Pěsti ze železa

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční

USA / Hong Kong, 2012, 96 min

Raper RZA si splnil mokrý sen o natočení vlastního Kungfu filmu. Jako správný renesanční raper se zhostil režie,hlavní role a i vytvořil hudbu k filmu. Osobně nemám nic proti jeho hudbě. Afro Samorai byl skvělý a hudba seděla. Tady mě však místy Gangsta-rap neseděl. Ohledně filmu zase smíchal všechny možné a známé filmy od Bruce Lee (Enter the Dragon,Iron Fist), Jackie Chana a kupa dalších létajících kungfu . Navrch to okořenil westernem. Jméno Django Village rozhodně není náhodné. Takovýto americký guláš z čínských ingrediencí nemusí každému chutnat. Já si však našel to své. Osobně film začne makat až od druhé poloviny, kdy dostane RZA ony ocelové pěsti. Choreografie soubojů je pěkná, ale jen místy je vidět až moc počítačové grafiky. Stará dobrá klasika lan a kladek je pryč. Mimochodem tolik počítačové krve vychrlily za poslední dobu jen Expendables 1&2. Jako fanda čínských mlátiček a westernů jsem byl spokojený. Navrch člověk dostane tlustého Russela Crowea, stále sexy Lucy Liu a kopu citací na staré kungfu. Btw. pěkný asiatky mě rajcují Hodnocení OST:Rozhodně mě RZA více nadchl u Afro Samuraie. Někdy se netrefil do dobré situace, ale potěšili western motivy alá Ennio Morricone. 7/10(27.5.2013)

Tak se RZA a Eli Roth rozhodli, že si sepíšou scénář, který bude obsahovat to, co mají nejvíce rádi na podřadných čínských filmech hlavně ze 70. a 80. let, které byli plné elitních bojovníků a zabijáků různých stylů a nechají je se mlátit v příběhu o kovářovi, který když odmítne vyrábět zbraně pro jeden z klanů, tak se mu stane menší nehoda, který ho donutí vykovat ultimátní zbraň. A třetí kámoš do party Quentin jim na to přihodí nějaké dolary. Předně! Pokud na podobných filmech neujíždíte, tak raději hned ruce pryč. Pro ostatní to bude oddychová zábava, která ale nedostane svým závazkům. Hlavně je příběh zbytečně překombinovaný a vršící moc postav a motivů do filmu celkem krátké stopáže, kdy jeden ze záporáků disponuje bez jakéhokoliv vysvětlení x-menovskou schopností přeměnit svoje tělo na kov, takže mu zbraně nemohou ublížit. Pokud pomineme samozřejmě souboje, kde jsou patrné dráty, tak nikde jinde se už takové nadpřirozeno ve filmu nevyskytuje. Navíc na režijní debut hudebníka RZA to není až tak špatně, ale stále je poznat ve stavbě a střihu, že se ještě má co učit, a to měl choreografii na starosti Corey Yuen. 5/10. Taková jednohubka na večer pro fanoušky party kolem Quentina. P.S. Pupek Russella Crowea tu vyčnívá více, než je zdrávo. [Chinese Theatre, Hollywood L.A. CA, USA] Dodatek: Aha, tak po přečtení, že Eli Roth ten film RZA sestříhal ze 4 hodin, když byly v plánu 2 filmy, na film o ani ne hodině a půl, tak to vysvětluje mnohé moje výtky. Zbývá vyhlížet Director's Cut. Takhle to jinak opravdu působí dojmem oškubaného torsa něčeho mnohem většího a patrně komplexnějšího. Škoda.(26.11.2012)

CITÁT - K výrobě dobré zbraně potřebujete tři věci: Dobré železo, 1400°C a muže, který chce zabíjet............... Quentin Tarantino present "Jungle village", kde mají všechny tři věci. CITÁT - Já jsem jenom kovář.......... RZA si hraje, bohužel za doprovodu příšerný hudby. Příběh z bazalkou okořeněný vypravěčem, čímž příběh dostal trochu lepší aroma. Vzhledem k tomu, že RZA spolupracoval a hrál ve filmu G. I. Joe: Odveta, je celkem jasné, čím je inspirována postava Mosazného (Bross Mody - David Bautista - Jiří Král) bojovníka. Krásné akční scény (komu vadí "lítání" tomu není pomoci), spousta krve (cáká všude), naprosto krásné ženy (kdo nemá rád orient ať jde do pr***e), čest, zrada a pomsta. (Hudba ne, ta je hrozná, respektive ty RZA hopsandy). Jo a Russell Crowe jako Jack je tu naprosto boží (nebo buddhistický?) a naprosto úžasně ho namluvil Jiří Šulc. CITÁT - Vždycky mám jednu zbraň v záloze......... V 66 minutě přijde pikantnost. Obraz se zde rozdělí to tak zvaného komiksového módu, kdy se na plátně dá sledovat několik událostí v jednom. A to mám rád. Klan Lvů v čele se Stříbrným lvem (který podle zabil Zlatého lva) chce vyvolat válku mezi klany. Hlavně klan Vlků jim leží v "žaludku". Je třeba ho vyříznout. Jenže ve hře je i císařovo zlato a to má svého ochránce a tím nejsou jen Blíženci (suprácká dvojice) jejiž souboje mají nejhezčí choreografii. Ta je také mistrovsky povedená v závěrečných soubojích. CITÁT - Pozdravuj v Pekle a drž mi tam místo u ohně.............(20.4.2013)

Typický sebestředný výplod člověka, na jehož realizaci přispěl peníz "kámoš" Kentán z Montarži.RZA ale narozdíl od Rotha není hloupé, netelantované prase a překvapivě se mu povedlo i v tak nabubřelém psycho výplodku vzdát nějakou čest, poctu a dokonce něco nabídnout i nestranému divákovi.Škoda že do toho Eli tomu negrovi zasahoval a vystříhal mu 2 hodiny materiálu, protože scénář je sice prosťoučký, jako cvičení prvního ročníku študáka na FAMO, ale příběh je hravý, má takové to vypravěčské kouzlo plné zajímavých postav, které jsou ale hlavně stvárněné neskutečným hereckým ansáblem.Bál jsem se, že Crowe bude mít jen nějaký štěk a on tu má prakticky hlavní roli a co si budem povídat, u jeho výstupů sem se neskutečně bavil.RZA se má pořád co učit a já můžu pořád jen hádat, jak vypadá jeho vysněná verze, kterou mu ve střižně znásilnili, jelikož zde je mrtě nedotaženejch věcí, jako proč má kurva ten prasečí dobytek X-Manovskou schopnost ve světě, kde žádné jiné fantasy prvky nenajdete.Jako mírné zklamání taky lze považovat fakt, že RZA je dobrý herec jako já teoretický fyzik a i když se přes tu více či méně ukecanou stopáž ( ano i v těch 96 minutách se toho moc nenabojuje ) na plátně moc neobjeví, jako režisér vás epicky zklame tím, že se mu nepovedlo na konci vše zpečetit pořádnýma fajtama a upřímně zabít potenciál Byrona Manna i Daniela Wu, navíc vše pod choregrafií Donnieho Yeana, to by jednoho fakt nasralo.Když už se akční scéna objeví, je brutální a dobrá, naštěstí pouze ve dvou případech zabitá tím debilním hluchoněným žvatláním vořetízkovanejch negrů.Všeho všudy dobrá pohádka, s perfektním hereckým obsazením, která bude ale asi více snesitelná v Director's Cutu, který se snad chystá.Svým způsobem jsem si myslel, že to bude sračka jako prase, ale jsem mírně překvapenej, i když všechny chyby kterých jsem se bál, tam prostě přesně jsou. 60%.(18.12.2012)

• Chrustyn

Nezajímavá divočina, těžící hlavně z jmen Quentina Tarantina (nejspíše se jen občas ukázal na place, tak si režisér vypůjčil jeho jméno) a Russella Crowea, (dost možná jeho nejpodivnější a nejzbytečnější role) která je tak cool a originální, až je trapná a nudná. Po všech směrech nezajímavý akčňák, marně se snažící okopírovat look, starých kung-fu mlátiček, plných tajemných bojovníků a krve.(30.3.2013)

• Byron Mann

• - V jedné z rolí se objevil Cung Le, ve Vietnamu narozený Američan, který získal titul šampiona pod kickboxerskou organizací ISKA a IKF v Kickboxu a Sanshou se zápasovým skóre 17:0. V době uvedení filmu zápasil v MMA v organizaci UFC. Současně je bývalým šampionem organizace Strikeforce ve střední váze. (JardaBauer)

• - Nejdříve představitel RZA 90stránkový příběh, poté jej Eli Roth přesvědčil, aby raději připravil hotový scénář, který bude mít větší šanci na realizaci. RZA a Eli Roth poté připravovali společně scénář přes dva roky. Dopodrobna se věnovali každému aspektu příběhu a detailům jednotlivých zbraní. (Geriel)

• - Režisér RZA v říjnu 2012 oznámil, že Pěsti ze železa budou mít tzv. "crossover", tedy že se postava z jednoho filmu krátce objeví ve filmu druhém, se snímkem Nespoutaný Django (2012). Konkrétně se měl sám RZA objevit ve scéně dražby otroků coby mladší já postavy kováře. Z časových důvodů nakonec z plánů sešlo. (KlonyIlony)