať může machrovat! Je to takový Tarantinův sopel, ale jako prvotina potěší. 6/10(27.12.2012)

Mraky odkazů na staré dobré kung-fu fláky, hektolitry krve a usekané končetiny...no jo RZA svérázným způsobem vzdává poctu kdysi tolik oblíbenému žánru, kterou mu zaštítil nikdo jiný než Quentin Tarantino. Nečekal jsem filozofující dílo a dočkal jsem se ulítlé zábavy s obtloustlým Crowem v jedné z hlavních rolí.(26.3.2013)

CITÁT - K výrobě dobré zbraně potřebujete tři věci: Dobré železo, 1400°C a muže, který chce zabíjet............... Quentin Tarantino present "Jungle village", kde mají všechny tři věci. CITÁT - Já jsem jenom kovář.......... RZA si hraje, bohužel za doprovodu příšerný hudby. Příběh z bazalkou okořeněný vypravěčem, čímž příběh dostal trochu lepší aroma. Vzhledem k tomu, že RZA spolupracoval a hrál ve filmu G. I. Joe: Odveta, je celkem jasné, čím je inspirována postava Mosazného (Bross Mody - David Bautista - Jiří Král) bojovníka. Krásné akční scény (komu vadí "lítání" tomu není pomoci), spousta krve (cáká všude), naprosto krásné ženy (kdo nemá rád orient ať jde do pr***e), čest, zrada a pomsta. (Hudba ne, ta je hrozná, respektive ty RZA hopsandy). Jo a Russell Crowe jako Jack je tu naprosto boží (nebo buddhistický?) a naprosto úžasně ho namluvil Jiří Šulc. CITÁT - Vždycky mám jednu zbraň v záloze......... V 66 minutě přijde pikantnost. Obraz se zde rozdělí to tak zvaného komiksového módu, kdy se na plátně dá sledovat několik událostí v jednom. A to mám rád. Klan Lvů v čele se Stříbrným lvem (který podle zabil Zlatého lva) chce vyvolat válku mezi klany. Hlavně klan Vlků jim leží v "žaludku". Je třeba ho vyříznout. Jenže ve hře je i císařovo zlato a to má svého ochránce a tím nejsou jen Blíženci (suprácká dvojice) jejiž souboje mají nejhezčí choreografii. Ta je také mistrovsky povedená v závěrečných soubojích. CITÁT - Pozdravuj v Pekle a drž mi tam místo u ohně.............(20.4.2013)

Stejně jak je to pitomý tak je to i zábavný. Totální výplach na jeden zátah. Napomáhá tomu i stopáž, která i díky časté akci, krásně uteče. Akce je tak nějak pěkně přepálená, že vyloudí úsměv. Ne ten, kdy dáváte oči v sloup, ale ten že přistoupíte na pravidla snímku a užíváte si ji. Herecký ansámbl se asi taky vcelku bavil. Alespoň já žádný znuděný obličej neviděl. Když jsem hledal nějakou fajn hovadinu asi jsem si nemohl vybrat lépe. Nebýt úplně blbé (rap) hudby u některých soubojů dal bych 4, ale to mě vytáčelo, takže 69 procent.(2.4.2019)

Raper RZA si splnil mokrý sen o natočení vlastního Kungfu filmu. Jako správný renesanční raper se zhostil režie,hlavní role a i vytvořil hudbu k filmu. Osobně nemám nic proti jeho hudbě. Afro Samorai byl skvělý a hudba seděla. Tady mě však místy Gangsta-rap neseděl. Ohledně filmu zase smíchal všechny možné a známé filmy od Bruce Lee (Enter the Dragon,Iron Fist), Jackie Chana a kupa dalších létajících kungfu . Navrch to okořenil westernem. Jméno Django Village rozhodně není náhodné. Takovýto americký guláš z čínských ingrediencí nemusí každému chutnat. Já si však našel to své. Osobně film začne makat až od druhé poloviny, kdy dostane RZA ony ocelové pěsti. Choreografie soubojů je pěkná, ale jen místy je vidět až moc počítačové grafiky. Stará dobrá klasika lan a kladek je pryč. Mimochodem tolik počítačové krve vychrlily za poslední dobu jen Expendables 1&2. Jako fanda čínských mlátiček a westernů jsem byl spokojený. Navrch člověk dostane tlustého Russela Crowea, stále sexy Lucy Liu a kopu citací na staré kungfu. Btw. pěkný asiatky mě rajcují Hodnocení OST:Rozhodně mě RZA více nadchl u Afro Samuraie. Někdy se netrefil do dobré situace, ale potěšili western motivy alá Ennio Morricone. 7/10(27.5.2013)

• - RZA původně plánoval dva čtyřhodinové snímky. Producent Eli Roth mu však povolil pouze jeden film, a to o délce zhruba 90 minut. (Geriel)

• - Prvý zostrih filmu mal niečo cez štyri hodiny. (Crybaby)

• - V jedné z rolí se objevil Cung Le, ve Vietnamu narozený Američan, který získal titul šampiona pod kickboxerskou organizací ISKA a IKF v Kickboxu a Sanshou se zápasovým skóre 17:0. V době uvedení filmu zápasil v MMA v organizaci UFC. Současně je bývalým šampionem organizace Strikeforce ve střední váze. (JardaBauer)